anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Κόλλησε το μυαλό μου κι έβαλα "ανταγωνίζεται" στο αντιπολιτεύεται. Τι λέτε; :/

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με όλες τις παρατηρήσεις και τα σχόλια των προλαλησάντων.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Κόλλησε το μυαλό μου κι έβαλα "ανταγωνίζεται" στο αντιπολιτεύεται. Τι λέτε; :/

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με όλες τις παρατηρήσεις και τα σχόλια των προλαλησάντων.
Κι εγω αυτο εβαλα! Εμενα μου φαινεται παντως σωστο. Και απο την πληρη θεση του δηλαδη στο κειμενο ταιριαζει πιστευω
 

Guest 299421

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν περιμενα να μας βαλουν Δημοκρατια..Παντως πιστευω το πρωτο ζητουμενο το ανελυσα αρκετα και στο 2ο εβαλα για 15μελη για παιδια αλλα και για Βουλη Εφηβων.Πως σας φαινονται εσας αυτα τα παραδειγματα;
Επισης το κειμενο ηθελε αρκετη δουλεια και τελικα εβαλαν τροπο πειθους! Συνεχιζουμε με μαθηματικα τωρα!

(ως συνωνυμο του αντιπολιτευται το ανταγωνιζεται ειναι σωστο; )
Και εγω αυτο εβαλα για συνωνυμο..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,980 μηνύματα.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Απ' τη μία νιώθω τα πήγα καλά ενώ απ' την άλλη όχι. :wacko:
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,980 μηνύματα.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Παιδιά, μην υπολογίζετε βαθμούς, όσο δύσκολο κι αν είναι, προσπαθήστε να επικεντρωθείτε στο επόμενο μάθημα, να βάλετε εκεί την ενέργειά σας. Το ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο, το ξέρω πως θέλετε να δείτε τι έγραψαν και άλλα άτομα, και τις προτεινόμενες απαντήσεις, το καταλαβαίνω, αλλά, στην τελική, αν αυτό ξεφεύγει από το πλαίσιο της απλής ενημέρωσης και καταλήγει να σας ρίχνει και να σας υπερ-αγχώνει, δεν έχει κάποιο νόημα. Εμείς και κάθε φιλόλογος σας λέμε την άποψή μας αλλά δεν ξέρουμε πώς θα βαθμολογηθεί το κάθε γραπτό, δεν είμαστε εμείς που θα το διορθώσουμε, δεν το έχουμε μπροστά μας. Έτσι αγχωνόμουν κι εγώ τον καιρό του Νώε στην Έκθεση και, αντί για το 15 που μου είχε υπολογίσει η καθηγήτρια στο φροντιστήριο, έγραψα 18.5. Οπότε, σας παρακαλώ, και από προσωπική εμπειρία και απ' όσα έχω δει τόσα χρόνια, παλέψτε να αφήσετε πίσω σας την Έκθεση και βουρ για το επόμενο μάθημα, με θετική ενέργεια και δύναμη!
Γερά και καλό κουράγιο σε όλα σας εύχομαι!:thumbsup:
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή μου! Οι ασκήσεις λίγο τσιμπημένες αλλά ο ΟΕΦΕ είχε διπλάσιες και είχα πάρει 15 τότε.Μακάρι να τις έχω πιάσει όλες τις μονάδες. Η περίληψη δε μου φάνηκε δύσκολη, κατάλαβα νομίζω τα νοήματα. Η Έκθεση ήταν το καλύτερό μου. Μου άρεσε πάρα πολύ,ειδικά το β' ζητούμενο. Στο χρόνο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Γενικά το θέμα το περίμενα, ήταν η πρώτη μου πρόβλεψη,καθώς και της καθηγήτριας στο φροντιστήριο. Δεν έχω χαρεί τόσο πολύ με θέματα,πραγματικά! Πιστεύω 15-16 με αυστηρή βαθμολόγηση και 17-18 με επιεική.

Καλά αποτελέσματα σε όλους παιδιά! Φώτη και Πέτρο, πραγματικά θαυμάζω την προσπάθεια σας,είναι δύσκολο να δίνεις για 2η φορά ή μετά από πολλά χρόνια! Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θέλετε!

Αυτά, πάμε για τα Αρχαία τώρα! :)
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παιδιά, μην υπολογίζετε βαθμούς, όσο δύσκολο κι αν είναι, προσπαθήστε να επικεντρωθείτε στο επόμενο μάθημα, να βάλετε εκεί την ενέργειά σας. Το ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο, το ξέρω πως θέλετε να δείτε τι έγραψαν και άλλα άτομα, και τις προτεινόμενες απαντήσεις, το καταλαβαίνω, αλλά, στην τελική, αν αυτό ξεφεύγει από το πλαίσιο της απλής ενημέρωσης και καταλήγει να σας ρίχνει και να σας υπερ-αγχώνει, δεν έχει κάποιο νόημα. Εμείς και κάθε φιλόλογος σας λέμε την άποψή μας αλλά δεν ξέρουμε πώς θα βαθμολογηθεί το κάθε γραπτό, δεν είμαστε εμείς που θα το διορθώσουμε, δεν το έχουμε μπροστά μας. Έτσι αγχωνόμουν κι εγώ τον καιρό του Νώε στην Έκθεση και, αντί για το 15 που μου είχε υπολογίσει η καθηγήτρια στο φροντιστήριο, έγραψα 18.5. Οπότε, σας παρακαλώ, και από προσωπική εμπειρία και απ' όσα έχω δει τόσα χρόνια, παλέψτε να αφήσετε πίσω σας την Έκθεση και βουρ για το επόμενο μάθημα, με θετική ενέργεια και δύναμη!
Γερά και καλό κουράγιο σε όλα σας εύχομαι!:thumbsup:


ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ 7 ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 10 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ! :spasiklas:
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους!

Μου άρεσε το θέμα και νομίζω έγραψα καλά. Η περίληψη ήταν δυσκολούλα αλλά όλα καλά.

Οι ασκήσεις εύκολες αλλά τα συνώνυμα άθλια :P έβαλα:

Διδαχή --> δίδαγμα
Χλευασμού --> υποτίμησης
συμβίωσης --> συνύπαρξης
αντιπολιτεύεται --> αντιπαρατίθεται

τι λέτε;

Την έκθεση την περίμενα, ήμουν σίγουρος για δημοκρατία. Το προσέγγισα όσο καλύτερα μπορούσα.. μακάρι να φανεί..
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ό,τι αφορά το θέμα Β3α, εννοείται ότι πρέπει να τεθούν τα συνώνυμα στον σωστό γραμματικό τύπο ούτως ώστε να συμφωνούν συντακτικά με τους υπόλοιπους όρους της πρότασης. Μόνο ένα συνώνυμο πρέπει να δοθεί.

«... δεν ξεχνώ τη διδαχή του Καρλ Πόπερ ...»: εν προκειμένω η διδαχή αναφέρεται σε μια προτροπή που αποσκοπεί στη νουθεσία, οπότε σημασιολογικά δεκτές λέξεις είναι προτροπή, παρακίνηση, παρότρυνση, παραίνεση, παρώθηση.
«... γίνονται αντικείμενα χλευασμού ...»: ενέχει την έννοια της κοροϊδίας. Ενδεικτικά συνώνυμα: κοροϊδία, χλεύη, σκώμμα, εμπαιγμός, λοιδορία, μυκτηρισμός
«... εισήγαγαν στην ιστορία τρόπους συμβίωσης ...»: η λέξη δεν αναφέρεται στη συγκατοίκηση, αλλά στο συνυπάρχειν, με τη έννοια της ζωής μαζί με άλλους. Το επικρατέστερο συνώνυμο, κατ' εμέ, είναι η λ. συνύπαρξη
«... αυτός που μας αντιπολιτεύεται ...»: το ρήμα εκφράζει την αντίθεση σε μία άποψη. Αποδεκτά είναι τα ρ. εναντιώνομαι, αντιτάσσομαι, αντιτίθεμαι, αντιστρατεύομαι

Σχετικά με το υποερώτημα ενεργητικής-παθητικής σύνταξης, βήμα απαραίτητο για την επιτυχή μετατροπή συνιστά η συντακτική αναγνώριση των κύριων όρων. Παρατηρούμε:
επιτρέπει: ρήμα, δημοκρατία: υποκείμενο, διαμόρφωση-εξάπλωση: αντικείμενα του ρήματος. Η απουσία ενός εμπρόθετου επιρρηματικού προσδιορισμού του ποιητικού αιτίου προεξοφλεί το είδος της σύνταξης, που εν προκειμένω είναι ενεργητική.

