Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Tα windows έχουν ASP.NET και γενικά visual studio για να κάνεις native εφαρμογές σε αυτά. Στο linux θα συμβιβαστείς σποκλειστικά με cross platform λύσεις με μέτριο πιθανόν αποτέλεσμα.

OSX είναι το μοναδικό λειτουργικό που μπορείς να προγραμματίσεις native εφαρμογες για συστήματα της apple που όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει το μερίδιο της από τη πίτα.

Επίσης η εκμάθηση κάποιων open source εργαλείων είναι απαραίτητο. Καλό το ASP.NET και o MSSQL αλλά κοστίζει σε αντίθεση με τα αντίστοιχα εργαλεία PHP, MYSQL.

ευχαριστώ!:) είναι πράγματα που δεν τα ήξερα κ ελπίζω κάποια στιγμή να ασχοληθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Φιλε μου, σε εμας σε παραπεμπουν πολυ σε Linux, τους βοηθαει στο να δειδαξουν ορισμενες εννοιες . Καθε σχολη κα τα ικα της.
Συνεργαστηκα με ενα καθηγητη πριν λιγο καιρο για να τροποιησουμε το εργαστηριο φυσικης ωστε αντι με origin να γινεται με SciDavis
Θεωρω οτι ως φοιτητες πληροφορικης θα ηταν καλο να πληροφορηθουμαι για αρκετα λειτουργικα. να τα δυμε και να παιξουμε με αυτα!
βασικά σε 3 ομάδες χωρίζονται. BSD based Unix based DOS based και τα 2 πρώτα μοιάζουν μάλιστα

Στο πλαισιο αυτο θα ηθελα να παρω καποιες αποψεις για τον επομενο σταθμο στον κοσμο του open source. Εχω αρχισει να απογοητευομαι με τα ubuntu και θα ηθελα να βαλω και τριτο λειτουργικο στο pc. Κοιταω για Mint αλλα και υπαρχουν και τα Fedora, Debian ta opoia μου κεντριζουν τη προσοχη χωρις να ξερω τι παιζει απο υποστηριξη.
Ειναι καποιος χρηστης των απαραπανω ωστε να πει μια πιο σταρατη αποψη ;
κοιτα Mintubuntu για την ωρα και αν το βρισκεις αργο πήγαινε σε mintdebian


Γενικά το κακό με το Ubuntu είναι ότι ότι αφού βασίζεται σε εταιρεία και όχι καθαρά στην κοινότητα όπως άλλα distros προσπαθεί-και το κάνει-και αλλάζει σύμφωνα με τα δικά της πιστεύω τα πακέτα...
προσωπικά ήμουν σταθερά στη 10.10 όταν αναγκάστηκα λόγω διακοπής υποστήριξης να κάνω αναβάθμιση...από τότε έχω 12 04 μιας και LTS και όπως είπα είμαι ικανοποιημένη, καμια ταλαιπωρία...
Γενικά το κακό είναι ότι αν δεν ξέρεις σε πιο λιμάνι θέλεις να πας, κανένας άνεμος δεν είναι ούριος.

να φανταστώ ότι λες και ΤΟ windows
έλα σε παρακαλώ...
:P
πως σχετίζται αυτό; :confused:

Εδώ και 6 μέρες δουλεύω με τα Windows 8. Νομίζω τα αγάπησα αλλά θα δείξει στην συνέχεια.

ακριβως, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...



Tα windows έχουν ASP.NET και γενικά visual studio για να κάνεις native εφαρμογές σε αυτά. Στο linux θα συμβιβαστείς σποκλειστικά με cross platform λύσεις με μέτριο πιθανόν αποτέλεσμα.

με .not εφαρμογες έχω ασχοληθεί επί ένα χρόνο και σιχάθηκα την ζωή μου...
το που βρήκες το καλό δεν κατάλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
με .not εφαρμογες έχω ασχοληθεί επί ένα χρόνο και σιχάθηκα την ζωή μου...
το που βρήκες το καλό δεν κατάλαβα...
Εγώ αντίθετα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου NET. Για δικά μου project προτιμώ php, mysql επειδή οι server που τα υποστηρίζουν είναι φτηνότεροι. Το προβλημα είναι ότι αρκετές εταιρίες έχουν χτίσει την υποδομή τους σε .ΝΕΤ και ότι ζητάνε γνώστες αυτής της τεχνολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenakiskoo

Νεοφερμένος

Η elenakiskoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ τα Windows 8 στον σταθερό και είμαι ευχαριστημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Φιλε μου, σε εμας σε παραπεμπουν πολυ σε Linux, τους βοηθαει στο να δειδαξουν ορισμενες εννοιες . Καθε σχολη κα τα ικα της.

Θεωρω οτι ως φοιτητες πληροφορικης θα ηταν καλο να πληροφορηθουμαι για αρκετα λειτουργικα. να τα δυμε και να παιξουμε με αυτα!

Στο πλαισιο αυτο θα ηθελα να παρω καποιες αποψεις για τον επομενο σταθμο στον κοσμο του open source. Εχω αρχισει να απογοητευομαι με τα ubuntu και θα ηθελα να βαλω και τριτο λειτουργικο στο pc. Κοιταω για Mint αλλα και υπαρχουν και τα Fedora, Debian ta opoia μου κεντριζουν τη προσοχη χωρις να ξερω τι παιζει απο υποστηριξη.

Ειναι καποιος χρηστης των απαραπανω ωστε να πει μια πιο σταρατη αποψη ;


Το Fedora είναι αρκετά φιλικό, ειδικά από την έκδοση 20 (σήμερα βγήκε η beta), όπου θα έχει και οργανωμένο με γραφικό τρόπο software center.
Δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερες δυσκολίες. Το μόνο που χρειάζεται είναι προσαρμογή στο γραφικό περιβάλλον που θα επιλέξεις (μπορείς να έχεις πολλά γραφικά περιβάλλοντα, χωρίς προβλήματα).

Από υποστήριξη έχουμε μία από τις πιο ενεργές κοινότητες στην Ελλάδα (κυρίως επικοινωνούμε μέσω mailing lists), οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα, διότι έχουν περάσει πολλά χρόνια και η κοινότητα του iSchool δεν μας έχει πει ακόμη τη γνώμη της για τις νέες εκδόσεις των λειτουργικών συστημάτων:hehe:

Εγω ως μαθητής, όπως έχω πει και σε αυτό το θέμα, είχα Windows Vista SP2. Παρόλο που είχα κάνει πολλή υπομονή, τόσο με το laptop, όσο και με το λειτουργικό, στο 1ο έτος στο Πανεπιστήμιο δεν μπορούσα πλέον να χρησιμοποιήσω αυτόν τον υπολογιστή, οπότε αναγκαστικά πήρα έναν καινούριο. Το καινούριο laptop ήρθε με Windows 8.1 και μετά έγινε η δωρεάν εγκατάσταση των Windows 10.

Τα Windows 10 τα προτιμώ από τα 8.1, γιατί έχουν την "desktop αίσθηση", που είχε εκλείψει στα Windows 8/8.1 με την απουσία του Start button. Για εμένα η Έναρξη ήταν σημαντική και γι'αυτό δυσκολεύομαι με τα unix-based συστήματα, μέχρι να προσαρμόσω όπως θέλω το μενού των προγραμμάτων. Μέχρι τώρα, σχεδόν 3 χρόνια μετά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και η υποστήριξη που έχω λάβει σε κάποια προβλήματα από την ίδια την microsoft και τον κατασκευαστή του laptop ήταν υποδειγματική. Θεωρώ ότι η υποστήριξη (μέσω τηλεφώνου/email κλπ) που προσφέρει η Microsoft την ανεβάζει κάποια σκαλοπάτια πιο πάνω :P Δυστυχώς οι διανομές του Linux βασίζονται στην κοινότητα, που ναι μεν είναι μεγάλη, αλλά προϋποθέτει να είσαι κι εσύ λίγο ψαγμένος. Η Apple από την άλλη, στην Ελλάδα δεν έχει ανεπτυγμένη εξυπηρέτηση πελατών, αλλά ούτε και οι υπόλοιπες υπηρεσίες (πχ εταιρίες τηλεφωνίας, software κλπ) δεν σου δίνουν καλή υποστήριξη για MacOS εντός Ελλάδας.

Πέρα από αυτά, στο παλιό laptop έχω περάσει lubuntu, γιατί δεν υπάρχει άλλη διανομή που να μπορεί έστω να τρέχει απροβλημάτιστα, αλλά αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα κατά καιρούς, τα οποία δεν έχω χρόνο να αντιμετωπίσω, οπότε εκείνον τον υπολογιστή τον έχω παρατήσει λίγο. Ίσως αρχίσω να παίζω pokemon με emulator εκεί πέρα... δεν ξέρω :hehe:

How about you? :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ Windows 7. Πριν πολλά φεγγάρια είχα Win10, αλλά επειδή είχα κάποια προβλήματα στην απόδοση του συστήματος και με το privacy, γύρισα πίσω στα 7. Μου αρέσει το interface τους, δεν αντιμετωπίζω (πολλά) προβλήματα και επειδή οι υπολογιστές που είχα μεγαλώνοντας τα είχαν ως λειτουργικό, δεν μπορώ να ξεφύγω εύκολα :P

Επίσης έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές για το Cubes OS. Μπορεί και τρέχει προγράμματα από κάθε λειτουργικό και με τέτοιο τρόπο ώστε το κάθε πρόγραμμα να μην έχει πρόσβαση στις υπόλοιπες διεργασίες του συστήματος. Θέλω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή, αλλά προς το παρόν βαριέμαι τη διαδικασία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μετά τα Windows 7 πέρασα στα Windows 10 (τα 8 με σύγχιζαν μόνο που τα έβλεπα, δεν το συζητώ ότι δε θα τα αγόραζα ποτέ). Δεν τους έχω αδυναμία, προτιμώ τα 7 (και τα XP θα έλεγα αλλά πλέον είναι πολύ ξεπερασμένα, ενώ είμαι από τους λίγους που δεν είχε πρόβλημα και με τα Vista), αλλά διστάζω να πάω σε Linux μήπως τα βρω σκούρα. Δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα προγράμματα παρά μόνον Office (που και το ανοιχτό LibreOffice θα με κάλυπτε) και καμιά εφαρμογή παραπάνω για το πανεπιστήμιο όπως SPSS, gaming καθόλου (αμφιβάλλω αν θα σήκωνε τίποτα το laptop μου), οπότε σκέφτομαι να μεταβώ κάποια στιγμή σε Elementary OS που φαίνονται απλά στην εγκατάσταση, user-friendly και όμορφα. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα Elementary έχουν πολύ slow development. Δηλαδή αν έχει κανένα bug θα κάνει καιρό να επιλυθεί. Επίσης είναι way too simplified. Όπως και να έχει προς το παρόν δεν το θεωρώ πολύ ελκυστικό σαν λειτουργικό συνολικά, ίσως στο μέλλον να καλυτερεύσει. Τέλος να πω ότι αν χρησιμοποιείς πολύ το office το libreoffice θα σου φανεί downgrade γιατί όσο να ναι το office είναι καλύτερο. Τώρα έχω πάει σε 16.04.04 ubuntu gnome για desktop δουλειάς και προς το παρόν μου αρέσει. Ωστόσο το surfing κλπ συνεχίζω να το κάνω στα Windows 10. Για μένα αν δεν έχεις κάποιον άλλον λόγο να αλλάξεις λειτουργικό καλύτερα να παραμείνεις με τα Windows. Μόνο αν θες ας πούμε να παίξεις λίγο και να δεις από περιέργεια τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]
Πέρα από αυτά, στο παλιό laptop έχω περάσει lubuntu, γιατί δεν υπάρχει άλλη διανομή που να μπορεί έστω να τρέχει απροβλημάτιστα, αλλά αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα κατά καιρούς, τα οποία δεν έχω χρόνο να αντιμετωπίσω, οπότε εκείνον τον υπολογιστή τον έχω παρατήσει λίγο. Ίσως αρχίσω να παίζω pokemon με emulator εκεί πέρα... δεν ξέρω :hehe:
[...]
Τι προβλήματα;:confused:
[...] αλλά διστάζω να πάω σε Linux μήπως τα βρω σκούρα. Δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα προγράμματα παρά μόνον Office (που και το ανοιχτό LibreOffice θα με κάλυπτε) και καμιά εφαρμογή παραπάνω για το πανεπιστήμιο όπως SPSS, gaming καθόλου (αμφιβάλλω αν θα σήκωνε τίποτα το laptop μου), οπότε σκέφτομαι να μεταβώ κάποια στιγμή σε Elementary OS που φαίνονται απλά στην εγκατάσταση, user-friendly και όμορφα. Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
Το linux δεν είναι και τόσο δύσκολο, εξαρτάται σαφώς ποια διανομή θα εγκαταστήσεις και τι χρήση θέλεις να κάνεις. Δεν ξέρω τι ακριβώς σπουδάζεις αλλά αμα συνεχίσεις με πιο hardcore statistics/biostatistics θα σου πρότεινα να πας σε R (που τρέχει και σε Windows k linux). Δεν έχω αποψη περί elementary OS.. Είχα δοκιμάσει ubuntu τα οποια μου φάνηκαν μπερδευτικά στο φουλ και εκ τοτε όταν θέλω linux χρησιμοποιώ linux mint.
Για κάποιο λόγο προγράμματα που απαιτούν μεγάλη χρήση του τερματικού και κώδικα τρέχουν άνετα και χαλαρά σε linux κι όχι σε Windows, ξέρει κανείς γιατί συμβαινει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο προγράμματα που απαιτούν μεγάλη χρήση του τερματικού και κώδικα τρέχουν άνετα και χαλαρά σε linux κι όχι σε Windows, ξέρει κανείς γιατί συμβαινει αυτό;

Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι όλη η κοινότητα προγραμματιστών χρησιμοποιεί linux συνεπώς αν googlαρεις μια ερώτηση που η λύση της βασίζεται σε terminal αυτή θα είναι 99% είτε για linux είτε για mac. Επίσης το terminal έχει built in πολύ περισσότερες εντολές από το command line.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι όλη η κοινότητα προγραμματιστών χρησιμοποιεί linux συνεπώς αν googlαρεις μια ερώτηση που η λύση της βασίζεται σε terminal αυτή θα είναι 99% είτε για linux είτε για mac. Επίσης το terminal έχει built in πολύ περισσότερες εντολές από το command line.
μωρε ναι αυτά τα καταλαβαίνω αλλά το χρησιμοποιώ για docking πχ να βρεις πού και πώς ένα φαρμακο αλληλεπιδρά με μια πρωτεινή. Κάνεις τα ίδια ακριβώς σε linux και windows και στα windows ξεκινάνε τα error απανωτά :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Τι προβλήματα;:confused:
Π.χ. σε οποιονδήποτε browser (firefox, chrome, chromium) υπάρχουν προβλήματα με την javascript και όταν θέλω να γράψω απάντηση σε ένα θέμα ή να συμπληρώσω κάποια φόρμα που πετάει αναδυόμενα με javascript αυτό δεν είναι δυνατόν. Μη με ρωτάς γιατί! Ούτε καν ξέρω! :hehe:
Επίσης, δοκίμασα να εγκαταστήσω το WPS Office, το οποίο δεν μπορούσε να εγκατασταθεί μέσω του γραφικού περιβάλλοντος, παρόλο που κατέβηκε κανονικά το αρχείο εγκατάστασης. Δοκίμασα να το εγκαταστήσω και μέσω terminal με την υπεργαμάτη εντολή "sudo" (:whistle:), αλλά δεν το εγκατέστησε επιτυχώς. Κάτι έλειπε και καλά (ΤΙ; δεν ξέρω :russian_roulette:).
Καταλαβαίνεις ότι όταν υπάρχει θέμα με την javaScript, ούτε καν για surfing δεν αξίζει το μηχάνημα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top