Πανελλήνιες εξετάσεις στα ΕΠΑΛ με απολυτήριο ΓΕΛ

niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Λοιπόν, αν κάποιος έχει απολυτήριο γενικού μπορεί να δώσει πανελλήνιες η απο εκει, η να γραφτεί στη β τάξη του επαλ, σε οποία ειδικότητα θέλει παρακολουθώντας μόνο τα μαθήματα ειδικότητας και στην επόμενη τάξη δίνει πανελλήνιες με επαλ α ομάδα, σε 4 μαθήματα, 2 γενικής και δυο ειδικότητας, για να εισαχθεί σε οποίο ΤΕΙ του αντίστοιχου τομέα. Είναι λίγο παράδοξο όμως γιατι μαθητής επαλ που έδωσε και δε πέρασε πουθενά, μπορεί να ξαναδώσει εξετάσεις απο άλλο τομέα χωρίς να ξανά κάνει την β λυκείου. Π.χ φέτος δίνω απο τον τομέα υγείας κ πρόνοιας, με 2 μαθήματα ειδικότητας που έχω διδαχθεί, δεν περνάω πουθενά και ξαναδινω την επόμενη χρόνια μαζι με τους γεωπόνους χωρίς να κάνω τα μαθήματα ειδικότητας τους, τα διαβάζω μονη μου και αν περάσω πέρασα. Μπάχαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ναι αλλά Niki,αν προσέξεις το προηγούμενο post,η κοπέλα μου είπε πως αν κάποιος έχει απολυτήριο Λυκείου από γενικό,ΔΕΝ μπορεί να δώσει πανελλήνιες,και απλά για να πάει να πάρει μια ειδικότητα μπορεί να παρακολουθεί τα αντίστοιχα μαθήματα..

Τι φάση παίζει ρε παιδιά να ξεκαθαρίζουμε γιατί κοντεύω πραγματικά να πεθάνω από το άγχος...έχω καμιά 18 μέσο όρο αλλά πανελλήνιες το κόβω κάνα πενταράκι να γράψω,γιατί τα παράτησα από τις αρχές λόγο του ότι δεν πήγαινα φροντιστήρια και από γενικό το κόβω δύσκολα χωρίς φροντιστήρια για να ξαναδώσω του χρόνου να μπω..οπότε σκέφτηκα το ενδεχόμενο για επαγγελματικό Λύκειο..ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΆΩ...ΜΠΟΡΕΊ ΚΆΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΊΟΣ ΈΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΉΡΙΟ ΛΥΚΕΊΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΔΏΣΕΙ ΠΑΝΕΛΛΉΝΙΕΣ ΑΠΌ ΕΠΆΛ,ΔΗΛΑΔΉ ΝΑ ΠΆΡΕΙ ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΏΣΕΙ ΜΕ ΟΜΆΔΑ Α';Πείτε μου σας παρακαλώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Funkheart