Ενεργητική: Μόνο η δημοκρατία επιτρέπει τη διαμόρφωση και την εξάπλωση ειρηνικών επαναστάσεων.
Παθητική: Η διαμόρφωση και η εξάπλωση ειρηνικών επαναστάσεων επιτρέπεται/επιτρέπονται μόνο από τη δημοκρατία.

Πολλές φορές στη σύνθετη πρόταση ο γράφων αναδεικνύει το πλησιέστερο —και σημαντικότερο κατ’ αυτόν— υποκείμενο. Αυτό συμβαίνει όταν προηγείται το ρήμα και ακολουθούν τα υποκείμενα σε ενικό αριθμό. Η διαφορά από τη χρήση του πληθυντικού είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση αμελητέα, συνεπώς αμφότερες οι χρήσεις γίνονται δεκτές.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το κείμενο δεν το θεώρησα κατάλληλο για Πανελλήνιες. Όπως είπε και ο @Nihilist παραπάνω, η περίληψη θα δυσκολέψει τα παιδιά που θέλουν 22+ και η κατανόησή του, πόσο μάλλον η ακριβής αποτύπωση του περιεχομένου του, απαιτούν και οξυδέρκεια και τύχη. Επίσης, πολλά παιδιά ούτε τον Χέγκελ θα έχουν ακούσει, ούτε τον Πόπερ· προσωπικά, αν έδινα εγώ και έπεφτε τέτοιο κείμενο, αυτό θα με άγχωνε γιατί θα θεωρούσα πως δεν μπορώ να προσεγγίσω, να κατανοήσω μέσα απ' τα λόγια ενός άλλου (του Bobbio), κάτι που δεν γνωρίζω, την Ιστορία του Χέγκελ με Ι κεφαλαίο για παράδειγμα.

Το θέμα της έκθεσης έχει πράγματα να πεις, μπορείς να το πιάσεις από παντού, το πρώτο ζητούμενο είναι όντως λίγο ασαφές και σηκώνει πολλές και πολύ διαφορετικές προσεγγίσεις.

Καλά αποτελέσματα! Καλή συνέχεια!:thumbsup:
Εμενα η περιληψη με ψιλοδυσκολεψε και ετσι σε πρωτη φαση πριν την καθαρογραψω την εφτιαξα σε σχεδιαγραμμα με τα σημεια του κειμενου που εδωσα εμφαση.

Συγκεκριμένα εδωσα εμφαση στο σημειο που ελεγε "η δημοκρατια ειναι ενα συνολο διαδικαστικων κανονων", "για να έχουμε ενεργους πολιτες χρειάζονται ιδανικα" και επειτα τους χαρακτηρισμους του καθε ιδανικου.

Μετα οταν την εγραψα αρχισα με "το κειμενο θιγει το γεγονος οτι η δημοκρατια ειναι ενα συνολο διαδικαστικων κανονων. Προκειμενου να υπαρξουν ενεργοι πολίτες, χρειαζονται τα ιδανικα τα οποια χωριζονται σε τεσσερις κατηγοριες." Και επειτα εδωσα εμφαση στους χαρακτηρισμους και των τεσσαρων ιδανικων. Μονο που πρωτα αρχισα να λεω το πρωτο ιδανικο τι "περιεχει" και μετα επειδη το δεύτερο και το τεταρτο ιδανικο περιειχε (το ενα τη διδαχη του Ποπερ και το αλλο το εργο του Χεγκελ) τα εγραψα ομαδοποιημενα ωστε να μη μου παρει παραπανω έκταση και τελος εγραψα τον χαρακτιρισμου του τριτου ιδανικου αλλα ολα σε πιο μικρη περιγραφη για να μη μου επαιρνε παραπανω εκταση απο οτι ειχε ηδη παρει γιατι η εκταση μου ηταν τουλαχιστον 13 ή 14 γραμμες. (Ναι το ξερω δεν ηταν καθολου η περιληψη μου καθως δεν ειμαι πολυ καλη στις περιληψεις) και επειδη θα μου εβγαινε υπερβολικα μεγαλη η περιληψη δεν προσθεσα τιποτε αλλο. Στη τελικη δεν μπορουσα καν να σκεφτω πως αλλιως να την εγραφα και την εγραψα ετσι οπως ειπα. Βεβαια φανταζομαι πως θα μου κοψουν βαθμους απο την περιληψη αλλα δεν νομιζω να μου κοψουν τοσους πολλους αφου εχω εκφραστει με λεξεις του τυπου "θιγει το γεγονος", "καθως" κατι κατι, "θιγει τη διδαχη", "θιγει την ονομασια απο το εργο του" και κατι αλλες παρομοιες εκφρασεις που δεν τις θυμαμαι τωρα.

Ομως συγκεκριμενες ασκησεις τα πηγα παρα πολυ καλα.
Στο Β4α οπου ηταν για υποτακτικο λογο ηταν που εβαλα οτι να'ναι αλλα τεσπα.

Στην εκθεση αντιθετα, εβαλα και στα δυο ζητουμενα αποψεις δικες μου σε συνδυασμό με συγκεκριμενα αποσπασματα που βασιστηκα απο το κειμενο και την εκλεισα αποτομα στο τελος την εκθεση. Ειναι και αυτο οτι σκεφτηκα να γραψω μια επιπλεον παραγραφο αλλα απο το να ρισκαρα να τη γραψω και επειτα να την εσβηνα γιατι ειχαν μεινει αλλα 20 λεπτα, σκεφτηκα καλυτερα να την τελειωσω οπως την τελειωσα αποτομα, εγραψα ενα "Με εκτιμηση" (χωρις ονομα δικο μου ή αλλου) και τελειωσε η υποθεση αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη για την έκθεση μου παρολο που δεν υπαρχει λαθος και σωστο στην εκθεση παρα μονο κριτικη σκεψη. Σιν αυτο οτι αν παρω καποιο βαθμο απο την έκθεση, ισως παρω απο τις αποψεις μου και οχι τοσο απο τα σημεια του δομημενου κειμενου τα οποια και οσο μπορεσα προσπαθησα να μεταφερω με δικα μου λογια. ^^

Λιγο πολυ, ειμαι σιγουρη οτι ενα 11 κομμα κατι ή ενα 12 θα το εχω σιγουρα. Και νομιζω οτι αυτο ειναι το μοναδικο κριτηριο αξιολογησης που σε αντιθεση με αλλες φορές, τα πηγα καλα.

Επίσης μια ερωτηση. Εκει σε μια άσκηση που ελεγε να σχολιασουμε ενα χωριο του κειμενου που ελεγε για το (fortitere (δε θυμαμαι πολυ καλα πως το έλεγε αυτο) της γαλλικης επαναστασης) επρεπε να βαλω και την παρενθεση με το χωριο; γιατι δεν το εβαλα και απλα εγραψα οτι "Η εξης προταση διευκρινιζει το ιδανικο της αδελφοτητας κατα την επαναστατικη περιοδο στην ιστορια" καπως ετσι το ειχα γραψει.

Επισης το Σ-Λ, δεν θα κοπω επειδη εγραψα τον αριθμο της καθε προτασης χωρις να εχω μεταφερει την προταση στο τετραδιο παρα μονο τον αριθμο ή γραμμα της και επειτα εκει που εβαλα ισον Σ σε συγκεκριμένες προτασεις και Λ σε αλλες συγκεκριμένες προτασεις, ετσι;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά το θέμα Β3α, εννοείται ότι πρέπει να τεθούν τα συνώνυμα στον σωστό γραμματικό τύπο ούτως ώστε να συμφωνούν συντακτικά με τους υπόλοιπους όρους της πρότασης. Μόνο ένα συνώνυμο πρέπει να δοθεί.

«... δεν ξεχνώ τη διδαχή του Καρλ Πόπερ ...»: εν προκειμένω η διδαχή αναφέρεται σε μια προτροπή που αποσκοπεί στη νουθεσία, οπότε σημασιολογικά δεκτές λέξεις είναι προτροπή, παρακίνηση, παρότρυνση, παραίνεση, παρώθηση.
«... γίνονται αντικείμενα χλευασμού ...»: ενέχει την έννοια της κοροϊδίας. Ενδεικτικά συνώνυμα: κοροϊδία, χλεύη, σκώμμα, εμπαιγμός, λοιδορία, μυκτηρισμός
«... εισήγαγαν στην ιστορία τρόπους συμβίωσης ...»: η λέξη δεν αναφέρεται στη συγκατοίκηση, αλλά στο συνυπάρχειν, με τη έννοια της ζωής μαζί με άλλους. Το επικρατέστερο συνώνυμο, κατ' εμέ, είναι η λ. συνύπαρξη
«... αυτός που μας αντιπολιτεύεται ...»: το ρήμα εκφράζει την αντίθεση σε μία άποψη. Αποδεκτά είναι τα ρ. εναντιώνομαι, αντιτάσσομαι, αντιτίθεμαι, αντιστρατεύομαι

