Δικαιώματα πολυτέκνων

Jimno

Νεοφερμένος

Ο Jimno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπορέι κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις που γίνονται στην αρχή του θέματος και να μην λέει ότι του καπνίσει; είμαι τρίτεκνος και πραγματικά καθημερινά ψάχνω τρόπους για να αποφεύγω να είμαι σπίτι όταν βρίσκονται τα αδέρφια μου διότι μου αποσπούν τη προσοχή, από ότι έχω διαβάσει δικαιούται μεταγραφή και το παιδί του ωνάση, στα άτομα που υπάρχει όριο είναι σε άτομα που έχουν χάσει κάποιο τους γονιό. Ο μεγαλύτερός μου αδερφός δεν πέρασε σε κάποια σχολή και πήγε σε ιεκ, εγώ δικαιούμαι μεταγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
μπορέι κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις που γίνονται στην αρχή του θέματος και να μην λέει ότι του καπνίσει; είμαι τρίτεκνος και πραγματικά καθημερινά ψάχνω τρόπους για να αποφεύγω να είμαι σπίτι όταν βρίσκονται τα αδέρφια μου διότι μου αποσπούν τη προσοχή, από ότι έχω διαβάσει δικαιούται μεταγραφή και το παιδί του ωνάση, στα άτομα που υπάρχει όριο είναι σε άτομα που έχουν χάσει κάποιο τους γονιό. Ο μεγαλύτερός μου αδερφός δεν πέρασε σε κάποια σχολή και πήγε σε ιεκ, εγώ δικαιούμαι μεταγραφή;


Συμφωνω ας σταματησουν οι ασυναρτησιες....:xixi:
Και ναι γινεται να παρεις μεττεγραφη αν εισαι κα τριτεκνος κιολας.Γινεται.
Κοιτα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40096
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
θα σε παρακαλούσα να μιλάς με μεγαλύτερη σύνεση. Επειδή είδες μια περίπτωση πολυτέκνου που βγάζει καποια λευτά σημαίνει πως όλοι είναι έτσι; Ο συλλογισμός σου είναι ακυρος και θα πρεπε να ξερεις οτι εκει εξω δεν υπαρχει μονο ο περίγυρός σου! Υπάρχουν και οι πολύτεκνοι που παλεύουν για να ταΐσουν τα παιδιά τους και σε σε μερικές περιπτώσεις πιάνει δουλειά κι ο μεγαλύτερος για να τα βγάλουν πέρα! Το να μεγαλώνεις σε μια μεγάλη οικογένεια και να μην έχεις καν τον απαιτούμενο χώρο και μέσα να περάσεις το σκέφτηκες;
Αναλογίσου τα παραπάνω και μετα αναθεώρησε μερικά πράγματα.

Υ.Γ.: Ο φίλος σου μπορεί να πάει στην φοιτητική εστία αν εχει χαμηλό ή μηδενικό εισόδημα ο πατέρας του.


Καταρχας μου φαινεται πως αλλος ειναι ο ακυρος εδω μεσα!!!
Σαφως και το παιδι εχει δικαιο!!!Εγω προσωπικα πηρα μεταγγραφη χωρις ποσοτικο περιορισμο ως ορφανος,αλλα μου ζητησαν να εχουμε κατω απο 35000 ευρω εισοδημα το χρονο!!!Πραγμα που το θεωρω απολυτα φυσιολογικο!!!!Γιατι το οτι εισαι ορφανος δεν σημαινει οτι εισαι και φτωχος και δεν μπορεις να τα βγαλετε περα!!!Μπορει στην κατοχη της μητερας σου η του πατερα σου να ειναι ολοκληρω εργοστασιο,θα παρει και αυτος μεταγραφη???
Οπως ειπε το παιδι πρεπει η εγκυκλιος να αλλαξει και να γινει λιγο πιο δικαιη!!!!!
Δεν μπορει επειδη εισαι πολυτεκτος η ακομα χειροτερα τριτεκνος και να περνεις μεταγραφη χωρις καμια αλλη προυποθεση!!!
Κανονικα επρεπε αναλογα με τα παιδια που εχει μια οικογενεια και την κατασταση της να υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση!!!!
Δλδ το θεωρεις αδικο να εμπαινε και στους τριτεκνους ο εισοδηματικος περιορισμος τον 35000 ευρω?
Με 35000 ευρω μιλαμε για σχεδον 1500 ευρω μισθο ο καθε γονιος!!!
Το παιδι προφανως αυτο ηθελε να πει και οχι οτι ειναι αδικο γενικα!!!
Και επειδη μιλησες για '''μια περιπτωση'' θα σου ελεγα να κοιταξεις καλυτερα γυρω σου γτ δεν ειναι μια περιπτωση!!!!
Εγω απο οσους τριτεκνους ξερω ,ελαχιστοι ειναι κατω απο 35000 ευρω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
και εκτος του οικονομικου θεματος,δεν ξερετε πως ειναι να διαβαζετε για παννεληνιες μεσα σ ενα δωματιο με αλλα 2 αδερφια...οποτε λιγο σκεψη πριν ποσταρετε

συμφωνω απολυτα..ειναι πολυ δυσκολο αλλα περαν αυτου δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα....αλλο να ταιζεισ 1η2παιδια και αλλο 4 και παραπανω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα..ειναι πολυ δυσκολο αλλα περαν αυτου δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα....αλλο να ταιζεισ 1η2παιδια και αλλο 4 και παραπανω.......

Μιλαμε για 3τεκνους!!!!!Δεν γινεται να περνουν ετσι απλα μεταγραφη!!!Χωρις ουτε ενα εισοδηματικο περιορισμο!!!!
Ξερω πολλες οικογενειες που εχουν δυο παιδια και ζουν σε 50-60τμ σπιτι και εχουν μικρο εισοδημα αλλα επειδη ανηκουν σε κατηγορια με ποσοτικο περιορισμο να μην μπορουν να παρουν μεταγραφη!!!!
Επισης ξερω οικογενειες απο 3-4 παιδια και εχουν 100+ τμ σπιτι απο ενα δωματιο το καθενα και εισοδημα που ουτε μπορουμε να φανταστουμε οι περισσοτεροι απο εμας!!!!
Τελος,το συστημα των μεταγραφων μπαζει απο παντου!!!Ειναι αδικο σε πολλες περιπτωσεις !!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Μιλαμε για 3τεκνους!!!!!Δεν γινεται να περνουν ετσι απλα μεταγραφη!!!Χωρις ουτε ενα εισοδηματικο περιορισμο!!!!
Ξερω πολλες οικογενειες που εχουν δυο παιδια και ζουν σε 50-60τμ σπιτι και εχουν μικρο εισοδημα αλλα επειδη ανηκουν σε κατηγορια με ποσοτικο περιορισμο να μην μπορουν να παρουν μεταγραφη!!!!
Επισης ξερω οικογενειες απο 3-4 παιδια και εχουν 100+ τμ σπιτι απο ενα δωματιο το καθενα και εισοδημα που ουτε μπορουμε να φανταστουμε οι περισσοτεροι απο εμας!!!!
Τελος,το συστημα των μεταγραφων μπαζει απο παντου!!!Ειναι αδικο σε πολλες περιπτωσεις !!!!:(

Πράγματι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A9ina

Νεοφερμένος

Η A9ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδια εχω κ εγω μια απορια...γιατι με ολα αυτα που εχω ακουσει εχω μπερδευτει!Λοιπον,εμεις ειμαστε τριτεκνοι,αλλα αν και μενουμε στην Αθήνα στα χαρτια ειμαστε δημότες Αλεξανδρούπολης!Εγω αν περασω καπου εκτος Αθηνών μπορώ να παρω μεταγραφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδια εχω κ εγω μια απορια...γιατι με ολα αυτα που εχω ακουσει εχω μπερδευτει!Λοιπον,εμεις ειμαστε τριτεκνοι,αλλα αν και μενουμε στην Αθήνα στα χαρτια ειμαστε δημότες Αλεξανδρούπολης!Εγω αν περασω καπου εκτος Αθηνών μπορώ να παρω μεταγραφή?

Ναι!!!!Απο την στιγμη που μενεις αθηνα!!!Απλα θα δωσεις ενα λογαρισμο απο το σπιτι σας στην αθηνα που ερχεται στο ονομα του πατερα σου,η, της μητερας σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ξερουμε φετος (2013 ) τι ισχύει?
για πολύτεκνους? μεταγραφές ισχύουν? ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Καλή Χρονιά σε όλους και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όσους θα δώσουν φέτος.
Αυτό που ξέρω είναι πως οι μετεγγραφές θα γίνουν και φέτος αλλά σαν πρώτο κριτήριο θα είναι το οικονομικό και μετά θα ακολουθήσουν οι ειδικές κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joka95

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας...παω γ' λυκειου κ θα ηθελα να μαθω τι ισχυει με τις μεταγραφες τριτεκνων...υπαρχει καποιο οριο ηλικιας για το μεγαλυτερο παιδι...?γτ εμενα η αδερφη μ ειναι ηδη 24...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι " ωφελη " εχω που ανηκω σε ειδικη κατηγορια και συγκεκριμενα αυτη των πολυτεκνων;
(Ψυχολογια εκπα με ενδιαφέρει):hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
απο τι ξερω οι πολυτεκνοι εχουν διαφορετικες βασεις στις στρατιωτικες σχολες( με συγκεκριμενο αριθμο θεσεων). τωρα οσον αφορα τις αλλες σχολες νομιζω εχεις το δικαιωμα μεταγραφης αλλα με καποιες ειδικες παραμετρους( μισθο κατασταση κλπ). δες την εγκυκλιο καλυτερα που αναφερετε στις ειδικες κατηγοριες και συγκεκριμενα στην 3648/α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι " ωφελη " εχω που ανηκω σε ειδικη κατηγορια και συγκεκριμενα αυτη των πολυτεκνων;
(Ψυχολογια εκπα με ενδιαφέρει):hello:


Αυτό που δικαιούσαι είναι ότι σε περίπτωση που ζητήσεις μετεγγραφή παίρνεις δύο (2) μόρια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top