Σας αρέσει η Φυσική;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η φυσική που ξέρω δηλαδή από το Λύκειο γιατί ο @akikos μου έχει πει οτι η φυσική της Τριτοβάθμιας δεν έχει καμία σχέση με του Λυκείου ήταν ένα ανούσιο μάθημα το οποίο είχε μια κοινή λογική. Σού έδιναν κάποια δεδομένα που υποτίθεται ότι η ισχύσουν στην φύση ή στον κόσμο που γίνονται τα πειράματα και με αυτά τα δεδομένα (τύπους) έλυνες ασκήσεις. Για να είσαι καλός έπρεπε να λύνεις ασκήσεις ...... να ξέρεις απέξω τους τύπους και να φαντάζεσαι πράγματα .

Σέβομαι το μάθημα γιατί εξαιτίας αυτού και των μαθηματικών γεννήθηκαν ΄όλες οι άλλες θετικές επιστήμες αλλά προσωπικά το θεωρύυσα βαρετό :(.

Στην ιατρική παιδιά ειδικά στην νευρολογία που κάνω ειδικότητα ήταν εντελώς διαφορετική αν δεν υπήρχε φυσική. Τα εγκεφαλογραφήματα, τα μυογραφήματα - νευρογραφήματα, προκλητά δυναμικα προσφέρουν αντικειμενικά δεδομένα στην διάγνωση και στην ουσία επιστημινοποίησαν την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Στην ιατρική παιδιά ειδικά στην νευρολογία που κάνω ειδικότητα ήταν εντελώς διαφορετική αν δεν υπήρχε φυσική. Τα εγκεφαλογραφήματα, τα μυογραφήματα - νευρογραφήματα, προκλητά δυναμικα δεν προσφέρουν αντικειμενικά δεδομένα στην διάγνωση και στην ουσία επιστημινοποίησαν την ιατρική.
Μόνο αυτά; Xωρίς τη Φυσική η Ιατρική θα ήταν ακόμα στις αφαιμάξεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 99% των θερεαπειων προέρχονται απο τις θετικες επιστημες.Απλα οι γιατροι μαθαινουν πως να τις εφαρμοζουν και που.Και μερικοι πως να συνδυαζουν την θετικες επιστημες με την ιατρικη για βγαλουν ενα θετικο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Dias το βιβλίο γ λυκείου είναι το καλύτερο των τελευταίων 50 χρόνων;Πολύ περίεργο μου ακούγεται.Παραλείπει πολλά πράγματα κατά τη γνώμη μου..Επίσης,χωρίς να ξέρω με σιγουριά,το συγκεκριμένο βιβλίο κληρώθηκε ανάμεσα από πολλά άλλα,και επίσης για να δομηθεί δε χρειάστηκε πολύς καιρός(δεν έγιναν έλεγχοι για λάθη κτλ,οι φυσικοί που ήταν μέρος της συγγραφικής ομάδας έκαναν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν ώστε να το βάλουν στην κλήρωση κτλ).Επιπλέον,συμφωνώ πως ένας μαθητής μπορεί να αντεπεξέλθει στις πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο εφόσον και αν οι καθηγητές στο σχολείο δε νοιάζονται αποκλειστικά για τον μηνιαίο μισθό τους(και παράλληλα δεν πετάνε συνέχεια τη φράση-καραμέλα "ε αφού τα ξέρετε από το φροντιστήριο ρε παιδιά τι μάθημα να κάνω εγώ;"),εφόσον και αν το σχολικό βιβλίο είναι όσο περιεκτικό θα έπρεπε και εφόσον και αν το υπουργείο στήριζε περισσότερο τα παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να κάνουν ιδιαίτερα και φροντιστήριο.Τέλος πάντων,η φυσική είναι ένα εκπληκτικό μάθημα και αυτό το κατάλαβα φέτος.Ωστόσο,αν δε γίνει κάτι(είτε με το σχολικό βιβλίο,είτε με τους καθηγητές-φυσικούς ,οι οποίοι ενώ γνωρίζουν τόσα πολλά πράγματα και φαίνεται,χαραμίζονται στην εκπαίδευση(ενώ ήταν προορισμένοι για κάτι διαφορετικό από αυτό) και καταριόνται την ώρα και τη στιγμή που επέλεξαν να ασχοληθούν με την εκπαιδευτική διαδικασία της φυσικής(γιατί ξαναλέω δεν επέλεξαν τη φυσική για να τη διδάσκουν αλλά για να κάνουν κάτι τελείως διαφορετικό) τότε ολοένα και περισσότεροι μαθητές δε θα την επιλέγουν και θα την "μισούν"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
@ Giota2000

1) Το βιβλίο είναι συνοπτικό όπου πρέπει, καθώς πρόκειται για σχολικό εγχειρίδιο και δεν παραλείπει ουσιαστικά πράγματα. Αν τα έγραφε όλα θα ήταν επιστημονικό σύγγραμμα. Για τον υποψήφιο όσα γράφει είναι υπέρ-αρκετά. Για τον τρόπο επιλογής του, άσε τους φροντιστές να λένε τις υπερβολές τους και χαμογέλα.
2) Αυτά που γράφεις για τους καθηγητές προσπάθησε να τα σκεφτείς και από την άλλη όχθη. Όταν μπαίνει στην τάξη ο καθηγητής και όλοι οι μαθητές τα έχουν κάνει από το φροντιστήριο, όσο καλός και αν είναι τον απαξιώνουν, αδιαφορούν πλήρως για το μάθημά του, θέλουν στην ώρα του να λύνουν για το φροντιστήριο, ότι και να τους πει τον έχουνε γραμμένο, θεωρούν θεό το φροντιστή (και ας ήταν και αυτός για χρόνια στα φροντιστήρια), όσο και να θέλει ο άνθρωπος να βοηθήσει, στο τέλος θα βαρεθεί, θα πει "να πάνε να πνιγούν τα κωλόπαιδα" και θα λουφάρει και αυτός.
3) Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς από τώρα να δεχθείς αυτά που γράφω. Κάποτε σκεφτόμουνα κι εγώ σαν εσένα. Κάποια στιγμή θα δεις πιο καθαρά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εννοείται!! (έγραψα 1)
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Γουι λοβ φυσική, μετά μαθηματικά και τέλος βιολογία (λέει ο μαθητής του 3ου πεδίου)
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Η φυσική για εμένα ήταν ένα μάθημα που όταν ήμουνα στο γυμνάσιο με τρόμαζε. Θυμάμαι όταν έκανα επιλογή κατεύθυνσης ήταν το μάθημα που μου άρεσε λιγότερο και αυτό στο οποίο φοβόμουνα πως θα τα πήγαινα χειρότερα στις Πανελλήνιες (3ο πεδίο).

Τελικά το ΑΓΑΠΗΣΑ και έγραψα και αρκετά καλά στις Πανελλήνιες στην φυσική. Ειλικρινά χαίρομαι πολύ που θα κάνουμε για ήχο και για φακούς στην σχολή, πραγματικά θα μου λείψει. Αυτό το συναίσθημα του να λύνω ένα πρόβλημα δεν το έχω συναντήσει σε κανένα άλλο μάθημα που έκανα στο σχολείο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,224 μηνύματα.
Αγαπώ το μάθημα της φυσικής. Μου έχουν λείψει οι ασκήσεις της :'(
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Όχι.
Όσες φορές έδωσα πανελλήνιες, πάντα εκεί είχα το χαμηλότερο βαθμό. Κάτι πάει στραβά με αυτό το μάθημα, δε μπορούσα ποτέ να "το πιάσω". Άσχημο σαν τις αμαρτίες μου.
Προσωπική άποψη
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Όχι. Μου προκαλούσε (και ακόμα μου προκαλεί) στρες.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο μου άρεσε γιατί είχαμε έναν τέλειο καθηγητή.
Στο λύκειο δεν καταλάβαινα τίποτα. Ήταν το χειρότερό μου μάθημα
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.
Όταν μου εξηγούσε ο καθηγητής την θεωρία μου άρεσε. Μέχρι εκεί όμως. Εγώ οπότε διάβαζα φυσική απλά ελυνα ασκήσεις σαν μποτακι, κανένα συναίσθημα.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Α και β λυκείου ήταν το αγαπημένο μου μάθημα. Στην τρίτη την αγάπη μου την κέρδισε η χημεία με διαφορά:inlove:
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Πάντοτε ήμουν καλός στη φυσική και πάντοτε την αγαπούσα. Απο το Γυμνάσιο έχω 18+ στο τετράμηνο. Ωστόσο μου αρέσει επίσης πάρα πολύ το να διαβάζω. Μου αρέσουν τα πειράματα, η θεωρία. Πιστεύω οτι είναι το τέλειο μάθημα για μένα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Στο λύκειο σαν μάθημα μου ήταν συμπαθητικό , ίσως οριακά και αδιάφορο . Δεν το μισούσα αλλά δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση οτι τρελενόμουν κιόλας . Η κάψα μου ήταν πιο πολύ με τα μαθηματικά ( το οποίο εν τέλει αποδείχθηκε οτι βοηθήσε τρομερά να αγαπήσω την φυσική αργότερα ) . Οι λυκειακές ασκήσεις των μαθηματικών μου φαινόντουσαν πολύ πιο ουσιαστικές απο αυτές στην φυσική , οι οποίες εστίαζαν κυρίως στους υπολογισμούς δίχως νόημα .

Στο πανεπιστήμιο αυτό άλλαξε ριζικά όταν πλέον χρειάστηκε να την προσεγγίσω ως μια επιστήμη και όχι ως ένα πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα με ασκησιολογία άνευ νοήματος . Πιστεύω πως ακόμα και σήμερα το λύκειο έχει αποτύχει σε μεγάλο βαθμό να αναδείξει την σπουδαιότητα της φυσικής . Πλέον πιστεύω οτι είναι η πιο σημαντική θετική επιστήμη που υπάρχει . Δεν έπαψε ποτέ να με συναρπάζει το πως απο ένα σετ τόσο λίγων και τόσο απλών ιδεών και νόμων μπορεί κανείς να αντιληφθεί όλο το σύμπαν που τον περιβάλλει . Και εδώ είναι που πιστεύω οτι συμβαίνει η τομή των μαθηματικών με την φυσική . Τα μαθηματικά ξεκινάνε με ένα σετ αξιωμάτων και χτίζουν όλα τα υπόλοιπα . Ομοίως η φυσική ξεκινάει με ένα σετ βασικών νόμων και χτίζει την κατανόηση για όλο το υπόλοιπο σύμπαν . Στην καρδιά και των δύο επιστημών κρύβεται η απλότητα , η γενικότητα/καθολικότητα , και αυτό τις κάνει δυνατές και όμορφες . Μελετάς την λύση ενός προβλήματος ή προσπαθείς να κατανοήσεις ένα φαινόμενο , αλλά είναι σαν να λύνεις και να κατανοείς πάρα πολλά άλλα ταυτόχρονα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Το σχολείο σκοτώνει οποιαδήποτε μαγεία μπορεί να υπάρχει με το να μαθαίνεις νέα γνώση (είτε είναι θετικές επιστήμες είτε θεωρητικές). Ίσως κάποιοι καθηγητές να είναι περίεργοι, να μην τα εξηγούν καλά, ο τρόπος διδασκαλίας απαρχαιωμένος.

Το ίδιο βέβαια μπορεί να συμβεί και σε κάποια αει. Εκεί είσαι μόνος σου και προσπαθείς να βρεις τι αρέσει στον κάθε καθηγητή έτσι ώστε να περάσεις το μάθημα, όχι να μάθεις την επιστήμη σου.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο με δυσκόλευε αρκετά. Στο Λύκειο πάλι την καταλάβαινα εύκολα... Είχα και έναν καθηγητή στο φροντιστήριο που ήταν παθιασμένος με αυτό και όσο να Ναι με επηρέασε.
 
Top