Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,571 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,543 μηνύματα σε 76,240 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 231 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Dim1234 έγραψε: στις 22:53, 17-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ξέρετε ο κανένα κόλπο για να λύνω τις ασκήσεις φυσική πιο εύκολα εννοώ αν μπορώ να σκευτομαι κάπως .
Πολύ γενική η ερώτηση σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κανείς να σου μάθει να σκέφτεσαι πόσο μάλλον διαδικτυακά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 828 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε: στις 23:20, 17-01-17:

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ξέρετε ο κανένα κόλπο για να λύνω τις ασκήσεις φυσική πιο εύκολα εννοώ αν μπορώ να σκευτομαι κάπως .
Επιλογη1: Κανε σχημα. Προϋποθεση: να ξερεις θεωρια, δηλαδη να εχεις διαβασει καποια βασικα.
Επιλογη2: Διαβασε κανα λυμενο παραδειγμα. Προϋποθεση: να εχεις μια στοιχειωδη επαφη με το μαθημα.
Επιλογη3: Ξεκινα να διαβαζεις λιγο θεωρια και πηγαινε σταδιακα προς τις επομενες επιλογες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H xristianax έγραψε: στις 15:28, 08-07-17:

Απαραιτητη συνθηκη για να λυθει οποιαδηποτε ασκηση φυσικης ειναι το σχημα, επειτα προσθετεις τις δυναμεις διανυσματικα στο σχημα και εφαρμοζεις οτι εχεις μαθει. Θελει καλο διαβασμα και θεωρειται απο τα δυσκολοτερα μαθηματα της α λυκειου. Αντιθετως εγω πριν δυο χρονια οου την διδασκομουν την εβρισκα διασκεδαστικη. Προσοχη αποτελει θεμελιο για την φυσικη της γ λυκειου σε περιπτωση που ακολουθησεις την θετικη κατευθυνση!
Παράθεση

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggelosst9 έγραψε: στις 18:05, 07-12-17:

Σώμα βρίσκεται ακίνητο σε φανάρι και την t0=0 αποκτα επιταχυνση a=+5m/s. Εχοντας διανύσει διάστημα s1 αρχίζει να επιβραδύνεται με σταθερή επιβράδυνση a2=- 1m/s και σταματά στο επόμενο φανάρι που απέχει από το πρώτο απόσταση d=240m.

Πρέπει να βρώ το s1 και τη συνολικη διάρκεια κίνησης από το ένα φανάρι στο άλλο. Έχω σπάσει το κεφάλι μου, καμιά ιδέα;
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,418 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 21:26, 07-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από aggelosst9
Σώμα βρίσκεται ακίνητο σε φανάρι και την t0=0 αποκτα επιταχυνση α1=+5m/s². Εχοντας διανύσει διάστημα s1 αρχίζει να επιβραδύνεται με σταθερή επιβράδυνση α2=- 1m/s² και σταματά στο επόμενο φανάρι που απέχει από το πρώτο απόσταση d=240m. Πρέπει να βρώ το s1 και τη συνολικη διάρκεια κίνησης από το ένα φανάρι στο άλλο.
...... α₁ -->.......... υ→.............. <-- α₂
0________________Α ____________________Β
|......s₁(t₁)..........||......s₂(t₂)...............|
........................... d .........................
O-->A επιταχυνόμενη: υ = α₁ t₁ , s₁ = ½ α₁ t₁ ² => υ²=2α₁s₁
Α-->Β επιβραδυνόμενη stop: t₂ = υ / |α₂| , s₂ = υ² / 2|α₂| = α₁s₁ / |α₂|
s₁ + s₂ = d => s₁ + α₁s₁ / |α₂| = d => s₁ (1 + α₁ / |α₂|) = d => ... => s₁ = 40m
υ²=2α₁s₁ => υ = 20 m/s , υ = α₁ t₁ => t₁ = 4s , t₂ = υ / |α₂|= 20s, tολ = t₁ + t₂ => tολ = 24s

Αρχική Δημοσίευση από aggelosst9
Έχω σπάσει το κεφάλι μου
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggelosst9 έγραψε: στις 13:42, 08-12-17:

Να'σαι καλά φίλε!
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε: στις 23:32, 17-09-18:

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το παραλληλόγραμμο ορμων στις κρούσεις?
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 23:56, 17-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από vanessa99
Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το παραλληλόγραμμο ορμων στις κρούσεις?
Εχεις 2 σωματα που συγκρουονται εχοντας ταχυτητες με τυχαιες κατευθυνσεις. Απο την Αρχη Διατηρησης Ορμης ξερεις οτι διανυσματικα για τις ορμες ισχυει για το συστημα:

p = p'
Εαν τα σωματα δεν κολλησουν :
p1+p2 = p1' + p2'

Χρησιμοποιεις και την αρχη διατηρησης της κινητικης ενεργειας εαν ειναι ελαστικη και βρισκεις τις ζητουμενες ταχυτητες.Εαν δεν ειναι τοτε θα πρεπει να σου λενε πληροφοριες για την ορμη ενος εκ των δυο σωματων αμεσα η εμμεσα(μεσω καποιας σχεσης).

