Τι βοήθημα να πάρω στα αρχαία;

Ellie213

Νεοφερμένος

Η Έλλη Βολανάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κανένα καλό βοήθημα γραμματικής ή συντακτικού για τα αρχαία; εχω μονο το πράσινο-μπλε του πατάκη με τα ανωμαλα ρηματα,που μου έχει φανεί πολύ χρησιμο μεχρι στιγμης. ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Το καλύτερο συντακτικό είναι μακράν της Μπίλλα! Δεν αναφέρομαι σε αυτό του γυμνασίου, αλλά σε βοήθημα! Έχει πολύ αναλυτική θεωρία με παραδείγματα, ανακεφαλαιωτικούς πίνακες, ασκήσεις ανά ενότητα και επαναληπτικές ασκήσεις με τις απαντήσεις τους! Είναι θησαυρός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Προτείνω ανεπιφύλακτα τη μεγάλη Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής του Μ. Οικονόμου (Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών), η οποία χάρη της παρουσίασης και των επιπλέον σημειώσεων που παρέχει είναι μακράν καλύτερη της συνοψισμένης σχολικής έκδοσης. Χρησιμοποιώ, κατ' επέκταση, τις «Ασκήσεις γραμματικής της αρχαίας ελληνικής» του Σ. Πετρίτση όπου οι γραμματικοί τύποι ζητούνται σε ολόκληρα παραθέματα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας, δίνοντας δηλαδή δυνατότητα σύνταξης και μετάφρασης.

Πολύ ενδιαφέρον συντακτικό θεωρώ τη νέα εμπλουτισμένη έκδοση του Β. Αναγνωστόπουλου (το οποίο παλαιότερα κυκλοφορούσε από τις εκδόσεις «Κοκοτσάκη»). Το Συντακτικό του Λιναρδή είναι εξίσου σημαντικό βοήθημα, το οποίο το συμβουλεύομαι για επανάληψη των βασικότερων συντακτικών φαινομένων, εφόσον είναι διαρθρωμένο σε συνοπτικούς μνημονικούς πίνακες και διαθέτει πληθώρα ασκήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top