Δυσκολία στα εξεταστέα μαθήματα

Άι Ντοντ Νόου

Νεοφερμένος

Ο Άι Ντοντ Νόου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας ειμαι ένας 17χρονος που προσπαθώ να μπω στην αρχιτεκτονική προφανώς θετική κατεύθυνση... Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω πάω και νυσταζω μετά από ένα τέταρτο ενώ μπορεί να έχω κοιμηθεί αμέσως πριν.. Και όταν διαβάζω μετά δεν μπορώ να τα συγκρατησω μετά από λίγο τα ξεχνάω...ακομη δεν μπορώ να συνδυάσω τα πολύπλοκα πράγματα πχ στις ταλαντώσεις στα δύο πρώτα μαθήματα ήμουν καλός και μετά μόλις συνεχίσαμε στα πιο σύνθετα πελαγωσα... Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα μαθήματα εκτός από έκθεση που είναι κάτι άλλο... Δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω άλλο νιώθω άχρηστος ότι δεν μπορω να μάθω τίποτα ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ... Όλες οι συμβουλές είναι κάτι παραπάνω από υπερχρησιμες.... Ευχαριστώ
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Γειά σας ειμαι ένας 17χρονος που προσπαθώ να μπω στην αρχιτεκτονική προφανώς θετική κατεύθυνση... Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω πάω και νυσταζω μετά από ένα τέταρτο ενώ μπορεί να έχω κοιμηθεί αμέσως πριν.. Και όταν διαβάζω μετά δεν μπορώ να τα συγκρατησω μετά από λίγο τα ξεχνάω...ακομη δεν μπορώ να συνδυάσω τα πολύπλοκα πράγματα πχ στις ταλαντώσεις στα δύο πρώτα μαθήματα ήμουν καλός και μετά μόλις συνεχίσαμε στα πιο σύνθετα πελαγωσα... Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα μαθήματα εκτός από έκθεση που είναι κάτι άλλο... Δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω άλλο νιώθω άχρηστος ότι δεν μπορω να μάθω τίποτα ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ... Όλες οι συμβουλές είναι κάτι παραπάνω από υπερχρησιμες.... Ευχαριστώ


Για αρχιτεκτονική....
Υπομονή και διάβασμα με επιμονή (προσπάθησε να βρεις τρόπο συγκέντρωσης).
Λες ότι σε παίρνει ο ύπνος... δηλαδή στο ελεύθερο(ελπίζω να έχεις αρχίσει προετοιμασία) όταν κάνεις τα μετρήματα δεν σε παίρνει ο υπνος;
Πείσμωσε και πάρτο προσωπικά , άλλωστε εσύ γράφεις στο τέλος, μόνος σου.

Άσχετο ,αλλά έκανα 3 χρόνια σχεδιο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά τη θεωρία, βρες ένα άτομο με υπομονή και "δίδαξέ του" το μάθημα. Όπου κολλάς, διάβαζέ το εκείνη τη στιγμή και προσπάθησε να το εξηγήσεις με δικά σου λόγια. Για τις ασκήσεις, διάβαζε με κάποιον φίλο σου που τα καταλαβαίνει καλύτερα για να σου εξηγεί πώς λύνονται.

Επίσης αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις, να το ρωτάς την ώρα που το διδάσκεσαι, αλλιώς θα μαζεύεις κενά χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Γειά σας ειμαι ένας 17χρονος που προσπαθώ να μπω στην αρχιτεκτονική προφανώς θετική κατεύθυνση... Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω πάω και νυσταζω μετά από ένα τέταρτο ενώ μπορεί να έχω κοιμηθεί αμέσως πριν.. Και όταν διαβάζω μετά δεν μπορώ να τα συγκρατησω μετά από λίγο τα ξεχνάω...ακομη δεν μπορώ να συνδυάσω τα πολύπλοκα πράγματα πχ στις ταλαντώσεις στα δύο πρώτα μαθήματα ήμουν καλός και μετά μόλις συνεχίσαμε στα πιο σύνθετα πελαγωσα... Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα μαθήματα εκτός από έκθεση που είναι κάτι άλλο... Δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω άλλο νιώθω άχρηστος ότι δεν μπορω να μάθω τίποτα ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ... Όλες οι συμβουλές είναι κάτι παραπάνω από υπερχρησιμες.... Ευχαριστώ


Είναι ξεκάθαρη έλλειψη πειθαρχίας. Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος εδώ. Πρέπει να πιέζεις τον εαυτό σου, να βάζεις τις ώρες που χρειάζονται. Λογικά, λόγω έλλειψης πειθαρχίας και επειδή δεν πιέζεις ενεργά τον εαυτό σου, "κουράζεσαι" εύκολα, τα παρατάς, τρέφεις την ηττοπάθεια σου και χάνεις ό,τι αυτοπεποίθηση είχες. Η λύση είναι μία, πίεση. Αλλά ενεργή. Όχι να τα παρατάς και να "πιέζεις" τον εαυτό σου με τύψεις.

Κάποια χρήσιμα τιπ, αν και πολύ γνωστά:
Βάζε μικρούς, υλοποιήσιμους στόχους. Ώστε να ανακτήσεις κομμάτι της αυτοπεποίθησης σου.
Επειδή δεν έχεις μάθει να διαβάζεις αρκετή ώρα συνεχόμενα, κάντο σε time intervals. Δηλαδή π.χ. διάβασε 25 λεπτά (και πιο κάτω πήγαινε, αν ακόμα και τα 25 σου φαίνονται βουνό) και μετά τα 25, κάνε ένα διάλειμμα λίγων λεπτών. Κοίτα το κινητό σου ή κάνε ό,τι σε αποσπάει συνήθως. Δηλαδή 25 λεπτά διάβασμα + 5 λεπτά διάλειμμα = 1 κύκλος. Μετά επανάλαβε.

Άλλοι λένε ξεκίνα από τα δύσκολα που θέλουν χρόνο, εγώ βέβαια θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τα εύκολα για να αποκτήσεις το αρχικό drive.

Το κομμάτι "εξήγησε σε άλλους, βρες άτομο να διαβάζετε μαζί" και άλλα τέτοια που πρότεινε η agaphdou, είναι καλές προτάσεις, αλλά για κάποιον που βάζει τις ώρες. Εσύ δεν βάζεις τις ώρες καλά καλά. Άρχισε να διαβάζεις συγκεντρωμένα, καθημερινά κάποιες ώρες και αν μετά από λίγο καιρό, πάλι έχεις θέμα, τότε ξαναέλα.
 

Άι Ντοντ Νόου

Νεοφερμένος

Ο Άι Ντοντ Νόου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για αρχιτεκτονική....
Υπομονή και διάβασμα με επιμονή (προσπάθησε να βρεις τρόπο συγκέντρωσης).
Λες ότι σε παίρνει ο ύπνος... δηλαδή στο ελεύθερο(ελπίζω να έχεις αρχίσει προετοιμασία) όταν κάνεις τα μετρήματα δεν σε παίρνει ο υπνος;
Πείσμωσε και πάρτο προσωπικά , άλλωστε εσύ γράφεις στο τέλος, μόνος σου.

Άσχετο ,αλλά έκανα 3 χρόνια σχεδιο.

Όχι εκεί δεν έχω θέμα ειδικά όταν μαρεσει το θέμα... Πως να πεισμωσω όταν δεν μπορώ να λύσω μια άσκηση

Σε ό,τι αφορά τη θεωρία, βρες ένα άτομο με υπομονή και "δίδαξέ του" το μάθημα. Όπου κολλάς, διάβαζέ το εκείνη τη στιγμή και προσπάθησε να το εξηγήσεις με δικά σου λόγια. Για τις ασκήσεις, διάβαζε με κάποιον φίλο σου που τα καταλαβαίνει καλύτερα για να σου εξηγεί πώς λύνονται.

Επίσης αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις, να το ρωτάς την ώρα που το διδάσκεσαι, αλλιώς θα μαζεύεις κενά χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι.
Δεν μπορώ (δεν θέλω βασικά) να ρωτάω και συνέχεια τι δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι στο ομαδικό με άλλα 7 άτομα και δεν θέλω να τα κρατάω και πίσω
 

Trilliax

Νεοφερμένος

Η Trilliax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας ειμαι ένας 17χρονος που προσπαθώ να μπω στην αρχιτεκτονική προφανώς θετική κατεύθυνση... Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω πάω και νυσταζω μετά από ένα τέταρτο ενώ μπορεί να έχω κοιμηθεί αμέσως πριν.. Και όταν διαβάζω μετά δεν μπορώ να τα συγκρατησω μετά από λίγο τα ξεχνάω...ακομη δεν μπορώ να συνδυάσω τα πολύπλοκα πράγματα πχ στις ταλαντώσεις στα δύο πρώτα μαθήματα ήμουν καλός και μετά μόλις συνεχίσαμε στα πιο σύνθετα πελαγωσα... Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα μαθήματα εκτός από έκθεση που είναι κάτι άλλο... Δεν ξέρω τι να κάνω δεν αντέχω άλλο νιώθω άχρηστος ότι δεν μπορω να μάθω τίποτα ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ... Όλες οι συμβουλές είναι κάτι παραπάνω από υπερχρησιμες.... Ευχαριστώ


Καλησπέρα!
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια Διάσπαση Προσοχής;
Στο λέω ως παθούσα, όπου αυτά που γράφεις τα έχω νιώσει στο πετσί μου. Πελάγωμα στα σύνθετα, πρόσληψη 1/4 πληροφοριών, καλή όμως στην έκθεση και τα πιο ελεύθερα θέματα, δυσκολία συγκέντρωσης και άγχος.
Ισως θα έπρεπε να το ψάξεις, γιατί από την εμπειρία μου στο λέω, η πειθαρχία από μόνη της δεν είναι αρκετή για κάποιους ανθρώπους.
Καλή σου τύχη <3
 

Άι Ντοντ Νόου

Νεοφερμένος

Ο Άι Ντοντ Νόου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια Διάσπαση Προσοχής;
Στο λέω ως παθούσα, όπου αυτά που γράφεις τα έχω νιώσει στο πετσί μου. Πελάγωμα στα σύνθετα, πρόσληψη 1/4 πληροφοριών, καλή όμως στην έκθεση και τα πιο ελεύθερα θέματα, δυσκολία συγκέντρωσης και άγχος.
Ισως θα έπρεπε να το ψάξεις, γιατί από την εμπειρία μου στο λέω, η πειθαρχία από μόνη της δεν είναι αρκετή για κάποιους ανθρώπους.
Καλή σου τύχη <3

Πως μπορώ να το ψάξω περαιτέρω αυτό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top