Φιλοσοφική Σχολή

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χαίρετε μέλη του ischool. Εύχομαι ως καινούριο μέλος να ανοίξουμε παρέα όμορφες συζητήσεις και να λύσουμε τις απορίες μας!
Είμαι μαθητής της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ακολουθώ πιστά τις ανθρωπιστικές σπουδές. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.
1)Η φιλοσοφική σχολή αξίζει; Προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση στο άμεσο μέλλον; Έχεις καλές χρηματικές απολαβές;

2)Αν γίνεται να μου πείτε κάποια λόγια για την ακαδημαϊκή καριέρα στη Φιλοσοφία και αν πράγματι αξίζει. Μπορείς να ειδικευτείς σε κάτι ας πούμε;

Ευχαριστώ πολύ! :give_rose:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαίρετε μέλη του ischool. Εύχομαι ως καινούριο μέλος να ανοίξουμε παρέα όμορφες συζητήσεις και να λύσουμε τις απορίες μας!
Είμαι μαθητής της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ακολουθώ πιστά τις ανθρωπιστικές σπουδές. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.
1)Η φιλοσοφική σχολή αξίζει; Προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση στο άμεσο μέλλον; Έχεις καλές χρηματικές απολαβές;

2)Αν γίνεται να μου πείτε κάποια λόγια για την ακαδημαϊκή καριέρα στη Φιλοσοφία και αν πράγματι αξίζει. Μπορείς να ειδικευτείς σε κάτι ας πούμε;

Ευχαριστώ πολύ! :give_rose:


Καλώς ήρθες! Νομίζω ότι θα πρέπει να στείλεις πμ στην Wrong ως η πλέον αρμόδια για να σου απαντήσει!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Έφτασα! :D
Καλωσήρθες στο φόρουμ! Δεν ξέρω αν είμαι "αρμόδια-αρμόδια" για να σου απαντήσω αλλά θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.;)

1) Λοιπόν, οι Φιλοσοφικές συνήθως έχουν τρία τμήματα (Φιλολογίας, Ιστορικό, ΦΠΨ ή Φιλοσοφίας). Από τη δεύτερη ερώτησή σου, νομίζω πως σε ενδιαφέρει περισσότερο το τρίτο, Φιλοσοφίας ή ΦΠΨ, σωστά; Θα προσπαθήσω να σου γράψω όλες τις επαγγελματικές διεξόδους, με βάση και όσα βλέπω γύρω μου.
Μπορείς σαφώς να εργαστείς ως φιλόλογος. Δυστυχώς ο ΑΣΕΠ και η δευτεροβάθμια αποτελούν όνειρα θερινής νυκτός αλλά μπορείς να εργαστείς σε φροντιστήριο ή να κάνεις ιδιαίτερα. Γνωρίζω και άτομα που εργάζονται σε ιδιωτικά σχολεία ως φιλόλογοι, οπότε αποτελούν ίσως μία μικρή διέξοδο, μικρή επειδή είναι λίγα και βρίσκονται κυρίως σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Ξέρω και πολλά άτομα που κάνουν μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή με την προοπτική να εργαστούν σε ειδικά σχολεία αλλά δεν γνωρίζω τίποτα συγκεκριμένο για τον τομέα και για τις εργασιακές συνθήκες.
Μπορείς να εργαστείς στον τομέα των Digital Humanities, που ασχολείται, μεταξύ άλλων, με ψηφιοποίηση ή αρχειοθέτηση υλικού. Αν σε ενδιαφέρει η παπυρολογία ή η συντήρηση χειρογράφων θεωρώ πως είναι πολύ ενδιαφέρουσα επαγγελματική διέξοδος που ανεβαίνει τα τελευταία χρόνια. Πολλοί φορείς (μουσεία, βιβλιοθήκες, φορείς με άλλες συλλογές) ψηφιοποιούν και συντηρούν συνεχώς τις συλλογές τους, προκειμένου να είναι προσβάσιμες από όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα, οπότε πιστεύω πως είναι ένας τομέας που έχει προοπτικές και που μπορεί να εξελιχθεί και με τρόπους που δεν το φανταζόμαστε μέσα στα επόμενα χρόνια. Γενικά, οι τομείς που συνδέουν τις ανθρωπιστικές επιστήμες με την πληροφορική ανεβαίνουν, σταθερά.
Μπορείς να εργαστείς πάντοτε σε εταιρεία, σε θέσεις consoulting, Ανθρώπινου Δυναμικού κλπ. Σε ένα άλλο θέμα, με τίτλο Υποβάθμιση Ανθρωπιστικών Σπουδών αναλύσαμε, κι εγώ και άλλα μέλη, πολλές επαγγελματικές διεξόδους, όπως ψυχανάλυση (με βάση το philosophical consoulting) ή αρχειοθέτηση υλικού κοινωνικής ιστορίας για λογαριασμό κάποιου φορέα.

2) Και, φυσικά, υπάρχει πάντοτε και η ακαδημαϊκή καριέρα.
Μπορείς να συνεχίσεις τις σπουδές σου με μεταπτυχιακό/διδακτορικό στον τομέα που σε ενδιαφέρει να εξειδικευτείς (και τον οποίο τομέα θα τον βρεις αργά-αργά και σταθερά, αν όντως αποφασίσεις να κάνεις μεταπτυχιακό/διδακτορικό, μην πανικοβληθείς αν διαβάζοντας την απάντησή μου σκεφτείς "δεν ξέρω σε τι να εξειδικευτώ", θα το μάθεις στη συνέχεια και, κυρίως, θα μάθεις αν το θέλεις ουσιαστικά, οπότε no worries :)).
Αξίζει αν δεις ότι σε ενδιαφέρει, σίγουρα, και αν έχεις χρηματική βοήθεια (είτε υποτροφία είτε βοήθεια από γονείς) για να μπορέσεις να τις πραγματοποιήσεις αυτές τις σπουδές.
Πολύ πολύ γενικά μιλώντας, ένα άτομο με διδακτορικό στη Φιλοσοφία μπορεί να εργαστεί σε ιδρύματα του εξωτερικού, ξεκινώντας από θέσεις post-doc, συνεχίζοντας με fellowships (θέσεις με συμβάσεις ορισμένου χρόνου) και καταλήγοντας, επιτέλους, στην πολυπόθητη θέση "lecturer", μετά σε "associate/assistant professor" και, τέλος, σε "professor".
Αν είσαι σε θέση να κάνεις μία καλή έρευνα (που να πληροί ορισμένα κριτήρια, να είναι πρωτότυπη, να προσφέρει κάτι καινούργιο στον τομέα, να ασχολείται με θεμελιώδη ερωτήματα του τομέα κλπ.), έχοντας παράλληλη δραστηριότητα με δημοσιεύσεις/συμμετοχές σε συνέδρια/ίσως κάποια διδασκαλία στα πλαίσια του πανεπιστήμιου, σίγουρα δεν είναι ακατόρθωτο.:)
Τέλος να αναφέρω ότι, ακόμα και με ένα διδακτορικό υπάρχουν και άλλες επιλογές πλην τις ακαδημίας (εγώ τις σκέφτομαι καμιά φορά όταν αγχώνομαι/απελπίζομαι, ψέματα δεν θα πω :P).
Αλλά είναι νωρίς ακόμα. Μπες με το καλό στη σχολή, πάρε ό,τι μα ό,τι έχεις να πάρεις, δηλαδή πήγαινε Erasmus, πήγαινε σε Erasmus+ προγράμματα, κυνήγησε πρακτικές, πήγαινε σε συνέδρια προπτυχιακών φοιτητών (στη Φιλοσοφία, συγκεκριμένα, οργανώνει ένα ετήσιο τα τελευταία χρόνια το περιοδικό Gavagai: https://gavagaiphilosophy.weebly.com/ ), δοκίμασε όσα περισσότερα πράγματα μπορείς για να δεις τι σου αρέσει. Αν δεις ότι εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριέρα, κυνήγησέ το, βουρ!
Επίσης, καλό είναι να τελειοποιήσεις όσες ξένες γλώσσες ήδη γνωρίζεις αλλά να μάθεις και άλλες: θα σου χρειαστούν σίγουρα αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με την έρευνα και θα σε βοηθήσουν απίστευτα πολύ αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο.


