madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Είναι το όνειρο μου απλά επειδή ήμουν 2 χρόνια μετά την αποφοίτηση Ολλανδία για Εργασία δεν το κυνήγησα..ευκαιρία φέτος με την αλλαγή συστήματος..
Εκτός απο αξιωματικών θες κάτι άλλο; εγω σημαιοφόρος λιμενικου
Εγώ μετά την αξιωματικών λογικά θα βάλω νομική Θεσσαλονίκης Αλλά εντάξει ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρη. Λιμενικό δεν μου αρέσει τόσο.. πυροσβεστική επίσης..
 

Baggelitsa36

Νεοφερμένος

Η Baggelitsa36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Βασικά, βγήκε σχετική διευκρίνιση ότι δεν αλλάζει η ύλη στις πανελλήνιες. Όντως με αυτούς δεν ξέρεις τι θα γίνει, ειδικά στις εξετάσεις. Εννοώ έχει κυκλοφορήσει ένα κριτήριο στην έκθεση που το έστειλε το ιεπ δηλαδή, είναι επίσημο, δεν το σκέφτηκε κάποιος τυχαίος φιλόλογος, το οποίο διαφέρει πάρα πολύ με ο,τι έχουμε κάνει στην έκθεση μέχρι τώρα, εάν γράψεις: 'έκθεση γ λυκείου ηλιθιότητα' θα το δεις. Κάτι έχουν πει για ιστοριογραφικές σχολές στην ιστορία... Οτιναναι!!!!!!:/:

Σχεδόν το αποκλείω. Δύσκολα να αλλάξουν την ύλη έτσι τώρα. Αλλά πάλι με αυτούς ποτέ δεν ξες !


Ας ελπισουμε να μην αλλαξουν κατι τελευταια στιγμη...
 

Baggelitsa36

Νεοφερμένος

Η Baggelitsa36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Φέτος δίνω πανελληνιες για πρώτη φορά και στοχευω στη Φαρμακευτική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και όταν ακούω συμμαθητές μου να λένε πόσο διάβασαν ή πόσο έγραψαν στα διαγωνισματα, στεναχωριέμαι και σκέφτομαι ότι εγώ δεν τους φτάνω. Ο στόχος μου είναι υψηλός και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν διάβαζα με τις ώρες. Ήμουν πάντα καλη αλλά βασιζομουν στο μυαλό μου γιατί αυτό αρκούσε παλαιότερα. Όμως, Έχω καταλάβει ότι οι πανελληνιες δεν είναι για τους έξυπνους αλλά για τους επιμελεις, τους διαβαστερους και αυτούς που επιμένουν στην λεπτομέρεια.
Πιστεύετε ότι ένας τόσο υψηλός στόχος επιτυγχάνεται κυρίως με το μυαλό και λιγότερο με το διάβασμα ή το αντίθετο;

Μην αγχωνεσαι καθολου και γω το εχω αυτο και προσπαθω να το εξαλειψω..το να διαβαζει καποιος για ωρες δεν σημαινει οτι θα πετυχει κιολας αυτο που χρειαζεται ειναι οργανωση, συστηματικο διαβασμα και υπνος!!
Επιτυγχανεται κυριως με το μυαλο αυτο πιστευω!! Good Luck:clapping:
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ας ελπισουμε να μην αλλαξουν κατι τελευταια στιγμη...
Εάν ήταν να αλλάξει κατι, θα ήταν η μείωση της ύλης. Δυστυχώς δεν μειώθηκε, παρά τις αντιδράσεις από εκπαιδευτικούς. Μόνο αν βγάλει το υπουργείο επιπλέον διευκρινίσεις, που αμήν και πότε....
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Kαλησπέρα σε όλους :)

Μόλις πριν λίγο καιρό αποφοίτησα απο το τμήμα φιλολογίας και ξαναδίνω πανελλαδικές διαβάζοντας μόνη μου φυσικά.
Μια απορία έχω σχετικά με την ιστορία .Διάβασα στο φόρουμ ότι στη β ομάδα δε θα εξεταστούν πηγές παρ' όλ' αυτά δεν βρήκα κάτι σχετικό σε διάφορα site σχετικά με τον τρόπο εξέτασης καθώς ολα αναφέρουν ότι θα εξεταστούν πηγές.
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει σχετικά;
ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Kαλησπέρα σε όλους :)

