Βιολογία και επαγγελματική διέξοδος

ximaira2001

Νεοφερμένος

Η ximaira2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Δίνω φέτος Πανελλήνιες από το 3ο πεδίο και βλέπω ότι από σχολές με ενδιαφέρουν κυρίως η Ιατρική και το Βιολογικό. Όσον αφορα το βιολογικο όμως ειμαι προβληματισμενη γιατι δεν ειμαι σιγουρη τι αποκατασταση έχει.Το σίγουρο είναι πως δεν θέλω να ασχοληθώ με την εκπαίδευση. Από την άλλη όμως ακούω ότι είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθεί κανείς με γενετική και να έχει κάποιο εργαστηριακό επάγγελμα (πχ σε κέντρα εξωσωματικής, προγεννητικους ελέγχους, γενετική συμβουλευτική και άλλα που πιθανόν να μην μου περνάνε από το μυαλό...). Γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται (προτιμοτερες σχολες, μεταπτυχιακά...) για να βρεις μια τέτοια επαγγελματική διέξοδο και κατά πόσο είναι εφικτό?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν και δεν γνωρίζω, πιστεύω ότι το ΠΜΣ Βιολογίας στην Ιατρική ή το Κλινική Βιοχημεία και Μοριακή Διαγνωστική (ΕΚΠΑ) θα σε βοηθούσε αρκετά όσον αφορά τους τομείς που επιθυμείς, εφόσον είναι διατμηματικά Μεταπτυχιακά και συνεργάζεσαι με την Ιατρική η/και Χημεία. Τώρα για άλλο Πανεπιστήμιο δεν γνωρίζω. Αμα θες, ρίξε μια ματιά:
https://www.biol.uoa.gr/programmata-spoydon/programmata-metaptyxiakon-spoydon-p-m-s.html
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Είναι δυσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση από βιολογικές σχολές. Και μην ακούς αυτά που λένε πως στο εξωτερικό θα σε παρακαλάνε, και εκεί είναι δύσκολα για τους βιολόγους.

Βασικά για να βρεις μια δουλειά με αξιοπρεπή μισθό θες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα μεταπτυχιακό, εμπειρία σε εργαστήρια όπου πληρώνεσαι ψίχουλα για πάρα πολλές ώρες... Και το χειρότερο είναι πως υπάρχει υπερπροσφορά βιολόγων για λίγες θέσεις. Για αυτές τις θέσεις εντωμεταξύ έχεις και να ανταγωνιστεί κ άτομα από άλλες ειδικότητες, π.χ χημικους.

Αν είσαι από 3ο πεδίο κ σε ενδιαφέρει η επαγγελματική αποκατάσταση, θα έλεγα μετα τις ιατρικές να δηλωσεις φυσικοθεραπεια ή εργοθεραπεια, είναι ειδικότητες στις οποίες βρίσκεις δουλειά πριν καν τελειώσεις τη σχολή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top