ΔΟΑΤΑΠ και αναγνώριση μεταπτυχιακού

michael22gr

Νεοφερμένος

Ο michael22gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει σταλεί (από Κρήτη με κούριερ) από τον Ιανουάριο το μεταπτυχιακό που έκανα στην Κύπρο. Ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση και διαβάζοντας και άλλου, μπορεί να πάρει και χρόνο.

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι στο σαιτ τους, και συγκεκριμένα εδω https://62.103.84.30/search.php , υποτίθεται ότι μπορώ να δω την πορεία της αίτησης.

Ωστόσο αυτός ο αριθμός πρωτοκόλλου τι είναι?

Ευχαριστώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν καταθέτεις στον ΔΟΑΤΑΠ την αίτηση αναγνώρισης τίτλου σπουδών μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ο αρμόδιος υπάλληλος κάνει έναν προέλεγχο και σου δίνει μια "απόδειξη υποβολής αιτήσεως και καταθέσεως δικαιολογητικών" πάνω στην οποία υπάρχει ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία κατάθεσης. Με αυτόν τον αριθμό πρωτοκόλλου είναι δυνατή η ηλεκτρονική παρακολούθηση της πορείας της αίτησης από την ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ και την επιλογή "on line πορεία αίτησης". Αφού εσύ τα έστειλες με κούριερ, θα έπρεπε μετά από λίγες μέρες να τους έπαιρνες τηλέφωνο και να τους ζητούσες να σου στείλουν την απόδειξη που αναφέρω παραπάνω ή τουλάχιστον απλά και μόνο να σου δώσουν τον αριθμό πρωτοκόλλου προκειμένου να μπορείς να την παρακολουθείς.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχει σταλεί (από Κρήτη με κούριερ) από τον Ιανουάριο το μεταπτυχιακό που έκανα στην Κύπρο. Ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση και διαβάζοντας και άλλου, μπορεί να πάρει και χρόνο.

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι στο σαιτ τους, και συγκεκριμένα εδω https://62.103.84.30/search.php , υποτίθεται ότι μπορώ να δω την πορεία της αίτησης.

Ωστόσο αυτός ο αριθμός πρωτοκόλλου τι είναι?

Ευχαριστώ


Ειναι ο αριθμος που δινεται απο καθε υπηρεσια για να ειναι κατοχυρωμενοι και οι 2 πλευρες, που αποδεικνυει οτι το πηραν και μπορεις να τσεκαρεις ανα πασα στιγμη σε τι σταδιο βρισκεται η αιτηση σου
 

michael22gr

Νεοφερμένος

Ο michael22gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι παίρνω τουλάχιστον 20 φορές την ημέρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά δεν παίρνω απάντηση...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι ότι παίρνω τουλάχιστον 20 φορές την ημέρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά δεν παίρνω απάντηση...


Στη Θεσσαλονίκη;;; Εκεί που τα έστειλες θα τηλεφωνείς. Αν τα έστειλες στην Αθήνα (έτσι τουλάχιστον κατάλαβα), θα τηλεφωνείς στην Αθήνα.
https://www.doatap.gr/gr/enimerosi.html
https://www.doatap.gr/gr/anagnorisi.html
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι παίρνω τουλάχιστον 20 φορές την ημέρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά δεν παίρνω απάντηση...


Δημόσια υπηρεσία είναι, περιμένεις να σηκώσουν τηλέφωνο; Κατεβασμενα τα έχουν. Ο αδερφός μου θέλει αναγνώριση πτυχίου, έπαιρνε τηλ για 1 βδομάδα και δεν απάντησαν ποτέ. Πήγε από τον ΔΟΑΤΑΠ στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν... Το καλύτερο είναι να πας Αθήνα να γίνει η δουλειά σου πιο γρήγορα. Γιατί στη Θεσσαλονίκη περιμένουν να μαζευτεί ένας αριθμός αιτήσεων για να τα στείλουν στην Αθήνα να τα δουν εκεί.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι παίρνω τουλάχιστον 20 φορές την ημέρα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά δεν παίρνω απάντηση...
Συμβουλή μου για οποιαδήποτε συνδιαλλαγή με δημόσια υπηρεσία: σήκω 7:30 το πρωί και πάρε τηλ. Είναι η μόνη ώρα που έχεις στατιστικά αυξημένες πιθανότητες να το σηκώσουν. Μετά τις 8 τα έχουν χαμηλωμένα και καληνύχτα...
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Για να κάνω τώρα κι εγώ την αφελή ερώτηση της ημέρας: για μεταπτυχιακά/διδακτορικά από χώρες της ΕΕ πρέπει πάλι να πάμε στο ΔΟΑΤΑΠ; Ή αναγνωρίζονται απευθείας, προβλέπεται κάτι τέτοιο απ' τη Μπολόνια;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να κάνω τώρα κι εγώ την αφελή ερώτηση της ημέρας: για μεταπτυχιακά/διδακτορικά από χώρες της ΕΕ πρέπει πάλι να πάμε στο ΔΟΑΤΑΠ; Ή αναγνωρίζονται απευθείας, προβλέπεται κάτι τέτοιο απ' τη Μπολόνια;


Είτε είναι από χώρα της ΕΕ είτε όχι, οι τίτλοι ξένων πανεπιστημίων πρέπει να αναγνωριστούν από τον ΔΟΑΤΑΠ.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για να κάνω τώρα κι εγώ την αφελή ερώτηση της ημέρας: για μεταπτυχιακά/διδακτορικά από χώρες της ΕΕ πρέπει πάλι να πάμε στο ΔΟΑΤΑΠ; Ή αναγνωρίζονται απευθείας, προβλέπεται κάτι τέτοιο απ' τη Μπολόνια;

Για να δεις πόσο "διαφορετικοί" (ή απροσάρμοστοι) είμαστε σαν θεσμική ύπαρξη χώρας, μένουμε Ευρώπη, τρώμε σανό κλπ, η "οπισθοδρομική" γείτονα χώρα Τουρκία από συγκεκριμένα Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα Πανεπιστήμια δεν έχει ειδική διαδικασία αναγνώρισης τίτλου σπουδών. Πολλοί Τούρκοι κάνουν σπουδές στις ΗΠΑ και Γερμανία κυρίως* και τα πτυχία τους αναγνωρίζονται χωρίς ειδική γραφειοκρατία

*τα Τούρκικα (μετά Κεμαλικής περιόδου) έχουν πολλές ομοιότητες με τη Γερμανική γλώσσα στη σύνταξη.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Για να δεις πόσο "διαφορετικοί" (ή απροσάρμοστοι) είμαστε σαν θεσμική ύπαρξη χώρας, μένουμε Ευρώπη, τρώμε σανό κλπ, η "οπισθοδρομική" γείτονα χώρα Τουρκία από συγκεκριμένα Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα Πανεπιστήμια δεν έχει ειδική διαδικασία αναγνώρισης τίτλου σπουδών. Πολλοί Τούρκοι κάνουν σπουδές στις ΗΠΑ και Γερμανία κυρίως* και τα πτυχία τους αναγνωρίζονται χωρίς ειδική γραφειοκρατία

*τα Τούρκικα (μετά Κεμαλικής περιόδου) έχουν πολλές ομοιότητες με τη Γερμανική γλώσσα στη σύνταξη.

Αχ, nPb, σε είχα αποπάρει σε ένα θέμα προ μηνών για αυτά τα θέματα και σου ζητώ συγγνώμη – οι απόψεις μου ίδιες είναι αλλά είχα τα νεύρα μου εκείνη την περίοδο και δεν έπρεπε να την πληρώνουν άγνωστα άτομα στο Ίντερνετ γι' αυτό.
Τέλος πάντων, στην Τουρκία πληρώνονται και εθελοντές/ντριες σε ΜΚΟ ή projects που έχουν σχέση με την ΕΕ. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν το έμαθα, παρότι εξηγείται, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Στη σύνταξη ομοιότητες με τα γερμανικά; Αλήθεια; Ενώ είναι συγκολλητική γλώσσα (γιατί επί Κεμάλ μόνο το αλφάβητο άλλαξε); Μαθαίνεις τούρκικα; Είναι εύκολα; Για πες. Εγώ μόνο γερμανικά ξέρω, οπότε δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αχ, nPb, σε είχα αποπάρει σε ένα θέμα προ μηνών για αυτά τα θέματα και σου ζητώ συγγνώμη – οι απόψεις μου ίδιες είναι αλλά είχα τα νεύρα μου εκείνη την περίοδο και δεν έπρεπε να την πληρώνουν άγνωστα άτομα στο Ίντερνετ γι' αυτό.
Τέλος πάντων, στην Τουρκία πληρώνονται και εθελοντές/ντριες σε ΜΚΟ ή projects που έχουν σχέση με την ΕΕ. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση όταν το έμαθα, παρότι εξηγείται, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Στη σύνταξη ομοιότητες με τα γερμανικά; Αλήθεια; Ενώ είναι συγκολλητική γλώσσα (γιατί επί Κεμάλ μόνο το αλφάβητο άλλαξε); Μαθαίνεις τούρκικα; Είναι εύκολα; Για πες. Εγώ μόνο γερμανικά ξέρω, οπότε δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση.


O Kεμάλ έκανε ουσιαστικές αλλαγές στην δομή της γλώσσας γι' αυτό και τα σύγχρονα τούρκικα δεν μοιάζουν με τα αραβικά. Άλλη γλώσσα. Οι Τούρκοι μαθητές διδάσκονται στο σχολείο τα αρχαία τους (τα οθωμανικά) και ως νοοτροπία μαθητών, έχουν πολλά κοινά με τους Έλληνες: σαχλαμάρα, βαρεμάρα, sms στα κινητά, κλπ. Δεν έχουν εμπάθεια όπως την καλλιεργούν τα Ελληνικά ΜΜΕ ή οι πολιτικοί τους. Σε συζήτηση που είχα πολλές φορές, απορούσαν με τη συχνότητα που προβάλλει η Ελληνική τηλεόραση τι είπε και έκανε ο Ερντογάν εις βάρος της Ελληνικής διπλωματίας ενώ στην χώρα τους, ακούνε για την Ελλάδα 1-2 φορές το χρόνο και αν.

Δεν πειράζει. :) Είμαι συνηθισμένος από χρόνια σε αυτό το φόρουμ να τρώω βρισίδι και αναφορές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
O Kεμάλ έκανε ουσιαστικές αλλαγές στην δομή της γλώσσας γι' αυτό και τα σύγχρονα τούρκικα δεν μοιάζουν με τα αραβικά. Άλλη γλώσσα. Οι Τούρκοι μαθητές διδάσκονται στο σχολείο τα αρχαία τους (τα οθωμανικά) και ως νοοτροπία μαθητών, έχουν πολλά κοινά με τους Έλληνες: σαχλαμάρα, βαρεμάρα, sms στα κινητά, κλπ. Δεν έχουν εμπάθεια όπως την καλλιεργούν τα Ελληνικά ΜΜΕ ή οι πολιτικοί τους. Σε συζήτηση που είχα πολλές φορές, απορούσαν με τη συχνότητα που προβάλλει η Ελληνική τηλεόραση τι είπε και έκανε ο Ερντογάν εις βάρος της Ελληνικής διπλωματίας ενώ στην χώρα τους, ακούνε για την Ελλάδα 1-2 φορές το χρόνο και αν.

Είναι ιδιαίτερη περίπτωση τα τούρκικα, είναι αλταϊκή γλώσσα, δεν είναι αραβική και, επειδή είχα κάνει προ αμνημονεύτων χρόνων, μια εργασία ακριβώς γι' αυτό το θέμα, τη γλωσσική πολιτική του Κεμάλ, θυμάμαι ότι γλωσσολόγοι υποστήριζαν πως εν τέλει το λατινικό αλφάβητο ήταν σε θέση να αποτυπώσει καλύτερα κάποια φωνήματα απ' ό,τι το αραβικό. Είναι απολαυστικό να την ακούω, πάντως, μου αρέσει πολύ και θέλω να μάθω στο μέλλον. Στα άλλα, μοιάζουμε πολύ, σε όλα, έχω πολλούς φίλους από Τουρκία και τους αγαπώ πολύ, είναι όλοι κατά της κυβέρνησης Ερντογάν και, ειδικά όταν τους επισκέφτηκα, άκουσα, είδα, έμαθα πράγματα που αποσιωπούνται από τα ελληνικά ΜΜΕ, πράγματα που σύγχρονοι λογοτέχνες καταγράφουν στα βιβλία τους, όπως πχ. ο Λιβανελί, και στην Ελλάδα το μόνο που προβάλλεται είναι, δυστυχώς, αυτή η εμπάθεια που καλλιεργείται και που αποτελεί θέμα άλλης, μεγάλης συζήτησης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι ιδιαίτερη περίπτωση τα τούρκικα, είναι αλταϊκή γλώσσα, δεν είναι αραβική και, επειδή είχα κάνει προ αμνημονεύτων χρόνων, μια εργασία ακριβώς γι' αυτό το θέμα, τη γλωσσική πολιτική του Κεμάλ, θυμάμαι ότι γλωσσολόγοι υποστήριζαν πως εν τέλει το λατινικό αλφάβητο ήταν σε θέση να αποτυπώσει καλύτερα κάποια φωνήματα απ' ό,τι το αραβικό. Είναι απολαυστικό να την ακούω, πάντως, μου αρέσει πολύ και θέλω να μάθω στο μέλλον. Στα άλλα, μοιάζουμε πολύ, σε όλα, έχω πολλούς φίλους από Τουρκία και τους αγαπώ πολύ, είναι όλοι κατά της κυβέρνησης Ερντογάν και, ειδικά όταν τους επισκέφτηκα, άκουσα, είδα, έμαθα πράγματα που αποσιωπούνται από τα ελληνικά ΜΜΕ, πράγματα που σύγχρονοι λογοτέχνες καταγράφουν στα βιβλία τους, όπως πχ. ο Λιβανελί, και στην Ελλάδα το μόνο που προβάλλεται είναι, δυστυχώς, αυτή η εμπάθεια που καλλιεργείται και που αποτελεί θέμα άλλης, μεγάλης συζήτησης.

Ναι, συν οτι οι σύγχρονες κοπέλες είναι αρκετά ...εμφανίσιμες και πολύ πιο καθαρές από τις Βρετανίδες ή Γερμανίδες συνομήλικες που πάνε στην σχολή με την τρύπια κάλτσα να βρωμάει. :playboy:Τέτοια οπισθοδρόμηση η "δυτική" κουλτούρα...έχω μείνει κάγκελο! Τα παιδιά στην Δ.Ευρώπη πάνε με βρώμικα νύχια στο σχολείο. Αντιθέτως οι Τούρκοι όπως μας τους παρουσιάζουν τα Ελληνικά ΜΜΕ ως "ούγκανους" (αν κρίνει κανείς από άσχημα σχόλια στα κοινωνικά δίκτυα) προσπαθούν να εξελιχθούν και δεν μένουν στάσιμοι. Η Τούρκικη γλώσσα δεν έχει άρθρα ενώ έχει κάποιες ιδιομορφίες που βάζουν την πρόθεση στο τέλος της λέξης νομίζω, σαν κατάληξη και το ...ρήμα πάντα στο τέλος της πρότασης! Θα ήταν όμορφο και οι Έλληνες νέοι να μην έτρωγαν τόσο σανό από την οπισθοδρομική Ελληνική κοινωνία και να προσπαθούσαν να κατανοήσουν και γνωρίσουν περισσότερο τις κοινές ανάγκες των Τούρκων νέων.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Είναι συγκολλητική γλώσσα, το γένος, το πρόσωπο, ο χρόνος δηλώνονται μέσα στη λέξη, με τη μορφή συγκεκριμένων "τύπων". Βρήκα αυτό εδώ το έγγραφο από το eclass του Πανεπιστημίου Πατρών που το εξηγεί:
https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/LIT1939/Typologia VI.pdf

"Παράδειγμα συγκολλητικής γλώσσας όπου κάθε μόρφημα έχει μία σημασία:
Α) much’a-na-chi-na-yki
kiss-REC-CAUS-NOM-2SG
‘You should make them kiss each other.’
Bolivian Quechua (Van de Kerke, 1996)
- Παράδειγμα Συνθετικής γλώσσας όπου κάθε μόρφημα μπορεί να έχει πολλές
σημασίες:
Α) Pirame to vivlio
take-PAST-1
ST PL.-IND. the-NEUT-ACC-SING book – NEUT-ACC-SING"


Είναι απίστευτα ενδιαφέρουσες οι γλώσσες που στηρίζονται σε μηχανισμούς που δεν γνωρίζουμε. Και τα κινέζικα επίσης έχουν πολύ ενδιαφέρουσα δομή, επίσης τελείως ξένη σε κάποιο άτομο-φυσικό ομιλητή ινδο-ευρωπαϊκής γλώσσας, και τα αραβικά. Αυτά θα έπρεπε να μας λένε στο σχολείο και το πόσο πλούσια λογοτεχνία έχει η τουρκική γλώσσα και όχι τις γνωστές μπουρδολογίες. Πφ, ελπίζω σε ένα καλύτερο, πιο αλληλέγγυο μέλλον!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top