Σχετικά με το υποερώτημα ενεργητικής-παθητικής σύνταξης, βήμα απαραίτητο για την επιτυχή μετατροπή συνιστά η συντακτική αναγνώριση των κύριων όρων. Παρατηρούμε:
επιτρέπει: ρήμα, δημοκρατία: υποκείμενο, διαμόρφωση-εξάπλωση: αντικείμενα του ρήματος. Η απουσία ενός εμπρόθετου επιρρηματικού προσδιορισμού του ποιητικού αιτίου προεξοφλεί το είδος της σύνταξης, που εν προκειμένω είναι ενεργητική.

Ενεργητική: Μόνο η δημοκρατία επιτρέπει τη διαμόρφωση και την εξάπλωση ειρηνικών επαναστάσεων.
Παθητική: Η διαμόρφωση και η εξάπλωση ειρηνικών επαναστάσεων επιτρέπεται/επιτρέπονται μόνο από τη δημοκρατία.

Πολλές φορές στη σύνθετη πρόταση ο γράφων αναδεικνύει το πλησιέστερο —και σημαντικότερο κατ’ αυτόν— υποκείμενο. Αυτό συμβαίνει όταν προηγείται το ρήμα και ακολουθούν τα υποκείμενα σε ενικό αριθμό. Η διαφορά από τη χρήση του πληθυντικού είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση αμελητέα, συνεπώς αμφότερες οι χρήσεις γίνονται δεκτές.

Σωστά αυτά που γράφεις, η μόνη μου ένσταση είναι στη διδαχή. Καθαυτή η λέξη σημαίνει και παραίνεση, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο συγγραφέας τη νοεί με τη σημασία της διδασκαλίας, της διακήρυξης. Οπότε προκριτέο συνώνυμο είναι ένα από τα δύο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,980 μηνύματα.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,980 μηνύματα.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α)Παιδιά εκεί που ήθελε στοιχεία προφορικότητας πχ ρητορικά ερωτήματα και ζητούσες 2 παραδείγματα από το κείμενο,πειράζει που έχω έβαλα 2 παραδείγματα με ρητορική ερώτηση ή έπρεπε να βρω 2 ξεχωριστά πχ 1 ρητορικό ερώτημα και 1 α'ενικό;;

Β) και στην ερώτηση που ζητούσε να γράψουμε περιφραστικά ή μονολεκτικά έπρεπε να βρούμε στην ουσία συνώνυμο;; Γιατί εγώ στην ουσία εξήγησε την φράση σε 3 σειρές!!! Πάνε 4 μονάδες άδικα!! :((
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ειδα και εγω λιγο τα θεματα της εκθεσης στα πεταχτα. Το κειμενο που το διαβασα δεν ηταν κακο αλλα οντως μερικα σημεια ηταν σαν να μου μιλαει η θεια απο το αμερικα.Δεν ξερω τι εφταιγε. Κακη μεταφραση? Αδυναμια μεταφρασης της γλωσσας του συγγραφεα στη δικη μας με καλυτερες εκφρασεις? Οι ασκησεις δεν θεωρω οτι ειχαν κατι που θα δυσκολεψε φοβερα. Θυμαμαι και περυσι ηταν κλασσικες κατηγοριες ασκησεων. Οσον αφορα την εκθεση δεν μου αρεσε καθολου το (α) ερωτημα. Τι θελει να πει ο ποιητης με καθημερινες ενεργειες που μπορει να κανει ο καθενας μας και κανει πραξη την δημοκρατια? Αυτο το ερωτημα θεωρω δεχεται απαντηση απο τιποτα εως ενα ολοκληρο δοκιμιο και ειναι υπερβολικα ανοιχτο σε παρερμηνειες. Πολυ ασαφες. Για μενα τουλαχιστον κακη η επιλογη του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top