Συμβουλές και χρόνος διαβάσματος

djk6stas

Νεοφερμένος

Ο djk6stas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σας παιδια.. φετος θα παω 2α λυκειου κ θα ηθελα ν ακουσω τις συμβουλες σας για το διαβασμα πιο πολυ. επισης θελω να περασω ικαρων μηχανικων..
τα λεμε στν συνεχεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
τι εννοεις συμβουλες για το διαβασμα?νομιζω η μεθοδικοτητα στο διαβασμα και η προσοχη σου στο να μην εχεις κενα ΕΙΔΙΚΑ στα μαθηματα που θα εξεταστεις πανελλαδικα ειναι τα πιο συμαντικα..το καλο ειναι οτι εχεις ενα στοχο και θελεις να τον πετυχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
κοιταξε δεν υπαρχει καποιος τροπος που να τον χρησιμοποιουν ολοι..το διαβασμα δεν ειναι σαν ενα βιβλιο που πρεπει να το μαθεις απέξω και να κανεις οτι λεει...........ο καθενας εχει τον δικο του τροπο διαβασματος και χρησιμοποιεις ο,τι σε βολευει...το κυριοτερο ειναι η συγκεντρωση και παρακολουθηση την ωρα του μαθηματος(να πεις και το αστειακι σου,να ξεφυγεις και λιγο) αλλα να παρακολουθεις το μαθημα..επισης,η συστηματικη λυση ασκησεων βοηθαει πολυ(ιδιαιτερα σε μαθηματικα,φυσικη,χημεια) αλλα και η μελετη στο σπιτι! δεν αρκει μονο να πηγαινεις στο σχολειο να ακους και μετα ν πηγαινεις σπιτι και να μην κανεις τιποτε..ετσι θα τα ξεχασεις! Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορω..καλη συνεχεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djk6stas

Νεοφερμένος

Ο djk6stas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
keep going ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω εδωσα φετος και ημουν θεωρητικη οποτε για αυτη την κατευθυνση μπορω να συμβουλεψω.. Τα παιδια της β' λυκειου νομιζω πως πρεπει να επικεντρωθουν σε γραμματικη αρχαιων και λατινικων, σε στυλ να την εχουν τελειοποιησει μεχρι τα καλοκαιρινα -στη γ εχεις σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθεις δεδομενου οτι οι μεταφρασεις πιανουν 40 μοναδες και οι γραμματικες ασκησεις 10-. Οσοι ξεκινουν ιστορια, παροτι πολλοι διαφωνουν, πιστευω πως το να τη μαθουν σχεδον κατα γραμμα ειναι ο πλεον ασφαλης τροπος να βεβαιωθουν οτι δεν θα εχουν καποια ατυχια -και η ιστορια ειναι μαθημα βαρυτητας-. Τωρα στη Γ ο καθενας με τους ρυθμους του απλα θα ηταν καλο να βγει η υλη νωρις εστω και κουτσα γιατι φευγει το αγχος και επιπλεον εχεις μια σφαιρικη εικονα του τι ζηταται. Και οσο για γλωσσα και κειμενα δεν βλαπτει να προσευχηθειτε και λιγο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Καλη μου, σημασια δεν εχει ποσες ωρες, σημασια εχει να διαβαζεις σωστα και μεθοδικα. Το ποσες ωρες ειναι στο ατομο. Καποιος μπορει να τα πιανει σε 10 λεπτα, καποιος σε 2 ωρες. Διαβαζε λοιπον μεχρι να αισθανθεις σιγουρη για τον ευατο σου.
Μπορεις να σημειωνεις σ'ενα χαρτι τις ωρες που θα αφιερωνεις σ'ενα μαθημα. πχ να σκεφτεσαι Μαθηματικα εχω 10 ασκησεις, αρα θα χρειαστω 1 ωρα. Φυσικη 5, αρα θα χρειαστω 1 μισαωρο. Κι ετσι να οργανωνεις το διαβασμα σου. Στο τελος μαλλον θα σου μενει επιπλεον χρονος,στον οποιο θα μπορεις ειτε να ξεκουραστεις,ειτε να διαβασεις λιγο παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εγω εχω αλλο προβλημα!τοσα χρονια απτο δημοτικο κιολας κυριολεκτικα σκοτωνομουν στο διαβασμα...και το θεμα μου ειναι οτι πλεον εχω κουραστει και βαριεμαι απιστευτα να διαβασω..δεν ειναι οτι τοχω παρατησει απλα δεν ασχολουμαι οσο θα επρεπε και οσο βλεπω τα αλλα παιδια...συν το οτι δεν εχω βρει ακομα τη σχολη που θα ηθελα να περασω κ ετσι δεν εχω κανενα στοχο...τι μπορω να κανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis-kriti

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
συμφωνω με τους παραπανω...εαν κανεις φροντηστηρια ο μεσος χρονος διαβασματος σου καθε μερα πρεπει να ειναι μεχρι τις 11-12 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧαμένοΣκυλί

Νεοφερμένος

Ο ΧαμένοΣκυλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης της Β λυκειου και ακομα εχω προβλημα με την εφαρμογη συστηματικου διαβασματος.Ο πατερας μου ειναι χημικος μηχανικος και αποφασισα να μην παω φροντιστηριο αλλα να διαβαζω στο σπιτι.Ειμαι θετικη κατευθυνση αλλα του χρονου θα παω τεχνολογικη.Θελω να περασω σε καποια σχολη υψιλοβαθμη(εχω καποιες κατα νου).Θελω να μου πειτε ομως πως να διαβαζω.ποσες ωρες την ημερα κτλ.Εχω φρικαρει λιγο ακουγωντας απο συμμαθητες που ειναι στο τμημα μου και προσπαθουν και πανε φουλ φροντιστηρια οτι διαβαζουν μεχρι τις 12 το βραδυ και παλι δεν προλαβαινουν.Εγω παλι διαβαζω το πολυ 4 ωρες την μερα.Α να σημειωσω οτι το δεκεμβριο δινω για proficiency.Επανερχομαι στο αρχικο μου ερωτημα.Πως να διαβαζω,ποσες ωρες και ποτε να σταματαω.Α,να αναφερω οτι μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και καθε χρονο παω στην Ε.Μ.Ε. Δυστυχως μεχρι τον ευκλειδη καταφερνω να φτασω καθε χρονο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Το ποσο θα διαβαζεις εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα μπορει να διαβαζεις 4 ωρες (που το θεωρω πολυ για Β' λυκειου) και να εχεις την ιδια αποδοση που εχει καποιος που διαβαζει 10 ωρες την ημερα. Χαλαρωσε διαβαζε οσο πρεπει ωστε να εισαι τυπικος στα μαθηματα σου. Αμα αρχισεις να αγχωνεσαι απο τωρα για το ποσο πρεπει να διαβαζεις του χρονου πως θα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Φέτος θα παω Β' λυκείου και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος.! Παρόλα αυτά, μερικές φορές βρίσκω τον εαυτό μου να βαριέται να διαβάσει το παραμικρό. Τυχαία πράγματα, όπως μια σκηνή σε μια σειρά ή ένα κατόρθωμα κάποιου στο ιντερνετ(στο οποίο, ομολογώ, λίωνω) με εμπνεέι και διαβάζω λίγο.

Θέλω να περάσω Ιατρική σε 2 χρόνια και οι βαθμοί μου είναι καλοί (19,2), αλλά ξέρω ότι για να περάσω θέλω 10x δουλειά από αυτή που κάνω τωρα. Απλά μερικές φορές μένω σαν χάνος όταν συζητάω με φίλο μου ο οποίος πχ. διαβάζει το λιγότερο 5 ώρες την ημέρα μέσα στο καλοκαίρι και εγώ στα 45' είμαι να φύγω.

Για να μην πολυλογώ, ιδού ή ερώτησις: Τί σας κάνει να διαβάσετε, πια σκέψη σας δίνει κουράγιο πριν ανοίξετε αυτό το ρημάδι το βιβλίο?
Μου φαίνεται οτι ήρθε η ώρα οι μαθητές να ανταλλάξουμε μερικές σημειώσεις. Για παράδειγμα, μια βόλτα στο Ischool για μένα κάνει θαύματα όσον αφορά την έμπνευση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγω βασικα (παρολο που ειναι τελειως λαθος σκεπτικο), διαβαζω μονο όποιο μαθημα με ενδιαφέρει, η οποιο μαθημα μου κινεί ο καθηγητης το ενδιαφερον.. Και το αντιστροφο.. Αν το μαθημα δεν με ενδιαφερει η γραφω τον καθηγητη, γραφω και το μαθημα του... Περα απο αυτο υπαρχουν καποια στανταρ μαθηματα που διαβαζω ανεξαρτητως συνθηκων, οπως φυσικη επειδη την ΥΠΕΡλατρευω, μαθηματικα επειδη ειναι απαραιτητα και αρχαια για να εχω ανοιχτες ολες τις επιλογες στο τελος της α' λυκειου...

Ενα αλλο κινητρο για να διαβασεις ειναι ο βαθμος, γιατι μπορει να λενε για βαθμοθηρια και μπλαμπλαμπλα, αλλα η χαρα του να βλεπεις το 14 να γινεται 18 μετα απο προσπαθεια ΔΕΝ περιγραφεται... :)

Γενικα υπαρχουν πολλοι λογοι να διαβασεις, οπως να πετυχεις την σχολη που στοχευεις (ιατρικη καλη ωρα :)), να καλυψεις κενα, ακομα και ο ανταγωνισμος ειναι παραγωγικος!! Δεν ειναι ολοι κοινοι για ολους, καθενας βρισκει τους δικους του.. Εγω σου ειπα τους (υπεροχους :P) δικους μου, σου εδωσα και μερικους αλλους, εσυ αποφασιζεις απο κει και περα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Χεχε μ'αρεσει πολύ η προοπτική σου :P
H αλήθεια είναι οτι ο (υγιής) ανταγωνισμός βοηθάει απίστευτα. Δλδ δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα να βγάλεις Αριστα αν τα 3/4 της τάξης έβγαλαν το ίδιο, αλλά η σκέψη ότι θα τρίψεις το 20 στα μούτρα του φυτού που κοκορεύεται οτι απο την γ δημοτικού ήταν άριστος/η είναι ομολογώ πολύ ωραία.. Πές με χαιρέκακο, μπορει να έχεις και δίκιο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χεχε μ'αρεσει πολύ η προοπτική σου :P
H αλήθεια είναι οτι ο (υγιής) ανταγωνισμός βοηθάει απίστευτα. Δλδ δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα να βγάλεις Αριστα αν τα 3/4 της τάξης έβγαλαν το ίδιο, αλλά η σκέψη ότι θα τρίψεις το 20 στα μούτρα του φυτού που κοκορεύεται οτι απο την γ δημοτικού ήταν άριστος/η είναι ομολογώ πολύ ωραία.. Πές με χαιρέκακο, μπορει να έχεις και δίκιο :p
Ναι ρε συ, απερίγραπτο συναίσθημα, τι να σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Χεχε μ'αρεσει πολύ η προοπτική σου :P
H αλήθεια είναι οτι ο (υγιής) ανταγωνισμός βοηθάει απίστευτα. Δλδ δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα να βγάλεις Αριστα αν τα 3/4 της τάξης έβγαλαν το ίδιο, αλλά η σκέψη ότι θα τρίψεις το 20 στα μούτρα του φυτού που κοκορεύεται οτι απο την γ δημοτικού ήταν άριστος/η είναι ομολογώ πολύ ωραία.. Πές με χαιρέκακο, μπορει να έχεις και δίκιο :p

Ο ανταγωνισμος ειανι πολυ καλος, αλλα με μετρο...

Αααα ξεχασα επισης, ενας λογος για να διαβασω (που ειανι και αυτος που μου δινει την περισσοτερη ωθηση απο ολους), ειναι να ταπωσω εναν καθηγητη.. Να του δειξω οτι με υποτιμησε, να του δειξω ποσο λαθος εκανε κλπ.. και τα καταφερνω ΠΑΝΤΑ.. Εβγαλα σε 4 μερες ολη την υλη των αρχαιων (που οκ δεν ειναι και μεγαλη αλλα για μενα ειναι κατορθωμα :P), μονο και μονω για να την μπω στην καθηγητρια... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Κουράγιο να συνεχίσω το διάβασμα μου αντλώ από διάφορες σκέψεις. Περισσότερο σκέφτομαι πόσο θέλω να καταφέρω να περάσω στην σχολή που με ενδιαφέρει κάτι που μπορώ να το πετύχω μόνο διαβάζοντας:P Επίσης γνωρίζω πως οι γονείς μου δίνουν πολλά χρήματα για ιδιαίτερα, φροντιστήρια κλπ και ενώ θα μπορούσαν να τα δώσουν αλλού επέλεξαν να τα βοηθήσουν εμένα στα μαθήματα που δυσκολεύομαι ώστε να τα βελτιωθώ σε αυτά. Τέλος η σκέψη που δεν φεύγει ποτέ από το μυαλό μου είναι η έξης, η σχολική ζωή δεν διαρκεί μια ζωή, πλέον πλησιάζουμε στο τέλος (είμαι και εγώ στην Β λυκείου) και πρέπει να τα δώσουμε όλα για όλα...θα δώσουμε τώρα πολλά αλλά στο μέλλον θα πάρουμε χαρά και συγκίνηση, όταν καταφέρουμε να περάσουμε στην σχολή που στοχεύαμε και τότε θα έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε άλλα πράγματα και να "αναπληρώσουμε" κάπως τον χρόνο που "χάναμε" στο διάβασμα.

Τώρα δεν σκέφτομαι ούτε να ταπώσω καθηγητές, ούτε συμμαθητές, ούτε κανέναν...ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κουράγιο να συνεχίσω το διάβασμα μου αντλώ από διάφορες σκέψεις. Περισσότερο σκέφτομαι πόσο θέλω να καταφέρω να περάσω στην σχολή που με ενδιαφέρει κάτι που μπορώ να το πετύχω μόνο διαβάζοντας:P Επίσης γνωρίζω πως οι γονείς μου δίνουν πολλά χρήματα για ιδιαίτερα, φροντιστήρια κλπ και ενώ θα μπορούσαν να τα δώσουν αλλού επέλεξαν να τα βοηθήσουν εμένα στα μαθήματα που δυσκολεύομαι ώστε να τα βελτιωθώ σε αυτά. Τέλος η σκέψη που δεν φεύγει ποτέ από το μυαλό μου είναι η έξης, η σχολική ζωή δεν διαρκεί μια ζωή, πλέον πλησιάζουμε στο τέλος (είμαι και εγώ στην Β λυκείου) και πρέπει να τα δώσουμε όλα για όλα...θα δώσουμε τώρα πολλά αλλά στο μέλλον θα πάρουμε χαρά και συγκίνηση, όταν καταφέρουμε να περάσουμε στην σχολή που στοχεύαμε και τότε θα έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε άλλα πράγματα και να "αναπληρώσουμε" κάπως τον χρόνο που "χάναμε" στο διάβασμα.

Τώρα δεν σκέφτομαι ούτε να ταπώσω καθηγητές, ούτε συμμαθητές, ούτε κανέναν...ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!:)

Λες ολα αυτα και μετα λες οτι εχανες χρονο απο το διαβασμα.. :P:P:P

Ε εσυ λογικο, εγω ακομα στην τελευταια ταξη του γυμνασιου ειμαι, περα απο τα βασικα ολα τα αλλα που διδασκομαστε δεν τα παιρνω και πολυ στα σοβαρα, απλα νιωθω σαν αν ειναι η τελευταια ταξη που θα κανω χαβαλε, του χρονου εχω α λυκειου κι εγω και τερμα ολα αυτα.. Γιατι με πιανει και το νεο συστημα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Λες ολα αυτα και μετα λες οτι εχανες χρονο απο το διαβασμα.. :P:P:P

Ε εσυ λογικο, εγω ακομα στην τελευταια ταξη του γυμνασιου ειμαι, περα απο τα βασικα ολα τα αλλα που διδασκομαστε δεν τα παιρνω και πολυ στα σοβαρα, απλα νιωθω σαν αν ειναι η τελευταια ταξη που θα κανω χαβαλε, του χρονου εχω α λυκειου κι εγω και τερμα ολα αυτα.. Γιατι με πιανει και το νεο συστημα :(

Είναι σε εισαγωγικά η λέξη οπότε προφανώς δεν εννοώ την σημασία της στην κυριολεξία.

Και εγώ έτσι ήμουν στο γυμνάσιο, ειδικά στην Γ γυμνασίου:P Ωχ αμάν:( Από ότι κατάλαβα ούτε εσένα σου άρεσε το νέο σύστημα. Προσωπικά νιώθω ΥΠΕΡτυχερή που δεν με πιάνει. Καλό κουράγιο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κουράγιο να συνεχίσω το διάβασμα μου αντλώ από διάφορες σκέψεις. Περισσότερο σκέφτομαι πόσο θέλω να καταφέρω να περάσω στην σχολή που με ενδιαφέρει κάτι που μπορώ να το πετύχω μόνο διαβάζοντας:P Επίσης γνωρίζω πως οι γονείς μου δίνουν πολλά χρήματα για ιδιαίτερα, φροντιστήρια κλπ και ενώ θα μπορούσαν να τα δώσουν αλλού επέλεξαν να τα βοηθήσουν εμένα στα μαθήματα που δυσκολεύομαι ώστε να τα βελτιωθώ σε αυτά. Τέλος η σκέψη που δεν φεύγει ποτέ από το μυαλό μου είναι η έξης, η σχολική ζωή δεν διαρκεί μια ζωή, πλέον πλησιάζουμε στο τέλος (είμαι και εγώ στην Β λυκείου) και πρέπει να τα δώσουμε όλα για όλα...θα δώσουμε τώρα πολλά αλλά στο μέλλον θα πάρουμε χαρά και συγκίνηση, όταν καταφέρουμε να περάσουμε στην σχολή που στοχεύαμε και τότε θα έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε άλλα πράγματα και να "αναπληρώσουμε" κάπως τον χρόνο που "χάναμε" στο διάβασμα.

Τώρα δεν σκέφτομαι ούτε να ταπώσω καθηγητές, ούτε συμμαθητές, ούτε κανέναν...ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!:)
Αν και το υπογραμμισμένο δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται δυστυχώς, θα συμφωνήσω με την τελεταία σου πρόταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top