Έχω μεγάλο πρόβλημα με την αδελφή μου που δίνει πανελλήνιες

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Είναι θέμα νοοτροπίας. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως η μικρή αδερφή με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κατάφερνε να καλοπερνάει...

Κάποια στιγμή στα σκάει η πραγματικότητα...δε γίνεται να καλοπερνάς εφάπαξ με λεφτά τρίτων, ακόμα και αν είναι των γονιών σου.


Σαφώς χρειάζεται στήριξη, αλλά άμα η ίδια δεν κάνει μια συνεπή προσπάθεια, η στήριξη είναι άνευ ουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γελάω δε πιο πολύ με τους υπόλοιπους που εξαπολύουν μύδρους επειδή κανόνισε να πάει διακοπές. Λες και σε μία εβδομάδα θα μάθει αγγλικά! Κάνα 2-3 τεστ από προηγούμενες εξετάσεις να κάνει, απλώς για να δει πώς είναι η δομή των θεμάτων.

Δεν ήταν μύδροι επειδή κανόνισε να πάει διακοπές, ήταν μύδροι επειδή, όπως μας περιγράφεται η κατάσταση, έχει παρατήσει τις πανελλήνιες και πηγαίνει διακοπούλες ενώ καλά καλά δεν τελείωσαν ακόμη. Η θάλασσα δε θα φύγει από εκεί που βρίσκεται, όμως αγγλικά θα δώσει μόνο μια φορά φέτος. Μέτα τα αγγλικά μπορεί να πηγαίνει και κάθε μέρα θάλασσα, δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ούτε να κανονίσει για μετά. Φαντάσου εν τέλει να μην έχει γράψει και τόσο άσχημα και με ένα καλό 18-19 στα αγγλικά να πιάνει αγγλική, αλλά λόγω του ότι έχει αυτό το attitude αυτή τη στιγμή να μην το πιάσει. Αν το μυαλό της πετάει σε θάλασσες και Αγγλίες λάθη μπορούν να γίνουν πιο εύκολα. Το να συμβεί αυτό θα ήταν το χειρότερο σενάριο. Για αυτό λίγη πειθαρχία και συνέπεια δεν βλάπτει, ένα μάθημα έμεινε ας μείνει συνεπής σε αυτό και μετά ας αράξει την πέτσα της για όσο θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα θα πω και εγώ την γνώμη μου .

Αρχικά θα συμφωνήσω ότι όντως δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να είναι μαθητής του 18, ούτε να κάθεται να δίνει πανελλήνιες εξετάσεις με το ζόρι ούτε και θα πρέπει να πιέζεται να περάσει σε μία σχολή ντε και καλά επειδή θέλει ο αδερφός, η αδερφή ο γονιός κλπ. Προφανώς για να στοχεύει αγγλική φιλολογία ήταν μαθήτρια του 19 και του 20 και μετά για ψυχολογία.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να στεναχωριέται εάν δεν τα πήγε καλά από την μία και κατά την γνώμη μου ναι μεν πρέπει να την αφήσετε να εκδηλώσει τα συναισθήματά της όσο και έντονα και εάν είναι αλλά φυσικά σε σημείο που μπορεί να τα διαχειριστεί. Από την άλλη βέβαια, αφού είχε ακόμα δρόμο εννοώ και άλλα μαθήματα έπρεπε να ήξερε, έπρεπε να τις είχαν πει οι καθηγητές της, εάν δεν της είχαν πει, ή και εσείς το ότι ακόμα σε ένα μάθημα να μην γράψει καλά δεν ήρθε το τέλους του κόσμου και θα μπορούσε να το αναπληρώσει με τα επόμενα. Τώρα εάν απογοητεύτηκε και παραιτήθηκε, τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να την κατακρίνω γιατί το κάνω κι εγώ αυτό να κατεβάζω ρολά. Ωστόσο αφού τώρα είναι έτσι η κατάσταση δεν έχει μόνο να συνεχίσει εάν θέλει εξετάσεις και ό,τι καταφέρει και βλέπετε στο τέλος τα μόρια που θα βγάλει. Εάν δεν βγάλει αυτά που απαιτούνται για τα τμήματα που θέλει οκ. Θέλει μόνο τμήματα στον χώρο διαμονής σας ή και επαρχία πχ ή σε κάποια άλλη πόλη ;