Νεοφερμένος

Ο Funkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπον ειμαι 27 ειμαι αποφοιτος γενικου και φετος τελειωσα την β λυκειου στο επαλ!
να ΤΟΝΙΣΩ οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ αποφοιτοι απο γενικα να δωσουν πανελληνιες στα επαλ!
μην ακουτε σαχλαμαρες!
εγω πηγα τωρα για να παρω το πτυχιο νοσηλευτων για να εργαστω στη νορβηγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Οπότε πρέπει να ΜΗΝ πάρω απολυτήριο για να δώσω από το επάλ πανελλαδικές και να εισαχθώ στην τριτοβάθμια με αποτέλεσμα να χάσω 2 χρόνια...κακά μαντάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Λογικά δεν είναι; πλεον το απολυτηριο απο επαλ είναι ακριβως ισοτιμο με του γενικου, οπότε δεν γίνεται να ξαναπάρεις απολυτηριο, παρα μόνο να παρεις ένα πτυχιο, και πρεπει να ξανακανεις τη β και τη γ επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Φίλε Μάκο, δεν είναι εκεί το θέμα!Πάντα το απολυτήριο επάλ ήταν ισότιμο με το απολυτήριο γενικού λυκείου!Δεν λέω να ξαναπάρω απολυτήριο,απλά να ΞΑΝΑΔΏΣΩ ΠΑΝΕΛΛΉΝΙΕΣ ΣΤΑ ΕΠΆΛ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΉΡΙΟ ΓΕΝΙΚΟΎ ΛΥΚΕΊΟΥ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
1) Οι απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις μόνο με τους υποψηφίους τελειόφοιτους ημερησίων ΓΕΛ
2) Οι απόφοιτοι εσπερινων ΓΕΛ μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις μόνο με τους υποψηφίους τελειόφοιτους εσπερινών ΓΕΛ
3) Οι απόφοιτοι ημερησίων ΕΠΑΛ (οποιασδήποτε ομάδας) μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις μόνο με τους υποψηφίους τελειόφοιτους ημερησίων ΕΠΑΛ (οποιασδήποτε ομάδας)
4) Οι απόφοιτοι εσπερινών ΕΠΑΛ (οποιασδήποτε ομάδας) μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις μόνο με τους υποψηφίους τελειόφοιτους εσπερινών ΕΠΑΛ (οποιασδήποτε ομάδας)
5) Οι απόφοιτοι β΄ κύκλου ημερησίών ΤΕΕ μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις μόνο με τους υποψηφίους τελειόφοιτους ημερησίων ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄
6) Οι απόφοιτοι β΄ κύκλου εσπερινών ΤΕΕ μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις μόνο με τους υποψηφίους τελειόφοιτους εσπερινών ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Λοιπόν έχω μία ερώτηση μπορεί να είναι ακυρη και ίσως να μην έχει βάση αλλά θα την καταθέσω λόγω του κλίματος των πανελληνίων που βρισκόμαστε.
Συνεπως η ερώτηση είναι η εξής
Εάν κάποιος τελείωσε και πήρε απολυτήριο απο το λύκειο μπορεί να δώσει εάν θέλει κάποια στιγμή πανελλήνιες στο ΕΠΑΛ??:hmm::hmm::hmm:
Το ρωτάω γιατι σήμερα έδωσαν του ΕΠΑΛ και σκέφτηκα μήπως γίνεται κάτι τέτοιο;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνεται αλλά νομίζω πως πρέπει να παρακολουθήσεις ξανά της δύο τελευταίες τάξεις του ΕΠΑΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολύ !!! ασ απαντησει και κανεις αλλοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F4e

Νεοφερμένος

Ο F4e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γίνεται τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenypap

Νεοφερμένος

Η lenypap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία,
Είμαι 25 και γραφτηκα φέτος εσπερινό επαλ με σκοπο να ξαναδωσω πανελλήνιες. Τομέα Υγείας.
Έχοντας ήδη απολυτήριο γενικού λυκείου παρακολουθώ μονο μαθηματα ειδικότητας 3 φορες την εβδομάδα.
Στις εξετάσεις θα εχω μαθηματικά,στα οποια δεν εχω καμιά ΜΑ ΚΑΜΙΑ ιδέα,γιατί δεν ασχολήθηκα ποτε.(πήγα θεωρητική στο γενικό)
Φροντιστήριο δεν θα πάω,και ο λόγος ειναι το χρηματικό.
Τι να κανω για να αρχίσω να μπαινω σιγά-σιγά στο νοημα; Από πού ν'αρχίσω; Είμαι χαμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Διάβασε μαθηματικά σιγα-σιγά. Λύσε ασκήσεις μόνη σου. υπάρχει πολύ υλικό στο νετ.
Βρες παλαιά θέματα και λύστα όλα. Δεν θα είναι εύκολο αλλά είναι εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξεκινήσεις από εκεί όπου έχεις τις περισσότερες ελλείψεις ,στην περίπτωση αυτή σου προτείνω να διαβάσεις καλά θεωρία , καταλαβαίνοντας την,και στην συνέχεια ασκήσεις πρώτα λυμένες και μετά να λύσεις εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AchilleasKar10

Νεοφερμένος

Ο AchilleasKar10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής:Είμαι 32 ετών και έχω απολύτηριο ΓΕΛ(Ενιαίο Λύκειο)2003 έδωσα πανελλήνιες(με τις τότε κατευθύνσεις)και έδωσα και 2η φορά το 2005 και έχω βεβαίωση πρόσβασης.Επίσης φέτος είμαι μαθητής σε εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Β' Πληροφορική για το Πτυχίο(και έχω ακόμα Γ' και Δ' τάξη)σε τρία χρόνια.Μπορώ να δώσω ανεξάρτητα αν είμαι μαθητής στο ΕΠΑΛ(με απολύτηριο ΓΕΛ),πανελλήνιες ΓΕΛ φέτος τον Ιούνιο(ομάδες προσανατολισμού κλπ);Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας με κατατοπίσει λιγάκι ευχαριστώ μιας και με ενδιαφέρει να εισαχθώ σε ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γεια παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής:Είμαι 32 ετών και έχω απολύτηριο ΓΕΛ(Ενιαίο Λύκειο)2003 έδωσα πανελλήνιες(με τις τότε κατευθύνσεις)και έδωσα και 2η φορά το 2005 και έχω βεβαίωση πρόσβασης.Επίσης φέτος είμαι μαθητής σε εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Β' Πληροφορική για το Πτυχίο(και έχω ακόμα Γ' και Δ' τάξη)σε τρία χρόνια.Μπορώ να δώσω ανεξάρτητα αν είμαι μαθητής στο ΕΠΑΛ(με απολύτηριο ΓΕΛ),πανελλήνιες ΓΕΛ φέτος τον Ιούνιο(ομάδες προσανατολισμού κλπ);Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας με κατατοπίσει λιγάκι ευχαριστώ μιας και με ενδιαφέρει να εισαχθώ σε ΤΕΙ.


