Sorbonne B2

Sorbonne B2
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • DELF B2

    Ψήφοι: 3 75.0%
  • SORBONNE B2

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ίσα είναι.

    Ψήφοι: 1 25.0%

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Και οι δύο είναι πάρα πολύ καλές , θεωρώ ότι βοηθάνε τα βιβλία τους πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Εχουν αναβαθμιστει και διορθωθει και οι δυο. Ολα τα βιβλια ειναι σε καινουργια εκδοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
"Le module "Compréhension et expression" (εννοώντας το ΣΒ2) du Certificat pratique de langue française est l’examen officiel pour vous inscrire à l’Université Paris-Sorbonne en Licence (hors procédure d’admission préalable), en Master ou en Doctorat."

Και για πολλά past papers: https://www.paris-sorbonne.fr/l-inte...ales/module-comprehension-et-expression-2102/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelos_1989

Νεοφερμένος

Ο angelos_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά εγώ που έδινα χθες(10/12) και προχθές(09/12) Sorbonne b2 και delf b2 αντίστοιχα,
Το ΣΒ2 έχει εύκολο ακουστικό, γραμματική με παγίδες passe simple/style indirect/ουσιαστικοποίηση ρημάτων/4 κενά/10 πολλαπλής επιλογής, κείμενο λογοτεχνικό δύσκολο ούτε στα ελληνικά δεν μπορούσα να βρω τι ήθελε από το κείμενο. και η έκθεση είναι απλή απλά το θέμα ήταν κάπως με λέξεις κλειδιά αγνωστες σε μερικούς (το να μην εχεις στοχο στην ζωη σε κάνει να κυνηγας τα όνειρα σου, ποια ειναι η γνώμη σου, ποια ειναι τα εμπόδια για να πραγματοποιήσεις τα ονειρα σου, προσωπική εμπειρια)
Από την άλλη το DELF το ακουστικό είναι πολύ δύσκολο, καθώς είναι πραγματικά αποσπάσματα αυτά που παίζουν από τα media της Γαλλίας, τα κείμενα βατά καταλαβαίνεις τι ζητάνε, η έκθεση σχετικά πιο δύσκολη από το ΣΒ2.
και το βιβλίο Sorbonne b2 ecrit είναι καινούριο της Trait d'union των Αντωνιάδη,Μανέτη,Βανιώτη που έκανα ήταν πολύ καλό καθώς σε βάζει σταδιακά στο τρόπο σκέψης που πρέπει να κάνεις για να αναλύσεις το κείμενο. Είναι για επίπεδο μεγαλύτερο του Β2 από την δυσκολία που έχει μέσα. και σε βοηθάει και στο DELF
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Σα πτυχίο, το Sorbonne είναι λίιιιιγο πιο εύκολο από το Delf και λίιιιγο λιγότερο αναγνωρίσιμο.
Κι εγώ σκέφτομαι να δώσω Sorbonne, και αυτά μου έχει πει η καθηγήτριά μου, το Sorbonne B2 καμία σχέση με το Delf B1, απλά άμα έχεις αυτοπεποίθηση δώσε το Delf έτσι για να είσαι λίιιιιγο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σα πτυχίο, το Sorbonne είναι λίιιιιγο πιο εύκολο από το Delf και λίιιιγο λιγότερο αναγνωρίσιμο.
Κι εγώ σκέφτομαι να δώσω Sorbonne, και αυτά μου έχει πει η καθηγήτριά μου, το Sorbonne B2 καμία σχέση με το Delf B1, απλά άμα έχεις αυτοπεποίθηση δώσε το Delf έτσι για να είσαι λίιιιιγο καλύτερα.

Όπως το είπες, είναι λιιιιιιιιιιιιιιιιγο πιο εύκολο. Όπως έχω ξαναπεί είναι εύκολο επειδή είναι επίπεδο καθαρά Β2. Το ντελφ Β2 κάποιες φορές παει σε επίπεδο Γ1.

γραμματική με παγίδες

ποιες ακριβώς οι παγίδες; Εμένα μου φάνηκαν κανονικές ασκήσεις.

κείμενο λογοτεχνικό δύσκολο

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει από την εμπειρία μου ως τώρα είναι ότι τα λογοτεχνικά πρέπει να τα διαβάζεις πολλές φορές για να καταλάβεις τι θέλουν να πουν. κάτι τέτοιο έκανα και μου φάνηκε σχετικότατα κατανοητό.

έκθεση είναι απλή απλά το θέμα ήταν κάπως με λέξεις κλειδιά αγνωστες σε μερικούς (το να μην εχεις στοχο στην ζωη σε κάνει να κυνηγας τα όνειρα σου

οι λέξεις κλειδιά ήταν μεγάλη παγίδα... κάποιος π.χ. που δεν ήξερε τι ήταν but έπρεπε να γράψει ειλικρινά ότι καταλαβαίνει. Βασικά αυτό που έλεγε το θέμα είναι οτι το να μην έχεις στόχο στη ζωή σου είναι ο καλύτερος τρόπος να μην πραγματοποιήσεις τα ονειρά σου (ελεγέ ne pas realiser.)

Ne pas avoir de but dans la vie est le meilleur maniere (καπως έτσι) pour ne pas realiser tes reves

Πάντως γενικά, σε σύγκριση με θέματα προηγούμενων ετών, αυτά ήταν σαφώς δυσκολότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top