Τώρα εάν δεν θέλει να συνεχίσει καθόλου τις πανελλήνιες για εμένα πρέπει να το σεβαστείτε και να μην την πιέζετε. Δεν καταλαβαίνω εξάλλου εάν δώσει πανελλήνιες πάρει πτυχίο νομίζετε ότι σίγουρα θα κάνει μία πετυχημένη ζωή και θα είναι χαρούμενη περισσότερο από το να μην δώσει και να αποφασίσει να κάνει κάτι άλλο; Μόνο οι πανελλήνιες δηλαδή καθορίζουν τον δρόμο κάποιου για την ζωή ; Θαρρώ όσο την πιέζετε και συμπεριφέρεστε με αυτόν τον τρόπο τόσο η ίδια θα φέρει αντίδραση και δεν θα το κάνει και στο κάτω κάτω γιατί να κάνει κάτι που η ίδια δεν επιθυμεί επειδή το θέλουν οι άλλοι ; Καταναγκαστικά; Και εγώ σαν Σοφία εάν μου επιβάλλουν να κάνω κάτι που δεν θέλω θα φέρω αντίδραση και δεν θα το κάνω. Καταλαβαίνετε που το πάω. Για πνευματικό δεν ξέρω, αλλά για ειδικό ψυχικής υγείας αν απογοητεύεται έτσι και στους άλλους τομείς της ζωής ναι θα ήταν καλή ιδέα αλλά και αυτό με τον τρόπο ;)

Η πίεση των πανελληνίων είναι από μόνη της μεγάλη γιατί να δέχεται πίεση και από το εξωτερικό της περιβάλλον, περισσότερο κακό της κάνει παρά καλό. Εάν θέλει να μην δώσει όπως είπα πρέπει να το σεβαστείτε και καλά κάνει για εμένα εφόσον δεν δώσει ή δεν την νοιάζει και πολύ να βγαίνει έξω να εκτονώσει αυτό που έχει μέσα της και να περνάει καλά από το να εγκλωβίζεται σε ένα φαύλο κύκλο πίεσης.

ΑΛΛΑ .......

Σίγουρα δεν μπορεί να είναι όλη την ζωής της αυτοσυντηρούμενη και σαφώς δεν γίνεται αφού δεν έχετε οικονομικές δυνατότητες να πάει σε ΙΕΚ ή πχ στην Αγγλία για μεταπτυχιακό. Μπορείτε να της πείτε, να πιάσει τουλάχιστον καμία δουλειά οποιαδήποτε ώστε να βγάλει το μεροκάματό της και εάν αποφασίσει να πάει σε κάποιο ΙΕΚ οκ εννοείται ότι δεν πρέπει να της φέρετε αντίδραση του τύπου " Όταν μίλαγα εγώ για Πανελλήνιες, τώρα πήγαινε και πλήρωσε κλπ". Και τι κακό έχουν τα ΙΕΚ αν κάποιος δεν ήθελε ελληνικό πανεπιστήμιο;

Όσον αφορά το θέμα της Αγγλίας πρέπει να της το ξεκαθαρίσετε και να το αποδεχτεί. ότι δεν γίνεται, χωρίς να φυσκώνουν τα μυαλά της από τις φίλες της. :)

Με λίγα λόγια απλά μην την πιέζετε κάνετε χειρότερα τα πράγματα, οι επιλογές μας έχουν συνέπειες αλλά δεν σημαίνει ότι ο δρόμος των πανελλαδικών ντε και καλά θα της χαρίσει την ευτυχία στην ζωή της και οχι πχ κάτι άλλο που θα θέλει να κάνει. Επειδή δίνουν όλοι πανελλήνιες ντε και καλά πρέπει να δώσει και εκείνη ; Και πως εσείς διασφαλίζετε ότι εάν δώσει θα ευημερήσει μετά εάν περάσει ή ψυχολογία η αγγλική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν ήταν μύδροι επειδή κανόνισε να πάει διακοπές, ήταν μύδροι επειδή, όπως μας περιγράφεται η κατάσταση, έχει παρατήσει τις πανελλήνιες και πηγαίνει διακοπούλες ενώ καλά καλά δεν τελείωσαν ακόμη. Η θάλασσα δε θα φύγει από εκεί που βρίσκεται, όμως αγγλικά θα δώσει μόνο μια φορά φέτος. Μέτα τα αγγλικά μπορεί να πηγαίνει και κάθε μέρα θάλασσα, δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ούτε να κανονίσει για μετά. Φαντάσου εν τέλει να μην έχει γράψει και τόσο άσχημα και με ένα καλό 18-19 στα αγγλικά να πιάνει αγγλική, αλλά λόγω του ότι έχει αυτό το attitude αυτή τη στιγμή να μην το πιάσει. Αν το μυαλό της πετάει σε θάλασσες και Αγγλίες λάθη μπορούν να γίνουν πιο εύκολα. Το να συμβεί αυτό θα ήταν το χειρότερο σενάριο. Για αυτό λίγη πειθαρχία και συνέπεια δεν βλάπτει, ένα μάθημα έμεινε ας μείνει συνεπής σε αυτό και μετά ας αράξει την πέτσα της για όσο θέλει.

Καλά κάνει. Έχει απογοητευτεί και πιεστεί τόσο πολύ και οι πανελλήνιες τελείωσαν, τα αγγλικά δεν είναι το σοβαρό μάθημα που θέλει επανάληψη. Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή η ξεκούραση τώρα. Κι εγώ το βράδυ πριν δώσω αγγλικά έξω μέχρι χαράματα ήμουν, σιγά το αμάρτημα. Ξαναλέω, τα αγγλικά δε μαθαίνονται σε μια εβδομάδα ούτε θα την ωφελήσει σε κάτι το να διαβάσει αγγλικά αυτές τις μέρες. Να κάνει επανάληψη σε τι; Στο λεξιλόγιο ή τη γραμματική; Να ξεκουραστεί και να πάει να γράψει αγγλικά με καθαρό μυαλό, αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θέλω μέρες να γράψω κατιτί σ' αυτό το νήμα αλλά δεν αξιώθηκα ως τώρα. Εγώ έχω να πω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε στήσει ένα 18χρονο στον τοίχο και το κατηγορείτε για οτιδήποτε κάνει στη ζωή του, σχετικό ή όχι με τις πανελλήνιες. Ειδικά εσύ η αδερφή της, έδωσες ρέστα. Ούτε πρόκειται να είναι ίδια με σένα η αδερφή σου (το οποίο φαίνεται πως θα εκτιμούσες πολύ περισσότερο) κι ούτε πρέπει να είναι. Και με τη συμπεριφορά σου περισσότερο την πιέζεις και τη σκας παρά τη βοηθάς ουσιαστικά. Για να σταμάτησε να διαβάζει προφανώς δεν άντεχε άλλο, δε γίνεται ένα παιδί που διαβάζει να σταματάει απ' τη μια μέρα στην άλλη. Κατανόηση χρειαζόταν σε εκείνη τη φάση καθώς και σε όλη τη διάρκεια των πανελληνίων, κι όχι επικριτικά βλέμματα και σχόλια που το μόνο που έκαναν είναι πως την άγχωναν ακόμα παραπάνω. (Ναι, φυσικά και είδα το κομμάτι όπου ''τη στηρίζεις και της λες να συνεχίσει την προσπάθεια", αλλά είδα επίσης και μια απογοήτευση πίσω από κάθε λέξη σου, την οποία δε γίνεται να μην της μετέδωσες, αδερφή της είσαι.) Οι γονείς δεν μπορούν συχνά να τα καταλάβουν αυτά, εσύ όμως, που πέρασες από το λούκι των πανελληνίων πρόσφατα, θα έπρεπε να τα ξέρεις...
Γελάω δε πιο πολύ με τους υπόλοιπους που εξαπολύουν μύδρους επειδή κανόνισε να πάει διακοπές. Λες και σε μία εβδομάδα θα μάθει αγγλικά! Κάνα 2-3 τεστ από προηγούμενες εξετάσεις να κάνει, απλώς για να δει πώς είναι η δομή των θεμάτων. Ας δει πρώτα πώς έγραψε και τότε αυτό που πρέπει να κάνετε και εσύ ως αδερφή της και οι γονείς σου, είναι να της μεταδώσετε υγιείς ευθύνες, να αναλάβει η ίδια πλήρη έλεγχο του τι θέλει τελικά να κάνει, μέσα στα επιτρεπόμενα όρια εννοείται (καλά τα όνειρα για Αγγλία αλλά δε νομίζω να δυσκολευτεί να καταλάβει πως προς το παρόν όνειρα θα παραμείνουν). Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μη της μεταδώσετε τύψεις, όλα χειρότερα θα γίνουν κι ούτε θα μπορέσει να πάρει μια ώριμη απόφαση. Καλή τύχη εύχομαι! :bye:

Εγω εαν ημουν γονιος και φυσικα μπορουσα δεν θα ελεγα οχι στο να στειλω το παιδι μου εξω εαν μου ελεγε οτι δεν μπορει να τα καταφερει εδω.Ομως αφου ειχε βαλει τα δυνατα του να γραψει οτι μπορει.Εαν ηταν σε φαση τα παραταω ολα και η βοηθηστε με η δεν θα κανω τιποτα και θα κανονιζω βολτες σε πρωτη φαση θα ειχα νευριασει που θα μου εδινε δικαιωματα να την ελεγξω και να της κουνησω το δακτυλο λες και ειναι ακομα ανωριμη. Επειτα μονο και μονο απο αυτον τον κακομαθημενο και υπουλο τροπο θα πεταγα και ενα δεν διαπραγματευομαι με τρομοκρατες και σιγουρα δεν μεγαλωσα τρομοκρατη.
Αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά κάνει. Έχει απογοητευτεί και πιεστεί τόσο πολύ και οι πανελλήνιες τελείωσαν, τα αγγλικά δεν είναι το σοβαρό μάθημα που θέλει επανάληψη. Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή η ξεκούραση τώρα. Κι εγώ το βράδυ πριν δώσω αγγλικά έξω μέχρι χαράματα ήμουν, σιγά το αμάρτημα. Ξαναλέω, τα αγγλικά δε μαθαίνονται σε μια εβδομάδα ούτε θα την ωφελήσει σε κάτι το να διαβάσει αγγλικά αυτές τις μέρες. Να κάνει επανάληψη σε τι; Στο λεξιλόγιο ή τη γραμματική; Να ξεκουραστεί και να πάει να γράψει αγγλικά με καθαρό μυαλό, αυτό.

Καλά αυτά που λες αλλά μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους. Εσύ μπορεί να τα είχες πάει ήδη καλά και να μην είχες ανάγκη βαθμό στα αγγλικά ή μπορεί μέσα σου να ήξερες ότι δε θα βάλεις τελικά αγγλική φιλολογία πρώτα. Επίσης μπορεί μια ξέγνοιαστη μέρα να σε ξεκουράσει αν είσαι αρκετά πειθαρχημένη να διαβάσεις την επόμενη μέρα ενώ πολλοί άνθρωποι χάνουν έτσι τη συγκέντρωση τους.

Έτσι όπως το περιγράφει η αδερφή της, μοιάζει απλά σαν να μην ενδιαφέρεται η κοπέλα πλέον για τις εξετάσεις της. Όχι δηλαδή ότι θέλει ξεκούραση. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, είτε διαβάσει είτε πάει θάλασσα είναι το ένα και το αυτό, οπότε ας πάει θάλασσα δεν κάνει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έτσι όπως το περιγράφει η αδερφή της, μοιάζει απλά σαν να μην ενδιαφέρεται η κοπέλα πλέον για τις εξετάσεις της