Ναι εννοειται. Εφοσον εχεις απολυτηριο ΓΕΛ δινεις οσες φορες θες μετα πανελληνιες με τα μαθηματα του ΓΕΛ.
ΑΝ θες να δωσεις πανελληνιες με το συστημα των ΕΠΑΛ πρεπει να εχεις και το απολυτηριο του ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariamtx

Νεοφερμένος

Η mariamtx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία,
Είμαι 25 και γραφτηκα φέτος εσπερινό επαλ με σκοπο να ξαναδωσω πανελλήνιες. Τομέα Υγείας.
Έχοντας ήδη απολυτήριο γενικού λυκείου παρακολουθώ μονο μαθηματα ειδικότητας 3 φορες την εβδομάδα.
Στις εξετάσεις θα εχω μαθηματικά,στα οποια δεν εχω καμιά ΜΑ ΚΑΜΙΑ ιδέα,γιατί δεν ασχολήθηκα ποτε.(πήγα θεωρητική στο γενικό)
Φροντιστήριο δεν θα πάω,και ο λόγος ειναι το χρηματικό.
Τι να κανω για να αρχίσω να μπαινω σιγά-σιγά στο νοημα; Από πού ν'αρχίσω; Είμαι χα
οποτε ακομα και αν εχεις απολυτηριο απο γελ μπορεισ να δωσεισ πανελληνιεσ με τα επαλ?

Ναι εννοειται. Εφοσον εχεις απολυτηριο ΓΕΛ δινεις οσες φορες θες μετα πανελληνιες με τα μαθηματα του ΓΕΛ.
ΑΝ θες να δωσεις πανελληνιες με το συστημα των ΕΠΑΛ πρεπει να εχεις και το απολυτηριο του ΕΠΑΛ.
Γίνεται να δώσω πανελλήνιες με Επαλ ενω εχω τελειώσει γελ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Γίνεται να δώσω πανελλήνιες με Επαλ ενω εχω τελειώσει γελ;
Προφανώς και όχι. Αν επιτρεπόταν μπορείς να φανταστείς πόσοι θα το έκαναν και τι θα γινόταν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariamtx

Νεοφερμένος

Η mariamtx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Προφανώς και όχι. Αν επιτρεπόταν μπορείς να φανταστείς πόσοι θα το έκαναν και τι θα γινόταν.



Ναι αλλα σε παραπάνω σχόλιο (της lenypap) η ίδια αναφέρει πως ενω εχει απολυτήριο γενικού εχει γραφτεί σε Επαλ με σκοπό να δώσει πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα σε παραπάνω σχόλιο (της lenypap) η ίδια αναφέρει πως ενω εχει απολυτήριο γενικού εχει γραφτεί σε Επαλ με σκοπό να δώσει πανελληνιες


Στη Β΄ τάξη των ΕΠΑΛ μπορούν να εγγράφονται και απόφοιτοι όλων των τύπων Λυκείων οι οποίοι μπορούν, αφού παρακολουθήσουν ΜΟΝΟ τα μαθήματα τομέα και ειδικότητας (23 ώρες στη Β΄ τάξη και 23 ώρες στη Γ΄ τάξη), να αποκτήσουν πτυχίο της ειδικότητας που θα επιλέξουν και να δοκιμάσουν μια δεύτερη ευκαιρία για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με τις ειδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ. Ο μόνος τρόπος να δώσεις πανελλαδικές μέσω ΕΠΑΛ είναι να ξαναφοιτήσεις σύμφωνα με τα παραπάνω.
https://www.minedu.gov.gr/texniki-ek...nimerotiko-simeioma-gia-tis-thesmikes-allages
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top