Εαν τα σωματα κολλησουν(ειδικη περιπτωση ανελαστικης κρουσης) :

p' = p1+p2

Δηλαδη σε αυτη την περιπτωση η συνισταμενη ορμη p' = (m1+m2)u' θα δινεται απο την προσθεση των διανυσματων των ορμων των σωματων 1 και 2 πριν την κρουση,δηλαδη p1 & p2 αντιστοιχα.Ο κανονας του παραλληλογραμου λεει οτι :

p'² = p1²+p2² + 2p1p2cosθ

Aρα το μετρο της ταχυτητας του συσσωματωματος ειναι

u' = (p1²+p2²+2p1p2cosθ)/(m1+m2)

Οπου θ η γωνια μεταξυ των διανυσματων p1 & p2 που μπορει να βρεθει απο τον νομο των ημιτονων(η οπως αλλιως θες ).
Η γωνια θ' που ειναι η γωνια που σχηματιζει το διανυσμα της ορμης p' με αυτο της p1 ειναι :

tanθ' = p2sinθ/(p2+p1sinθ)

ΥΓ.Ειναι συνετο η παραπανω αναλυση με τον κανονα του παραλληλογραμου να γινεται εφοσον εμπλεκονται 3 διανυμσματα στο σχεδιο μας.Εαν εχουμε 4 ειναι προτιμοτερη η αναλυση του καθε διανυσματος σε συνιστωσες και η εφαρμογη της ΑΔΟ σε καθε αξονα ξεχωριστα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 18-09-18 στις 00:28.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giota2000

Φοιτητής

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Παν. Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 00:47, 18-09-18:

Samael γιατί δε σε είχα καθηγητή στη φυσική;
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε: στις 00:54, 18-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Samael
Εχεις 2 σωματα που συγκρουονται εχοντας ταχυτητες με τυχαιες κατευθυνσεις. Απο την Αρχη Διατηρησης Ορμης ξερεις οτι διανυσματικα για τις ορμες ισχυει για το συστημα:

p = p'
Εαν τα σωματα δεν κολλησουν :
p1+p2 = p1' + p2'

Χρησιμοποιεις και την αρχη διατηρησης της κινητικης ενεργειας εαν ειναι ελαστικη και βρισκεις τις ζητουμενες ταχυτητες.Εαν δεν ειναι τοτε θα πρεπει να σου λενε πληροφοριες για την ορμη ενος εκ των δυο σωματων αμεσα η εμμεσα(μεσω καποιας σχεσης).

Εαν τα σωματα κολλησουν(ειδικη περιπτωση ανελαστικης κρουσης) :

p' = p1+p2

Δηλαδη σε αυτη την περιπτωση η συνισταμενη ορμη p' = (m1+m2)u' θα δινεται απο την προσθεση των διανυσματων των ορμων των σωματων 1 και 2 πριν την κρουση,δηλαδη p1 & p2 αντιστοιχα.Ο κανονας του παραλληλογραμου λεει οτι :

p'² = p1²+p2² + 2p1p2cosθ

Aρα το μετρο της ταχυτητας του συσσωματωματος ειναι

u' = (p1²+p2²+2p1p2cosθ)/(m1+m2)

Οπου θ η γωνια μεταξυ των διανυσματων p1 & p2 που μπορει να βρεθει απο τον νομο των ημιτονων(η οπως αλλιως θες ).
Η γωνια θ' που ειναι η γωνια που σχηματιζει το διανυσμα της ορμης p' με αυτο της p1 ειναι :

tanθ' = p2sinθ/(p2+p1sinθ)

ΥΓ.Ειναι συνετο η παραπανω αναλυση με τον κανονα του παραλληλογραμου να γινεται εφοσον εμπλεκονται 3 διανυμσματα στο σχεδιο μας.Εαν εχουμε 4 ειναι προτιμοτερη η αναλυση του καθε διανυσματος σε συνιστωσες και η εφαρμογη της ΑΔΟ σε καθε αξονα ξεχωριστα.

Άρα αν έχω δύο σώματα που γίνονται συσσωμάτωμα-> παραλληλόγραμμο και αν έχω δύο σώματα που συγκρούονται αλλά δεν κολλάνε μεταξύ τους -> αδο σε χ και y?
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 01:11, 18-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Giota2000
Samael γιατί δε σε είχα καθηγητή στη φυσική;
Εγω γιατι δεν σε ειχα καθηγητρια στην χημεια ;

Αρχική Δημοσίευση από vanessa99
Άρα αν έχω δύο σώματα που γίνονται συσσωμάτωμα-> παραλληλόγραμμο και αν έχω δύο σώματα που συγκρούονται αλλά δεν κολλάνε μεταξύ τους -> αδο σε χ και y?
Ναι ακριβως,μαλιστα η περιπτωση που δεν κολλανε τα σωματα εαν το συνηδειτοποιησες θα οδηγησει(δεδομενου οτι η κρουση ειναι ελαστικη) στους γνωστους τυπους για τις ταχυτητες στην ελαστικη κρουση(2 αγνωστοι,2 εξισωσεις,1 απο ΑΔΟ και μια απο ΑΔΚΕ οποτε εχεις λυση του συστηματος).

Μπορεις να το κανεις και ξεχωριστα βεβαια αλλα θεωρω οτι ειναι πιο "lousy" μεθοδος.Ειδικα σε εξετασεις το τελευταιο που θες ειναι περισσοτεροι δεικτες/διανυσματα κτλπ .Keep it nice and clean .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 18-09-18 στις 01:11. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια