Γραφή Braille

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο ενδιαφέροντα θα τα βρείτε, αλλά μιας κι έχω χρόνο για σκότωμα.. :D
Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ BRAILLE ΚΩΔΙΚΑΣ
Το σύστημα τυφλικής γραφής Braille που πήρε το όνομά του από τον εφευρέτη του Louis Braille, είναι η καθολικά χρησιμοποιούμενη μέθοδος γραφής για τους τυφλούς. Η εκτεταμένη εμπειρία έδειξε ότι, οι χαρακτήρες που αποτελούνται από κουκίδες είναι πολύ πιο ευανάγνωστοι από τους ανάγλυφα τυπωμένους χαρακτήρες της γραφής των βλεπόντων. Όταν ο Μπράϊγ εισήγαγε το αλφάβητό του, υπήρξε μια απόρριψη αυτού από τους εκπαιδευτικούς της εποχής, με τη δικαιολογία ότι οι καθηγητές χωρίς προβλήματα όρασης δε θα μπορούσαν να διαβάζουν τα βιβλία των τυφλών, με επακόλουθα προβλήματα στην διδασκαλία. Επίσης, αρκετοί ήταν αυτοί που υποστήριξαν πως οι κοινοί χαρακτήρες της γραφής των βλεπόντων υπήρχαν στον ανθρώπινο νου ως έμφυτες ιδέες (Παπαδόπουλος 2001).
Ευτυχώς, η παραπάνω άποψη δεν επικράτησε. Η Braille γραφή κέρδιζε γρήγορα έδαφος στη δημοτικότητά της ανάμεσα στους τυφλούς αναγνώστες, για ευνόητους λόγους.
Ήταν φανερό σʼ αυτούς που διάβαζαν τόσο τη Braille, όσο και ανάγλυφα τυπωμένους χαρακτήρες, ότι η ανάγνωση της Braille γινόταν αποτελεσματικότερα και γρηγορότερα. Επιπλέον, η Braille μπορούσε να παραχθεί εύκολα χρησιμοποιώντας μέσα χαμηλού κόστους, με αποτέλεσμα να δίνεται στους τυφλούς η δυνατότητα τόσο της ανάγνωσης όσο και της γραφής, σε αντίθεση με την παραγωγή των ανάγλυφα τυπωμένων κοινών χαρακτήρων, στην οποία δεν μπορούσαν οι τυφλοί να συμμετέχουν (Παπαδόπουλος 2001).
Το βασικό στοιχείο της γραφής είναι το εξάστιγμο, το οποίο αποτελείται από 6 κουκίδες, ανά τρεις σε δύο στήλες. Για ευκολία οι τελείες της αριστερής στήλης αριθμούνται από το 1 ως το 3 και της δεξιάς από το 4 ως το 6 (σχήμα πάνω αριστερά στον πίνακα).

