Γαλλική Γλώσσα και Φιλολογία Αθήνας

Ερασμία95

Νεοφερμένος

Η Ερασμία95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω από φοιτητές ή πτυχιούχους του τμήματος λίγα λόγια για τη σχολή, τους καθηγητές, τη δυσκολία των μαθημάτων, κατά πόσο μπορεί κάποιος με Β1 να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της σχολής. Χρειάζεται φροντιστήριο για να αντεπεξέλθει κανείς; Υπάρχουν μαθήματα με απουσίες; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σίγουρα ένα Β1 είναι χαμηλό αλλά και C2 να έχεις θα συναντάς νέο λεξιλόγιο το οποίο θα πρέπει να αφομοιώνεις. Καλύτερα για μένα να έχεις ένα C1/C2 η έστω ένα Β2 για να έχεις διδαχθεί τουλάχιστον όλη την γραμματική. Τα μαθήματα της σχολής περιλαμβάνουν λογοτεχνία , διδακτική , γλωσσολογία , μετάφραση,ιστορία κ.ο.κ. Σου παραθέτω έναν σύνδεσμο με τον οδηγό σπουδών της γαλλικής Αθήνας https://www.frl.uoa.gr/fileadmin/frl.uoa.gr/uploads/files_ekdhlwsewn/Guide_2012-13.pdf , Εμένα σαν σχολή πάντως μου φαίνεται βατή προς εύκολη σε σχέση με το αντίστοιχο Lettres Modernes της Sorbonne , ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Με Β1 μπορείς να βγάλεις τη σχολή αλλά δύσκολα και με σκληρό διάβασμα.
Χρειάζεται να παρακολουθείς το 85% τουλάχιστον των παραδόσεων και να κρατάς καλές σημειώσεις καθώς έχουμε μια...δυσκολία να το πω; :worry: στη διανομή των γαλλικών συγγραμμάτων.
Επίσης, οι παραδόσεις, στην πλειοψηφία τους, γίνονται στα γαλλικά και δεν είναι όλοι οι καθηγητές ευχάριστοι (με εξαίρεση κάποιους που είναι πραγματικά έρωτας <3).

Για μένα, είναι καλή σχολή μεν, που σου δίνει πολλές επιλογές στον εργασιακό τομέα αλλά απαιτητική.
Εαν την επιλέξεις, θα πρέπει να είναι επειδή αγαπάς τη γλώσσα και θέλεις να εξελιχθείς.

Αυτή τη στιγμή το Πρόγραμμα Σπουδών περιλαμβάνει 49 μαθήματα εκ των οποίων τα 25 είναι υποχρεωτικά (κορμός), 12 Υποχρεωτικής Επιλογής και 12 Ελεύθερης Επιλογής (εκ των οποίων τα 6 μπορούν να είναι από τα άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής: Φιλολογικό, ΦΠΨ, Ιταλικό, Ισπανικό, Γερμανικό).
Τα περισσότερα μαθήματα είναι γλωσσολογικά (Γλώσσα, Φωνητική, Διδακτική) και πολιτισμού (ιστορία).

Κάποια μαθήματα ΥΕ και ΕΕ είναι με απουσίες.
Κάποια εξετάζονται ΚΑΙ προφορικά ΚΑΙ γραπτά, κάποια μόνο προφορικά (και τα υπόλοιπα, εντάξει, μόνο γραπτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Θεωρείται η γαλλική φιλολογία γενικά μια "κοριτσίστικη" σχολή όσο στην επιλογή σχολής τόσο και επαγγελματικά (δηλαδή να είναι π.χ. ένας άντρας καθηγητής γαλλικών); Εγώ είμαι 2α λυκείου και τώρα προετοιμάζομαι για ιταλική φιλολογία.Είναι εφικτό να διαβάσω μόνος μου γαλλικά με γνώσεις δημοτικού και γυμνασίου μόνο ώστε να εξεταστώ σε αυτά πανελλαδικά και να δηλώσω και γαλλική φιλολογία μαζί με την ιταλική (ιταλικά είμαι Α2 και πρέπει να φτάσω Β1); Ή καλύερα να περιοριστώ να δηλώσω μόνο ιταλική και τη γαλλική να την ξεχάσω μια για πάντα;! Απλά με το νέο σύστημα (2019-2020) θα κάνουμε μηχανογραφικό στο τέλος της 2ας λυκείου και θα δηλώσουμε μόνο 10 σχολές και γι' αυτό. 1) Είμαι αναγκασμένος όλες οι σχολές να είναι μόνο Αθήνα/Αιγάλεω/Πειραιάς και 2)Θέλω να δηλώσω μόνο σχολές που με ενδιαφέρουν πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Θεωρείται η γαλλική φιλολογία γενικά μια "κοριτσίστικη" σχολή όσο στην επιλογή σχολής τόσο και επαγγελματικά (δηλαδή να είναι π.χ. ένας άντρας καθηγητής γαλλικών); Εγώ είμαι 2α λυκείου και τώρα προετοιμάζομαι για ιταλική φιλολογία.Είναι εφικτό να διαβάσω μόνος μου γαλλικά με γνώσεις δημοτικού και γυμνασίου μόνο ώστε να εξεταστώ σε αυτά πανελλαδικά και να δηλώσω και γαλλική φιλολογία μαζί με την ιταλική (ιταλικά είμαι Α2 και πρέπει να φτάσω Β1); Ή καλύερα να περιοριστώ να δηλώσω μόνο ιταλική και τη γαλλική να την ξεχάσω μια για πάντα;! Απλά με το νέο σύστημα (2019-2020) θα κάνουμε μηχανογραφικό στο τέλος της 2ας λυκείου και θα δηλώσουμε μόνο 10 σχολές και γι' αυτό. 1) Είμαι αναγκασμένος όλες οι σχολές να είναι μόνο Αθήνα/Αιγάλεω/Πειραιάς και 2)Θέλω να δηλώσω μόνο σχολές που με ενδιαφέρουν πολύ!
Ίσως να απαντάω αργά στην ερώτησή σου, αλλά 1ον) μην διαχωρίζεις τις σχολές σε αγορίστικες και κοριτσίστικες, είναι πολύ ξεπερασμένη αυτή η αντίληψη. Σίγουρα τα αγόρια είναι λιγότερα από τα κορίτσια στην γαλλική αλλά αυτό ίσως να είναι και θετικό πολλές φορές καθώς θα ξεχωρίζεις ( πολλές φορές ήμουν το μόνο αγόρι μέσα στην αίθουσα και έτσι οι καθηγητές με θυμόντουσαν πάντα και από την πρώτη μέρα, σε αντίθεση με τις συμφοιτήτριές μου που δεν μπορούσαν να τις θυμηθούν με τίποτα).
2ον) Μπορείς και με τις γνώσεις του σχολείου που λες ότι έχεις να περάσεις στο τμήμα (βέβαια θα πρέπει μέσα στην χρονιά που θα δώσεις πανελλήνιες να κάνεις τις επαναλήψεις σου). Το θέμα είναι από εκεί και πέρα όμως αν με το καλό μπεις στην σχολή να προσπαθήσεις πάραααα πολύ να βελτιώσεις το επίπεδό σου αλλιώς θα τα βρεις σκούρα. Ξέρω αρκετούς που μπήκαν με Α2, οι πιο πολλοί πελάγωσαν και άφησαν τα μισά μαθήματα λόγω της γλώσσας, αλλά υπήρχαν και κάποιοι που με πολύ προσπάθεια κατάφεραν να κάνουν αυτό το Α2, Γ2+ μέσα στα 4 χρόνια σπούδαζαν.
Αν έχεις κάποια απορία μπορείς να ρωτήσεις (δεν έχω τελειώσει της Αθήνας αλλά στα βασικά μπορώ να σε βοηθήσω).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top