Καυγάδες με Καθηγητές

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πολλοί μαθητές έχουν μαλώσει με καθηγητές.

Έχω ακούσει και δει διάφορες περιπτώσεις στις οποίες καθηγητές χρησιμοποιούν την εξουσία τους αποβάλλοντας μαθητές για να επιβληθούν.

Είναι μια εύκολη τακτική για αυτούς να "επιβάλλουν" την τάξη ακόμη και σε περιπτώσεις που οι ίδιοι είναι λάθος.

Βάζουν απουσίες και αποβολές όταν βρίσκονται σε δύσκολη θέση για να δείξουν το κύρος τους και να μας προβάλουν πώς αυτοί είναι πάντα οι σωστοί.

Σε αυτό το θέμα καλείστε να μας πείτε μερικές από τις περιπτώσεις που βιώσατε εσείς ή κάποιος φίλος-συμμαθητής σας το παραπάνω φαινόμενο.

Φαντάζομαι πολλοί θα έχουν να πουν πολλά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
Noμίζω ότι στις σημερινές Ελλεηνικές οικογένειες τα χαστούκια με ρυθμό Ποτσέπη τα χρειάζονται οι γονείς των μαθητών, παρά οι μαθητές. Το γιατί το ξέρουν μόνο αυτοί.

Γιος του Τσόρchill
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,883 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δεν είχα τσακωθεί με καθηγητή.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εγώ πάλι ποτέ μου δεν είδα καθηγητή να χρησιμοποιεί την αποβολή ως μέσο εκφοβισμού. Και ο λόγος είναι ο "εκφοβισμός" των γονέων προς τους καθηγητές. Έτσι, οι μαθητές πάντα προκαλούσαν και ποτέ δεν τιμωρούνταν. Μα ποτέ. Ίσα ίσα που έπεφτε και βρισιδι, και απειλές (απ' τους μαθητές στους καθηγητές), και οι καθηγητές μούγκα. Τι να πεις...
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που δεν σας έτυχε.
Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα στο δημοτικό έναν τέτοιο δάσκαλο. Έβγαινε έξω, πήγαινε και καλά βόλτα και άφηνε έναν να γράφει στον πίνακα ποιός μιλούσε ενώ έλειπε για να βγει ἐξω και να πάρει απουσία.
Φυσικά μας έβγαζαν πολύ συχνά έξω και στο γυμνάσιο. Δεν θυμάμαι συγκεκριμενα κάτι κραυγαλέο, αλλά δεν χρειαζόταν και πολλά για να βγει κάποιος με ωριαία. Αν γινόταν κάτι πιο τραβηγμένο (π.χ. να μεθύσουν παιδιά σε εκδρομή) μπορεί να έπαιρναν και ημερίσια (ή και παραπάνω).
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,438 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοούμε καυγάδες βέβαια. Εγώ θα σας πω τα δυο πιο χτυπητά παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό από καβγάδες μέσα στην τάξη από το γυμνάσιο και το λύκειο.
Το πρώτο που ήταν και το πιο τραγικό και κάπως αστείο ταυτόχρονα ήταν με μαθητή (λέμε τώρα) που δεν δεχόταν καμιά από τις παρατηρήσεις των καθηγητών. Συνέχιζε να κάνει ότι ήθελε (και το εννοώ το ότι ήθελε, από το να χτυπάει τον τοίχο για να ενοχλήσει τους δίπλα, με το να παίζει απροκάλυπτα με το κινητό του) και έφτανε σε τέτοιο σημείο να εκνευρίζει τους καθηγητές που όχι άπλα μάλωναν αλλά τον κυνηγούσαν μέσα στην τάξη και όπως καταλαβαίνετε οι αποβολές και οι φωνές έπεφταν σύννεφο(όχι πως τον ένοιαζε)

Το δεύτερο ήταν λιγότερο ακραίο. Ένας από τους καθηγητές μας το έπαιζε άνετος και δίπλα στα παιδιά (ξέρετε αυτό το στυλ καθηγητή). Έτσι λοιπόν με ένα από τους μαθητές που μιλούσαν χαλαρά σαν φιλαράκια για άσχετα θέματα, έτυχε μια μέρα να μαλώσουν για τις ομάδες (ναι τραγικό) και επειδή ο μαθητής αυτός είχε πάρει πολύ αέρα και είχε φτάσει σε σημείο να αποκαλέσει τον καθηγητή του μαλ… για να του δείξει ποιος είναι σε θέση ισχύ όπως μπορείτε να μαντέψετε του έριξε αποβολή.

Υπήρχαν και πιο μικρά περιστατικά (του στυλ ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις τι να φοράω σε διευθυντή/καθηγητή που ήταν πιο συντηρητικός αλλά δεν έφταναν εύκολα σε αποβολή, μόνο όταν ο καθηγητής ένιωθε ότι έχανε το πάνω χέρι και ήθελε να το υπενθυμίσει σε κάποιους έριχνε καμιά απειλή. Ποτέ όμως δεν θυμάμαι να έριξαν αποβολή ή έστω ωριαία για ασήμαντους καβγάδες, συνήθως έδιναν τόπο στην οργή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι περισσότεροι καυγάδες που είχα στα σχολικά μου χρόνια ήταν με τον θεολογο μας και ξεκινούσαν κυρίως από την πλευρά μου όταν του έλεγα κάτι στο στυλ "όλα αυτά τα ψέματα που μας λέτε τα πιστεύετε η το κάνετε επίτηδες;".

Βέβαια οι καυγάδες αυτοί δεν επερναν μεγάλη έκταση καθος ο θεολόγος ήταν θείος μου αλλά και καλός άνθρωπος γενικότερα αν και κολλημενος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
Εγώ πάλι ποτέ μου δεν είδα καθηγητή να χρησιμοποιεί την αποβολή ως μέσο εκφοβισμού. Και ο λόγος είναι ο "εκφοβισμός" των γονέων προς τους καθηγητές. Έτσι, οι μαθητές πάντα προκαλούσαν και ποτέ δεν τιμωρούνταν. Μα ποτέ. Ίσα ίσα που έπεφτε και βρισιδι, και απειλές (απ' τους μαθητές στους καθηγητές), και οι καθηγητές μούγκα. Τι να πεις...


Στη Ρόδο γενικά έχουν ακουστεί περιστατικά για τραμπουκογονείς. Όπως και στα Ζωνιανά. Δον Κρητικόνε...και αυτόματο. :music2:

Οι περισσότεροι καυγάδες που είχα στα σχολικά μου χρόνια ήταν με τον θεολογο μας και ξεκινούσαν κυρίως από την πλευρά μου όταν του έλεγα κάτι στο στυλ "όλα αυτά τα ψέματα που μας λέτε τα πιστεύετε η το κάνετε επίτηδες;".

Βέβαια οι καυγάδες αυτοί δεν επερναν μεγάλη έκταση καθος ο θεολόγος ήταν θείος μου αλλά και καλός άνθρωπος γενικότερα αν και κολλημενος.


Όλοι οι θεολόγοι όλων των θρησκειών είναι δογματικολόγοι. Ειδάλλως, δεν θα ήταν θεολόγοι. Η θρησκεία είναι δόγμα.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Στη Ρόδο γενικά έχουν ακουστεί περιστατικά για τραμπουκογονείς. Όπως και στα Ζωνιανά. Δον Κρητικόνε...και αυτόματο. :music2:
Φταίει η νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί, λόγω του τουρισμού. Ότι δηλαδή το σχολείο δε χρειάζεται και τόσο, αφού όλοι δουλεύουν σε ξενοδοχεία με ένα απλό απολυτήριο Λυκείου, ή ακόμη και Γυμνασίου(!). Επίσης, το ότι η Ρόδος, ως νησί, είναι περιορισμένη σε έκταση, ενώ πλεονάζουν τα χωριά, με αποτέλεσμα οι σχέσεις γονέων-καθηγητών να έχουν γίνει πολύ, μα πολύ, προσωπικές
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,753 μηνύματα.
Ναι, θυμάμαι αυτή την νοοτροπία όταν έπρεπε να ζήσω στη μάπα αυτό το νησί. :P
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Έχω ζήσει διἀφορους καβγάδες αλλά οι πραγματικά καλύτεροι έγιναν στις δύο τελευταίες τάξεις του λυκείου, κάθε φορά από ένα συγκεκριμένο κορίτσι.

Ο πρώτος τσακωμός έγινε ανάμεσα σε αυτήν και στον βιολόγο μας, για τα εμβόλια, στη Β'. Σε ένα από τα πρώτα μαθήματα βιολογίας εκείνη υποστήριζε πως τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό, εκείνος επιχειρηματολογούσε για το ενάντιο, η συζήτηση συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για ολόκληρη την ώρα και δεν κατέληξε πουθενά, γιατί εκείνη δεν ήθελε να πειστεί. Αυτό το μάθημα ήταν ένα έξοχο πρελούδιο όσων θα ακολουθούσαν στα επόμενα δύο χρόνια.

Προς το τέλος της ίδιας χρονιάς, στην Άλγεβρα (keep in mind, ήμασταν στην θεωρητική) τσακώθηκε με τον μαθηματικό μας επειδή τάχα δεν έκανε καλό μάθημα και δεν μας "ενέπνεε" να διαβάζουμε, διαβεβαιώνοντας συγχρόνως ότι εκείνη είχε πἀθος για τα μαθηματικά, αλλά το πάθος αυτό μαράζωσε λόγω του συγκεκριμένου καθηγητή, και ότι πραγματικά προσπαθούσε να κάνει ασκήσεις και να συμμετέχει στο μάθημα.

Στην πραγματικότητα ο μαθηματικός ήταν εξαιρετικός και ως καθηγητής (όσοι διάβαζαν έγραψαν καλά στις εξετάσεις) και ως άνθρωπος. Εκείνη, από την άλλη, πράγματι συμμετεἰχε στο μάθημα. Την πρώτη εβδομάδα της χρονίας.

Το αποκορύφωμα, όμως, ήταν στην Κοινωνιολογία της Γ'. Ο καθηγητής της ζήτησε να σταματήσει να διαβάσει αρχαία και να παρακολουθήσει το μάθημα (πράγματι, ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε πολύ ενδιαφέρον μάθημα, προωθούσε τον διάλογο και μας έφερνε εξωσχολικό υλικό). Η αντίδρασή της ήταν αντίστοιχη του RBMK στο Chernobyl: έλεγε ότι δεν γούσταρε να παρακολουθεί το μάθημά του γιατί στην πραγματικότητα δεν μας έκανε κοινωνιολογία αλλά κομμουνιστική προπαγάνδα και ότι συνέχεια αναφερόταν στον Μαρξ (nice) και ότι θα έπρεπε να ντρέπεται που αντί να κάνει τη δουλειά του προσπαθούσε να χειραγωγήσει τα νέα παιδιά σύμφωνα με τη γραμμή της κυβέρνησης (ΣΥΡΙΖΑ). Προς τιμή του ο καθηγητής δεν την έβγαλε έξω, αλλά έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να της αποδείξει ότι δεν ήταν πράκτορας της ΕΣΣΔ. Περάσαμε ωραία σ'εκείνο το μάθημα :D

Επίσης είχε υποστηρίξει ότι ο Β' ΠΠ έκανε καλό στην Ευρώπη.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Έχω ζήσει διἀφορους καβγάδες αλλά οι πραγματικά καλύτεροι έγιναν στις δύο τελευταίες τάξεις του λυκείου, κάθε φορά από ένα συγκεκριμένο κορίτσι.

Ο πρώτος τσακωμός έγινε ανάμεσα σε αυτήν και στον βιολόγο μας, για τα εμβόλια, στη Β'. Σε ένα από τα πρώτα μαθήματα βιολογίας εκείνη υποστήριζε πως τα εμβόλια προκαλούν αυτισμό, εκείνος επιχειρηματολογούσε για το ενάντιο, η συζήτηση συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για ολόκληρη την ώρα και δεν κατέληξε πουθενά, γιατί εκείνη δεν ήθελε να πειστεί. Αυτό το μάθημα ήταν ένα έξοχο πρελούδιο όσων θα ακολουθούσαν στα επόμενα δύο χρόνια.

Προς το τέλος της ίδιας χρονιάς, στην Άλγεβρα (keep in mind, ήμασταν στην θεωρητική) τσακώθηκε με τον μαθηματικό μας επειδή τάχα δεν έκανε καλό μάθημα και δεν μας "ενέπνεε" να διαβάζουμε, διαβεβαιώνοντας συγχρόνως ότι εκείνη είχε πἀθος για τα μαθηματικά, αλλά το πάθος αυτό μαράζωσε λόγω του συγκεκριμένου καθηγητή, και ότι πραγματικά προσπαθούσε να κάνει ασκήσεις και να συμμετέχει στο μάθημα.

Στην πραγματικότητα ο μαθηματικός ήταν εξαιρετικός και ως καθηγητής (όσοι διάβαζαν έγραψαν καλά στις εξετάσεις) και ως άνθρωπος. Εκείνη, από την άλλη, πράγματι συμμετεἰχε στο μάθημα. Την πρώτη εβδομάδα της χρονίας.

Το αποκορύφωμα, όμως, ήταν στην Κοινωνιολογία της Γ'. Ο καθηγητής της ζήτησε να σταματήσει να διαβάσει αρχαία και να παρακολουθήσει το μάθημα (πράγματι, ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε πολύ ενδιαφέρον μάθημα, προωθούσε τον διάλογο και μας έφερνε εξωσχολικό υλικό). Η αντίδρασή της ήταν αντίστοιχη του RBMK στο Chernobyl: έλεγε ότι δεν γούσταρε να παρακολουθεί το μάθημά του γιατί στην πραγματικότητα δεν μας έκανε κοινωνιολογία αλλά κομμουνιστική προπαγάνδα και ότι συνέχεια αναφερόταν στον Μαρξ (nice) και ότι θα έπρεπε να ντρέπεται που αντί να κάνει τη δουλειά του προσπαθούσε να χειραγωγήσει τα νέα παιδιά σύμφωνα με τη γραμμή της κυβέρνησης (ΣΥΡΙΖΑ). Προς τιμή του ο καθηγητής δεν την έβγαλε έξω, αλλά έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να της αποδείξει ότι δεν ήταν πράκτορας της ΕΣΣΔ. Περάσαμε ωραία σ'εκείνο το μάθημα :D

Επίσης είχε υποστηρίξει ότι ο Β' ΠΠ έκανε καλό στην Ευρώπη.
Απ' ό,τι φαίνεται, κάθε σχολείο έχει τους δικούς του...:laugh: Πάντως, ειλικρινά, πρώτη φορά βλέπω παράπονο για κομμουνιστική προπαγάνδα. Εγώ πάντα είχα παράπονο για την κομμουνιστική προπαγάνδα που δε γίνεται:beee:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Προς το τέλος της ίδιας χρονιάς, στην Άλγεβρα (keep in mind, ήμασταν στην θεωρητική) τσακώθηκε με τον μαθηματικό μας επειδή τάχα δεν έκανε καλό μάθημα και δεν μας "ενέπνεε" να διαβάζουμε, διαβεβαιώνοντας συγχρόνως ότι εκείνη είχε πἀθος για τα μαθηματικά, αλλά το πάθος αυτό μαράζωσε λόγω του συγκεκριμένου καθηγητή, και ότι πραγματικά προσπαθούσε να κάνει ασκήσεις και να συμμετέχει στο μάθημα.

αν σου πω ότι είχα και γω συμμαθητή επίσης Θεωρητικής που έκανε το ίδιο πράγμα με την κοπέλα που αναφέρεις θα με πιστέψεις? :D του έλεγε ας πούμε γιατί δεν μας σηκώνετε εμάς στον πίνακα και κάτι τέτοια (ενώ σήκωνε παιδιά της θεωρητικής) ή του έλεγε δεν τα εξηγείτε καλά (ενώ μια χαρά τα εξηγούσε) και άλλα πολλά. Καυγάδιζε με κάθε καθηγητή (χωρίς πλάκα) για ανούσια πράγματα με καυγάδες που μπορεί να μας έτρωγαν και ολόκληρη την ώρα αλλά προς το τέλος της Γ Λυκείου σταμάτησε , σαν να συμβιβάστηκε κάπως.
 

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πολλοί μαθητές έχουν μαλώσει με καθηγητές.

Έχω ακούσει και δει διάφορες περιπτώσεις στις οποίες καθηγητές χρησιμοποιούν την εξουσία τους αποβάλλοντας μαθητές για να επιβληθούν.

Είναι μια εύκολη τακτική για αυτούς να "επιβάλλουν" την τάξη ακόμη και σε περιπτώσεις που οι ίδιοι είναι λάθος.

Βάζουν απουσίες και αποβολές όταν βρίσκονται σε δύσκολη θέση για να δείξουν το κύρος τους και να μας προβάλουν πώς αυτοί είναι πάντα οι σωστοί.

Σε αυτό το θέμα καλείστε να μας πείτε μερικές από τις περιπτώσεις που βιώσατε εσείς ή κάποιος φίλος-συμμαθητής σας το παραπάνω φαινόμενο.

Φαντάζομαι πολλοί θα έχουν να πουν πολλά.
Αχαχα ξέρεις πόσες φορές έχω έρθει σε διαμάχη με καθηγητές; Από πού να ξεκινήσω!
Λοιπόν, στο φροντιστήριο μας κάνει μια μαθηματικά, η οποία βάζει δύσκολες ασκήσεις, τύπου πάω 3η γυμνασίου και βάζει 1ης λυκείου. Εγώ, λόγω διαφόρων κενών που έχω, δεν μπορώ να τις λύσω. Με βλέπει ότι πιέζομαι- το έχει πει στην μαμά μου-, της το λέω εγώ ότι δυσκολεύομαι και αυτή συνεχίζει. Όταν βάζει αυτές τις ασκήσεις, απλώς τις παρατάω και μου φωνάζει από πάνω. Μια φορά, είχα φτάσει στο αμήν. Η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά, το οξυγόνο μου άρχιζε και έπεφτε και έκλαιγα από τα νεύρα μου. Βγήκα από το μάθημα και πήρε τη μαμά μου, για να δει τι έγινε. Της τα είπε όλα, σταμάτησε να λέει κάτι κακιούλες, αλλά συνέχισε να βάζει δύσκολες. Πάλι, στο φροντιστήριο, ο καθηγητης της φυσικής, μας βάζει δύσκολα… Εγώ, προσωπικά, πάντα είχα καλες σχέσεις μαζί του, αλλά μετά, επειδή άρχιζα να του πηγαίνω λίγο κόντρα, γιατί με έλεγε φυτό, ενώ δεν είμαι, δεν έλεγχε ποτέ τα διαγωνίσματα του φροντιστήριο, δεν μου απαντούσε απορίες μέσω μηνυμάτων κτλ, ήταν κάπως επιθετικός μαζί μου. Στο τελευταίο μας μάθημα, ήταν καλός μαζί μου, γεγονός που μου προξένησε περιέργεια.
Στο σχολείο τώρα… Πέρσι, είχα έναν μαθηματικό, ο οποίος κάποιες μέρες ήταν καλός μαζί μου και τις υπόλοιπες μου είχε νεύρα. Είχε συμπάθειες, όπου τις έκανε φανερές, ήταν άδικος στους βαθμούς, ειδικά μαζί μου, και γενικότερα είχαμε τσακωθεί αρκετές φορές. Μια μέρα, μιας φίλης μου είχε βραχεί το παπούτσι κι η κάλτσα της, με αποτέλεσμα να κάτσω κάτω μαζί της. Είχα πει στην απουσιολόγο, που ήταν φίλη μου, να του πει πως δεν θα έλθω για λίγο. Μετά, έρχεται κι ένα αγόρι κι ο καθηγητης τα πήρε στο κρανίο. Κατέβηκε πάλι η απουσιολόγος να μου πει πως πρέπει εγώ να ανέβω πάνω κι όχι ο αλλος. Ανεβαίνω κι άρχιζε να μου λέει "Γιατί άργησες, γιατί δεν με ενημέρωσες" και του είπα, με νεύρα φυσικά, μπροστά σε όλη την τάξη τι έγινε. Με πιάνει μετά το μάθημα, με τη φίλη μου, και μου λέει πως είμαι σκυλάκι της. Του λέω "Ποτέ δεν ήμουν σκυλάκι της, ούτε υπήκοος της. Απλώς την βοήθησα, γιατί είμαι φίλη της". Δεν μου απάντησε τίποτα. Μου χαμήλωσε τον βαθμό, γιατί του είχα γράψει 17 και σε μια άλλη μου φίλη που έγραψε κάτω από τη βάση, της έβαλε τον ιδιο βαθμό με εμένα. Φέτος, ευτυχώς δεν τον εχουμε. Έχουμε, όμως, μια άλλη "εξαίρετη" μαθηματικό! Στα τέλη της χρονιάς, επειδή μεταφέρθηκα αλλού, λόγω ενός τσακωμού που είχε γίνει, στο πρώτο θρανίο, κοντά στις φίλες μου, ξεκίνησε ένα είδους πόλεμο. Επειδή είμαι χαμογελαστό παιδί και με πιάνει εύκολα νευρικό, αυτή έβγαλε το συμπέρασμα ότι ειμαι ειρωνική, ότι την χλευάζω κι ότι θα έχω πρόβλημα στο λυκειο. Πήγα και της είπα ότι ποτέ δεν ήμουν ειρωνική μαζί της, απλώς έτσι είναι το στυλ μου, κι ότι κανενας αλλος καθηγητης δεν μου έχει πει τέτοια λόγια. Η απάντησή της ήταν πως συνήθως δεν τα λένε, σαν να ήθελε να μου πει ότι κι οι άλλοι καθηγητές έχουν πρόβλημα μαζί μου. Για να μην τα πολυλογώ, μετά από αυτό, μου έλεγε πόσο καλή ειμαι στο μάθημά της, πως πρέπει να πάω θετική κατεύθυνση, όταν επαθα μια κρίση εν ωρα εξετάσεων μου είπε πάντα εδώ για σενα. Μου άφησε τον βαθμό ιδιο, ενώ συμμετεχω και έγραψα 20 σε όλα τα διαγωνίσματα. Σίγουρα, κι εγώ φταίω σε κάποια πράγματα, όσον αφορά το σχολείο, αλλά γιατί τόσο αδικία; Μην δίνετε απλά σημασία, ως συμβουλή!
Υ.Γ Ευχαριστώ όσους το διάβασαν!😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top