Μόλις πριν λίγο καιρό αποφοίτησα απο το τμήμα φιλολογίας και ξαναδίνω πανελλαδικές διαβάζοντας μόνη μου φυσικά.
Μια απορία έχω σχετικά με την ιστορία .Διάβασα στο φόρουμ ότι στη β ομάδα δε θα εξεταστούν πηγές παρ' όλ' αυτά δεν βρήκα κάτι σχετικό σε διάφορα site σχετικά με τον τρόπο εξέτασης καθώς ολα αναφέρουν ότι θα εξεταστούν πηγές.
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει σχετικά;
ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Το θέμα β είναι αποκλειστικά πηγές. Δεν ευσταθεί ότι δεν θα εξεταστούν. Μπορείς να δεις το περσινό θέμα πανελλαδικών, γιατι η δομή των θεμάτων με εκείνων τον τρόπο θα είναι δομημένη. Πιάνουν 50 στα 100 οι πηγές.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
23-01-20 Εγκύκλιος ενημέρωσης για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2020 με το ΝΕΟ σύστημα (μαθητές και απόφοιτοι)
https://www.minedu.gov.gr/publicati...ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ_ΓΕΛ_ΓΙΑ_ΝΕΟ_ΣΥΣΤΗΜΑ_2020_με_ΑΔΑ.pdf


23-1-2020 Εγκύκλιος ενημέρωσης για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2020 με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα (μόνο απόφοιτοι)
https://www.minedu.gov.gr/publicati...ΒΑΣΗ_ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ_ΠΑΛΑΙΟ_ΣΥΣΤΗΜΑ_2020_με_ΑΔΑ.pdf
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στην νέα ύλη της χημείας, οι ιδιότητες των υγρών είναι μέσα? ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στην νέα ύλη της χημείας, οι ιδιότητες των υγρών είναι μέσα? ευχαριστώ εκ των προτέρων


Ανήκει στην υποενότητα «μεταβολές καταστάσεων της ύλης», οπότε οχι. Είναι εκτός ύλης.
 

Σοφία Γιαννιού

Νεοφερμένος

Η Σοφία Γιαννιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ποσό εφικτό είναι,εάν τα δώσει κάποιος όλα,και διαβάζει πολυ τους τελευταιουσ 4 μηνες,ενώ παράλληλα έχει βάσεις...(θεωρητική κατεύθυνση) να πετύχει τον στόχο του δηλαδή 17.500 περίπου;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ποσό εφικτό είναι,εάν τα δώσει κάποιος όλα,και διαβάζει πολυ τους τελευταιουσ 4 μηνες,ενώ παράλληλα έχει βάσεις...(θεωρητική κατεύθυνση) να πετύχει τον στόχο του δηλαδή 17.500 περίπου;
Είναι εφικτό, αλλά θα πρέπει να μην αφήνεις ανεκμετάλλευτη καμία μέρα από εδώ και πέρα. Είναι λίγο και θέμα των θεμάτων που θα πέσουν, αλλά προλαβαίνεις να διαβάσεις και να γράψεις τόσο.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδια να ρωτήσω, οι πίνακες στην κοινωνιολογία ειναι στην υλη;
Ευχαριστώ :)
Όχι δεν είναι στην ύλη, αλλά μπορείς άμα θες να τους διαβάσεις, όχι αποστήθιση, για καλύτερη κατανόηση κεφαλαίων
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Όχι δεν είναι στην ύλη, αλλά μπορείς άμα θες να τους διαβάσεις, όχι αποστήθιση, για καλύτερη κατανόηση κεφαλαίων

