Γλώσσα προγραμματισμού: με ποια να ξεκινήσω;

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν ξέρω εάν κάνω post στο σωστό μέρος και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων...σε λίγο καιρό τελειώνουν οι υποχρεώσεις (αγγλικά και σχολείο) και θα έχω σχεδόν όλη την μέρα δική μου...θέλω να μάθω μια γλώσσα προγραμματισμού...έστω τα βασικά της στοιχεία...σκεφτόμουν την python αλλά δεν ξέρω...τι έχετε να προτείνετε;;;μπορείτε να μου πείτε πώς θα κάνω install και run το compiler κλπ για την συγκεκριμένη γλώσσα που θα προτείνετε;τελικός σκοπός είναι να μπορώ να γράψω κώδικα χωρίς να ανατρέχω συνεχώς στο internet
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα , η Python είναι μια πάρα πολύ καλή γλώσσα για αρχάριους , γιατί δεν χρειάζεται να ορίζεις τύπο μεταβλητών , δέχεται και συναρτησιακό και αντικειμενοστρεφή προγραμματισμό (οπότε μπορείς να εξασκηθείς και στα 2) και έχει δικό της IDE (προγραμματιστικό περιβάλλον) οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις compile και τρέχεις το πρόγραμμα από εκεί.
https://realpython.com/installing-python/#step-1-download-the-python-3-installer εδώ μπορείς να δεις πως να εγκαταστήσεις τη γλώσσα. Τα αρχεία τα δημιουργείς ως εξής : μπορείς να κατεβάσεις το notepad ++, να γράψεις τον κώδικα σου εκεί και μετά να κάνεις Save As σε μορφή .py (python file). Μετά βρίσκεις το αρχείο πατάς δεξί κλικ -> Edit with IDLE -> 64 bit (πιστεύω αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να δημιουργείς αρχεία python) και πατάς F5 για να τρέξεις το αρχείο. Μπορείς να κοιτάξεις κάποιο site (πχ W3Schools) για tutorials ή να δεις και στο youtube για να ξεκινήσεις να γράφεις κώδικα, ή να πάρεις ένα βιβλίο για Python. Αν χρειαστείς κάτι άλλο , feel free to ask :D.
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εχω επικοινωνησει με καθηγητη επαλ που την διδασκει και μου εχει στειλει υλη απο βιβλια αλλα και το internet...απλα ποτε δεν προλαβα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
εχω επικοινωνησει με καθηγητη επαλ που την διδασκει και μου εχει στειλει υλη απο βιβλια αλλα και το internet...απλα ποτε δεν προλαβα
Μάθε να ψάχνεις μόνος σου. Δεν είναι σοβαρές ερωτήσεις αυτές που ρωτάς αλλά δικαιολογούνται λόγω ηλικίας. Δηλαδή τι περιμένεις να σου δώσεις κάποιος οδηγίες πώς θα κανει install το compiler ή τον IDE.

Ψάξε στο google/youtube και αν κολλήσεις κάπου ρωτάς.

Για αρχή καλύτερα μάθε μια γλώσσα της οικογένειας της C. Μάθε πώς ορίζονται οι συναρτήσεις, οι μεταβλητές, οι εντολές και εξασκήσες με προγράμματα στο τερματικό. Μετά πας σε δείκτες της C και μετά στη Java. Αυτά μπορείς να τα μάθεις σε 1 μήνα με τη πληροφορία που υπάρχει στο διαδίκτυο.

Μετά κατεβάσεις το android studio και με τη βοήθεια αρχικά κάποιου youtuber αρχίζεις να φτιάχνεις σαχλαμαρίτσες.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να ξέρω την ηλικία σου, προτείνω visual C# ή visual basic. Θα με κράξουν όλοι, αλλά έχω ένα βασικό λόγο που τις προτείνω: φτιάχνεις προγράμματα με γραφικό περιβάλλον πάρα πολύ εύκολα. Αυτό σου κρατάει το ενδιαφέρον στα ύψη. Αντιθέτως αν το πρώτο σου πρόγραμμα είναι απλά μια γραμμή σε ένα μαύρο παράθυρο, αναρωτιέσαι τι κάθεσαι και μαθαίνεις...

Όταν αποκτήσεις λίγη εμπερία με κάποια βασικά πράγματα, μπορείς να ξεκινήσεις με python (αν και προσωπικά προτείνω οικογένεια C όπως αναφέρθηκε και πιο πριν, γι'αυτό και ίσως να ξεκίναγες με visual C#).

Όλα πάντως ίδια λογική έχουν, η γλώσσα δεν έχει σημασία.
 

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Python 3.

Υπάρχουν άπειρα tutorials για αρχάριους σε youtube που δείχνουν βήμα-βήμα πώς να την εγκαταστήσεις, IDE/Editors και ότι άλλο χρειαστείς για ένα βασικό workflow.Μετά, αν δείς ότι σου αρέσει μπορείς να ψαχτείς παραπάνω για εξατομικευμένα courses σε Coursera/Udemy που καλύπτουν όλο το φάσμα της γλώσσας σε μεγαλύτερο βάθος προσφέροντας και ασκήσεις για να κάνεις εξάσκηση.Γενικότερα η Python και το οικοσύστημα της(libraries, frameworks) βρίσκεται σε ένα πολύ ώριμο στάδιο με εφαρμογές σε πολλά πεδία όπως π.χ στο web για servers/REST API's, στο τομέα στατιστικής/μαθηματικών για machine learning/A.I/Big Data Analysis και πολλά ακόμη που αν τα αριθμήσω δεν τελειώνω ούτε αύριο:P.

Αν αποκτήσεις μια βασική γνώση αυτής μπορείς να μεταβείς και σε πιό low-level γλώσσες όπως C/C++, το αντίθετο μή το δοκιμάσεις, ή ακόμη μπορείς να επενδύσεις χρόνο εμβαθύνοτας σε πιο advanced κομμάτια της Python.

Και κάτι τελευταίο που διάβασα στο αρχικό σου μήνυμα, μην περιμένεις να τα ξέρεις όλα απο την πρώτη μέρα, είναι φυσιολογικό να έχεις απορίες και να ψάχνεσαι σε forums για λύσεις.Αν δεν είσαι διατεθημένος να ψάξεις, να διαβάσεις documentation της κάθε γλώσσας, να ρωτάς στο StackOverflow, για εμένα καλύτερα να μην ξεκινήσεις κάν.Αναπόσπαστο μέρος αυτής την ενασχολήσης είναι το community και η αλληλεπίδραση με άλλα άτομα, χωρίς αυτό το μόνο που μένει είναι ένα άτομο να κοιτάει την οθόνη τρέχοντας το ίδιο πρόγραμμα 100 φορές με την ελπίδα το bug να εξαφανιστεί μαγικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top