Στοιχείο του κώδικα, θεωρείται και ο κενός χαρακτήρας(καμία τελεία), που χρησιμοποιείται για να δηλώσει το κενό ανάμεσα στις λέξεις ή όπου αλλού απαιτείται. Ο κώδικας είναι σχεδιασμένος με κάποια λογική που τον καθιστά απλό, διευκολύνοντας την εκμάθηση και την χρήση του.
Οι χαρακτήρες της πρώτης σειράς προκύπτουν από τους συνδυασμούς των κουκίδων 1-2-4-5, δηλαδή από τις 4 πάνω κουκίδες του εξάστιγμου. Οι χαρακτήρες αυτοί αντιστοιχούν στα πρώτα 10 γράμματα του λατινικού αλφαβήτου (A-J). Οι χαρακτήρες της δεύτερης σειράς προκύπτουν, εάν σε αυτούς της πρώτης προστεθεί η κουκίδα 3. Οι χαρακτήρες αυτοί αντιστοιχούν στα επόμενα 10 γράμματα του αλφαβήτου (K-T). Οι χαρακτήρες της 3 σειράς προκύπτουν με την προσθήκη της κουκίδας 6, σʼ αυτούς της δεύτερης σειράς. Οι 5 πρώτοι χαρακτήρες αντιστοιχούν στα 5 επόμενα γράμματα του αλφαβήτου, με εξαίρεση το γράμμα W που είναι ο τελευταίος χαρακτήρας της τέταρτης σειράς. Οι χαρακτήρες της τέταρτης σειράς προκύπτουν, εάν αφαιρεθεί η κουκίδα 3 απʼ αυτούς της τρίτης σειράς. Τα σημεία στίξης και άλλα γραφικά σύμβολα αντιστοιχούν στους χαρακτήρες της πέμπτης σειράς. Οι χαρακτήρες της σειράς αυτής προκύπτουν απʼ αυτούς της πρώτης σειράς, εάν οι κουκίδες τους μετακινηθούν κατά μια θέση χαμηλότερα στο εξάστιγμο, δηλαδή δημιουργούνται από τις κουκίδες 2-3-5-6.
Η εφαρμογή της μεταγραφής της γραφής Braille στην Ελληνική γλώσσα έγινε από Έλληνες και ξένους φιλότυφλους. Μάλιστα στην Αγγλία και σε άλλες χώρες υπάρχουν εδώ και χρόνια τυπωμένα κείμενα αρχαίων συγγραφέων και η Αγία Γραφή. Δυστυχώς, η μεταγραφή έγινε με τέτοιο τρόπο, ώστε να μη διατηρηθούν τα πλεονεκτήματα του συστήματος για τους Έλληνες τυφλούς, δηλαδή η απλότητα και η μνημοτεχνική του σειρά. Απʼ όλα τα υπάρχοντα συστήματα, τα οποία εφαρμόστηκαν στην Ελληνική γλώσσα, αυτό που εφαρμόστηκε στη Λειψία το 1948 από Έλληνες και ξένους επιστήμονες θεωρείται το καλύτερο, τόσο από επιστημονική άποψη όσο και για τη σχέση του μεγαλύτερου αριθμού των γραμμάτων του με τα αντίστοιχα διεθνή. Το αλφάβητο αυτό, λίγο αργότερα, τέθηκε υπό τη κρίση επιτροπής, που σχηματίστηκε ειδικά για το σκοπό αυτό. Η πενταμελής επιτροπή έκανε τροποποιήσεις αντικαθιστώντας δύο γράμματα του αλφαβήτου, ορισμένους δίφθογγους και κάποια σημεία στίξης. Με την έγκρισή του από το Υπουργείο Παιδείας, καθιερώθηκε ως το επίσημο αλφάβητο για την εκπαίδευση των Ελλήνων τυφλών και εισήχθηκε στην «Στέγη Τυφλών» για τη διδασκαλία των εκεί τυφλών (Στυλιανόπουλος 1963).

Δεν μπορούμε να πούμε ότι ο Ελληνικός Braille κώδικας έχει κάποια μνημονευτική λογική, παρόμοια με το διεθνή. Μόνο αν παρουσιάσουμε μια σύγκριση και συσχέτιση μεταξύ των δύο κωδίκων μπορούμε να μιλήσουμε για κάποια λογική. Στον πίνακα 4, παρουσιάζονται οι ομοιότητες και η σχέση μεταξύ των γραμμάτων του Ελληνικού και του διεθνούς Braille κώδικα της αγγλικής γλώσσας. Τα γράμματα η, θ και ψ δεν έχουν όμοια στο αλφάβητο της αγγλικής γλώσσας (Παπαδόπουλος 2001).

Στη γραφή Braille, το μέγεθος των γραμμάτων είναι ενιαίο, δεν υπάρχουν δηλαδή μεγάλα και μικρά γράμματα. Για να γράψουμε ένα κύριο όνομα και γενικότερα για να παρουσιάσουμε ένα κεφαλαίο γράμμα, τοποθετούμε πριν από αυτό, το στοιχείο του κώδικα που αποτελείται από τις στιγμές 4-6 και λέγεται κεφαλαιοδείκτης (Στυλιανόπουλος 1963).
Ο αριθμοδείκτης χρησιμοποιείται για την ένδειξη των αριθμών. Τοποθετείται πριν από το ανάλογο γράμμα της πρώτης δεκάδας του αγγλικού αλφαβήτου (τους 10 χαρακτήρες της πρώτης σειράς, πίνακας 1) (Παπαδόπουλος 2001).
Ο συμβολισμός των αριθμών στην ελληνική γραφή Braille υλοποιείται παρόμοια με την αγγλική, με την προσθήκη του αριθμοδείκτη (στιγμές 3-4-5-6), μπροστά από την πρώτη δεκάδα των γραμμάτων αγγλικού αλφαβήτου, δηλαδή ο συμβολισμός των αριθμών είναι όμοιος με τον διεθνή. Δεν υλοποιείται βέβαια αυτός ο συμβολισμός με την ίδια μνημονευτική λογική, αφού δεν υπάρχει απόλυτη αντιστοιχία των 10 πρώτων γραμμάτων του Ελληνικού αλφαβήτου με το αντίστοιχο αγγλικό.

Εδώ θα βρείτε την γραμματοσειρά που χρειάζεστε για να γράψετε σε Braille. Την τοποθετείτε μέσα στο C:/Windows/Fonts για να δουλέψει. Στο επόμενο ποστ ακολουθούν και οδηγίες χρήσης και διάφορες άλλες πληροφορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • braille.rar
    2.1 KB · Εμφανίσεις: 2,223

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.


Oδηγίες χρήσης της γραμματοσειράς:



Για απορίες εδώ είμαι.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johemo

Νεοφερμένος

Ο johemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα Kajira,

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ χάρηκα που βρήκα στο ιντερνέτ τις πληροφορίες που τόσο απλόχερα έχεις κάνει post εδώ. Μια πολλή καλή κυρία που έχω γνωρίσει (επειδή μετακόμισε και μένει κοντά μου) είναι 100% τυφλή. Πριν από αρκετούς μήνες προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο διαδύκτιο αλλά μάταια. Όμως σήμερα αποφάσισα να αφοσιωθώ περισσότερο.

Είναι λυπηρό που δεν κατάφερα να βρω ούτε μια πληροφορία από την επίσημη ιστοσελίδα των τυφλών ("Φάρος των Τυφλών") αλλά επίσης δεν βρήκα τίποτα από οποιονδήποτε κρατικό φορέα. Κρίμα. Το μόνο που ξέρει να κάνει το κράτος είναι να φτιάχνει λωρίδες τυφλών στα πεζοδρόμια οι οποίες όμως είτε πέφτουν επάνω σε δέντρα είτε επάνω σε μηχανάκια είτε επάνω σε σκαλοπάτια σπιτιών κοκ. Ακόμα και τα ηχητικά σήματα που υπήρχαν κάποτε στα φανάρια τώρα πλέον δε δουλεύουν. Καίνε ρεύμα..!!


Η κυρία που προανέφερα θέλει κάθε βδομάδα να προετοιμάζεται σε κάποιο κείμενο που την ενδιαφέρει και ζήτησε τη βοήθειά μου. Έτσι λοιπόν προσφέρθηκα και μέσω κάποιου προγράμματος στον υπολογιστή διαβάζω το κείμενο και κατόπιν το γράφω σε cd. Όμως θέλω να μάθω περισσότερα ούτως ώστε να μπορώ να την βοηθήσω ακόμη περισσότερο απ'ότι τώρα. Ενοείτε πως τους πίνακες που έβαλες τους έχω κατεβάσει καθώς επίσης έχω κατεβάσει και το προγραμματάκι για τα fonts. Το μόνο που απομένει είναι να το δοκιμάσω. Επειδή έχω κάποιες ερωτήσεις αν θα το ήθελες κι εσύ επιθυμώ να με βοηθήσεις μέσω αυτού του forum. Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Δε μπορείς να φανταστείς τι καλό έχεις επιτελέσει. Καλό βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
kajiraki ευχαριστουμε πολυ!
πρεπει να μαθω μπρειλ τελικα..θυμασαι που σε ειχα ρωτησει και πριν μερικες μερες ε?
και μαλλον αυτα θα μου φανουν χρησιμα :)
και κανα ιδιαιτερο, αν μπορεις, δε θα με χαλαγε βεβαια:P αν και μου κανει ιδιαιτερο και μια κυρια, τυφλη, αλλα δυσκολευομαι καπως..

ρε συ, το δεκα και το δελτα πως τα ξεχωριζω? ηδη μπερδευτηκα!

επισης το μονο προβλημα που εχω so far ειναι στην εκτυπωση (αλλα μου εχουν πει οτι υπαρχουν ειδικοι εκτυπωτες, ωστοσο δεν παιζει να παρω με την καμια και να υπαρχουν) αλλα και στα λαθη.. οταν γραφω στην ειδικη γραφομηχανη, και κανω λαθος, πως διαολο το σβηνω?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλησπέρα Kajira,

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ χάρηκα που βρήκα στο ιντερνέτ τις πληροφορίες που τόσο απλόχερα έχεις κάνει post εδώ. Μια πολλή καλή κυρία που έχω γνωρίσει (επειδή μετακόμισε και μένει κοντά μου) είναι 100% τυφλή. Πριν από αρκετούς μήνες προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο διαδύκτιο αλλά μάταια. Όμως σήμερα αποφάσισα να αφοσιωθώ περισσότερο.

Είναι λυπηρό που δεν κατάφερα να βρω ούτε μια πληροφορία από την επίσημη ιστοσελίδα των τυφλών ("Φάρος των Τυφλών") αλλά επίσης δεν βρήκα τίποτα από οποιονδήποτε κρατικό φορέα. Κρίμα. Το μόνο που ξέρει να κάνει το κράτος είναι να φτιάχνει λωρίδες τυφλών στα πεζοδρόμια οι οποίες όμως είτε πέφτουν επάνω σε δέντρα είτε επάνω σε μηχανάκια είτε επάνω σε σκαλοπάτια σπιτιών κοκ. Ακόμα και τα ηχητικά σήματα που υπήρχαν κάποτε στα φανάρια τώρα πλέον δε δουλεύουν. Καίνε ρεύμα..!!


Η κυρία που προανέφερα θέλει κάθε βδομάδα να προετοιμάζεται σε κάποιο κείμενο που την ενδιαφέρει και ζήτησε τη βοήθειά μου. Έτσι λοιπόν προσφέρθηκα και μέσω κάποιου προγράμματος στον υπολογιστή διαβάζω το κείμενο και κατόπιν το γράφω σε cd. Όμως θέλω να μάθω περισσότερα ούτως ώστε να μπορώ να την βοηθήσω ακόμη περισσότερο απ'ότι τώρα. Ενοείτε πως τους πίνακες που έβαλες τους έχω κατεβάσει καθώς επίσης έχω κατεβάσει και το προγραμματάκι για τα fonts. Το μόνο που απομένει είναι να το δοκιμάσω. Επειδή έχω κάποιες ερωτήσεις αν θα το ήθελες κι εσύ επιθυμώ να με βοηθήσεις μέσω αυτού του forum. Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Δε μπορείς να φανταστείς τι καλό έχεις επιτελέσει. Καλό βράδυ

Χαίρομαι πάρα πολύ που σε βοήθησα. Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν βρήκες ιδιαίτερες πληροφορίες στην σελίδα του Φάρου Τυφλών - δες στις Υπηρεσίες και σίγουρα θα βρεις πολλά να σε βοηθήσουν. Επίσης εδώ. Αν χρειάζεσαι περαιτέρω βοήθεια, μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου με ΠΜ. Σε ποια περιοχή μένει η κυρία αυτή; :)

ρε συ, το δεκα και το δελτα πως τα ξεχωριζω? ηδη μπερδευτηκα!

Έχουν ένα σύμβολο μπροστά που λέγεται αριθμοδείκτης. :)

επισης το μονο προβλημα που εχω so far ειναι στην εκτυπωση (αλλα μου εχουν πει οτι υπαρχουν ειδικοι εκτυπωτες, ωστοσο δεν παιζει να παρω με την καμια και να υπαρχουν) αλλα και στα λαθη.. οταν γραφω στην ειδικη γραφομηχανη, και κανω λαθος, πως διαολο το σβηνω?:(

Δεν το σβήνεις, ξαναγράφεις όλο το κείμενο από την αρχή, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Για να εκτυπώσεις μόνη σου βιβλίο Braille, είναι βασικά αδύνατο, τα μηχανήματα αυτά είναι και τεράστια και πανάκριβα. Αν θες κειμενα σε Braille, μπορείς να δανειστείς από την Βιβλιοθήκη του Φάρου Τυφλών απ' όσο ξέρω. Επίσης κάνουν δωρεάν μαθήματα Braille αν ενδιαφέρεσαι (ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κανω ηδη δωρεαν μαθηματα.. αλλα οπως ειπα μου τα κανει τυφλη, οποτε δυσκολευομαστε, γιατι οταν μου δειχνει κατι το πιανει κιολας κι εγω δε το βλεπω η βλεπω το διπλανο του..
ασε που δε καταλαβαινω που ξεκιναει και που τελειωνει κατι. δλδ, ειμαστε πολυ πισω ακομα.
τηλεφωνα, ωρες, ινφο για μαθηματα ξερεις? γινονται καλλιθεα η συγγρου?
επισης, ποσο καιρο περιπου παιρνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κανα δίμηνο απ' όσο ξέρω. Γίνονται Αθηνάς 17, στη Καλλιθέα (η Αθηνάς είναι ο δρόμος που είναι απέναντι το Διογένης Παλλάς στην Συγγρού). Λεωφορεία 450 ή 550 ή Α2 από σταθμό μετρό Συγγρού Φιξ, κατεβαίνεις στάση Χρυσάκη. Τηλέφωνο: 210 94 15 222 (το χει στο site ξανθούλα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
α σε παρακαλω, με προσβελλνεις τωρανε!

δε μπηκα χρυσαφι μου στο σαιτ, αντε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΕΑ

Νεοφερμένος

Η ΤΕΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για τη γραφή Braille, ψάχνω από χτες κάτι σχετικό. Δεν κατέχω και πολύ καλά το internet. Είναι πρώτη φορά που συμμετέχω σε φόρουμ, οπότε συγγνώμη προκαταβολικά αν κάνω κάτι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλωσηρθες! δεν κανεις τιποτα λαθος :)
η kajira οντως ειναι κατατοπιστικοτατη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

feggaroskepastis

Νεοφερμένος

Ο feggaroskepastis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς συγκεκριμένες πληροφορίες για μαθήματα της γραφής τη φετινή χρονιά; Υπάρχει κάποιος οργανισμός-φορέας (;) στην Ομόνοια που προσφέρει μαθήματα. Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ομόνοια δεν ξέρω κάτι, αλλά πάρε στο 210 9415222 και ρωτα αν θα κάνουν φέτος μαθήματα. Είναι Καλλιθέα το συγκεκριμένο, Αθηνάς 17 κοντά στη Συγγρού, στο ύψος του Διογένης Παλλάς :)

ΥΓ: Και είναι δωρεάν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αthinaki7258

Νεοφερμένος

Η Αthinaki7258 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.Είμαι καινούργια γι αυτό αν κάνω ή πω κάτι λάθος συγγνώμη.Λοιπόν εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και κάνω μαθήματα Braille.Δυστυχώς φοβάμαι ότι χωρίς επανάληψη θα το ξεχάσω.Μου είπανε ότι στη σχολή τυφλών στην Αθήνα δίνουν ένα cd σε γραφομηχανή για Braille.Γνωρίζει κανείς κάτι;Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για κάτι τέτοιο, πάντως μπορείς να προμηθεύεσαι βιβλία Braille να μη τα ξεχάσεις. Πχ μπορεις να κάνεις δωρεάν εγγραφή στο "Μεταξύ Μας", ένα περιοδικό ποικίλης ύλης που εκδίδει ο Φάρος Τυφλών της Ελλάδος, τηλ. 210 9415222. Δεν ξέρω επίσης αν στη Θεσσαλονίκη υπάρχει δανειστική βιβλιοθήκη Braille, στον Φάρο πάντως έχουν. Γενικά κάνε ένα τηλέφωνο είτε εκεί είτε στη Σχολή Τυφλών και θα τα μάθεις όλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mari@

Νεοφερμένος

Η mari@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που συζητάτε!εγω θα ηθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει που γίνονται σεμινάρια braille .Όποιος έχει πληροφορίες ας απαντήσει.ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν δεις πιο πάνω, θα δεις πως γίνονται στον Φάρο Τυφλών της Ελλάδος, Αθηνάς 17, Καλλιθέα, τλφ 210 94 15 222. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις αν μετραει τπ πτυχιο γραφης braille στον ασεπ γενικης αγωγης;μηπως μετραει μονο στον ασεπ ειδικης αγωγης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina888888

Νεοφερμένος

Η tina888888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
υπάρχει καποιος που να ξέρει την ύλη του braille και αν έχει κανένα δοκίμιο που μπορώ να δω?? ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Mαθαινεται γρηγορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top