Γιάννη γιατί πρέπει να τον ενδιαφέρουν, κάποιον ντε καλά οι εξετάσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί όταν φτάνεις λίγες βδομάδες πριν το τελεύταιο διαγώνισμα σημαίνει οτι πληρώνεις χρόνια καθηγητές και φροντιστήρια :) αν δεν την ενδιέφεραν έπρεπε να το πει νωρίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γιατί όταν φτάνεις λίγες βδομάδες πριν το τελεύταιο διαγώνισμα σημαίνει οτι πληρώνεις χρόνια καθηγητές και φροντιστήρια :) αν δεν την ενδιέφεραν έπρεπε να το πει νωρίτερα

:clapping: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιατί όταν φτάνεις λίγες βδομάδες πριν το τελεύταιο διαγώνισμα σημαίνει οτι πληρώνεις χρόνια καθηγητές και φροντιστήρια :) αν δεν την ενδιέφεραν έπρεπε να το πει νωρίτερα

Κοίτα ναι σε αυτό έχεις δίκιο εν μέρει και με βρίσκει σύμφωνη. Αλλά από την στιγμή που για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να απογοητεύτηκε και να μην έχει όρεξη να συνεχίσει, πιστεύω πως θα έπρεπε να της δοθεί κατανόηση και χρόνος. Δεν υπάρχει λόγος να την επιφορτίσουμε συναισθηματικά περισσότερο από ότι ήδη είναι. Σίγουρα δεν μπορεί να ξέρει 100% εκ των προτέρων αν δεν έχει γράψει καλά ή όχι και χωρίς να δει τα μόρια δεν είναι και όλο το πιο σωστό να τα παρατάει. Αλλά από την στιγμή που αυτήν την στιγμή δεν είναι καλά, περισσότερο θα με ενδιέφερε η υγεία της παρά το να την πιέσω να δώσει εξετάσεις μόνο και μόνο επειδή πλήρωσα φροντιστήρια και καθηγητές. Δεν πιστεύω ότι η πίεση σε αυτήν την φάση θα επιφέρει θετικό αποτέλεσμα,πρέπει να αποδεχτούν και να κατανοήσουν την απογοήτευσή της. Αυτό πιστεύω . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλά αυτά που λες αλλά μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους. Εσύ μπορεί να τα είχες πάει ήδη καλά και να μην είχες ανάγκη βαθμό στα αγγλικά ή μπορεί μέσα σου να ήξερες ότι δε θα βάλεις τελικά αγγλική φιλολογία πρώτα. Επίσης μπορεί μια ξέγνοιαστη μέρα να σε ξεκουράσει αν είσαι αρκετά πειθαρχημένη να διαβάσεις την επόμενη μέρα ενώ πολλοί άνθρωποι χάνουν έτσι τη συγκέντρωση τους.

Έτσι όπως το περιγράφει η αδερφή της, μοιάζει απλά σαν να μην ενδιαφέρεται η κοπέλα πλέον για τις εξετάσεις της. Όχι δηλαδή ότι θέλει ξεκούραση. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, είτε διαβάσει είτε πάει θάλασσα είναι το ένα και το αυτό, οπότε ας πάει θάλασσα δεν κάνει διαφορά.

Τα βλέπεις όλα υπερβολικά αυστηρά νομίζω Γιάννη. Η πειθαρχία έχει κάνει φτερά καιρό τώρα εφόσον σταμάτησε να διαβάζει. Δεν είναι μεμπτό όμως αυτό, εγώ και λογικό το βρίσκω αν σκιστηκε όλη την υπόλοιπη χρονιά. Μία μέρα δε φτάνει για να ξεκουραστείς από 2 χρόνια διάβασμα ασταμάτητο. Λογικό δεν είναι επίσης, να φαίνεται σαν να μην την ενδιαφέρει για τις εξετάσεις; Απογοητεύτηκε, αγανακτησε επειδή δεν τα πήγε καλά, παραιτήθηκε. Δεν είναι όλα μαθηματικά για να είναι φιξ, μη συγκρίνεις ούτε εσύ τον εαυτό σου μαζί της. Ο παράγοντας της ψυχολογίας είναι ο πιο σημαντικός εδώ νομίζω.