Σου εύχομαι πολύ πολύ καλή επιτυχία!:clapup::)
 

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Πραγματικά η βοήθειά σου ήταν πολύ χρήσιμη! Μου τα εξήγησες πολύ ωραία!
Και κάτι τελευταίο....
Προσωπικά διαβάζω βιβλία εξωσχολικά που αφορούν την φιλοσοφία. Για παράδειγμα έχω ξεκινήσει την Πολιτεία του Πλάτωνα.... Αλλά είναι στα ελληνικά!
Πώς μπορούν τα αγγλικά μου να τελειοποιηθούν σχετικά με τον κλάδο της φιλοσοφίας; Γιατί υπάρχουν κάποιοι όροι φιλοσοφικοί πχ....
Είμαι κάτοχος C2 στα αγγλικά αλλά νιώθω αδύναμος....
Σε ευχαριστώ και πάλι! :thumbsup:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Πραγματικά η βοήθειά σου ήταν πολύ χρήσιμη! Μου τα εξήγησες πολύ ωραία!
Και κάτι τελευταίο....
Προσωπικά διαβάζω βιβλία εξωσχολικά που αφορούν την φιλοσοφία. Για παράδειγμα έχω ξεκινήσει την Πολιτεία του Πλάτωνα.... Αλλά είναι στα ελληνικά!
Πώς μπορούν τα αγγλικά μου να τελειοποιηθούν σχετικά με τον κλάδο της φιλοσοφίας; Γιατί υπάρχουν κάποιοι όροι φιλοσοφικοί πχ....
Είμαι κάτοχος C2 στα αγγλικά αλλά νιώθω αδύναμος....
Σε ευχαριστώ και πάλι! :thumbsup:

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδική, όπως η Wrong, αλλά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το On Liberty, του John Stuart Mill. Πέρα από πολύ ενδιαφέρον κείμενο, αρκετά πρωτοπόρο σε ιδέες και αξίες για την εποχή του, έχει και αρκετά βατή γλώσσα, σε σχέση με άλλους βρετανούς φιλοσόφους.

=)

Μετά είναι πολλοί άλλοι: Lock, Russell, Hume. Δε χρειάζεται μάλιστα να περιοριστείς στη φιλοσοφία για να βελτιώσεις τα αγγλικά σου. Ένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο, ή η ανάγνωση των ειδήσεων θα σε βοηθήσει εξίσου. Το κλειδί είναι η συστηματική ενασχόληση!

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις ^^
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Πραγματικά η βοήθειά σου ήταν πολύ χρήσιμη! Μου τα εξήγησες πολύ ωραία!
Και κάτι τελευταίο....
Προσωπικά διαβάζω βιβλία εξωσχολικά που αφορούν την φιλοσοφία. Για παράδειγμα έχω ξεκινήσει την Πολιτεία του Πλάτωνα.... Αλλά είναι στα ελληνικά!
Πώς μπορούν τα αγγλικά μου να τελειοποιηθούν σχετικά με τον κλάδο της φιλοσοφίας; Γιατί υπάρχουν κάποιοι όροι φιλοσοφικοί πχ....
Είμαι κάτοχος C2 στα αγγλικά αλλά νιώθω αδύναμος....
Σε ευχαριστώ και πάλι! :thumbsup:

Με αφορμή την Πολιτεία, να σου πω να προσέχεις και τις μεταφράσεις των αρχαίων έργων. Της Πολιτείας η καλύτερη είναι στις Εκδόσεις Πόλις με μετάφραση/σχόλια Σκουτερόπουλου, τον δε Τίμαιο τον έχει μεταφράσει ο Κάλφας για την Εστία (επίσης εξαιρετική μετάφραση). Θα στήσεις, σιγά-σιγά, και ειδικά αφού μπεις στη σχολή και παρακολουθήσεις και τα ανάλογα σεμινάρια που θα σε βοηθήσουν πολύ, μία πολύ καλή βιβλιοθήκη, με καλούς τίτλους όπου θα μπορείς να ανατρέχεις.:)
Επίσης, μην αφήσεις την Πολιτεία να σε τρομάξει.:P Προσπάθησα κι εγώ να τη διαβάσω στα δεκάξι μου είχα απογοητευτεί απίστευτα, από το δεύτερο βιβλίο και μετά δυσκολευόμουν. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Απαιτεί χρόνο και απαιτεί και σπουδές πάνω στο αντικείμενο, να πας στο αμφιθέατρο με το καλό, να ακούσεις τι έχουν να πουν καθηγητές/τριες πάνω στην Πολιτεία, πάνω στην πλατωνική σκέψη, να επιστρέψεις στην ανάγνωση, να κρατάς ενδεχομένως σημειώσεις. Είναι μακροχρόνια διαδικασία, οπότε, σε παρακαλώ, μην τρομάξεις και μην απογοητευτείς.
Οι ξένες γλώσσες θα τελειοποιηθούν με τον καιρό. Μη σε τρομάζει η ορολογία, τώρα τελείωσες τη δευτέρα Λυκείου! Στη δευτέρα Λυκείου εγώ ούτε τους ελληνικούς όρους πολλών θεωρητικών/φιλοσοφικών βιβλίων δεν μπορούσα να καταλάβω, ούτε τη σημασία όρων σε σχέση με σχολές/θεωρίες πχ. φιλελευθερισμός, γενεαλογία, αποδόμηση κλπ. -- αυτές ούτε στο μάστερ δεν μπορούσα να τις κατανοήσω πλήρως ούτε και τώρα μπορώ να πω ότι τις κατανοώ όσο θα επιθυμούσα. Η κατανόηση απαιτεί υπομονή, επιμονή και πολλή μελέτη, οπότε για τους όρους μην σε παίρνει από κάτω, ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. Είναι φυσιολογικό.
Για τις ξένες γλώσσες συγκεκριμένα, θα προτείνω εφημερίδες (ευτυχώς πλέον υπάρχουν οnline), λογοτεχνικά βιβλία, ταινίες χωρίς υπότιτλους, οτιδήποτε σου αρέσει. Όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει, λύνεται και η γλώσσα, διαλύεται σιγά-σιγά κι αυτό το "γλωσσικό φράγμα" και καταλήγουμε να κατανοούμε, σταδιακά, πολύ καλύτερα και πολύ βαθύτερα γλώσσες που δεν είναι οι μητρικές μας.
Στο μέλλον, κυνήγα και γερμανικά/γαλλικά, θα σου πω, ανάλογα με το τι θα δεις ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο, όταν μπεις με το καλό στη σχολή.
Καλή συνέχεια και γερά, μη σε παίρνει από κάτω!:D
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εκπληκτικό είναι και το Stanford Encyclopedia of Philosophy. Έχω αφιερώσει αμέτρητες ώρες στα λήμματά του και έχω μάθει πάρα πολλά. Έχει τα πάντα για τη φιλοσοφία, είναι γραμμένο σε εξαιρετικά και σαφέστατα αγγλικά και, το κυριότερο, είναι δωρεάν.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εκπληκτικό είναι και το Stanford Encyclopedia of Philosophy. Έχω αφιερώσει αμέτρητες ώρες στα λήμματά του και έχω μάθει πάρα πολλά. Έχει τα πάντα για τη φιλοσοφία, είναι γραμμένο σε εξαιρετικά και σαφέστατα αγγλικά και, το κυριότερο, είναι δωρεάν.

Να, γι' αυτό είμαστε πολλοί/ές, για να αλληλοσυμπληρωνόμαστε. Είναι όντως εξαιρετικό.:clapup:
 

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδική, όπως η Wrong, αλλά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το On Liberty, του John Stuart Mill. Πέρα από πολύ ενδιαφέρον κείμενο, αρκετά πρωτοπόρο σε ιδέες και αξίες για την εποχή του, έχει και αρκετά βατή γλώσσα, σε σχέση με άλλους βρετανούς φιλοσόφους.

=)

Μετά είναι πολλοί άλλοι: Lock, Russell, Hume. Δε χρειάζεται μάλιστα να περιοριστείς στη φιλοσοφία για να βελτιώσεις τα αγγλικά σου. Ένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο, ή η ανάγνωση των ειδήσεων θα σε βοηθήσει εξίσου. Το κλειδί είναι η συστηματική ενασχόληση!

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις ^^

Υπέροχα!! Έδωσα εντολή να μου το πάρουν!
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Υπέροχα!! Έδωσα εντολή να μου το πάρουν!

Project Gutenberg is your friend =)

Περιλαμβάνει πολύ μεγάλο όγκο έργων, στα οποία τα πνευματικά δικαιώματα δεν ισχύουν πλέον, λόγω χρόνου. Είναι μία εξαιρετική πηγή για αυτό που ψάχνεις. Κατεβάζεις από εκεί τα βιβλία, και μετά ό,τι σου αρέσει ή θεωρείς ότι αξίζει, μπορείς να το αγοράσεις για την βιβλιοθήκη σου!
Η ανάγνωση είναι κάπως ακριβό σπορ, και παρ΄όλο που καταλαβαίνω απόλυτα την γλυκιά αίσθηση του να κρατάς ένα βιβλίο στα χέρια σου :redface: αυτό είναι μία καλή εναλλακτική!
 

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Με αφορμή την Πολιτεία, να σου πω να προσέχεις και τις μεταφράσεις των αρχαίων έργων. Της Πολιτείας η καλύτερη είναι στις Εκδόσεις Πόλις με μετάφραση/σχόλια Σκουτερόπουλου, τον δε Τίμαιο τον έχει μεταφράσει ο Κάλφας για την Εστία (επίσης εξαιρετική μετάφραση). Θα στήσεις, σιγά-σιγά, και ειδικά αφού μπεις στη σχολή και παρακολουθήσεις και τα ανάλογα σεμινάρια που θα σε βοηθήσουν πολύ, μία πολύ καλή βιβλιοθήκη, με καλούς τίτλους όπου θα μπορείς να ανατρέχεις.:)
Επίσης, μην αφήσεις την Πολιτεία να σε τρομάξει.:P Προσπάθησα κι εγώ να τη διαβάσω στα δεκάξι μου είχα απογοητευτεί απίστευτα, από το δεύτερο βιβλίο και μετά δυσκολευόμουν. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Απαιτεί χρόνο και απαιτεί και σπουδές πάνω στο αντικείμενο, να πας στο αμφιθέατρο με το καλό, να ακούσεις τι έχουν να πουν καθηγητές/τριες πάνω στην Πολιτεία, πάνω στην πλατωνική σκέψη, να επιστρέψεις στην ανάγνωση, να κρατάς ενδεχομένως σημειώσεις. Είναι μακροχρόνια διαδικασία, οπότε, σε παρακαλώ, μην τρομάξεις και μην απογοητευτείς.
Οι ξένες γλώσσες θα τελειοποιηθούν με τον καιρό. Μη σε τρομάζει η ορολογία, τώρα τελείωσες τη δευτέρα Λυκείου! Στη δευτέρα Λυκείου εγώ ούτε τους ελληνικούς όρους πολλών θεωρητικών/φιλοσοφικών βιβλίων δεν μπορούσα να καταλάβω, ούτε τη σημασία όρων σε σχέση με σχολές/θεωρίες πχ. φιλελευθερισμός, γενεαλογία, αποδόμηση κλπ. -- αυτές ούτε στο μάστερ δεν μπορούσα να τις κατανοήσω πλήρως ούτε και τώρα μπορώ να πω ότι τις κατανοώ όσο θα επιθυμούσα. Η κατανόηση απαιτεί υπομονή, επιμονή και πολλή μελέτη, οπότε για τους όρους μην σε παίρνει από κάτω, ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. Είναι φυσιολογικό.
Για τις ξένες γλώσσες συγκεκριμένα, θα προτείνω εφημερίδες (ευτυχώς πλέον υπάρχουν οnline), λογοτεχνικά βιβλία, ταινίες χωρίς υπότιτλους, οτιδήποτε σου αρέσει. Όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει, λύνεται και η γλώσσα, διαλύεται σιγά-σιγά κι αυτό το "γλωσσικό φράγμα" και καταλήγουμε να κατανοούμε, σταδιακά, πολύ καλύτερα και πολύ βαθύτερα γλώσσες που δεν είναι οι μητρικές μας.
Στο μέλλον, κυνήγα και γερμανικά/γαλλικά, θα σου πω, ανάλογα με το τι θα δεις ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο, όταν μπεις με το καλό στη σχολή.
Καλή συνέχεια και γερά, μη σε παίρνει από κάτω!:D
Παιδιά τι να πω! Το ευχαριστώ είναι λίγο! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Στην Πολιτεία είμαι στο πρώτο βιβλίο και είναι λίγο βαρύ! Αλλά είναι ευχάριστο το άτιμο! Στο σχολείο εύχομαι να κατέβω και στον διαγωνισμό φιλοσοφίας αν και δεν ξέρω πώς ακριβώς θα είναι.... Αλλά η εμπειρία μετρά! Ευχαριστώ και πάλι.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Παιδιά τι να πω! Το ευχαριστώ είναι λίγο! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Στην Πολιτεία είμαι στο πρώτο βιβλίο και είναι λίγο βαρύ! Αλλά είναι ευχάριστο το άτιμο! Στο σχολείο εύχομαι να κατέβω και στον διαγωνισμό φιλοσοφίας αν και δεν ξέρω πώς ακριβώς θα είναι.... Αλλά η εμπειρία μετρά! Ευχαριστώ και πάλι.

Ομολογώ ότι αυτόν τον διαγωνισμό δεν τον ήξερα, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σου εύχομαι να κατέβεις, με το καλό!:D
 

nik_k

Νεοφερμένος

Ο nik_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ομολογώ ότι αυτόν τον διαγωνισμό δεν τον ήξερα, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σου εύχομαι να κατέβεις, με το καλό!:D


:thumbsup::thumbsup:
Θα σας μεταφέρω εμπειρίες αν είναι.
Καλή συνέχεια!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top