Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,963 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,062 μηνύματα σε 78,923 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 180 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε ότι στην Ελλάδα υπάρχει πραγματική Δημοκρατία;

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O φορουμακιας έγραψε: στις 15:31, 05-01-14:

Περισσότερη δημοκρατία υπήρχε κατά κάποιον τρό επί δικτακτορίας παρά τώρα.Η χούντα () έκανε και κανά τρίαρι δημοψηφισματα αν θυμάμαι καλά,διορθώστε με αν έχω κάνει λάθος.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Φοιτητής

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 850 μηνύματα.

O Βλα έγραψε: στις 15:47, 05-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από φορουμακιας
Περισσότερη δημοκρατία υπήρχε κατά κάποιον τρό επί δικτακτορίας παρά τώρα.Η χούντα () έκανε και κανά τρίαρι δημοψηφισματα αν θυμάμαι καλά,διορθώστε με αν έχω κάνει λάθος.
Να σε διορθώσω.
Δημοψήφισμα θεωρούνται εκείνες οι γελοιότητες που ψήφιζαν με πολιτικά κρητίρια (οι πολιτικοί κρατούμενοι δεν ψήφιζαν) και ήταν αποδεδειγμένα πλέον νόθα;
Δημοκρατία δεν υπάρχει ούτε τώρα, αλλά ούτε και τότε.

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Και γω σου λεω πως απο το χαος προτιμαω τους αρχοντες. Αλλωστε η υποκειμενικη σου γνωμη δεν σημαινει πως ειναι και η σωστη. Το τι ειναι ψευτικες αξιες η οχι δεν θα το κρινεις αποκλειστικα εσυ.
Άρχοντες ή Χάος δηλαδή.
Αυτό εσύ το λες αντικειμενικό;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βλα : 05-01-14 στις 15:47. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 15:56, 05-01-14:

Δηλαδη εσυ θεωρεις πιο αντικειμενικο το ή αμεση δημοκρατια αλλιως τιποτα;

Παντως προτιμω την δημοκρατια μας απο καθε ειδους "κομμουνιστικους παραδεισους" που εζησε η ανθρωποτητα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 05-01-14 στις 16:00.
1
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Φοιτητής

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 850 μηνύματα.

O Βλα έγραψε: στις 18:33, 05-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Δηλαδη εσυ θεωρεις πιο αντικειμενικο το ή αμεση δημοκρατια αλλιως τιποτα;

Παντως προτιμω την δημοκρατια μας απο καθε ειδους "κομμουνιστικους παραδεισους" που εζησε η ανθρωποτητα...
Δεν έχει σημασία τι θεωρώ εγώ, το θέμα είναι ότι η αμεση δημοκρατία είναι, αντικειμενικά, καλύτερο πολίτευμα από την αριστοκρατία.
Γιατί στην άμεση ή ημιαντιπροσωπευτική δημοκρατία τον λόγο έχει η πλειοψηφία και ο ίδιος ο λαός λύνει τα προβλήματα του.
Εσύ πάλι λες ότι είναι καλό να υπάρχουν άρχοντες που αποφασίζουν για το δικό μας μέλλον με βάση τα συμφέροντα τους.
Μάλλον εσύ δεν είσαι αντικειμενικός.

Και επίσης, εμείς οι άθρωποι έχουμε μυαλό και δημιουργούμε.
Το ότι η πρώτη προσπάθεια για σοσιαλισμό απέτυχε, δεν σημαίνει τίποτα για τον σοσιαλισμό καθεαυτού.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 19:05, 05-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Βλα
Το ότι η πρώτη προσπάθεια για σοσιαλισμό απέτυχε, δεν σημαίνει τίποτα για τον σοσιαλισμό καθεαυτού.
Καλο ειναι να μην τα εξιδανικευουμε ολα....... ειδικα οταν υπαρχουν δεκαδες εκατομμυρια νεκροι. Και ακομα περισσοτερο οταν καποιοι μιλουσαν για παραδεισους
Παράθεση

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

O youhou έγραψε: στις 19:15, 05-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Βλα
Δεν έχει σημασία τι θεωρώ εγώ, το θέμα είναι ότι η αμεση δημοκρατία είναι, αντικειμενικά, καλύτερο πολίτευμα από την αριστοκρατία.
Γιατί στην άμεση ή ημιαντιπροσωπευτική δημοκρατία τον λόγο έχει η πλειοψηφία και ο ίδιος ο λαός λύνει τα προβλήματα του.
Εσύ πάλι λες ότι είναι καλό να υπάρχουν άρχοντες που αποφασίζουν για το δικό μας μέλλον με βάση τα συμφέροντα τους.
Μάλλον εσύ δεν είσαι αντικειμενικός.

Και επίσης, εμείς οι άθρωποι έχουμε μυαλό και δημιουργούμε.
Βασικα, τα παρουσιαζεις οπως εσυ θελεις να τα βλεπεις.Οταν προκειται για πολιτικη,σημασια δεν εχει η θεωρια αλλα τα αποτελεσματα που θα επιφερει αυτη.Ουσιαστικα,η αμεση δημοκρατια δεν εφαρμοστηκε ποτε.Αν εσυ,βεβαια, λεγοντας αμεση δημοκρατια εννοεις την αρχαια αθηνα, τοτε οντως ειχε αποτελεσματα αλλα σε βαρος των αλλων κρατων.

Σε αυτο που λες για τον σοσιαλισμο δεν μπορω να καταλαβω τι παει να πει η πρωτη προσπαθεια απετυχε.Στη δευτερη,δηλαδη,τι θα αλλαξει;
1
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 197 μηνύματα.

O your_idol έγραψε: στις 01:02, 10-09-15:

Πουθενά δεν υπάρχει πραγματική δημοκρατία, παρά μόνο στην....ανεφάρμοστη θεωρία από τύπους καθισμένους σε θεωρεία!

Ωπ, στο σχουλ έγραφα, δεν το πρόσεξα...
Παράθεση

john_doe

Δραστήριο Μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O john_doe έγραψε: στις 01:09, 10-09-15:

Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

1
1
Παράθεση

Sommerfeld

Δραστήριο Μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε: στις 14:44, 19-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από john_doe
Το σημαντικό είναι ότι υπάρχει ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

Εσύ τι πίνεις και δεν μας δίνεις, είπαμε??
1
Παράθεση

_Σταύρος_ (Σταύρος, χωρίς _ _)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O _Σταύρος_ έγραψε: στις 22:28, 06-10-19:

Ένα αστείο αν θες να πεις, αν θέλεις να γελά κανείς, λέγε....δημοκρατία
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια