Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας. Φέτος θα κάνω 10 % και είμαι ανάμεσα στις δυο σχολές ημτυ (πανεπιστήμιο Πατρών) και ημμυ (ΕΜΠ). Το θέμα είναι πως ενώ το τμήμα της Αθήνας είναι ανώτερο απο’τι έχω ακούσει, επειδή είμαι από Πάτρα φοβάμαι να περάσω στην Αθήνα για λόγους ψυχολογικούς. Θεωρείτε πως πρέπει να θυσιάσω λίγη από την ποιότητα των σπουδών μου για να περάσω στην πόλη μου η να κυνηγήσω την ποιότητα των σπουδών μου ρισκάροντας θέματα όπως ψυχολογική κατάσταση; Ευχαριστώ πολύ!


ψυχολογικους λογους τι ακριβως εννοεις;
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
και οι δύο σχολές έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα , τα μαθήματα σχεδόν ίδια με μικρές αλλαγές ως προς το σε ποιο εξάμηνο διδάσκονται και φυσικά πως διδάσκονται (διαφορετικοί καθηγητές). Αν θες επαγγελματική καριέρα σε όποια σχολή ΗΜΜΥ και να πας είναι το ίδιο πράγμα . Τώρα αν θες ακαδημαϊκή καριέρα (ερευνητής, καθηγητής κλπ) το ΕΜΠ επειδή παίρνει μεγαλύτερη χρηματοδότηση έχει περισσότερα εργαστήρια , καλύτερης ποιότητας και εκτός αυτών (το πιο σημαντικό) έχει μεγαλύτερη αναγνώριση στο εξωτερικό για να κάνεις σε κάποιο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού το διδακτορικό σου. Εφόσον είσαι από την Πάτρα ,αν θες να ακολουθήσεις επαγγελματική καριέρα πήγαινε στο Πανεπιστήμιο Πατρών, για ακαδημαική ΕΜΠ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν είμαι πολύ κοινωνικός/ η Αθήνα ίσως μου φανεί overwhelming/ οι φίλοι μου είναι εδώ Πάτρα. Κυρίως το 2ο

Θα μάθεις πως να διαχειρίζεσαι την πολυκοσμία και θα κάνεις και νέους φίλους,είτε απο σχολή είτε απο αλλού(στάνταρ),αρκεί να δώσεις τον κατάλληλο χρόνο που χρειάζεται γι'αυτό ;). Απο εκεί και πέρα οι διαφορές των σχολών είναι σχετικές,τίποτα το τρομερά ουσιαστικό κατα την γνώμη μου . Εαν δεν αντέχεις και πολύ τα εργαστήρια πήγαινε ΕΜΠ ,έχω ακούσει οτι είναι σχετικά χαλαρά εκεί τα πράγματα(δίνουν πιο πολύ βάση στην θεωρία & έρευνα ).
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην πάτε ημμυ θα το μετανιώνετε σε μερικά χρόνια.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θα το μετανιώνουν; αν επιτρέπεται; θα χει κορεσμό το επάγγελμα ?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
αα κατάλαβα τι εννοείς , έχεις δίκιο και δυστυχώς την παρατάνε κιόλας τη σχολή..
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ήρθε η στιγμή να κάνω και εγώ αυτη την χιλιοσυζητημένη απορία. Μέσω ποιας από τις δυο σχολές μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με machine learning/ai/ασφάλεια δικτύων; Έχω ακούσει και το μαθηματικό για αυτές τις επιλογές αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (παρότι θα με βόλευε γιατί λατρεύω τα μαθηματικά). Εσείς ποια σχολή προτείνετε;
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ήρθε η στιγμή να κάνω και εγώ αυτη την χιλιοσυζητημένη απορία. Μέσω ποιας από τις δυο σχολές μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με machine learning/ai/ασφάλεια δικτύων; Έχω ακούσει και το μαθηματικό για αυτές τις επιλογές αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (παρότι θα με βόλευε γιατί λατρεύω τα μαθηματικά). Εσείς ποια σχολή προτείνετε;


γιατι νομιζω οτι το τμημα πληροφορικης του ΟΠΑ εχει κυκλους και διαλεγεις 2 και εχει ai-machine learning και ασφαλεια δικτυων; :P
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ήρθε η στιγμή να κάνω και εγώ αυτη την χιλιοσυζητημένη απορία. Μέσω ποιας από τις δυο σχολές μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με machine learning/ai/ασφάλεια δικτύων; Έχω ακούσει και το μαθηματικό για αυτές τις επιλογές αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (παρότι θα με βόλευε γιατί λατρεύω τα μαθηματικά). Εσείς ποια σχολή προτείνετε;


Το ΗΜΤΥ δίνει έμφαση προφανώς σε σημαντικά θέματα για έναν ηλεκτρολόγο και γι'αυτό έχει πιο βαρύ σε μαθηματικά πρόγραμμα(Συνήθεις & μερικές διαφορικές εξισώσεις,αριθμητικη ανάλυση, ξεχωριστά μαθήματα ας πούμε) καθώς είναι και πιο βαρύ σε φυσική(Ηλεκτρομαγνητισμός Ι,ΙΙ,τεχνική μηχανική,θερμοδυναμική,ηλεκτροτεχνικά υλικά κτλπ.) .

Εαν επομένως δεν σε ενδιαφέρουν αυτά και μαθήματα όπως ηλεκτρικές μηχανές,και παραπάνω μαθήματα σε ηλεκτρικά κυκλώματα,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις & μετρητικα συστήματα αλλα θες να εστιάσεις περισσότερο σε δίκτυα & τεχνητή νοημοσύνη προτίμησε το ceid .Τα μαθήματα ηλεκτρονικών μοιάζουν αρκετά .

Για να μην το αναλύουμε σε κουραστικό επίπεδο,εαν δεν σε ενδιαφέρει να εστιάσεις στο πως λειτουργούν σε φυσικό επίπεδο τα πράγματα(hardware) τότε μην προτιμήσεις το ημτυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το ΗΜΤΥ δίνει έμφαση προφανώς σε σημαντικά θέματα για έναν ηλεκτρολόγο και γι'αυτό έχει πιο βαρύ σε μαθηματικά πρόγραμμα(Συνήθεις & μερικές διαφορικές εξισώσεις,αριθμητικη ανάλυση, ξεχωριστά μαθήματα ας πούμε) καθώς είναι και πιο βαρύ σε φυσική(Ηλεκτρομαγνητισμός Ι,ΙΙ,τεχνική μηχανική,θερμοδυναμική,ηλεκτροτεχνικά υλικά κτλπ.) .

Εαν επομένως δεν σε ενδιαφέρουν αυτά και μαθήματα όπως ηλεκτρικές μηχανές,και παραπάνω μαθήματα σε ηλεκτρικά κυκλώματα,ηλεκτρικές εγκαταστάσεις & μετρητικα συστήματα αλλα θες να εστιάσεις περισσότερο σε δίκτυα & τεχνητή νοημοσύνη προτίμησε το ceid .Τα μαθήματα ηλεκτρονικών μοιάζουν αρκετά .

Για να μην το αναλύουμε σε κουραστικό επίπεδο,εαν δεν σε ενδιαφέρει να εστιάσεις στο πως λειτουργούν σε φυσικό επίπεδο τα πράγματα(hardware) τότε μην προτιμήσεις το ημτυ.


Αν μπορώ να κάνω τα ίδια θα προτιμήσω τη σχολή με τα περισσότερα μαθηματικά/φυσική Γτ μου αρέσουν. Μπορώ όμως να κάνω τα ίδια βγαίνοντας από τις σχολές;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αν μπορώ να κάνω τα ίδια θα προτιμήσω τη σχολή με τα περισσότερα μαθηματικά/φυσική Γτ μου αρέσουν. Μπορώ όμως να κάνω τα ίδια βγαίνοντας από τις σχολές;

Με μια γρήγορη ματιά μπορώ να πω ναι .
Εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν ορισμένες θεωρητικές θεματικές ενότητες της θεωρητικής πληροφορικής,επιλέγοντας σωστά την κατεύθυνση σου και τα μαθήματα επιλογής μπορείς να αποκτήσεις όλες τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να συνεχίσεις και σε μεταπτυχιακό επίπεδο μετά στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης .
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Με μια γρήγορη ματιά μπορώ να πω ναι .
Εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν ορισμένες θεωρητικές θεματικές ενότητες της θεωρητικής πληροφορικής,επιλέγοντας σωστά την κατεύθυνση σου και τα μαθήματα επιλογής μπορείς να αποκτήσεις όλες τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να συνεχίσεις και σε μεταπτυχιακό επίπεδο μετά στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης .


θα συμφωνησω αλλα νομιζω οτι το ceid ειναι λιγο καλυτερο σε αυτον τον τομεα :) (εριξα μια γρηγορη ματια στα προγραμματα σπουδων πριν παω γυμναστηριο :pleasantry:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
θα συμφωνησω αλλα νομιζω οτι το ceid ειναι λιγο καλυτερο σε αυτον τον τομεα :) (εριξα μια γρηγορη ματια στα προγραμματα σπουδων πριν παω γυμναστηριο :pleasantry:)

Έτσι όπως βλέπω το πρόγραμμα προσωπικά πιστεύω οτι το ceid είναι ενα bad deal αφού είναι σαν το ημτυ χωρίς βασικά μαθήματα ηλεκτρολόγου και λιγότερα δικαιώματα . Το μόνο θετικό είναι μερικά μαθήματα που πλησιάζουν πιο θεωρητικά θέματα πληροφορικής που δεν αξίζουν τόσο για αυτά που κοστίζουν και το 1 έτος λιγότερο σπουδών το οποίο είναι θετικό μόνο εαν σε ενδιέφερε να κάνεις MSc σε κάτι κάπως διαφορετικό . Δεδομένου οτι ανήκουν και τα δύο στο πανεπιστήμιο της Πάτρας μπορώ να υποψιαστώ αρκετούς λόγους που γίνεται αυτό(και δεν εννοώ οτι είναι κακό το πανεπιστήμιο για να μην παρεξηγηθώ,αλλα κάτι άλλο...),ότι συμβαίνει και στο δικό μου πάνω κάτω . Μόνο που εδώ το πιο τραγικό της υπόθεσης είναι οτι τα προγράμματα σπουδών μοιάζουν αρκετά :P .

Τέλος πάντων,τα αρνητικά μπορούν να γίνουν και θετικά στην περίπτωση που δεν ενδιαφερόταν για φυσική . Εφ'όσον αυτό δεν συμβαίνει,νομίζω οτι το ημτυ έχει να του προσφέρει πολλά περισσότερα σε σχέση με αυτά που χάνει . Τα οποία καλύπτει και σε ενα MSc δηλαδή και σίγουρα εαν συνεχίσει κατευθείαν σε PhD .
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ήρθε η στιγμή να κάνω και εγώ αυτη την χιλιοσυζητημένη απορία. Μέσω ποιας από τις δυο σχολές μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με machine learning/ai/ασφάλεια δικτύων; Έχω ακούσει και το μαθηματικό για αυτές τις επιλογές αλλά έχω τις αμφιβολίες μου (παρότι θα με βόλευε γιατί λατρεύω τα μαθηματικά). Εσείς ποια σχολή προτείνετε;


CEID 100%.

Για τους τομείς που θες συνήθως βοηθά κι ένα μεταπτυχιακό χωρίς να είναι απαραίτητα αναγκαίο. Το μαθηματικό δεν θεωρώ πως θα σε καλύψει για machine learning και φυσικά σε καμία περίπτωση για network security. Βοηθά αν θες να πας προς statistics το οποίο βέβαια δεν ταυτίζεται με το machine learning κι ούτε φυσικά το AI.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αξιζει να παω Ceid αντι για ΗΜΜΥ (βολο ξανθη πατρα);
Δεν εχω σκοπο να παω σε ενεργειακο τομεα!
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αξιζει να παω Ceid αντι για ΗΜΜΥ (βολο ξανθη πατρα);
Δεν εχω σκοπο να παω σε ενεργειακο τομεα!
που μενεις εαν επιτρεπεται;εαν ειναι λιγο πιο μακρια η ιδια αποσταση σιγουρα ceid για μενα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αξιζει να παω Ceid αντι για ΗΜΜΥ (βολο ξανθη πατρα);
Δεν εχω σκοπο να παω σε ενεργειακο τομεα!

Τοτε πήγαινε ceid,είναι αμαρτία να αφιερώσεις τόσες ώρες σε πράγματα που δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθείς .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top