Βιβλία προετοιμασίας για νομική

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Ειναι ευκολο να μου δωσει καποιος μια λιστα με τα βιβλια που χρειαζονται για να προετοιμαστει για τις πανελληνιες για το α'επιστημονικο πεδιο?Ενδιαφερομαι για Νομικη.Αν χρειαζεται και κανενα μαθημα εξτρα απο αλλο πεδιο ή Γενικης Παιδειας θα ηθελα να μου το πειτε.Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
4 μαθήματα προσανατολισμού θα δώσεις: Έκθεση, Αρχαία, Λατινικά, Ιστορία. Η ύλη είναι από τα σχολικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ΟΚ.Σ'ευχαριστω.

4 μαθήματα προσανατολισμού θα δώσεις: Έκθεση, Αρχαία, Λατινικά, Ιστορία. Η ύλη είναι από τα σχολικά βιβλία.


Σκεφτομαι να δηλωσω και Ιστορια Αρχαιολογια,Φιλολογια και Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης.Με αυτες τις επιλογες πρεπει να δωσω και αλλο μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεφτομαι να δηλωσω και Ιστορια Αρχαιολογια,Φιλολογια και Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης.Με αυτες τις επιλογες πρεπει να δωσω και αλλο μαθημα?


Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.


Γεια σου και παλι με καθυστερηση σχεδον ενος ετους.Ειχα ρωτησει περυσι εδω στο φορουμ τι βιβλια πρεπει να παρω για να προετοιμαστω για α'επιστημονικο πεδιο.(Νομικη θελω).Φετος εχει αλλαξει κατι?Ενα παιδι περυσι μου απαντησε οτι θα δωσω τεσσερα μαθηματα προσανατολισμου: αρχαια, λατινικα, ιστορια ,εκθεση.Ρωταω γιατι τελικα θελω να δωσω φετος.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Γεια σου και παλι με καθυστερηση σχεδον ενος ετους.Ειχα ρωτησει περυσι εδω στο φορουμ τι βιβλια πρεπει να παρω για να προετοιμαστω για α'επιστημονικο πεδιο.(Νομικη θελω).Φετος εχει αλλαξει κατι?Ενα παιδι περυσι μου απαντησε οτι θα δωσω τεσσερα μαθηματα προσανατολισμου: αρχαια, λατινικα, ιστορια ,εκθεση.Ρωταω γιατι τελικα θελω να δωσω φετος.

Ναι έχει αλλάξει. Δίνεις αρχαία, Ν.Γλώσσα κ Λογοτεχνία , Ιστορία και Κοινωνιολογία
 

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Με μια επιφύλαξη πάντα, έχω την εντύπωση ότι όσοι έδωσαν το έτος 2018-2019 μπορούν να εξεταστούν με το παλιό σύστημα (δηλαδή: Αρχαία, λατινικά, ιστορία, έκθεση), ενώ οι υπόλοιποι θα πρέπει να δώσουν με το καινούργιο (Αρχαία, κοινωνιολογία, ιστορία, έκθεση μαζί με λογοτεχνία)
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Με μια επιφύλαξη πάντα, έχω την εντύπωση ότι όσοι έδωσαν το έτος 2018-2019 μπορούν να εξεταστούν με το παλιό σύστημα (δηλαδή: Αρχαία, λατινικά, ιστορία, έκθεση), ενώ οι υπόλοιποι θα πρέπει να δώσουν με το καινούργιο (Αρχαία, κοινωνιολογία, ιστορία, έκθεση μαζί με λογοτεχνία)

Κεραμέως: «Με την προτεινόμενη προς ψήφιση ρύθμιση παρέχεται η δυνατότητα σε όλους τους παλαιούς αποφοίτους, δηλαδή σε όσους αποφοίτησαν μέχρι και το σχολικό έτος 2018 – 2019, οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις υποψηφίων γενικού λυκείου του σχολικού έτους 2019 – 2020, να επιλέξουν είτε να εξεταστούν με τους όρους και προϋποθέσεις που θα ισχύσουν το σχολικό έτος 2019 – 2020, ως προς την εξεταστέα ύλη και τις διαδικασίες είτε με τους όρους και προϋποθέσεις που ίσχυσαν το σχολικό έτος 2018-2019», είπε η υπουργός και προσέθεσε ότι με άλλη διάταξη προβλέπεται ίδια και ενιαία αντιμετώπιση όλων των τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Πηγή: https://www.ipaidia.gr/paideia/niki...-allazei-gia-tous-ipopsifious-ton-panellinion
 

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κεραμέως: «Με την προτεινόμενη προς ψήφιση ρύθμιση παρέχεται η δυνατότητα σε όλους τους παλαιούς αποφοίτους, δηλαδή σε όσους αποφοίτησαν μέχρι και το σχολικό έτος 2018 – 2019, οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις υποψηφίων γενικού λυκείου του σχολικού έτους 2019 – 2020, να επιλέξουν είτε να εξεταστούν με τους όρους και προϋποθέσεις που θα ισχύσουν το σχολικό έτος 2019 – 2020, ως προς την εξεταστέα ύλη και τις διαδικασίες είτε με τους όρους και προϋποθέσεις που ίσχυσαν το σχολικό έτος 2018-2019», είπε η υπουργός και προσέθεσε ότι με άλλη διάταξη προβλέπεται ίδια και ενιαία αντιμετώπιση όλων των τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Πηγή: https://www.ipaidia.gr/paideia/niki-kerameos-poies-allages-proothountai-ti-allazei-gia-tous-ipopsifious-ton-panellinion


Εγω εδωσα το '99 με δεσμες.Αρα μπορω και με τα δυο συστηματα?
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γεια σου και παλι με καθυστερηση σχεδον ενος ετους.Ειχα ρωτησει περυσι εδω στο φορουμ τι βιβλια πρεπει να παρω για να προετοιμαστω για α'επιστημονικο πεδιο.(Νομικη θελω).Φετος εχει αλλαξει κατι?Ενα παιδι περυσι μου απαντησε οτι θα δωσω τεσσερα μαθηματα προσανατολισμου: αρχαια, λατινικα, ιστορια ,εκθεση.Ρωταω γιατι τελικα θελω να δωσω φετος.
Πάντως, τουλάχιστον για αρχαία και έκθεση, θεωρώ πως είναι απαραίτητο να κάνεις μαθήματα για την προετοιμασία σου με καθηγητή. Δεδομένου πάντα πως ο στόχος σου είναι η αρκετά υψηλόβαθμη νομική.
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εγω εδωσα το '99 με δεσμες.Αρα μπορω και με τα δυο συστηματα?


Όχι, δίνεις μόνο με το καινούργιο σύστημα (αυτό με τη Λογοτεχνία και την Κοινωνιολογία). Με το παλιό δίνουν μόνο όσοι έδωσαν πρώτη φορά το 2018 και το 2019 και ξαναδίνουν, οοοολοι οι υπόλοιποι είναι με το καινούργιο. Πέρασα φέτος Νομική ΕΚΠΑ, βέβαια εγώ έδινα με το παλιό (αυτό με τα Λατινικά), αλλά ο,τι θες μπορείς να με ρωτήσεις.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγω εδωσα το '99 με δεσμες.Αρα μπορω και με τα δυο συστηματα?


Μπορείς να επιλέξεις. Ειδικότερα, όσοι αποφοίτησαν μέχρι το 2019 (δλδ καταλαμβάνει και εσένα που αποφοίτησες το 1999) μπορούν να δώσουν είτε με το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2018-2019 είτε με το νέο που ισχύει από το σχολικό έτος 2019-2020. Για να είσαι 100% σίγουρος πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πάντως είναι καλό που μπορούν να επιλέξουν εάν θέλουν να δώσουν με το παλιό σύστημα ή με το καινούργιο όσοι αποφοίτησαν μέχρι και το '19. Εδώ το νέο σύστημα δυσκολεύει εμάς, πόσο μάλλον κάποιον που έχει διδαχτεί λατινικά, δεν έδινε βάση στη κοινωνιολογία αφού δεν εξεταζόταν σε αυτό και (αναλόγως την χρονιά) δεν έχει δώσει ποτέ λογοτεχνία στις πανελλήνιες. Για να μη σχολιάσω τις αλλαγές που έκαναν στην έκθεση και τα αρχαία...
 

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όχι, δίνεις μόνο με το καινούργιο σύστημα (αυτό με τη Λογοτεχνία και την Κοινωνιολογία). Με το παλιό δίνουν μόνο όσοι έδωσαν πρώτη φορά το 2018 και το 2019 και ξαναδίνουν, οοοολοι οι υπόλοιποι είναι με το καινούργιο. Πέρασα φέτος Νομική ΕΚΠΑ, βέβαια εγώ έδινα με το παλιό (αυτό με τα Λατινικά), αλλά ο,τι θες μπορείς να με ρωτήσεις.


Ο φιλος Jims απο κατω μου λεει οτι μπορω να επιλεξω.Τελικα λεω να παρω τηλεφωνο στο υπουργειο παιδειας.

Όχι, δίνεις μόνο με το καινούργιο σύστημα (αυτό με τη Λογοτεχνία και την Κοινωνιολογία). Με το παλιό δίνουν μόνο όσοι έδωσαν πρώτη φορά το 2018 και το 2019 και ξαναδίνουν, οοοολοι οι υπόλοιποι είναι με το καινούργιο. Πέρασα φέτος Νομική ΕΚΠΑ, βέβαια εγώ έδινα με το παλιό (αυτό με τα Λατινικά), αλλά ο,τι θες μπορείς να με ρωτήσεις.


Βιβλια ειναι τα ιδια?Σκεφτομαι να τα παραγγειλω απο εδω .Μπορεις να ριξεις μια ματια να μου πεις?
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Βιβλια ειναι τα ιδια?Σκεφτομαι να τα παραγγειλω απο εδω .Μπορεις να ριξεις μια ματια να μου πεις?


Η Ιστορία είναι ίδια. Στα Αρχαία εγώ έκανα μόνο τον Φιλοσοφικό Λόγο, εσείς όμως έχετε κι άλλο ένα, που απ’ότι έχω καταλάβει είναι σαν ανθολόγιο, κι εγώ δεν το είχα, οποτε δεν ξέρω πως είναι. Κοινωνιολογία δεν εξεταζόμουν, αλλά την είχα ως μάθημα κατεύθυνσης και ήταν αυτό το βιβλίο. Έκθεση - Κείμενα δεν εξεταζόμουν, είχα μόνο την Έκθεση.
Αυτά για το καινούργιο σύστημα. Αν επέλεξες να δώσεις με το παλιό, τότε τα βιβλία των Λατινικών είναι όντως αυτά, που δείχνει.
Πρόσεξε όμως: μην αρκεστείς μόνο στο να πάρεις τα βιβλία και να διαβάζεις, γιατί μπορώ να σου υπογράψω ότι δεν θα περάσεις. Χρειάζεσαι ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ. Εγώ δεν θυμάμαι ποια χρησιμοποιούσα, γιατί τα έδωσα, αλλά δεν έχει σημασία, όλα τα ίδια πράγματα λένε. Το ιδανικότερο θα είναι να πας σε φροντιστήριο, για να μπορείς να ανταγωνιστείς τους υπόλοιπους (όπως και να το κάνουμε, τη Νομική τη θέλει το 90% της θεωρητικής), αν όμως για τον Α’ ή Β’ λόγο δεν μπορείς να πας σε φροντιστήριο, πάρε οπωσδήποτε βοηθήματα. Στην Ιστορία για τους ορισμούς και την ανάλυση πηγών, στα Αρχαία για τα ερμηνευτικά του γνωστού, για το άγνωστο κείμενο, για τη γραμματική και το συντακτικό, Έκθεση-Λογοτεχνία και Κοινωνιολογία δεν γνωρίζω πως εξετάζονται και αν υπάρχουν βοηθήματα, Λατινικά για μετάφραση κειμένων, γραμματική, συντακτικό. Αυτά. Καλή επιτυχία :)
 

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορείς να επιλέξεις. Ειδικότερα, όσοι αποφοίτησαν μέχρι το 2019 (δλδ καταλαμβάνει και εσένα που αποφοίτησες το 1999) μπορούν να δώσουν είτε με το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2018-2019 είτε με το νέο που ισχύει από το σχολικό έτος 2019-2020. Για να είσαι 100% σίγουρος πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!


Σ'ευχαριστω.Να σαι καλα!!

Γεια σας και παλι!!Σκεφτομαι φετος να δωσω για 2ο επιστημονικο πεδιο.Απ'οτι ειδα σε αυτο εδω το site τα μαθηματα που δινεις ειναι Φυσικη,Χημεια,Νεοελλ.Γλωσσα,Μαθηματικα σωστά?Βιβλία ειναι τα ιδια με περσι?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Γεια σας και παλι!!Σκεφτομαι φετος να δωσω για 2ο επιστημονικο πεδιο.Απ'οτι ειδα σε αυτο εδω το site τα μαθηματα που δινεις ειναι Φυσικη,Χημεια,Νεοελλ.Γλωσσα,Μαθηματικα σωστά?Βιβλία ειναι τα ιδια με περσι?
που μπηκες φετος?
 

Justice Fighter

Νεοφερμένος

Ο Justice Fighter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Top