Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,110 εγγεγραμμένα μέλη και 2,483,127 μηνύματα σε 79,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπέρ ή κατά των Πανελληνίων;

agiostimotheos

Φοιτητής

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε: στις 18:56, 23-12-08:

Είναι γνώστη η "σφαγή" των πανελλαδικών στην οποία ρίχνονται οι μαθητές στην τρίτη λυκείου για να μπορέσουν να περάσουν στην σχολή που επιθυμούν. Συζητιέται έντονα κατά καιρούς η κατάργησή τους.
Πιστεύετε οτι εάν εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο θα ευνοούνταν οι μαθητές?

Με 2 λόγια είστε υπέρ ή κατά των πανελλαδικών?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 19:00, 23-12-08:

εξαρταται το συστημα που θα δοκιμασουν
σιγουρα δν γινεται μια κοινωνια να αποτελειται μονο απο δικηγορους και γιατρους.
οι πανελληνιες λιγη σχεση εχουν με τα μαθηματα του πανεπιστημιου και ειναι φυσικο να μην ειναι ενας σωστος τροπος εισαγωγης στην τριτοβαθμια.
το δικαιωμα στην εκπαιδευση χωρις πληρωμη ειναι σιγουρα το ζητουμενο, επομενως τα ιδιοτικα πανεπιστημια δν ειναι λυση.
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 19:04, 23-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
Είναι γνώστη η "σφαγή" των πανελλαδικών στην οποία ρίχνονται οι μαθητές στην τρίτη λυκείου για να μπορέσουν να περάσουν στην σχολή που επιθυμούν. Συζητιέται έντονα κατά καιρούς η κατάργησή τους.
Πιστεύετε οτι εάν εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο θα ευνοούνταν οι μαθητές?
Με 2 λόγια είστε υπέρ η κατά της κατάργησης τους?

υπερ αλλα με την προυποθεση οπως ειπε και ο φανης τα μαθηματα να γινουν πιο σχετικα με τον κλαδο π θελει ο καθενας..
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 19:06, 23-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από ilias_o_
υπερ αλλα με την προυποθεση οπως ειπε και ο φανης τα μαθηματα να γινουν πιο σχετικα με τον κλαδο π θελει ο καθενας..
και εδω ειναι το προβλημα
εγω στο πολυτεχνιο κανω διαφορετικα μαθηματα απ οτι κανουν στην παντειο
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 19:09, 23-12-08:

βσκ δν πολυκαταλαβα τι εννοεις τωρα... εγω λεω οτι καποιος πχ π θελει πολυτεχνειο σαν εσενα να κανει στη γ ηλεκτρολογια αλλα να μν κανει αοδε.. κατι τετοιο...
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 19:11, 23-12-08:

αυτο που εννοω ειναι
ενα λυκειο το οποιο θα δινει μια ποιοτικη γενικη γνωση με εργαστιρια και πειραματα
και ενα πανεπιστημιο αποκομμενο απο τις εξετασεις του λυκειου
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 19:11, 23-12-08:

υπέρ, έχουμε ήδη αρκετούς πτυχιούχους, δε χρειάζεται να τους πολλαπλασιάσουμε, δεν είναι ανάγκη να τελειώσουν όλοι οι έλληνες ένα πανεπιστήμιο...
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 19:13, 23-12-08:

qwerty δν ειναι τοσο απλο.
το πανεπιστημιο αλλωστε δν ειναι ενα πτυχιο
ειναι πηγη που οποιοσδιποτε μπορει να παει για να παρει γνωσεις
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε: στις 19:29, 23-12-08:

Για να παραθέσω ένα παράδειγμα από Ευρώπη. Στην Γαλλία ο θεσμός των πανελληνίων(πανγαλλικών ) δεν υπάρχει. Οι μαθητές διαλέγουν την κατεύθυνσή τους και με το ανάλογο απολυτήριο που παίρνουν μπαίνουν στις αντίστοιχες σχολές που επιθυμούν. ΟΜΩΣ από την στιγμή που θα μπουν καλούνται στο τέλος του πρώτου χρόνου (συνήθως) να δώσουν εξετάσεις στις οποίες εάν αποτύχουν φεύγουν από την σχολή. Σαν αποτέλεσμα δεν υπάρχουν εκεί αυτό που λέμε αιώνιοι φοιτητές. (από την άλλη υπάρχουν αιώνιοι άνεργοι και ανειδίκευτοι).
Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε: στις 20:44, 23-12-08:

Υπέρ. Αλλά όχι πως μου αρέσει και το σύστημα, αλλά από το να μπαίνει ο καθένας όπου θέλει και να γίνουμε μπάχαλο καλά είναι.
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 21:37, 23-12-08:

Κατά. Θα μπορούσαν να υπάρχουν ξεχωριστές εξετάσεις για το κάθε πανεπιστήμιο.
Παράθεση

TiNk!!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H TiNk!!! έγραψε: στις 22:03, 23-12-08:

Είμαι κατά των πανελλαδικών χωρίς όμως να είμαι απόλυτη.Το λύκειο μετατρέπεται σε έναν προθάλαμο για τις πανεπιστημιακές σχολές προωθώντας την παπαγαλία,την στείρα αποστήθιση και νεκρώνοντας την κριτική σκέψη των μαθητών.Έτσι τελειώνοντας το λύκειο διαπιστώνεις πως δεν έχεις αποκτήσει σφαιρικές γνώσεις αλλά ότι γνωρίζεις μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης.Ο χρόνος είναι περιορισμένος και ιδιαίτερα στην Γ' Λυκείου δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις τα υπόλοιπα μαθήματα ακόμα κι αν το θες(μου το έχουν πει αρκετά άτομα).Από την άλλη μεριά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρξει κάποιο άλλο τόσο αδιάβλητο σύστημα στο οποίο οι υποψήφιοι θα κρίνονταν αυστηρά και αντικειμενικά.
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε: στις 23:22, 23-12-08:

Κατά. Οι πανελλήνιες ειναι μακράν το πιο ηλίθιο σύστημα εισαγωγής. Είμαι υπέρ των εισαγωγικών εξετάσεων.

Ο μόνος μου ενδοιασμός βέβαια είναι αυτός:

Αρχική Δημοσίευση από TiNk!!!
Από την άλλη μεριά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρξει κάποιο άλλο τόσο αδιάβλητο σύστημα στο οποίο οι υποψήφιοι θα κρίνονταν αυστηρά και αντικειμενικά.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 00:49, 24-12-08:

Κατα των πανελλαδικων στη μορφη που ειναι τωρα. Καταρχην ειναι απιστευτα βλακωδες να εισαι αναγκασμενος να δωσεις εξετασεις σε πανελληνιο επιπεδο για να μπεις σωνει και καλα στην τριτοβαθμια εκπαιδευση (ή οκ μπορεις να μη κανεις μηχανογραφικο αλλα εκει σε σπρωχνουν). Αν υπηρχε η δυνατοτητα να μη δωσει καποιος μαθηματα πανελλαδικα θα ηταν καλυτερα ακομα και αν δεν τις καταργουσαν τελειως.
Γενικα παντως πιστευω οτι χρειαζεται μεγαλη αναδιαμορφωση το συστημα της εισαγωγης στην τριτοβαθμια και καλο ειναι που θελουν να το αλλαξουν. Ελπιζω το μελλοντικο συστημα να ειναι καλυτερο...
Παράθεση

prwteas

Φοιτητής

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε: στις 01:02, 24-12-08:

Πάση θυσία να καταργηθούν. Με το υπάρχον σύστημα γεννάται στο μαθητή η ψευδαίσθηση ότι η μετάβασή του στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μετά το πέρας του Λυκείου είναι επιβεβλημένη. Έτσι έχουμε γεμίσει σωρεία ανέργων πτυχιούχων. Ας επαναφερθούν οι εισαγωγικές εξετάσεις.
Παράθεση

agent007

Φοιτητής

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O agent007 έγραψε: στις 01:03, 24-12-08:

Υπερ.
Παράθεση

Black_Butterfly (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 930 μηνύματα.

H Black_Butterfly έγραψε: στις 01:23, 24-12-08:

Κανονικά 8α έπρεπε ο κα8ένας να πάει σε όποια σχολή πραγματικά θέλει και του αρέσει χωρίς να σκέφτεται μόρια και βλακείες.
Πιστεύω εκεί θα φανεί άμα μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό το αντικείμενο, με τις εξεταστικές, μαθήματα κτλ.

Εναλλακτικά, να γινόταν εξετάσεις αλλα να δίναμε σχετικά μα8ηματα με το αντικείμενο τις σχολής που μας ενδιαφέρει τα οποία να είχαν - εκείνα και ανάλογα την σχολή - συντελεστή βαρύτητας.

Λίγο δύσκολα για τα δεδομένα του συστήματος μας και τα δυο ε?
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 01:26, 24-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
υπέρ, έχουμε ήδη αρκετούς πτυχιούχους, δε χρειάζεται να τους πολλαπλασιάσουμε, δεν είναι ανάγκη να τελειώσουν όλοι οι έλληνες ένα πανεπιστήμιο...
Άρα είσαι κατά, με τις πανελλήνιες που όλοι τα δηλώνουν όλα μπάινει η σάρα και η μάρα όπου να ναι και λένε ότι τελειώσαν το πανεπιστήμιο. Πίστεψε με αν έδινες εξετάσεις εκεί που σε ενδιέφερε, και θα είχε χαμηλότερη βάση και θα έμπαιναν μόνο όσοι πραγματικά ήθελαν/ άξιζαν... Επίσης δεν μπορεις τα μαθήματα του Γυμνασίου να τα συγκρίνεις με το Λύκειο...

