Λιμενικό Σώμα

PanosCh002

Νεοφερμένος

Ο PanosCh002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να με κατατοπίσει οσον αφορά το λιμενικό και την εισαγωγή σε αυτό μέσω των Πανελληνίων ? Ποιες οι διαφορές ανάμεσα σε σχολή δοκίμων Σημαιοφορων και σχολή Λιμενοφυλάκων ? Πως είναι η σχολή , μεταθέσεις , μισθός κλπ. Όσες περισσότερες πληροφορίες θα βοηθουσαν . Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να με κατατοπίσει οσον αφορά το λιμενικό και την εισαγωγή σε αυτό μέσω των Πανελληνίων ? Ποιες οι διαφορές ανάμεσα σε σχολή δοκίμων Σημαιοφορων και σχολή Λιμενοφυλάκων ? Πως είναι η σχολή , μεταθέσεις , μισθός κλπ. Όσες περισσότερες πληροφορίες θα βοηθουσαν . Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!
Καλησπέρα! Θα σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω. Η σχολή δοκίμων Σημαιοφόρων είναι ουσιαστικά οι αξιωματικοί του λιμενικού ενώ η λιμενοφυλάκων αποτελείται από τους απλούς λιμενοφύλακες (όπως αντίστοιχα στην αστυνομία η Αξιωματικών και η Αστυφυλάκων). Ο μισθός είναι ίδιος με πυροσβεστική κι αστυνομία και νομίζω ότι είναι κάπου στα 1.000 ευρώ μεικτά για τους λιμενοφύλακες.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα είναι κάποιος στη σχολή σημαιοφόρων να μου πει συνθήκες μέσα στη σχολή κτλ; και για λιμενοφυλακων αν γίνεται
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι που έχει περάσει στα ψιλά γράμματα και πρέπει να τονιστεί είναι ότι για να είναι κάποιος υποψήφιος για τις ΑΕΝ απαιτείται μόνο υγειονομική εξέταση σε αντίθεση με τις υπόλοιπες παρεμφερείς σχολές.
Αν όμως εισαχθεί, εξετάζεται κατά τη διάρκεια του Α΄διδακτικού εξαμήνου στην κολύμβηση και αν αποτύχει διακόπτεται η φοίτησή του μέχρι επιτυχούς επανεξέτασης.
Κατά τη διάρκεια της φοίτησης στις ΑΕΝ και στις προαγωγικές/απολυτήριες εξετάσεις, οι σπουδαστές αξιολογούνται στα διδασκόμενα μαθήματα με γραπτές εξετάσεις ή με γραπτές/προφορικές/πρακτικές εξετάσεις ανάλογα με τη φύση του κάθε μαθήματος. Ο τρόπος εξέτασης κάθε μαθήματος ισχύει για όλους ανεξαιρέτως τους σπουδαστές (σύμφωνα με τον ισχύοντα Κανονισμό Σπουδών και τα ωρολόγια/αναλυτικά προγράμματα διδασκαλίας).
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχετο αλλά μιας και αναφέρθηκαν οι ΑΕΝ. Έχω δει πτυχιακή εργασία που μετά από επιβεβαίωση έτσι είναι όλες σαν να ήμουν εγώ πρώτο έτος πανεπιστήμιο. Βιβλιογραφία μόνο ιστοσελίδες, copy paste τα περισσότερα, καμμία δομή, μη συνεχίσω... Γιατί τα βάζουν τα παιδιά και γράφουν πτυχιακή ενώ δεν τους έχουν διδάξει καν πώς να γράψουν μια εργασία;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top