Πιστεύετε ότι είναι εύκολα τα Μαθηματικά του Γυμνασίου;

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Λίγο δύσκολα θα εννοεί!....:)
αυτο εννοουσα!μπραβο ρε μεγαλε!εμεις καταλαβαινομαστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αυτο εννοουσα!μπραβο ρε μεγαλε!εμεις καταλαβαινομαστε!!

*μεγάλη!!:P
Πάντως εμένα δεν με δυσκολεύουν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
*μεγάλη!!:P
Πάντως εμένα δεν με δυσκολεύουν!:D
Μάλλον θα είσαι καλή στα Μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι! Απλά χρειάζονται συστηματικό διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ανάλογα τις κλίσεις του καθένα και το διάβασμα του.Πάντως χρειάζονται συστηματικό διάβασμα και στις τρεις τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrew866

Νεοφερμένος

Ο andrew866 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:whistle::whistle::whistle::whistle:Eίναι λιγάκι :P :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα μαθηματικά της α γυμνασίου είναι απλώς γελοία.Αν δεν είσαι ψαρωμένος και προσαρμοστείς γρήγορα στο νέο σχολείο (βαθμολογία στα 20,ξεχωριστός καθηγητής για κάθε μάθημα,...) τότε τα βγάζεις πολύ εύκολα πέρα.Το 90% της ύλης είναι επανάληψη της έκτης δημοτικού-το μόνο καινούριο που μαθαίνουν τα παιδιά είναι οι αρνητικοί αριθμοί (σιγά τ'αυγά,μόνο ορισμούς κάνουν,άντε και καμία πραξούλα βαριά βαριά) και στη γεωμετρία κάτι σαχλαμάρες (που ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν,είναι η αλήθεια) με τις γωνίες,παραπληρωματικές,ως κι επί τ'αυτά,....κάτι τέτοια,δεν θυμάμαι ακριβώς.
Η β γυμνασίου είναι ΕΦΙΑΛΤΗΣ-τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα για πολλάααααα ζόρια στο συγκεκριμένο μάθημα.Τα 18άρια στα τεστ της α γυμνασίου έγιναν 13άρια (ειδικά στο πρώτο κεφάλαιο με τις δυνάμεις,που δεν τις χώνεψα ποτέ μου,μέχρι και 8/20 είχα γράψει σε κάποια τεστ στο συγκεκριμένο κεφάλαιο).Η δυσκολία ανεβαίνει ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ κυρίως επειδή τα παιδιά δεν είναι προετοιμασμένα για τα χειρότερα.Νομίζουν ότι επειδή στην α γυμνασίου ήταν όλα επανάληψη του δημοτικού σε όλο το γυμνάσιο θα είναι έτσι...(αμ δε!)
Για τη γ γυμνασίου δεν ξέρω,ακόμα στο πρώτο κεφάλαιο είμαστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά είτε είναι Λυκείου είτε Γυμνασίου δεν είναι δύσκολα και δεν απαιτούν να έχεις IQ πάνω από 130. Προσοχή στον καθηγητή, "διάβασμα" (Θεωρία, ιδιότητες και ασκήσεις) και να μην ψαρώνεις εύκολα είναι τα μόνα που απαιτούν. Οι κωμικοτραγικές στατιστικές στις πανελλαδικές στα μαθηματικά κατεύθυνσης οφείλονται στο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών ξεκινά το διάβασμα στη Γ Λυκείου έχοντας κενά από προηγούμενες τάξεις με αποτέλεσμα να γράφουν καλά στις ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ και να πατώνουν σε Φυσική και Μαθηματικά. Το κύριο παράπονο μου είναι ότι κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να προειδοποιήσει τα παιδιά ότι το διάβασμα δεν ξεκινά στη Γ'Λυκείου. Για να απαντήσω στον τίτλο του θέματος τα Μαθηματικά του Γυμνασίου ναι μεν είναι εύκολα αλλά από την Β Γυμνασίου στην Γ Γυμνασίου η αύξηση της δυσκολίας είναι πολύ απότομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καλλιοπη πατρικ

Νεοφερμένος

Η καλλιοπη πατρικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα μαθηματικα δεν ειναι δυσκολα...δυσκολα θα ειναι αν δεν διαβαζει και αν δεν διαβαζεις θα ειναι δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Στην α' γυμνασίου όλα τα μαθήματα μου φαινόντουσαν εύκολα! Ακόμα και τα μαθηματικά που τα μισώ!! Στην β' που είμαι, ενώ όλοι μου λέγανε πόσο δύσκολη είναι, βλέπω πως είναι πολύ εύκολη γενικά... απλά λίγο απαιτητική. Τώρα τα μαθηματικά είναι χειρότερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helenap

Νεοφερμένος

Η helenap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
δυσκολα? αμε! το θεμα στα μαθηματικα εναι το παιδι , αν ειναι ικανο να τα καταλαβει και ο καθηγητης! τι λετε?
πηγα υπατια και περασα β φαση...ακομα και σε αυτα τα παιδια δυσκολα φενονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα Μαθηματικά όσο περνά ο καιρός δυσκολεύουν πολύ απότομα. Από εκεί που κάναμε επανάληψη τους φυσικούς αριθμούς τώρα κάνουμε ορθοκανονικό σύστημα σε αντιστρόφως ανάλογα και τα στοιχεία του τριγώνου!

Θέλω να πω, ότι για τέτοιο επίπεδο είναι δύσκολο να τα καταλάβεις. Μόνο οι αρεστοί και διαβαστεροί μαθητές πιστεύω τα καταφέρνουν. Και στο κάτω κάτω το 1/3 των ασκήσεων ή δεν τις καταλαβαίνω ή με κουράζουν και τα παρατάω στη μέση :P ! Επίσης από ένα τόσο ενδιαφέρον μάθημα, δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις το ωραίο κομμάτι των πράξων και αριθμών, γιατί καταντάει βαρετό και κουραστικό.

___________________________________________________________________________________
Να σημειωθεί ότι είμαι καλός στα Μαθηματικά, του 19-20 δηλαδή. Φανταστείτε! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Andypro είμαι Α λυκείου δεν μπορώ να συμφωνήσω στο ότι είναι δύσκολα, με λίγη προσπάθεια (ασκήσεις) μπορείς να γράψεις άριστα εάν διάβαζες όλη την χροιά. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το επίπεδο δυσκολίας σε κάθε τάξη είναι ανάλογο με την αντίστοιχη ηλικία .Εννοώ ότι όσο δύσκολα σου φαίνονται τώρα τόσο δύσκολα θα σου φαίνονται τα μαθηματικά και στις επόμενες τάξεις (μέχρι την Α λυκείου τουλάχιστον που είμαι εγώ) Το βασικότερο είναι να μην αφήνεις κενά στα μαθήματα και να μην λες έλα μωρέ τώρα αυτά τα ξέρω δεν είναι τίποτα.Κάνε όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς και δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
'Αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου μαθηματικό μυαλό, θεωρώ ότι εάν διαβάζεις συστηματικά και προσέχεις στην διάρκεια της παράδοσης τα λεγόμενα του καθηγητή θα σου φανούν σχετικά εύκολα και δεν θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Τα μαθηματικά του γυμνασίου είναι γελοία, τα πιο <<δύσκολα>> που θυμάμαι απο όλες μαζί τις τάξεις του γυμνασίου στα μαθηματικά(δίχως να είμαι η μετενσαρκωση του Gauss) είναι οι δευτεροβάθμιες εξισώσεις και ανισώσεις, το εμβαδό και η περίμετρος του κύκλου, τα 3 κριτηρια ισοτητας των τριγωνων(και τα στοιχεια τους) και...τίποτα άλλο, κοινώς, τα μαθηματικά του γυμνασιου δεν έχουν ιδιαιτερες δυσκολίες, τουλάχιστον για όποιον προσπαθεί πραγματικά και λύνει αρκετες ασκήσεις...Τώρα αν τυχόν κάποιος πραγματικά δυσκολευεται θα πρέπει να το κανει γνωστό στον καθηγητη, εκεινος(αν δεν είναι γιαλατζί καθηγητης) θα πρέπει να του δίνει που και που φωτοτυπιες με δικες του ασκήσεις για να τις λυνει ο ταδε μαθητης στο σπιτι του και μετα εκεινος να τις ελεγχει(χωρις να βαζει βαθμο), να δειχνει ενδιαφερον στο μαθημα, να ζηταει καμια βοηθεια απο τος αριστους(οχι αντιγραφες), να παιρνει στην αναγκη και κανα εξωσχολικό που τα λέει πιο οργανωμενα απο ότι το σχολικό και τελείωσε η υποθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top