Όχι Άλλοι Τέλειοι.-

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
συμφωνα με τη δικη μου λογικη καποια πραγματα ειναι ετσι, και οχι αλλιως...1 και 1 κανουν 2...και ΔΕΝ μπορει να κανουν κατι αλλο...ετσι απλα...
καποια ατομα λοιπον(μενω στα πλαισια του 8εματος)ειναι ομορφα...τωρα το αν εγω τους βαζω 10 και συ 9 δεν εχει κ πολυ σημασια...ΕΚΕΙ εγκειται η υποκειμενικοτητα...αλλα οτι ειναι ομορφα ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ...σ αυτο υπαρχει αντικειμενικοτητα...
αντικ. κριτηρια ομορφιας....εσυ τι λες, δεν υπαρχουν?μια ισια κανονικη μυτη απεναντι σε μια μεγαλη κ στραβη?2 μετρα υπεροχα ποδια απεναντι σε κοντα και στραβα?μεγαλα εκφραστικα ματια...κ μπορω να συνεχιζω επ αοριστον...τα κριτηρια λοιπον υπαρχουν, απλα αυτο δε σημαινει οτι αναζητουμε αυτον/ην που τα πληρει...ψαχνουμε αυτον/ην που 8α μας μαγεψει, και δε δινουμε σημασια σε λεπτομερειες και εικονες που αποτελουν ουτοπια...

αυτη τη scientific method που ζητας, δυστυχως ή ευτυχως δεν ειμαι επιστημονας, επομενως 8α πρεπει να αρκεστεις στην μικρη ταπεινη μου ε3ηγηση:D

Ελα τωρα... Δηλαδη εσενα δεν σου χει τυχει ποτε να διαφωνησεις με καποιον φιλο για το κατα ποσο ωραιο ειναι ενα ατομο??? Ποτε?? Δηλαδη τυχαινει να περιτριγυριζεσαι απο ατομα που εχουν το ιδιο γουστο μ' εσενα???

Γιατι εγω παντως τυχαινει να χω απειρες διαφωνιες του στυλ:
-Ρε συ, τι ωραια που ειναι αυτη...
-Καλα ρε, πλακα με κανεις??? Χαλια ειναι...
[...]
Και να μιλαμε ας πουμε για την Jessica Alba που παιζει στην ταινια που βλεπουμε...


Οσο για να κριτηρια ομορφιας που παρουσιασες ως αντικειμενικα... Εγω ας πουμε εχω ηδη μια αντιρρηση... Οχι, δεν θεωρω υπεροχα τα 2μετρα ποδια γιατι δεν μου αρεσουν οι πολυ ψηλες γυναικες...

Ετσι ενα στην τυχη... Και μπορει να χουν αλλου αντιρρησεις καποιοι αλλοι... Τοσο απλα...

Η ομορφια ειναι εντελως υποκειμενικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η ομορφιά είναι υποκειμενική γιατί απλά δεν υπάρχει τελειότητα στην ομορφιά. Τι σημαίνει "ομορφιά", "τέλεια ομορφιά"...κτλ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω θα συμφωνησω με τον nPb , η ομορφια ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα. Υπαρχουν διαφορετικα πραγματα που γοητευουν τον καθε ανθρωπο και αυτο ειναι πιστευω που μας κανει "μοναδικους". 'Αλλωστε τιποτα δεν ειναι τελειο και αυτο ειναι που ομορφαινει τον κοσμο μας. Και ολοι αυτοι/αυτες που το επιδιοκουν εχουν πεσει απλα θυματα του σημερινου marketing και των τηλεορασεων , προσπαθοντας να γινουν καποιες/καποιοι. Ε , λοιπον στον δικο τους κοσμο μπορει κατι να ειναι , στον πραγματικο ομως ειναι ενα τιποτα. 'Οσο γενικα για την επιδιωξη του τελειου , απλα δεν προκειτε ποτε να υπαρξει γι'αυτο και συνεχεια θετουμε νεους στοχους στη ζωη μας .Τι σημασια εχει τι αμαξι κουβαλας ; 'Η τι ρουχα φορας ; Οταν το μεσα που φορας ειναι για πεταμα ;
(οχι οτι θα με χαλαγες μια Mercedes ...ελπιζω να μην βγηκα off :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
συμφωνα με τη δικη μου λογικη καποια πραγματα ειναι ετσι, και οχι αλλιως...1 και 1 κανουν 2...και ΔΕΝ μπορει να κανουν κατι αλλο...ετσι απλα...
καποια ατομα λοιπον(μενω στα πλαισια του 8εματος)ειναι ομορφα...τωρα το αν εγω τους βαζω 10 και συ 9 δεν εχει κ πολυ σημασια...ΕΚΕΙ εγκειται η υποκειμενικοτητα...αλλα οτι ειναι ομορφα ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ...σ αυτο υπαρχει αντικειμενικοτητα...
αντικ. κριτηρια ομορφιας....εσυ τι λες, δεν υπαρχουν?μια ισια κανονικη μυτη απεναντι σε μια μεγαλη κ στραβη?2 μετρα υπεροχα ποδια απεναντι σε κοντα και στραβα?μεγαλα εκφραστικα ματια...κ μπορω να συνεχιζω επ αοριστον...τα κριτηρια λοιπον υπαρχουν, απλα αυτο δε σημαινει οτι αναζητουμε αυτον/ην που τα πληρει...ψαχνουμε αυτον/ην που 8α μας μαγεψει, και δε δινουμε σημασια σε λεπτομερειες και εικονες που αποτελουν ουτοπια...

αυτη τη scientific method που ζητας, δυστυχως ή ευτυχως δεν ειμαι επιστημονας, επομενως 8α πρεπει να αρκεστεις στην μικρη ταπεινη μου ε3ηγηση:D

Με καλύψανε οι προλαλήσαντες.Όλα αυτά που λες,είναι υποκειμενικές έννοιες.Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσουν οι κοντές γυναίκες,υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν καν τη διαφορά σε στραβά και ίσια πόδια (π.χ. εγώ) και ένα σωρό άλλα.

Τότε η εξήγηση,δεν είναι εξήγηση...όταν θέλουμε να μιλήσουμε για αντικειμενικότητα σε κάτι,ναι,πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ελα τωρα... Δηλαδη εσενα δεν σου χει τυχει ποτε να διαφωνησεις με καποιον φιλο για το κατα ποσο ωραιο ειναι ενα ατομο??? Ποτε?? Δηλαδη τυχαινει να περιτριγυριζεσαι απο ατομα που εχουν το ιδιο γουστο μ' εσενα???

φυσικα...αλλα ποτέ, ακομα και αν δεν του αρεσε το ατομο, δε γυρισε να μου πει οτι ειναι ασχημο...απλα δεν του κανει κλικ...
(αυτο 8ελω να ε3ηγησω, αλλο το αν καποιος εχει ωραια χαρακτηριστικα, και αλλο αν μας κανουν κλικ)


Οσο για να κριτηρια ομορφιας που παρουσιασες ως αντικειμενικα... Εγω ας πουμε εχω ηδη μια αντιρρηση... Οχι, δεν θεωρω υπεροχα τα 2μετρα ποδια γιατι δεν μου αρεσουν οι πολυ ψηλες γυναικες...

ελα ρε φιλαρακι...την κολοκυ8ια 8α παι3ουμε?:/:παραδειγματα εφερα...ο κα8ενας ας τα διαμορφωσει αναλογα με τα γουστα του...

υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν καν τη διαφορά σε στραβά και ίσια πόδια (π.χ. εγώ)

και αναρωτιομουν...υπαρχουν τετοιοι?:confused:(χωρις παρε3ηγηση ε, απλα μου φαινεται α3ιοπεριεργο να μην καταλαβαινει κανεις οτι ο αλλος/η περπαταει σαν καβουρας....

Τότε η εξήγηση,δεν είναι εξήγηση...όταν θέλουμε να μιλήσουμε για αντικειμενικότητα σε κάτι,ναι,πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη.