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Υπέρ. Αλλά όχι πως μου αρέσει και το σύστημα, αλλά από το να μπαίνει ο καθένας όπου θέλει και να γίνουμε μπάχαλο καλά είναι.
Τι σε πειράζει στο να μπαίνει ο καθένας όπου θέλει από τη στιγμή που θα δώσει εξετάσεις για να μπει στο πανεπιστήμιο; Δηλαδή θέλω εγώ να σπουδάσω ιατρική και γράφω εκεί 18, δεν μπαίνω με τπτ γιατί θα δηλώσουν πολλοί. Ενώ αντίθετα θα ευνοηθούν οι άλλες σχολές που πολλοί μπαίνουν στην τύχη καθώς θα μπουν άτομα που θέλουν/ αξίζουν να ασχοληθούν... Εγώ στο μηχανογραφικό μου του χρόνου θα βάλω το πολύ 5 σχόλες που με ενδιαφέρουν μόνο. Το να τα δηλώσεις όλα κακό κάνεις καθώς ανεβάζεις τις βάσεις ειδικά άμα μπεις σε άσχετο, συν του ότι αποκλείεται να σου αρέσουν όλες οι σχολές. Κυρίως το πρόβλημα υπάρχει στους ίδιους τους μαθητές, κακό στους εαυτούς μας κάνουμε να τα δηλώνουμε όλα...
Παράθεση

TiNk!!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H TiNk!!! έγραψε: στις 01:30, 24-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα
Κανονικά 8α έπρεπε ο κα8ένας να πάει σε όποια σχολή πραγματικά θέλει και του αρέσει χωρίς να σκέφτεται μόρια και βλακείες.
Πιστεύω εκεί θα φανεί άμα μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό το αντικείμενο, με τις εξεταστικές, μαθήματα κτλ.

Εναλλακτικά, να γινόταν εξετάσεις αλλα να δίναμε σχετικά μα8ηματα με το αντικείμενο τις σχολής που μας ενδιαφέρει τα οποία να είχαν - εκείνα και ανάλογα την σχολή - συντελεστή βαρύτητας.

Λίγο δύσκολα για τα δεδομένα του συστήματος μας και τα δυο ε?
Αν εφαρμοζόταν αυτό θα γέμιζαν όλες οι σχολές ακόμα και η νομική,ιατρική,στρατιωτικές σχολές κλπ μέχρι να αποδειχθεί ποιος αξίζει.Ακόμα πόσο αντικειμενικοί είναι οι καθηγητές των ΑΕΙ/ΤΕΙ για να κρίνουν τους φοιτητές?Όλοι πτυχιούχοι και αριστούχοι θα ήταν
Παράθεση

Black_Butterfly (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 930 μηνύματα.

H Black_Butterfly έγραψε: στις 01:37, 24-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από TiNk!!!
Αν εφαρμοζόταν αυτό θα γέμιζαν όλες οι σχολές ακόμα και η νομική,ιατρική,στρατιωτικές σχολές κλπ μέχρι να αποδειχθεί ποιος αξίζει.Ακόμα πόσο αντικειμενικοί είναι οι καθηγητές των ΑΕΙ/ΤΕΙ για να κρίνουν τους φοιτητές?Όλοι πτυχιούχοι και αριστούχοι θα ήταν
Και τώρα γεμίζουν οι σχολές με άτομα που δεν τους ενδιαφέρει η σχολή και που αργότερα 8α βαριούνται το μελλοντικό τους επάγγελμα τους επειδή δεν είχαν αρκετά μόρια για να μπουν στην σχολή που πραγματικά ήθελαν.

Επίσης και τώρα κα8ηγητές αει /τει μας κρίνουν κατα κάποιον τρόπο,Αυτόι βάζουν τα 8έματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Υπέρ ή Κατά των Φροντιστηρίων ; - Από gata_eisai
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εκπαιδευτικοί - Καθηγητές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-03-19 στις 14:34.
    • Προξενιό: Υπέρ ή κατά; - Από kleftra
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-11-18 στις 01:34.
    • Υπέρ ή κατά του γάμου; - Από Deutsch... Lover
      Το θέμα έχει λάβει 77 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-17 στις 20:55.
    • Φοροκάρτα, Υπέρ ή Κατά; - Από parafernalia
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-11 στις 14:35.
    • Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου; - Από αδαμαντια52071
      Το θέμα έχει λάβει 164 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-01-11 στις 13:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα