Αξίζει να είσαι καλός μαθητής στο Γυμνάσιο;

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είχα κάποτε στην Β & Γ Γυμνασίου μια Μαθηματικό (πού το ξεθάψανε το απολίθωμα δεν γνωρίζω :hehe:) η οποία χάριζε 20 τόοσο απλόχερα, αρκούσε μόνο να της πεις πχ ότι οι τάδε γωνίες είναι κατακορυφήν/ εντός εκτός κι επί τα αυτά άρα ίσες... (true story!!!)

Στο Γυμνάσιο τεμπέλιαζα όσο δεν πάει, έβγαζα συνεχώς 18,16,17 με μηδαμινό κόπο... επίσης είχα μια κλίση προς τα θεωρητικά μαθήματα αλλά ήμουν τελείως σκράπας στα Αρχαία... μετά που πήγα στο Λύκειο & καταστάλαξα με την κατεύθυνση μου 'ρθαν λίγο μπαστούνια τα πράγματα, το τί τράβηξα να καλύψω την ύλη ... :hmm: (Μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα βέβαια...)

Επομένως, it's your call αν θές να μαζεύεις 20άρια & 19άρια. Άποψή μου, αλλά αυτά δεν εξασφαλίζουν αντίστοιχες επιδόσεις στο Λύκειο. Πάρε για παράδειγμα εμένα. Sure το Γυμνάσιο θέτει γερές βάσεις, συγκριτικά όμως με το αυτό που σε περιμένει μετά το 20 = παιχνιδάκι. No offense :hmm:

Λεπτή η γραμμή μεταξύ της βαθμοθηρίας και της ποιοτικής γνώσης....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου,το να εισαι καλος μαθητης στο Γυμνασιο αξιζει πιο πολυ για το γεγονος οτι απο μικροτερη ηλικια βαζεις ενα προγραμμα στο διαβασμα σου,πραγμα που θα χρειαστει για τα χρονια του Λυκειου,και ιδιαιτερα για τη Γ Ταξη.Αλλα το να εισαι καλος μαθητης στο Γυμνασιο δεν εξασφαλιζει αναλογη συνεχεια στο Λυκειο,οπου η δυσκολια των μαθηματων ειναι αυξημενη σε καποιο βαθμο.Τι να τα κανει καποιος τα αριστεια(τα οποια,για εμενα που εχω 5,προσφερουν μια προσωρινη χαρα και καποια ηθικη ικανοποιηση),αν δεν περασει στη σχολη που θελει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω το ischool εχει πολλούς αριστούχους στο γυμνάσιο (και όχι μόνο). Προβληματίζομαι σχετικά με το εξής:

Πολλά από τα παιδιά του λυκείου λένε ότι το λύκειο δεν έχει καμία σχέση με το γυμνάσιο. Πως και 20 να βγάζεις στο γυμνάσιο, στο λύκειο μπορεί να πάρεις 12. Πολλοί άλλοι λένε ότι χάνεις τον χρόνο σου διαβάζοντας για τα μαθήματα του γυμνασίου, ενώ μπορείς να απασχοληθείς με άλλα θέματα (όπως να βγαίνεις καθημερινά έξω με φίλους και να γράφεις το διάβασμα στα παλιά σου τα παπούτσια, να είσαι όλη μέρα με το ταίρι σου κ.α.). Στην τελική, έχει νόημα να διαβάζεις στο γυμνάσιο; Γιατί να παίρνει κανείς καλούς βαθμούς;

ΛΟΛ:/:
οχι δεν χρειαζεται να εισαι καλος μαθητης στο γυμνασιο σε καμια ταξη μπορεις να βγαινεις ολη μερα εξω ,ουτε καν να πατας στην ταξη .ουτε στην α λυκειου και στην β θελει διαβασμα μετα πας στην γ και ουτε και εκει διαβαζεις μονο στο τελος κατα τον απριλιο κατι μαγικο γινεται σηκωνεται και τα ξερεις ΟΛΑ .

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ: να εχεις νεραιδοσκονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ανάλογα και τους στόχους φίλε μου.Μπορεί να έχεις άλλες κλήσεις και να μην ασχολείσαι με το διάβασμα.Οκ δεκτό.Αν θες όμως στο λύκειο να έχεις καλή βοθμολογία δεν γίνεται στο γυμνάσιο(ή ακόμη και στο δημοτικό) να είσαι τουρίστας!Πρέπει να πάρεις τις σωστές βάσεις.Για μένα αξίζει πέρα από τους βαθμούς να διαβάζεις για την μόρφωση καλλιέργεια του μυαλού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ανάλογα και τους στόχους φίλε μου.Μπορεί να έχεις άλλες κλήσεις και να μην ασχολείσαι με το διάβασμα.Οκ δεκτό.Αν θες όμως στο λύκειο να έχεις καλή βοθμολογία δεν γίνεται στο γυμνάσιο(ή ακόμη και στο δημοτικό) να είσαι τουρίστας!Πρέπει να πάρεις τις σωστές βάσεις.Για μένα αξίζει πέρα από τους βαθμούς να διαβάζεις για την μόρφωση καλλιέργεια του μυαλού σου.

Συμφωνώ στο πρώτο, αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, η μόρφωση και η καλλιέργεια του πνεύματος (αυτό νομίζω εννοείς) δεν έρχεται από το σχολείο μόνο. Κάτι λίγα παίρνεις και από εκεί , αυτές είναι όμως γνώσεις. Άλλο η γνώση άλλο η καλλιέργεια. Την καλλιέργεια την πετυχαίνεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Συμφωνώ στο πρώτο, αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, η μόρφωση και η καλλιέργεια του πνεύματος (αυτό νομίζω εννοείς) δεν έρχεται από το σχολείο μόνο. Κάτι λίγα παίρνεις και από εκεί , αυτές είναι όμως γνώσεις. Άλλο η γνώση άλλο η καλλιέργεια. Την καλλιέργεια την πετυχαίνεις μόνος σου.

Η γνώση όμως, φέρνει την καλλιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Η γνώση όμως, φέρνει την καλλιέργεια.

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Η γιαγιά μου π.χ. (τυχαίο παράδειγμα) είναι καλλιεργημένη άλλα όχι μορφωμένη.

----------------------

Το σχολείο ΜΠΟΡΕΙ να φέρει την καλλιέργεια (και εκεί για μένα μπαίνει και το θέμα ιδιωτικό vs δημόσιο αλλά καλύτερα ας μην βγούμε οφφ όπως πριν). Ποιο σκοπό νομίζετε ότι έχουν οι εξορμήσεις; (Σήμερα όλοι τις θεωρούν διασκέδαση και χάσιμο χρόνου) Τα διεθνή προγράμματα που συμμετέχουν τα σχολεία (Και πολλά άλλα);

----------------------

Βack to our topic: Ένα μέλος από πάνω (και άλλοι) είπαν βάζοντας δίπλα φατσούλες χαράς: "στο γυμνάσιο ήμουν του 11/12/13 και στο λύκειο του 18/19/20.". Και ρωτάω χωρίς κάποια επιθετικότητα, αλλά από καθαρή περιέργεια " το θεωρείτε σωστό αυτό; ". Δηλαδή, στο σχολείο πηγαίνουμε μόνο για να είμαστε καλοί μαθητές στο λύκειο; Αν ήταν έτσι να μην υπήρχε το γυμνάσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Η γνώση όμως, φέρνει την καλλιέργεια.

Στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι ερωτήσεις βλέπουν τα μάτια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι δεν αξίζει και όποιος είναι καλός μαθητής στο γυμνάσιο είναι βλάκας.

Ρε παιδιά, θα μας τρελλάνετε εντελώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Αν δεν έχεις γερές βάσεις σε φυσική και χημεία, τι θα κάνεις στο λύκειο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
φυσικα και δεν ειναι αδυνατον αλλα απο τους περισσοτερους δεν γινεται. και καλυτερα πιστευω να τα πηγαινεις ολα χαλαρα παρα να μην ασχολεισαι καθολου στο γυμνασιο και στο λυκειο να πεθαινεις στο διαβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όχι δεν αξίζει και όποιος είναι καλός μαθητής στο γυμνάσιο είναι βλάκας.

Ρε παιδιά, θα μας τρελλάνετε εντελώς;

Φαίνεται πως δεν το έχεις βιώσει ούτε σου έχει πει κανένας το παραπάνω υπογραμμισμένο. Σήμερα, δυστυχώς, οι ""κακοί"" μαθητές θεωρούνται cool, ενώ οι ""καλοί"" φυτά και άξιοι απομόνωσης. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αν δεν έχεις γερές βάσεις σε φυσική και χημεία, τι θα κάνεις στο λύκειο ?

:rofl:
Η Χημεία δεν χρειάζεται βάσεις για ποτέ,γιατί στο σχολείο απλά μαθαίνουμε παπαριές.Δέκα λεπτά απ'τη ζωή σου να αφιερώσεις στην τρίτη λυκείου και έχεις μάθει τις μεθοδολογίες όλων των ασκήσεων...λάθος,την μεθοδολογία.
Η Φυσική του Γυμνασίου είναι απλά φαιδρή,από πρώτη λυκείου και μετά χρειάζεται προσοχή.

Δυστηχώς η κακή μου επίδοση στις 2 τάξεις του γυμνάσιου οφειλόταν από κακές παρέες που είχα μπλέξει. Όμως από τη γ γυμνάσιου και μετά μόλις έκοψα κάποιες παρέες άρχισα να διάβαζω.

Ναρκωτικά,όπλα,gangs,τι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Φαίνεται πως δεν το έχεις βιώσει ούτε σου έχει πει κανένας το παραπάνω υπογραμμισμένο. Σήμερα, δυστυχώς, οι ""κακοί"" μαθητές θεωρούνται cool, ενώ οι ""καλοί"" φυτά και άξιοι απομόνωσης. :(

Φίλε μου δεν ισχύει αυτό που λες σε μεγάλο βαθμό.Δεν εξαρτάται η αντιμετώπιση ενός παιδιού αποκλειστικά από τις μαθητικές του ικανότητες αλλά και από τον χαρακτήρα του και τη γενικότερη συμπεριφορά του.Κανείς δε θα σε κοροϊδέψει αν είσαι καλός μαθητής εκτός αν κάποιος είναι κομπλεξικός.Συνεπώς αυτό το κάνει επειδή αισθάνεται κατώτερος.Βέβαια δεν επικροτώ και την άλλη πλευρά των <<καλών>> καθώς είναι όντως παρά φύσιν να διαβάζεις επί 6 τουλάχιστον χρόνια σε ρυθμούς πανελληνίων χωρίς αυτό να σημαίνει πως τους χαρακτηρίζω ως φυτά.Με σωστή διαχείριση στο γυμνάσιο και το λύκειο(εξαιρείται η τρίτη λυκείου βέβαια) μπορείς να επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.Και πολλές φορές συμβαίνει το αντίθετο.Υπάρχει ένας <<ρατσισμός>> προς τους κακούς μαθητές από τους καλύτερους επειδή εσφαλμένα τους θεωρούν πνευματικά κατώτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
:rofl:
Η Χημεία δεν χρειάζεται βάσεις για ποτέ,γιατί στο σχολείο απλά μαθαίνουμε παπαριές.Δέκα λεπτά απ'τη ζωή σου να αφιερώσεις στην τρίτη λυκείου και έχεις μάθει τις μεθοδολογίες όλων των ασκήσεων...λάθος,την μεθοδολογία.
Η Φυσική του Γυμνασίου είναι απλά φαιδρή,από πρώτη λυκείου και μετά χρειάζεται προσοχή.

όντως η χημεία δεν χρειάζεται καθόλου βάσεις (αν και θα σε βοηθήσουν κάπως). Αναφέρεσαι η στην ανόργανη, που είναι όντως εύκολη , αλλά η οργανική είναι μια σκέτη μαλακία.Θέλει να θυμάσαι τις μπάσταρδες αντιδράσεις απ' έξω, εγώ από κει τα έχασα όλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
γιατι το βλεπετε τοσο χρησιμοθηρικα το γυμνασιο?ΚΑι βασεις να μην σου εβαζε και να μην χρειαζοταν για το λυκειο δεν παυεις μεσα απο αυτο να οργανωνεσε,να βαζεις προτερεοτητες,και να αποκτας γενικες γνωσεις.Δεν χρειαζετε να εισε και μαθητης του 19 εξαλλου στο γυμνασιο εμ ενα 2ορο και πολυ λεω ανετα βγαζεις 18++....Το θεμα ειναι πως απο το γυμνασιο αποκτας την ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ να ασχοληθεις με τις επιστημες να γινεις ανθρωπος των γραμματων και να κατακτησεις την γνωση.
Εγω προσοπικα στο γυμνασιο διαβαζα μονο τα θετικα μαθηματα αλλα και παλι εβγαζα 18++:).Τωρα αν εννοειτε 'καλος μαθητης' αυτος που θα παρει το απουσιολογιο,θα διαβαζει τα παντα θα ειναι αριστος στα παντα αλλα δεν θα του αρεσουν πραγματικα αλλα θα τον πιεζουν οι δικοι του ειναι αξιολιπιτος,ομως αυτος δεν ειναι πραγματικα καλος μαθητης ειναι μια μηχανη που διαβαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
επίσης το γυμνάσιο δεν υπάρχει για να σε προετοιμάσει για το λύκειο χαλαρώστε σιγά πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
ακριβως.ασε που στο γυμνασιο εισε πιο κοντα με τους καθηγητες αν ασχοληθης ειδικα με συγκεκριμενα μαθηματα σε εναν ιδιαιτερο βαθμο μπορει να αποκτησεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ κινητρα για περετερο μορφωση,ακομη και απο τους καθηγητες.Αρκει αν εισε ατυχος και εχεις μαζεψει στο γυμνασιο ολους τους σκαρτους.Εγω παντος ειχα ορισμενους πολυ καλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top