αυτην εχω, αν σου κανει...:Dεγω παντως ειμαι πληρως ικανοποιημενη απο την απαντηση-ε3ηγηση μου...οταν 8α φτασω με το καλο τα 30, 8α τη βρω σιγουρα ελλιπη, αλλα προς το παρον ειμαι οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
φυσικα...αλλα ποτέ, ακομα και αν δεν του αρεσε το ατομο, δε γυρισε να μου πει οτι ειναι ασχημο...απλα δεν του κανει κλικ...
(αυτο 8ελω να ε3ηγησω, αλλο το αν καποιος εχει ωραια χαρακτηριστικα, και αλλο αν μας κανουν κλικ)

Αχα... Ε τι να σου πω... Εισαι τυχερο ατομο... Γιατι προφανως εχεις παρομοιο γουστο με τους φιλους σου...

Γιατι η συζητηση που ανεφερα στο προηγουμενο μου ποστ ειναι και πραγματικη κι εχει γινει και απειρες φορες...


ελα ρε φιλαρακι...την κολοκυ8ια 8α παι3ουμε?:/:παραδειγματα εφερα...ο κα8ενας ας τα διαμορφωσει αναλογα με τα γουστα του...

Σ' ευχαριστω πολυ... Μολις τωρα ειπες ακριβως αυτο που λεω κι εγω... Διοτι εφοσον τα αντικειμενικα κριτηρια ομορφιας, τα καθοριζει συμφωνα με τα γουστα του ο καθενας, τελικα ειναι υποκειμενικα...

Κι εφοσον κατι καθοριζεται απο υποκειμενικα κριτηρια δεν μπορει παρα να ειναι και αυτο υποκειμενικο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γιατι προφανως εχεις παρομοιο γουστο με τους φιλους σου...

αυτο καταλαβες εσυ?:worry:πως να το πω αλλιως τοτε...παρα πολλες φορες εχω διαφωνησει με φιλους και γνωστους για καποιο ατομο...και τις περισσοτερες φορες μαλιστα, εγω ειμαι αυτη που δεν συμφωνει...παντα ομως, αναγνωριζω την α3ια(ομορφια)του ατομου, σαν γεγονος...
(να σου φερω ενα παραδειγμα, ασχετο με την εμφανιση...εγω τη χαρουλα την αλε3ιου τη σιχαινομαι...πραγματικα...δεν μπορω να την ακουω να τραγουδαει..αυτο ομως δε σημαινει οτι δε τη σεβομαι και δεν εκτιμω το οτι ειναι μια Μεγαλη Φωνη...8εωρεις οτι στην περιπτωση της αλε3ιου μπορει να υπαρχει υποκειμενικοτητα?οσες φορες εχω πει οτι δε μου αρεσει, με περνανε για τρελη...λες να ειμαι?:hmm::P)


Σ' ευχαριστω πολυ... Μολις τωρα ειπες ακριβως αυτο που λεω κι εγω... Διοτι εφοσον τα αντικειμενικα κριτηρια ομορφιας, τα καθοριζει συμφωνα με τα γουστα του ο καθενας, τελικα ειναι υποκειμενικα...

Κι εφοσον κατι καθοριζεται απο υποκειμενικα κριτηρια δεν μπορει παρα να ειναι και αυτο υποκειμενικο...;)

ναι, τα κα8οριζει συμφωνα με τα γουστα του ο κα8ενας, αλλα τα κριτηρια αυτα ειναι σχεδον γενικα αποδεκτα...(σε μια κοινωνια τουλαχιστον...)εχω φερει παραδειγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αυτο καταλαβες εσυ?:worry:πως να το πω αλλιως τοτε...παρα πολλες φορες εχω διαφωνησει με φιλους και γνωστους για καποιο ατομο...και τις περισσοτερες φορες μαλιστα, εγω ειμαι αυτη που δεν συμφωνει...παντα ομως, αναγνωριζω την α3ια(ομορφια)του ατομου, σαν γεγονος...
(να σου φερω ενα παραδειγμα, ασχετο με την εμφανιση...εγω τη χαρουλα την αλε3ιου τη σιχαινομαι...πραγματικα...δεν μπορω να την ακουω να τραγουδαει..αυτο ομως δε σημαινει οτι δε τη σεβομαι και δεν εκτιμω το οτι ειναι μια Μεγαλη Φωνη...8εωρεις οτι στην περιπτωση της αλε3ιου μπορει να υπαρχει υποκειμενικοτητα?οσες φορες εχω πει οτι δε μου αρεσει, με περνανε για τρελη...λες να ειμαι?:hmm::P)

Θα μπω απευθειας στο παραδειγμα για να πιασουμε καλυτερα το θεμα...
Δικαιωμα σου... Η αληθεια ειναι πως δεν μου αρεσει ουτε κι εμενα(Πολυ κλαμα βρε αδερφε...)... Πολλοι θα σε περασουν για τρελη, αλλοι θα σε καταλαβουν απολυτα... Κι αν με ρωτας ναι υπαρχει υποκειμενικοτητα... Γιατι ξερω και ατομα που δεν την θεωρουν καν μεγαλη φωνη... Κι αυτο γιατι ειναι εξω απο την δικια τους εννοια... Αλλα τουλαχιστον οσον αφορα την μουσικη ειναι πολυ πιο μπλεγμενα τα πραγματα...

ναι, τα κα8οριζει συμφωνα με τα γουστα του ο κα8ενας, αλλα τα κριτηρια αυτα ειναι σχεδον γενικα αποδεκτα...(σε μια κοινωνια τουλαχιστον...)εχω φερει παραδειγματα....

Αυτο με τα παραδειγματα νομιζω οτι το εχουμε ηδη εξαντλησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αλλα τουλαχιστον οσον αφορα την μουσικη ειναι πολυ πιο μπλεγμενα τα πραγματα...

μπα, το ιδιο μπλεγμενα ειναι...βασικα, ειναι πως το βλεπει κανεις...

Αυτο με τα παραδειγματα νομιζω οτι το εχουμε ηδη εξαντλησει...

ισως, εκει στηριζω ομως την ολη 8εωρια μου...:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
μπα, το ιδιο μπλεγμενα ειναι...βασικα, ειναι πως το βλεπει κανεις...

Δες στην μουσικη καποια πραγματα δεν μπορεις να τα αγνοησεις...

ισως, εκει στηριζω ομως την ολη 8εωρια μου...:):P

Ομως δεν γινεται να λεμε τα ιδια και τα ιδια ετσι??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αχα... Ε τι να σου πω... Εισαι τυχερο ατομο... Γιατι προφανως εχεις παρομοιο γουστο με τους φιλους σου...

Μιλάμε φοβερή τύχη να γουστάρεις με τον κολλητό σου μονίμως τις ίδιες κοπέλες.Τύχη είναι αυτό ή κατάρα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ομως δεν γινεται να λεμε τα ιδια και τα ιδια ετσι??;)

εεεεμ, οταν δεν καταλαβαινει ο αλλος με τη μια.....αναγκαζεσαι:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μιλάμε φοβερή τύχη να γουστάρεις με τον κολλητό σου μονίμως τις ίδιες κοπέλες.Τύχη είναι αυτό ή κατάρα?:P

:P:P Βασικα θα χε πλακα... Θα ναι στο στυλ... "Ε, ρε μαλακα εγω την ειδα πρωτος!!":P

εεεεμ, οταν δεν καταλαβαινει ο αλλος με τη μια.....αναγκαζεσαι:P;)

:P:PΠραγματι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Γύρω υπάρχει μια μανία για απόκτηση του τέλειου σώματος, του τέλειου αυτοκινήτου, του τέλειου κινητού, του τέλειου ντυσίματος, του τέλειου συντρόφου.
Τι ορίζει όμως το τέλειο εκτός από την υποκειμενική κρίση και γούστο; Κάτι παραπάνω.
Το τέλειο ορίζεται πλέον από την αισθητική των ΜΜΕ και του life style. Έτσι μόνο όταν κάτι είναι καλογυαλισμένο, αστραφτερό και έχει “συμμορφωθεί” στους κανόνες αισθητικής, όταν είναι αψεγάδιαστο, γίνεται αποδεκτό ως τέλειο. Όμως, αυτή η νευρωτική αναζήτηση του “πλαστικού” τέλειου δεν είναι φυσική.
Δεν απορρέει δηλαδή από την Φύση.
Ο άνθρωπος είναι ατελές ον και γοητεύεται από τις ατέλειες που πιστοποιούν ότι υπάρχει ένα σημείο ανομοιομορφίας, δηλαδή ένα ανθρώπινο σημάδι κι όχι ένας κλώνος από κάποια βιομηχανία που υποδεικνύει την μόδα και τα “must”.


Όταν σε βάζουν να κυνηγάς το τέλειο, εύκολα μπορεί να βρεθείς να γίνεις αντίγραφο τόσων ακόμη, δηλαδή μέτριος.
Αν ακολουθείς μόδες, ιδέες και αισθητική, εύκολα λοβοτομείται η διάθεσή σου για πρωτοβουλίες, για διάθεση να ξεχωρίσεις. Η βιομηχανία που επενδύει πολλά χρήματα για να το καταφέρει αυτό, μπορεί να σε πείσει τι σου αρέσει και τι όχι, ακόμη και τι γεύση έχει το φαγητό ή ποιο χρώμα να προτιμάς. Εσύ ο “κυνηγός του τέλειου” έχεις εναποθέσει τις ελπίδες σου στους “ειδικούς” και αφού έχεις μάθει να υπακούς τις επιταγές τους, εκπαιδεύεσαι και στο τι να νιώθεις για τον εαυτό σου και για τους άλλους.
Η πακεταρισμένη αισθητική δεν προσφέρεται μόνο από τους “ειδικούς” αλλά και από τους απλούς ανθρώπους. Πως; Μέσω της μίμησης.Έτσι διαιωνίζεται το Σύστημα δημιουργώντας στρατιές υπηκόων.

Κάντε την διαφορά, εκπλήξτε τον εαυτό σας! Το Τέλειο υπάρχει μέσα μας, ας το αναζητήσουμε. Για να ξεχωρίσουμε δεν χρειαζόμαστε φυλλάδιο οδηγιών. Αγαπήστε την ατέλεια.


Είπα να ανοίξω ένα θέμα με αφορμή ένα άρθρο που διάβαζα τις προάλλες.

Ολοκληρωμένο μπορείτε να το βρείτε,εδώ.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας,γι'αυτό το θέμα.
Πιστεύετε πως πολλές φορές πέφτουμε "θύματα" αυτού του συστήματος?
Τα Μ.Μ.Ε. τι ρόλο παίζουν σε αυτή την κατάσταση?


το τελειο δν ειναι και το ιδανικο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
τελειο δεν υπαρχει...υπαρχει αυτο που πλησιαζει στo τελειο...και βα8μολογειται με βαση ποσο κοντα του ειναι...;)
αντε πειτε π.χ οτι η charlize theron δεν πλησιαζει κατα παρα πολυ στο ΤΕΛΕΙΟ της ομορφιας...
8α ειναι ψεμα...

εχεις δει την charlize theron στην ταινια monster?


To τελειο για μενα ισως ειναι η δικη σου ατελεια.;)

by jimissss
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
εχεις δει την charlize theron στην ταινια monster?


To τελειο για μενα ισως ειναι η δικη σου ατελεια.;)

by jimissss

τη βλεπω τωρα...εσυ βλεπεις τι γραφεις?
να σε βοη8ησω...''στην ταινια monster''..ο νοων νοητω:)

οσο για το τελευταιο που λες....πολυ αμφιβαλλω...χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι στη φύση δεν υπάρχει ασχήμια και συνεπώς δεν υπάρχουν άσχημοι άνθρωποι.Όλα μπορεί να ειναι όμορφα ακομα και αυτα που μας φαίνονται αδιάφορα ,πρέπει μόνο κανείς να θέλει να τα δει με χαρούμενη διάθεση και αγάπη.Σαφώς κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός ή μάλλον πρέπει να είναι ξεχωριστός με τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του (δε μ'αρεσει ο όρος ατέλειες).Συνεπώς, τα διάφορα πρότυπα τελειοτητας μου ειναι αδιάφορα.Βλέπουμε κάτι ή κάποιον άσχημο επειδή θέλουμε να τον δούμε έτσι και βλέπουμε κατι ή καποιον άνθρωπο όμορφο πάλι επειδη το θέλουμε επειδή μας καθοδηγούν να κάνουμε αυτές τις διακρίσεις υποσυνείδητα.Αν δεν το επιτρεψουμε αυτο θα βλέπουμε τα πάντα όμορφα όπως είναι στην πραγματικότητα χωρίς πλαστες τελειοτητες και ασχήμιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Πάνω σε αυτό, φέτος στην έκθεση, στα επιχειρήματα κατά της παιδικής διαφήμισης ήταν (πάνω κάτω θα σας τα πω :P ) και ότι τα άτομα στη διαφήμιση φαίνονται όλα όμορφα, κοινωνικά και οικονομικά επιτυχημένα, χαρούμενα - ευτυχισμένα και γενικά τείνουν να φαίνονται όλα "τέλεια" με αποτέλεσμα να δημιουργείται άγχος και αισθήματα μειονεξίας στα μικρά παιδιά που δεν μπορούν να προσεγγίσουν αυτή την εικόνα, ενώ και από την άλλη, δεν έχουν την απαραίτητη ωριμότητα να κρίνουν αυτές τις εικόνες :/:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Τι τέλειο θέμα,αναρωτιέμαι πως δε το είχα ανακαλύψει νωρίτερα,μιας και είναι κάτι το οποίο σκεφτόμουν πολύ πρόσφατα.Θεωρώ οτι όντως η τελειότητα δεν υπάρχει.Όπως και στην επιστήμη,έτσι και στον άνθρωπο υπάρχουν ιδανικές και πραγματικές καταστάσεις.Οι ιδανικές καταστάσεις είναι οι τέλειες,οι πιο εύκολα προσβάσιμες και συζητήσιμες,αυτές που μπορούν να αντιμετωπιστούν εύκολα(βλέπε ιδανικά αέρια στη χημεία) ενώ οι πραγματικές είναι πάντα πιο σύνθετες,πιο περίπλοκες(πχ πραγματικά αέρια και δυνάμεις συνάφειας).Ωστόσο οι ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν.Μόνο πραγματικές.Σίγουρα υπάρχουν καταστάσεις που αγγίζουν το ιδανικό αλλά ποτέ εξ'ολοκλήρου.Επίσης το ιδανικό για τον κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό και ευμετάβλητο πχ για τους περισσότερους άντρες είναι ιδανικό να βρουν μια κοπέλα ψηλή,όχι πιο ψηλή από αυτούς,με κανονικό σώμα κτλ.Ωστόσο αυτό δεν είναι σταθερό και δεν ισχύει για όλους.Σε ορισμένους αρέσουν και οι πιο κοντές,σε άλλους εκείνες με τα παραπάνω κιλά,σε άλλους εκείνες που είναι φουλ petite,σε άλλους πάλι τους αρέσει ο τρόπος σκέψης της άλλης.Ωστόσο και πάλι,παρά τις προτιμήσεις του καθενός,ποτέ κανείς δε θα βρει το ιδανικό,το τέλειο,αυτό ακριβώς που ψάχνει.Και αυτό είναι πολύ όμορφο κατ'εμέ.Γιατί μπορεί μέσα από την αλληλεπίδραση με ένα άτομο που δε πληροί όλα αυτά που προτιμάς,να καταλάβεις ότι εν τέλει δεν έχουν τόση σημασία.Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top