Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,986 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,238 μηνύματα σε 78,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 450 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχει πραγματική Δημοκρατία;

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 15:15, 11-01-10:

οχι
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

giannis dog (giannis)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O giannis dog έγραψε: στις 15:17, 11-01-10:

σε σχεση με αλλες χωρες ναι
Παράθεση

dk13

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O dk13 έγραψε: στις 15:21, 11-01-10:

και απο που το βγαζεις αυτο το συμπερσμα
Παράθεση

georg13pao

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

O georg13pao www.e-parea.com έγραψε: στις 15:21, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από X-MAN
Είναι δύσκολο να υπάρξει και να λειτουργήσει πραγματική δημοκρατία κάπου, πόσο μάλλον στην Ελλάδα που είμαστε ένας ιδιαίτερος λαός!
Σιγά τον ιδιαίτερο λαό.
Παράθεση

dk13

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O dk13 έγραψε: στις 15:26, 11-01-10:

δλδ τι ιδιαιτερο εχουμε απο τουσ αλλου δλδ εχουμε λεφτα,ειμαστε ανεπτυγμενοι,εχουμε τουριστεσ το καλοκαιρι και το χειμωνα τι για πεσ μου
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 15:29, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από dk13
δλδ τι ιδιαιτερο εχουμε απο τουσ αλλου δλδ εχουμε λεφτα,ειμαστε ανεπτυγμενοι,εχουμε τουριστεσ το καλοκαιρι και το χειμωνα τι για πεσ μου
οι ελληνες συνηθως γραφουνε τους νομους στα αρ***** τς μαλλον αυτο εννοει...
Παράθεση

dk13

Μαθητής Α' γυμνασίου

O dk13 έγραψε: στις 15:33, 11-01-10:

αυτο ακριβωασ φιλε μου
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε: στις 15:38, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από dk13
αυτο ακριβωασ φιλε μου
φιλη, φιλε μου
Παράθεση

dk13

Μαθητής Α' γυμνασίου

O dk13 έγραψε: στις 15:40, 11-01-10:

το ιδιο ειναι
Παράθεση

m3ik0 (Αλέξανδρος)

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O m3ik0 . έγραψε: στις 15:42, 11-01-10:

To ότι γράφουμε τους νόμους στα @ρχιδι@ μας δεν είναι κάτι που πρέπει να υπερηφανευόμαστε.
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Πτυχιούχος

H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος --- . Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε: στις 15:47, 11-01-10:

Καραμέλα η δημοκρατία...
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε: στις 15:49, 11-01-10:

Όχι, δεν έχουμε δημοκρατία.

Θα τεκμηριώσω εννοιολογικά:

Δημοκρατία=δήμος+κρατέω. Δλδ κάθε εξουσία την ασκεί ο λαός.

Λέγοντας δήμος, οι αρχαίοι εννοούσαν όλον τον δήμο, και όχι καθαρά την πλειοψηφεία.

Ε όταν το 35% κάνει κυβέρνηση, όχι μόνο δεν ασκεί η πλειοψηφεία, αλλά αποφασίζει η μειοψηφεία.

Επίσης, ακόμα και αυτό το 35% δεν ξέρω κατα πόσο ήταν ελεύθεροι να το επιλέξουν, ή κατα πόσο παρασύρθηκαν. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Παράθεση

dk13

Μαθητής Α' γυμνασίου

O dk13 έγραψε: στις 15:52, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Καραμέλα η δημοκρατία...
τι εννοεισ καραμελα
Παράθεση

m3ik0 (Αλέξανδρος)

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O m3ik0 . έγραψε: στις 15:52, 11-01-10:

είναι και το ρουσφέτι στην μέση
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 15:54, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn

Λέγοντας δήμος, οι αρχαίοι εννοούσαν όλον τον δήμο, και όχι καθαρά την πλειοψηφεία.

Ε όταν το 35% κάνει κυβέρνηση, όχι μόνο δεν ασκεί η πλειοψηφεία, αλλά αποφασίζει η μειοψηφεία.

Επίσης, ακόμα και αυτό το 35% δεν ξέρω κατα πόσο ήταν ελεύθεροι να το επιλέξουν, ή κατα πόσο παρασύρθηκαν. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Αναρωτιομουν που ησουν.
Παράθεση

Anthony

Φοιτητής

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 691 μηνύματα.

O Anthony έγραψε: στις 15:57, 11-01-10:

τι ειναι αυτο το 35% ?
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε: στις 16:00, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Αναρωτιομουν που ησουν.
...
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Anthony
τι ειναι αυτο το 35% ?
το ποσοστό που κάνει συνήθως κυβέρνηση στις εκλογές.

καλά μπορεί και να είναι και 40% και 32%. Μέσο όρο βάζω.
Παράθεση

Anthony

Φοιτητής

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 691 μηνύματα.

O Anthony έγραψε: στις 16:02, 11-01-10:

οχι,εννοω αυτο το 36% ειναι το ποσοστο του "λαου" που ψηφισε το κομμα αυτο???
Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

O In Flames έγραψε: στις 16:04, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Anthony
οχι,εννοω αυτο το 36% ειναι το ποσοστο του "λαου" που ψηφισε το κομμα αυτο???
Και καλά, ναι.

Ούτε για αυτό μπορώ να'μαι σίγουρος. Οι στατιστικές αυτά δείχνουν στις εκλογές πάντως.
Παράθεση

SuXu-MuXu

Φοιτητής

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O SuXu-MuXu έγραψε: στις 16:12, 11-01-10:

Και καλά, ναι.

Ούτε για αυτό μπορώ να'μαι σίγουρος. Οι στατιστικές αυτά δείχνουν στις εκλογές πάντως.

Τι σημαίνει "και καλά, ναι";

Είτε το 35% του λαού όπως λες ψήφισε ένα συγκεκριμένο κόμμα είτε όχι, δεν υπάρχει κάποια ενδιάμεση κατάσταση για να λέμε "και καλά".

Και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι ο τρόπος εκλογής του εκάστοτε κόμματος είναι δημοκρατικός. Μπορεί εσύ προσωπικά να μην συμφωνείς με αυτή την επιλογή του λαού αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να την αμφισβητείς, πόσο μάλλον όταν μιλάς για δημοκρατία. Γιατί αυτό είναι δημοκρατία, να σέβεσαι και να αποδέχεσαι την άποψη της πλειοψηφίας ακόμη και αν δεν συμφωνείς με αυτή.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια