Πτυχία και Μεταπτυχιακά

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα μια διευκρινιστική απάντηση. Σε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ενώ ο οδηγός σπουδών αναφέρει μεταξύ των υποβαλλόμενων εγγράφων:

proof of successfully completed bachelor or diploma program (conferral degree/diploma, complete list of successfully passed examinations including all examination subjects, grades and semester hours)

εσείς θα προσκομίζατε τη βεβαίωση κατάταξης ορκωμοσίας, ως ενίσχυση του προφίλ για την τελική αξιολόγηση; Ή θεωρείται υπερβολή και λόγω της τυπικότητας των ξένων η αίτηση θα απορριπτόταν; :hmm:

Σημειώνω ότι δεν αναγράφεται η απαίτηση για βαθμό πτυχίου συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Στειλτο, μονο θετικα μπορει να λειτουργησει. Βαθμο πτυχιου ειναι απιθανο να μη ζητανε, μαλλον εννοειται οταν αναφερουν οτι θελουν αναλυτικη βαθμολογια με βαθμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αν ειναι καλη η καταταξη βαλε την...Σιγουρα θα αναφερει βαθμο πτυχιου ψαξε καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Νομίζω πως θα μετρήσει διαφορετικά αν έχεις βαθμό πτυχίου 6 αλλά στην κατάταξη ορκωμοσίας πρώτος αντί για τελευταίος, με τον ίδιο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα επίσημα έγγραφα είναι αντίγραφο πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία με επικυρώσεις επί του πρωτοτύπου (apostille). Μέχρι εδώ πρόκειται για μια τυπική διαδικασία που ζητείται παντού. Τυγχάνει όμως, να έχω πολύ καλή κατάταξη στην ορκωμοσία που ίσως ενισχύσει με καλύτερες πιθανότητες την επιλογή, καθώς λαμβάνουμε υπόψιν διεθνή ανταγωνισμό. Απλά δεν ξέρω αν λόγω της απίστευτης τυπικότητάς τους, μήπως λειτουργήσει αρνητικά.

Τaketrance ναι ίσως το εννοούν μέσω βαθμολογίας. Εννοώ ότι δεν ζητάνε όπως ισχύει σε ορισμένα Πανεπιστήμια π.χ. TU Delft στο οποίο αναφέρουν αριθμητικά ότι οι αιτήσεις κοιτάζονται για βαθμούς πτυχίου αυστηρά άνω του βαθμού 7. Panagiotis econ η βεβαίωση κατάταξης ορκωμοσίας αναφέρει τον βαθμό πτυχίου. Είναι ένα χαρτί υπογεγραμμένο από τη γραμματέα τμήματος, το οποίο σε περίπου 3-5 γραμμές που αναφέρει αυτή την πληροφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Τα επίσημα έγγραφα είναι αντίγραφο πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία με επικυρώσεις επί του πρωτοτύπου (apostille). Μέχρι εδώ πρόκειται για μια τυπική διαδικασία που ζητείται παντού.
Εγώ θα το επισύναπτα στο αντίγραφο του πτυχίο. Πού έκανες αιτήσεις και θέλουν apostille;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ θα το επισύναπτα στο αντίγραφο του πτυχίο. Πού έκανες αιτήσεις και θέλουν apostille;
σχεδον παντού και πάντα θέλουν apostille καθώς αυτός είναι ο στανταρ τρόπος να στέλνεις μεταφρασμένα χαρτιά σε άλλες χωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
σχεδον παντού και πάντα θέλουν apostille καθώς αυτός είναι ο στανταρ τρόπος να στέλνεις μεταφρασμένα χαρτιά σε άλλες χωρες

Η τυπικοτητα αυτη ειναι απο ελληνικης πλευρας. Το ΗΒ συγκεκριμενα δε χρειαζεται καν σφραγιδα της Χαγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
nPb απλά στείλε ένα e-mail στη Γραμματεία και ρώτα, ό,τι και να σου γράφουμε εμείς δεν έχει καμία σημασία. Γενικά αυτά μετράνε, π.χ. έχω δει συστατική στα αγγλικά όπου ο καθηγητής αναφέρει ότι ο φοιτητής είχε τον καλύτερο βαθμό του έτους σε κάποιο μάθημά του (κι ας μην ήταν 10). Το θέμα όμως είναι τι θέλουν αυτοί, όχι τι λέμε εμείς!

Btw apostille απαιτούν και τα Γαλλικά Ιδρύματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η τυπικοτητα αυτη ειναι απο ελληνικης πλευρας. Το ΗΒ συγκεκριμενα δε χρειαζεται καν σφραγιδα της Χαγης.
τι να σου πω. κι εμενα για ολλανδια που ειμαι δε θελαν καν σφραγιδα χαγης. Και τώρα που θελω να παρω αναβολη για το στρατο εκανα τα χαρτια μου χωρις σφραγιδα και μου αορριψαν το αιτημα γτ θελουν σφραγιδα χαγης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ θα το επισύναπτα στο αντίγραφο του πτυχίο. Πού έκανες αιτήσεις και θέλουν apostille;

Για την Αυστρία. Μάλιστα θέλουν apostille και στις μεταφράσεις των αντιγράφων που έχουν ήδη apostille. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eντάξει παίδες. Βρέθηκε λύση. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top