Μεταπτυχιακά πολιτικών μηχανικών

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
το 4ο...διευρυνει τα πλαισια δρασης σου...ετσι πιστευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το nPb και μάλιστα σου αρμόζει καλύτερα το 1ο ΠΜΣ λόγω του ότι είχες επιλέξει τον τομέα επιστήμης και τεχνολογίας κατασκευών συνεπώς θα έχεις να αντιμετωπίσεις παρόμοια μαθήματα μεγαλύτερης ίσως δυσκολίας.

Το 3ο ΠΜΣ θεωρώ πως σχετίζεται περισσότερο με το τομέα υδραυλικής και τεχνικής περιβάλλοντος που σημαίνει θα έχει πολλά μαθήματα υδρολογίας,ρύπων και υγρών αποβλήτων γι΄αυτό καλύτερα μην το προτιμήσεις.Άλλωστε στο τμήμα πολτικών μηχανικών του ΑΠΘ δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής μαθημάτων από διαφορετικό τομέα.

Το ίδιο ισχύει και για το 2ο το οποίο ειδικεύται στο τομέα γεωτεχνικής μηχανικής

Το 4ο μάλλον ξεφεύγει από την επιστήμη και το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού κρίνοντας βάση του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών του ΑΠΘ και ενδιαφέρει περισσότερο τον ηλεκτρολόγο μηχανικό όπως αναίφερε και o nPb αλλά και τον μηχανολόγο μηχανικό(και στις 2 σχολές υπάρχει ενεργειακός τομέας/κατεύθυνση).

Το 5ο θα το χαρακτήριζα ΠΜΣ ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος και ίσως να μη σε βοηθήσει τόσο πολύ όσο το 1ο ΠΜΣ στην ανταγωνιστική αγορά εργασίας της χώρας.

Για το 6ο και το 7ο δε μπορώ να εκφέρω τη γνώμη μου εφόσον δε γνωρίζω τα μαθήματα και το αντικείμενο σπουδών,πάντως παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον και τα 2 προγράμματα με μια πρώτη ματιά.Το site της σχολής περιλαμβάνει στις μεταπτυχιακές σπουδές μόνο την "επιστήμη και τεχνολογία υδατικών πόρων" και το "δομοστατικός σχεδιασμός και ανάλυση κατασκευών".

Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις προσεκτικά τον κατάλογο μαθημάτων και των 7 προγραμμάτων μεταπτυχιακών σπουδών έτσι, θα καταλάβεις πιο σου ταιριάζει.Αν ήμουν στη θέση σου θα επέλεγα το ΠΜΣ με κριτήριο ενδιαφέροντος και όχι επαγγελματικής αποκατάστασης, το μεταπτυχιακό θα σου ανοιξεί πόρτες άλλο λιγότερες και άλλο περισσότερες σημασία έχει όμως να ασχολήσε με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει και όχι με τις ασχολίες που επιτάσσει η σύγχρονη αγορά εργασίας.

Υ.Γ. Τα μεταπτυχιακό τα αφήνεις και αυτό για τον επόμενο Δεκέμβρη όταν απολυθείς?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Υ.Γ. Τα μεταπτυχιακό τα αφήνεις και αυτό για τον επόμενο Δεκέμβρη όταν απολυθείς?:D

Βασικά το μεταπτυχιακό το έχω ως Plan B σε περίπτωση που δεν περάσω τις κατατακτήριες (ξέρεις που Metal). Θέλω όμως να ακούσω και γνώμες. Σε κάθε περίπτωση όμως θα είμαι ΕΜΠ και μόνο εκεί. Είτε 2ο πτυχίο είτε μεταπτυχιακό θα είναι βέβαια μετά τον στρατό.

Το countdown έχει αρχίσει. Μέρες μετράω Metal. 22 και σήμερα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είτε 2ο πτυχίο είτε μεταπτυχιακό θα είναι βέβαια μετά τον στρατό.

Μου δημιουργήθηκε η εξής offtopic απορία...επειδή δεν έχω δει κάποιο ανάλογο θέμα στο φόρουμ.:P Τελικά, αξίζει ένα δεύτερο πτυχίο ή αξίζει καλύτερα ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα; Για να μην βγούμε offtopic, απάντησέ μου με πμ. Επίσης, όποιος άλλος γνωρίζει ας μου απαντήσει με πμ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

civilara2

Νεοφερμένος

Ο civilara2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι πολιτικος μηχανικος εμπ και σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην πληροφορικη η και τα οικονομικα.Πιστευετε οτι με ενα μεταπτυχιακο μπορω να ανταγωνιστω σχετικα επι ισοις οροις τους αποφοιτους αυτων των σχολων η πρεπει να κανω δευτερο πτυχιο? ειμαι 4ατο ετος με συμβουλευετε να τελειωσω την σχολη μου ειναι να δωσω πανελληνιες σ αυτα τα 2? ευχαριστω πολυ 
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πήγαινε να δουλέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

civilara2

Νεοφερμένος

Ο civilara2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πρωτον, ευχαριστω για την απαντηση. Δευτερον αυτο που λες καλο ειναι δεν λεω αλλα σ αυτο που ρωτησα γνωριζεις την απαντηση η καποιος αλλος εχει βρεθει σε παρομοια κατασταση και ξερει επι του θεματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι πολιτικος μηχανικος εμπ και σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην πληροφορικη η και τα οικονομικα.Πιστευετε οτι με ενα μεταπτυχιακο μπορω να ανταγωνιστω σχετικα επι ισοις οροις τους αποφοιτους αυτων των σχολων η πρεπει να κανω δευτερο πτυχιο? ειμαι 4ατο ετος με συμβουλευετε να τελειωσω την σχολη μου ειναι να δωσω πανελληνιες σ αυτα τα 2? ευχαριστω πολυ 

Στο ευρος γνωσεων σιγουρα οχι οσον αφορα την πληροφορικη. Υπαρχουν πολλα μαθηματα στα οποια θα εχεις σοβαρο ελλειμμα βαθους το οποιο κρινεται πληρως απαραιτητο σε σοβαρες εφαρμογες . Δεδομενου το ποσο ταχυτατα υπαρχουν εξελιξεις στο συγκεκριμενο πεδιο(καθημερινα οταν σε αλλα πεδια συμβαινουν ανα 5 ετη ή και δεκαετιες), αυτες οι γνωσεις ισχυροποιουνται .

Τωρα αναλογα με το τι τομεα θες να ασχοληθεις αυτες οι ελλειψεις,εξασθενουνται αναλογα. Εαν θες να φτιαξεις ας πουμε web εφαρμογες ή εφαρμογες στα οικονομικα δεν προκειται να σου χρειαστουν γνωσεις αρχιτεκτονικης υπολογιστων ουτε κανενας θα νοιαστει εαν γνωριζεις ή οχι τετοια πραγματα,αρκει να μπορεις να βγαλεις την δουλεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

civilara2

Νεοφερμένος

Ο civilara2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μάλιστα ευχαριστώ Samael.Δηλαδή και με το μεταπτυχιακό μου πάνω σ αυτούς τους τομείς θα υστερώ σε σχέση με τους αποφοίτους πληροφορικής η και οικονομικών αντίστοιχα επομένως μονόδρομος είναι το προπτυχιακό πτυχίο η απλά θα ξέρω ότι εισροή μου σ αυτούς τους τομείς θα ναι πολύ μικρή ετσί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μάλιστα ευχαριστώ Samael.Δηλαδή και με το μεταπτυχιακό μου πάνω σ αυτούς τους τομείς θα υστερώ σε σχέση με τους αποφοίτους πληροφορικής η και οικονομικών αντίστοιχα επομένως μονόδρομος είναι το προπτυχιακό πτυχίο η απλά θα ξέρω ότι εισροή μου σ αυτούς τους τομείς θα ναι πολύ μικρή ετσί;

Θα υστερεις σε συγκεκριμενες περιπτωσεις οχι γενικα . Οσον αφορα τα οικονομικα νομιζω δεν θα υστερεις τοσο. Μαθηματικοι,φυσικοι και μηχανικοι εργαζονται σε τετοιες θεσεις χωρις προβλημα,το αντιστροφο δεν ισχυει συνηθως :P .

Εαν σε ενδιαφερει κατι συγκεκριμενο απο την πληροφορικη πρεπει να το προσδιορισεις,ετσι ωστε να ξερεις ποιες ειναι οι απαραιτητες γνωσεις και κατα ποσο θα σε καλυψει ενα μεταπτυχιακο πληροφορικης . Εαν λογου χαρη εσενα σε ενδιαφερει η τεχνητη νοημοσυνη φανταζομαι οτι σιγουρα θα εισαι εξοικειωμενος με θεματα αναλυσης και διαφορικων εξισωσεων αλλα ισως να μην εισαι με θεματα βελτιστοποιησης ή να χρειαζεσαι εις βαθος μελετη γραμμικης αλγεβρας . Παντως δεν θα ξεκινησεις απο το 0,εχεις δυνατες βασεις . Εαν απο την αλλη σε ενδιαφερει ο σχεδιασμος προγραμματων προσομοιωσης(που μπορει να συνδυαστει και με το αντικειμενο σου) τοτε θα πρεπει να παρεις μαθηματα που αφορουν τα λειτουργικα συστηματα,την αρχιτεκτονικη υπολογιστων,δομες δεδομενων,αλγοριθμοι κ.α. . Ολα εξαρτωνται απο το τι θες να κανεις και ποσο περιπλοκο θα ειναι . Παραδειγματος χαρη καποιος με γνωσεις στα διακριτα μαθηματικα ειναι σε θεση να κατανοησει και να σχεδιασει πιο περιπλοκους αλγοριθμους απο καποιον που δεν τα γνωριζει .

Γνωμη μου ειναι οτι εαν γουσταρεις πολυ,κανε ενα μεταπτυχιακο και θα τον βρεις τον δρομο σου σιγα σιγα,και οτι παραπανω χρειαζεσαι θα το μαθεις με τον καιρο και τις προκλησεις που θα εμφανιζονται στην δουλεια σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

civilara2

Νεοφερμένος

Ο civilara2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να σαι καλά Samael ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top