Το πιο πρόσφορο σε αυτή τη φάση δεν είναι να εξετάζουμε τι θα έπρεπε να συμβαίνει αλλά τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και ποια είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Εσύ εδώ εμμένεις στο πρώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εγω εαν ημουν γονιος και φυσικα μπορουσα δεν θα ελεγα οχι στο να στειλω το παιδι μου εξω εαν μου ελεγε οτι δεν μπορει να τα καταφερει εδω.Ομως αφου ειχε βαλει τα δυνατα του να γραψει οτι μπορει.Εαν ηταν σε φαση τα παραταω ολα και η βοηθηστε με η δεν θα κανω τιποτα και θα κανονιζω βολτες σε πρωτη φαση θα ειχα νευριασει που θα μου εδινε δικαιωματα να την ελεγξω και να της κουνησω το δακτυλο λες και ειναι ακομα ανωριμη. Επειτα μονο και μονο απο αυτον τον κακομαθημενο και υπουλο τροπο θα πεταγα και ενα δεν διαπραγματευομαι με τρομοκρατες και σιγουρα δεν μεγαλωσα τρομοκρατη.
Αυτα...

Γενικά το παιδι ειναι όπως το μαθεις. Αν τόσα χρόνια είχε μάθει με τις απειλές και τις απαιτήσεις να παίρνει αυτο που θελει εννοείται πως αυτο θα κάνει και τωρα. Συνεχίζει να ειναι ένα παιδι... Βέβαια απο τη στιγμή που οι γονείς δεν μπορούν να υποστηρίξουν το σενάριο της Αγγλίας οσο και να απαιτεί δεν γίνεται τιποτα όποτε μόνη της θα κληθεί να παρει αποφάσεις για τη ζωή της. Μην το κάνετε τεράστιο θέμα. Ειναι απλά η πρώτη αναποδιά που έρχεται στον δρόμο της και όπως όλοι όσοι ήμασταν κακομαθημένοι απο τους γονείς μας, ζητάει να βγάλουν αυτοί το φίδι απο την τρύπα χωρίς να κοπιάσει η ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γενικά το παιδι ειναι όπως το μαθεις. Αν τόσα χρόνια είχε μάθει με τις απειλές και τις απαιτήσεις να παίρνει αυτο που θελει εννοείται πως αυτο θα κάνει και τωρα. Συνεχίζει να ειναι ένα παιδι... Βέβαια απο τη στιγμή που οι γονείς δεν μπορούν να υποστηρίξουν το σενάριο της Αγγλίας οσο και να απαιτεί δεν γίνεται τιποτα όποτε μόνη της θα κληθεί να παρει αποφάσεις για τη ζωή της. Μην το κάνετε τεράστιο θέμα. Ειναι απλά η πρώτη αναποδιά που έρχεται στον δρόμο της και όπως όλοι όσοι ήμασταν κακομαθημένοι απο τους γονείς μας, ζητάει να βγάλουν αυτοί το φίδι απο την τρύπα χωρίς να κοπιάσει η ιδια.

Σωστοτατη σε αυτα που λες.Ας ελπισουμε οτι τελικα μολις συναντησει τον φυσικο τοιχο στον δρομο της που απλα δεν θα ειναι εφικτο αυτο που θελει,θα ξυπνησει μεσα της το αισθημα της αυτοσυντηρησης και της θελησης για πρωτοβουλια στην ζωη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γιατι βρε κοριτσι μου χαλας τη ζαχαρενια σου και ασχολεισαι τοσο με το τι θα κανει η αδερφη σου? η ζωη σου και η ζωη της
ετσι κι αλλιως δε θα σε επηρεασει πουθενα οτι και να κανει
ας επιλεξει εκεινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Λιλίθ μας ξέχασες, για πες μας τελικά τι έγινε με την αδερφή σου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδιά γεια σας, τελικά η αδελφή μου έγραψε 13.000 μόρια περίπου, υπάρχει κάποια σχολή από θεωρητική την οποία θεωρείτε καλή για να δηλώσει; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top