Κιθάρα από μόνη μου;

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Γειά σας ischoolιότες :P

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα.
Εγώ θέλω να μάθω κιθάρα αλλά εξαιτίας της οικονομικής κρίσης καθώς και πληρωμές για lower και έλειψη χρόνου δεν μπορώ να πάω σε ωδείο, δεν θέλω να επιβαρύνω τα οικονομικά των γονιών μου. Όμως το έχω πολύ μεράκι και όρεξη να μάθω. Από μουσική νομίζω δεν είμαι άσχετη. Πήγαινα 5 χρόνια πιάνο. Επίσης έχω κιθάρα στο σπίτι. Το μόνο που θέλω είναι αν ξέρετε κάποιο βιβλίο να μου δείξετε ωστέ να μάθω να παίζω μόνη μου, αν είναι εφικτό. Ενδιαφέρομαι για κλασσική κιθάρα. Και κάτι τελευταίο. Άκουσα για προθέρμανση δαχτύλων και ότι μπορεί να πάθουν κάτι τα δάχτυλα αν δεν έχεις δάσκαλο,αληθεύει; Πως μπορώ να το προσέξω; Ευχαριστώ πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aν έχεις όρεξη και υπομονή κοίτα εδώ.
Γενικά πάντως δεν είσαι η μόνη που θα μάθεις μόνη σου.
Το έχουν κάνει πολλά παιδιά (τι;:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ευχαριστώ αλλά δεν με βοήθησε πολύ. Θέλω ένα βιβλίο να μου προτίνετε ή κάτι τέτοιο που να ξεκινάει από το 0. Όχι τραγούδια. Βιβλίο με τις νότες στην κιθάρα,τις συγχορδίες όλα κανονικά. Άμα τα μάθω τότε τραγούδια. Ευχαριστώ ξανά πάντως. Κανείς άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redsky

Νεοφερμένος

Η Ελπινίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μάλιστα. Κατάλαβα τι θες να πεις. Κι εγώ έκανα με δάσκαλο σε ωδείο, αλλά με πίεζε πολύ ο άνθρωπος, κι όταν άκουσα πως θα έδεινα και εξετάσεις, έκανα μπουμ. Ξεγράφτηκα και τώρα μαθαίνω μόνη μου. Αν έχεις κιθάρα και υπόμονη, αυτό θα σου σύστηνα. Να μάθεις μόνη σου.

Λοιπόν, για βιβλίο κιθάρας. Αν θέλεις βιβλίο που να είναι για εντελώς αρχάριους [μιλάω για ΕΝΤΕΛΩΣ αρχάριους, που να μην έχουν ξαναπιάσει κιθάρα στα χέρια τους], τότε αν υπάρχει μαγαζί με μουσικά όργανα στην περιοχή σου, μπορείς να ζητήσεις το "Παιδικό βιβλίο της Κιθάρας" από τον Ευάγγελο Ασημακόπουλο. Τα πρώτα κομμάτια είναι εντελώς γελοία για κάποιον στην ηλικία σου, αλλά τα επόμενα είναι καλύτερα. Στις πρώτες σελίδες έχει και μερικές εξηγήσεις που θα σε βοηθήσουν αν είσαι αρχάρια.

Τώρα, αν ξέρεις έστω και λίγο, ή αν έχεις κάποιον να σου δείξει στην αρχή, θα σου πρότεινα τον "Κιθαρόκοσμο 2" ή τον 3 από τον Λεωνίδα Κανάρη για Προκαταρκιτική Τάξη. Επίσης καλό βιβλίο αλλά για μαθητές που ξέρουν "τα βασικά". Θα σου χρησίμευε κι ένα κουρδιστίρι, αν παίζεις μόνη σου και δεν έχεις κάποιον να σου κουρδίζει την κιθάρα πού και πού. :)

Και, γι' αυτό που είπες για την προθέρμανση δαχτύλων... Για τους αρχάριους, δεν είναι τίποτα αυτό. Εγώ θα έλεγα αυτό πάει για ανθρώπους που παίζουν δύσκολα και πολύπλοκα κομμάτια και μπορεί να πάθουν κάτι τα δάχτυλα αν παίξεις κάτι δύσκολο έτσι απότομα. Εμένα πάντως προσωπικά ο δάσκαλός μου δεν μου είπε ποτέ τίποτα τέτοιο, οπότε δεν υπόσχομαι τίποτα.

Αυτά από μένα. Αν έχεις ερωτήσεις πες μου, μπορεί να μπορώ να σε βοηθήσω στην αρχή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Θελω κι εγωω βοηθεια!!
Εχω την κιθαρα, δεν εχω ομως τιποτα αλλο και δε μπορω να μαθω να παιζω δια μαγειας!
Τι να κανω; Ψαχνω βιντεακια στο youtube και δε μπορω να βγαλω ακρη! Βοηθηστε με καποιος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με την Redsky για το βιβλίο
Επίσης άλλο ένα καλό βιβλίο είναι το :
Εικονογραφημένες Συγχορδίες Για Κιθάρα*Εκμάθηση Χωρίς Δάσκαλο
Απο τις εκδόσεις ντο ρε μι (θεσσαλονίκη)
θα σας βοηθήσει πάρα πολύ αφού μάθετε τα βασικά
Κάποιες συμβουλές που πιστεύω πως θα βοηθήσουν :
Δώστε βάση στην τοποθέτηση των δαχτύλων , κομμένα νύχια ;P και να προσέχετε οι χορδές να ακουμπούν στις άκρες των δαχτύλων (στο αριστερό χέρι) και να ειναι σωστά λυγισμένα τα δάχτυλα θα σας πάρει λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσετε αλλά θα σας βοηθήσει πολύ στο παίξιμο των κομματιών.
Επίσης στο δεξί χέρι μάθετε να κουνάτε τον καρπό και όχι όλο το χέρι θα σας βοηθήσει όταν μετά απο καιρό θελήσετε να παίξετε ένα γρήγορο κομμάτι
Για την πέννα τώρα ψάξτε στο youtube 'how to hold a guitar pick'
Εγώ παίζω ακουστική-ηλεκτρική , ελπίζω να βοήθησα αν έχετε απορίες ρωτήστε με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Λοιπόν, έχω μάθει κάποιες βασικές συγχορδίες και μερικές νότες στην κιθάρα (σκάλες, πώς λέγονται :P:redface:)
Τώρα;
Είναι δύσκολο να μαθαίνει κανείς μόνος του, δεν μπορείς να οργανωθείς και δεν ξέρεις ποιο πρέπει να είναι το επόμενο βήμα.
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Layel

Νεοφερμένος

Ο Layel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,

Εαν θελετε να μαθετε κιθαρα δωρεαν βρηκατε τον ανθρωπο σας. Κανω καποια μαθηματα κιθαρας στο youtube που θα σας βοηθησουν πολυ. Εχω λαβει πολλα θετικα σχολια. Εδω ειναι το Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PLB22EBB46A5577A92&feature=plcp αν θελετε τσεκαρετε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γεια σας,

Εαν θελετε να μαθετε κιθαρα δωρεαν βρηκατε τον ανθρωπο σας. Κανω καποια μαθηματα κιθαρας στο youtube που θα σας βοηθησουν πολυ. Εχω λαβει πολλα θετικα σχολια. Εδω ειναι το Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PLB22EBB46A5577A92&feature=plcp αν θελετε τσεκαρετε το!

Για κλασσική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Layel

Νεοφερμένος

Ο Layel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ακουστικη πρωτα και πιο μετα ηλεκτρικη αν θελετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κλασσική όχι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Διαθετει μονο τεσσερα ή τα βγαζει σιγα σιγα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Layel

Νεοφερμένος

Ο Layel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καθε εβδομαδα και καινουριο βιντεο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
και θα κρατησεις επικοινωνια μεσω αυτου του λογαριασμου για πιθανες αποριες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Layel

Νεοφερμένος

Ο Layel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οχι μονο μεσω αυτου του λογαριασμου. Εχω και mail και επισης μπορω να κανω και βιντεο να απανταω. (ετσι κι αλλιως κανω vlogs)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μπράβο του παιδιού :)
Έχω μια κιθάρα και προσπαθώ να μάθω μόνος μου, και είχα μπλεχτεί με τα βιντερο στο youtube, το παιδί τα λέει καλύτερα από δάσκαλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Layel

Νεοφερμένος

Ο Layel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπράβο του παιδιού :)
Έχω μια κιθάρα και προσπαθώ να μάθω μόνος μου, και είχα μπλεχτεί με τα βιντερο στο youtube, το παιδί τα λέει καλύτερα από δάσκαλο :)

Σε ευχαριτω παρα πολυ! Αν ξερεις και αλλους που θελουν να μαθουν κιθαρα, στειλτους τα βιντεο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εχει κανενας τα chords και εισαγωγη απο το να μ' αγαπας του Σιδηροπουλου. Εχω βρει καποιες εκτελεσεις αλλα θα ηθελα αν το εχει κανεις απο βιβλιο που πιθανοτατα θα προσεγγιζει πιο πολυ τη πρωτη εκτελεση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ αυτό (εγώ βέβαια είμαι εντελώς άσχετος από μουσικά όργανα), ψάχτηκα και βρήκα μία σελίδα που μου φάνηκε πάρα πολύ καλή και αρχίζει από το μηδέν απ όσα κατάλαβα!

https://www.justinguitar.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι και φίλες

είμαι 18 ετών και φέτος τελειώνω το σχολείο μετά τις πανελλήνιες εξετάσεις.

Στην ουσία τώρα , πάντοτε ήθελα να μάθω κιθάρα και γενικώς ένα έγχορδο όργανο. Παρόλα αυτά οι γονείς μου με είχαν "οδηγήσει " παλαιότερα στο αρμόνιο το οποίο παράτησα μετά από δύο-τρία μαθήματα με αποτέλεσμα να μην μάθω ούτε ποιες είναι οι βασικές νότες πάνω στο όργανο. Τώρα όμως που τελειώνω τις σχολικές υποχρεώσεις και θα έχω άπλετο χρόνο έχω βάλει στόχο να ασχοληθώ με αυτό που δεν κατάφερα για 18 χρόνια! Να μάθω κιθάρα!

Λόγω της οικονομικής κατάστασης της οικογένειας μου δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιον δάσκαλο ή ωδείο προς το παρόν οπότε θα ακολουθήσω την μέθοδο του" YouTube " κάνοντας εκεί τα πρώτα μου βήματα στην εκμάθηση του οργάνου. Επειδή ενδιαφέρομαι για ελληνικά τραγούδια (κυρίως έντεχνα και λαϊκά-η αλήθεια είναι πως το μπουζούκι με κεντρίζει περισσότερο αλλά νομίζω πως πρώτα θα είναι πιο "σώφρον" να ασχοληθώ με την κιθάρα) θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με την αγορά.

Το δίλημμα μου είναι :να αγοράσω κλασσική ή ακουστική κιθάρα ? (η ακουστική αν δεν κάνω λάθος ταιριάζει περισσότερο στο είδος της ελληνικής μουσικής).
Επίσης έχω στο μυαλό μου να αγοράσω μια σχετικά φθηνή κιθάρα (διαθέτω max 100 ευρώ μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι) ώστε με αυτή να κάνω τα πρώτα μου" βήματα" στον χώρο και αργότερα να αγοράσω κάποια "καλή". Εσεις τι θα μου πρότεινατε ?
Τέλος υπάρχει συγκεκριμένο μέγεθος ?Έχω δει κάτι 3/4,4/4. Τι είναι αυτά ?

Ζητώ συγνώμη για τα "παιδιάστικα" ερωτήματα μου αλλά σαν πρωτάρης στην μουσική έχω απορίες που μόνο απο έμπειρα άτομα μπορούν να απαντηθούν.

περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας ώστε να μπω όσο νωρίτερα γίνεται στην "παρέα" των φίλων της κιθάρας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υ.Γ υπάρχει κάποιο βιβλίο (σε έντυπη μορφή -οχι ηλεκτρονικό) που να δείχνει τις βασικές νότες και συγχορδίες μιας και δεν ξέρω "γρι" από μουσική ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top