Ringu VS The Ring

Ringu VS The Ring

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • Ringu

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • The Ring

    Ψήφοι: 7 28.0%
  • Δεν τις έχω δεί και τις δύο εκδοχές

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • Δεν έχω δει καμία

    Ψήφοι: 8 32.0%
  • Τις θεωρώ ισσότιμες

    Ψήφοι: 1 4.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποία από τις δύο εκδοχές προτιμάτε;

Εγώ προσωπικά δεν είμαι σίγουρος αλλά τείνω προς την αμερικάνικη εκδοχή μιας και στην ιαπωνική εκδοχή παρατηρώ ότι χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα εφε και αυτά κυρίως ηχητικά άσχετα αν καταφέρνουν να δημιουργήσουν τρόμο εξίσου κάλα.

Όμως και οι δύο εκδοχές έχουν τα θετικά τους.
Για παράδειγμα στην αμερικάνικη εκδοχή μου άρεσε πάρα πολύ η φωτογραφία, στην ιαπωνική η φωτογραφία πιστεύω ότι είναι αδιάφορη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποφασίσω οπότε ψηφίζω ισότιμες.
Απο τη μια επειδή εώς τώρα η Ιαπωνική έχει περισσότερες ταινίες και κατα συνέπεια περισσότερες πληροφορίες για την υπόθεση και δεν είναι και τόσο υπερβολική και "αμερικάνιά" όσο η αμερικάνικη υπερέχει.
Απο την άλλη όμως η αμερικάνικη έχει ορισμένα έξυπνα εφέ πχ
στη σκηνη που βγαίνει η κοπελίτσα απο την τηλεόραση και έχει τα "χιόνια" που έχει η τηλεόραση όταν δεν είναι καλή η λήψη
και περισσότερη μουσική καθώς και σαφώς καλύτερη φωτογραφία. Επίσης έχει το εγωιστικό πλεονέκτημα ότι μπορείς να καταλάβεις και κάτι χωρίς να κοιτάς υπότιτλους!
Τι να πώ...δύσκολη απόφαση γι'αυτό και ψήφισα οτι είναι ίσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
η Ιαπωνική έχει περισσότερες ταινίες και κατα συνέπεια περισσότερες πληροφορίες για την υπόθεση
Δεν ξέρουμε πόσες πληροφορίες δίνει η δεύτερη αμερικάνικη ταινία όπως επίσης εαν υπάρχει τρίτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κάθε μία είχε τη δική της ομορφιά :). πρώτα είχα δει το αμερικάνικο στον κινηματογράφο και θυμάμαι πως μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου έριχνα συνέχεια ματιές πίσω για να δω μήπως με ακολουθεί τίποτα :worry:. μου είχε πάει λίιιιγο να :whistle:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάθε μία είχε τη δική της ομορφιά :). πρώτα είχα δει το αμερικάνικο στον κινηματογράφο και θυμάμαι πως μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου έριχνα συνέχεια ματιές πίσω για να δω μήπως με ακολουθεί τίποτα :worry:. μου είχε πάει λίιιιγο να :whistle:.
Εμένα να δείς, να φανταστείς την επόμενη μέρα στο φροντηστίριο ζωγράφιζα σκάλες χεχε...
Πάντως αυτό που με φοβίζει στην ιαπωνική είναι οτι το zombie είναι μεγάλο σε ηλικία, στην αμερικάνικη λες, σιγά μια φάπα του κοβώ και το έστειλα από εκεί που ήρθε , στην ιαπωνική τι λες; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ έχω δει μόνο την αμερικάνικη και ψήφισα αμερικάνικη διοτι οι ιαπωνικες δεν μπορώ να πω πως μου αρέσουν και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ιαπωνική.. Είναι πιο underground και προκαλεί πιο εύκολα τρόμο (για μένα). Την αμερικάνικη την είδα σε κινηματογράφο και δε φοβήθηκα (ειδικά κάποια σημεία μου φάνηκαν αστεία όπως οι φάτσες των νεκρών). Η Ιαπωνική είναι πιο αλήθινη. (την είδα σε 14αρα οθόνη και τρόμαξα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Εγώ έχω δει μόνο την αμερικάνικη και ψήφισα αμερικάνικη διοτι οι ιαπωνικες δεν μπορώ να πω πως μου αρέσουν και τόσο.
Ε έχει επιλογή οτι δέν έχεις δεί και τις δυο, μήν κριτικάρεις την ταινία πρίν τη δείς.
Doshite nihon no ega kirai desu ka? (Γιατί δε σου αρέσουν οι γιαπονέζικες; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως αν και το 0 και το 1 μου άρεσαν πολύ, το Ringu 2 ήταν τουλάχιστον για γέλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως αν και το 0 και το 1 μου άρεσαν πολύ, το Ringu 2 ήταν τουλάχιστον για γέλια...
Εγώ προσωπικά από ένα σημείο και μέτα δεν την παρακολουθύσα σοβαρά την ταινία.
Τελικά καμια φορά τα εφε είναι απαραίτητα σε μια ταινία ... Πολλές φορες είναι αναγκαία μιας και αλλίως προκαλούν τα γέλια κάποιες σκηνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δεν της εχω δει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πριν λίγη ώρα είδα το αμερικάνικο Ring 2 (ναι βγήκε σε DVD!!! :D)
Κλάσεως ανώτερο απο το γιαπωνέζικο και πολύ πιο ενδιαφέρον και λογικό αν και σε κάποια σημεία το παράκαναν με τα εφε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως είναι ότι πρέπει να περάσετε ευχάριστα την ώρα σας , αλλά σαν ταινία δεν λέει και πολλά απλώς σε κάποιες σκηνες είχε ωραία φωτογραφία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Δεν τις έχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Ε έχει επιλογή οτι δέν έχεις δεί και τις δυο, μήν κριτικάρεις την ταινία πρίν τη δείς.
Doshite nihon no ega kirai desu ka? (Γιατί δε σου αρέσουν οι γιαπονέζικες; )

Δεν ξέρω δεν μου αρέσουν γενικά τα γιαπωνέζικα έργα και την κατάρα που είδα και στις 2 εκδοσεις η αμερικάνικη μου άρεσε πολύ περισσότερο.

Το the ring 2 μου άρεσε περισσότερο απο το 1
το είδα την προηγούμενη εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Έχω δει μόνο τα ιαπωνικά και μου άρεσαν πάρα πολύ. Αποφάσισα να μην δω το αμερικάνικο γιατί και το "the grudge" που είδα και τις δύο εκδοχές το ιαπωνικό ήταν πολύ καλύτερο! Γενικά μ'αρέσει πολύ ο γιαπωνέζικος κινηματογράφος ταινιών τρόμου και δεν είμαι ιδιαίτερα "fan" του αμερικάνικου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ τείνω προς τα γιαπωνέζικα, αν και τα αμερικάνικα είναι πιο... αμερικάνικα!!! :P
Το ringu 0 πάντως με πέθανε στα γέλια! Είχε κάτι σκηνές που μόνο σε κωμοδίες θα μπορούσες να δεις!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το γιαπωνέζικο μου φάνηκε πιο ατμοσφαιρικό απο την άποψη ότι δεν είχε πολλές φανφάρες και ήταν πιο ωμό.Βέβαια κάπου καταντούσε και μονότονο.
Και τα δύο είχαν σκηνές που θύμιζαν παρωδία.
Αν θα διάλεγα θα επέλεγα το ιαπωνικό μόνο και μόνο γιατί έχω βαρεθεί το αμερικάνικο στάτους που παίρνει μια ήδη γνωστή ταινία και την αναπαράγει(Χάθηκαν οι πρωτότυπες ιδέες;) ενώ ταυτόχρονα αρνούνται πεισματικά να προβάλλουν στις αίθουσες τους (με πολύ λίγες εξαιρέσεις) ευρωπαικό ή άλλων χωρών κινηματογράφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
To μονο κακο που εχουν τα Γιαπωνεζικο-Ασιατικα εργα (και το Ringu σε ορισμενα σημεια), ειναι οτι σε πολλες περιπτωσεις γινεται πολυυυυ αργα η εξελιξη της υποθεσης με αποτελεσμα να κανει κοιλια...
δηλαδη σε πολλα Γιαπωνεζικα εργα που εχω δει καμια φορα ακομα και οι ηθοποιοι περπατανε αργα και νομιζεις οτι εχεις βαλει στο dvd την ταχυτητα στο 0.5.:P
Απο εκει και περα οι Ιαπωνες φτιαχνουν πολυ καλη undergroud ατμοσφαιρα με ενα πιο "φυσικο" στυλ απ' οτι οι Αμερικανοι ενω ξερουν να παιζουν πολυ καλα με τον ηχο και πιο αμεσα τον θεατη.
Και το Αμερικανικο ειναι πολυ ωραιο, αλλα εκει μπαινει και κατι αλλο σε εναν θεατη που του αρεσουν τετοιες ταινιες.Μες το που λεει αμερικανικη παραγωγη, παθαινει κατι σαν ανωσια στον φοβο ρε 'σεις.
Του βγηκε το ονομα του Χολυγουντ γι' αυτο.:P
Προσωπικα και στις δυο εκδοχες υπαρχουν αρκετα (-).Οπως προειπα το μονο που με κουραζει πραγματικα απο τα ασιατικα ειναι οτι ειναι ....α....ρ....γ.....α....!
Ενω αντιθετα στο Αμερικα, ειναι ικανοι εκει που διπλα στον πρωταγωνιστη εμφανιζεται το πνευμα....να σκασει κι ενα βυτιοφορο εξω...ετσι για να γουσταρουμε.Με λιγα λογια τους παρασυρει λιγο η υπερβολη και ορισμενα "κλισε" που ακολουθουν τοσο σεναριογραφικα (π.χ. συνεχεια να ουρλιαζουν οι ηθοποιοι απο τον φοβο, ενω οι ιαπωνες ξερουν αυτο που λεμε "κακκαλωσε απο τον τρομο"), οσο και στον τροπο γυρισματος μιας ταινιας.(Γωνιες ληψης κτλ κτλ).
Δεν ψηφισα ακομα...και τα δυο καλα ειναι μωρε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Δεν έχω δει καμία.Πάντως γενικότερα ποτέ δεν με έχει ενθουσιάσει κάποια ιαπωνική ταινία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top