Σε ευχαριστώ πολυ .
Εχω διαβασει και αλλες απαντήσεις σου κι εισαι παρα πολυ βοηθητική! :)
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ .
Εχω διαβασει και αλλες απαντήσεις σου κι εισαι παρα πολυ βοηθητική! :)
Παρακαλώ πολύ, και ευχαριστώ!!! Σε γενικές γραμμές φροντίζω να λέω πράγματα τα οποία στέκουν, που τα λένε καθηγητές. Βέβαια, νομίζω το μόνο μάθημα που είναι "αβέβαιο" φέτος είναι η έκθεση! Με διαφορετικό τρόπο μας λένε να γράφουμε στο σχολείο από ότι στο φροντιστήριο. Αυτός ο διαφορετικός τρόπος είναι ένα θέμα, που μπορεί να κοστίσει μονάδες. Αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει όλοι να επιμείνουν στην εκφώνηση. Δηλαδή, δεν γίνεται στο θέμα Γ να σου βάλει στο πρώτο σκέλος ερώτηση κατανόησης, και στο δεύτερο πες τη δικιά σου γνώμη, και ο μαθητής σύν αυτά να αναλύει και τη γλώσσα του κειμένου, ή αν είναι ομοδιηγητικος ή ετεροδιηγητικος.... Άλλωστε αν κάνει και αυτή την ανάλυση θα ξεφύγει πολύ η απάντηση! Θα πάει σίγουρα 3 παράγραφοι, ενώ όλοι λένε πως το θέμα Γ είναι 2 παράγραφοι.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Παρακαλώ πολύ, και ευχαριστώ!!! Σε γενικές γραμμές φροντίζω να λέω πράγματα τα οποία στέκουν, που τα λένε καθηγητές. Βέβαια, νομίζω το μόνο μάθημα που είναι "αβέβαιο" φέτος είναι η έκθεση! Με διαφορετικό τρόπο μας λένε να γράφουμε στο σχολείο από ότι στο φροντιστήριο. Αυτός ο διαφορετικός τρόπος είναι ένα θέμα, που μπορεί να κοστίσει μονάδες. Αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει όλοι να επιμείνουν στην εκφώνηση. Δηλαδή, δεν γίνεται στο θέμα Γ να σου βάλει στο πρώτο σκέλος ερώτηση κατανόησης, και στο δεύτερο πες τη δικιά σου γνώμη, και ο μαθητής σύν αυτά να αναλύει και τη γλώσσα του κειμένου, ή αν είναι ομοδιηγητικος ή ετεροδιηγητικος.... Άλλωστε αν κάνει και αυτή την ανάλυση θα ξεφύγει πολύ η απάντηση! Θα πάει σίγουρα 3 παράγραφοι, ενώ όλοι λένε πως το θέμα Γ είναι 2 παράγραφοι.
Γεια σου Ερμιονη μου! Τωρα ειδα την παραθεση σου εδω. Αχ δυστυχως δεν εχω αγγιξει καθολου εκθεση ακομη. Εγω θα διαβασω το βοηθημα του Μητσελου και ο θεος βοηθος δε μπορω να ξερω αν ειναι ο σωστος τροπος και αυτος που προτεινει το υπουργειο αλλα αυτο θα κανω, τετοια ωρα τετοια λογια. Να σε ρωτησω κατι ασχετο, για τις εισαγωγες στην Ιστορια? Τσεκαρα ΦΕΚ και απο Εισαγωγες μεσα ειναι μονο οι σελιδες 116( προσφυγες στην Ελλαδα το 19ο αιωνα), 137 (τον 20ο αιωνα) ? Δηλαδη απο εισαγωγες εχουμε μονο του προσφυγικου? Και απο ορους μαθαινουμε Τανζιματ και ο,τι εχει το γλωσσαρι ( σελ 271-2) που αντιστοιχει στην υλη μας, πχ αμειψισπορα και σφαιριδιο?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γεια σου Ερμιονη μου! Τωρα ειδα την παραθεση σου εδω. Αχ δυστυχως δεν εχω αγγιξει καθολου εκθεση ακομη. Εγω θα διαβασω το βοηθημα του Μητσελου και ο θεος βοηθος δε μπορω να ξερω αν ειναι ο σωστος τροπος και αυτος που προτεινει το υπουργειο αλλα αυτο θα κανω, τετοια ωρα τετοια λογια. Να σε ρωτησω κατι ασχετο, για τις εισαγωγες στην Ιστορια? Τσεκαρα ΦΕΚ και απο Εισαγωγες μεσα ειναι μονο οι σελιδες 116( προσφυγες στην Ελλαδα το 19ο αιωνα), 137 (τον 20ο αιωνα) ? Δηλαδη απο εισαγωγες εχουμε μονο του προσφυγικου? Και απο ορους μαθαινουμε Τανζιματ και ο,τι εχει το γλωσσαρι ( σελ 271-2) που αντιστοιχει στην υλη μας, πχ αμειψισπορα και σφαιριδιο?
Γεια σου, και εγώ διαβάζω από το βοήθημα του Μητσελου, εκείνο που βγήκε φέτος. Μόνο από εκεί να διαβάσεις θεωρία είσαι καλυμμένη. Η θεωρία στην έκθεση όπως και να το κάνουμε, διαφέρει πολύ από τη θεωρία που έχουμε στα άλλα μαθήματα κατεύθυνσης. Και αυτό το μήνα να ξεκινήσεις να διαβάσεις θεωρώ θα είσαι καλυμμένη. Η θεωρία στην έκθεση και στη λογοτεχνία σχεδόν ταυτίζονται, εάν ξέρεις καλά την μία θα ξέρεις και την άλλη. Φέτος δεν θα μπουν λογοτεχνικά ρεύματα. Και υπάρχει πιθανότητα η ερώτηση στις πανελλήνιες να μην ζητάει αξιοποίηση κειμενικων δεικτών που ουσιαστικά είναι θεωρία, και όχι κριτική ικανότητα. Τώρα για την ιστορία, ναι ότι είναι μέσα στο γλωσσάρι πρέπει να το ξέρουμε. Από τις εισαγωγές καλό θα ήταν να διαβάσεις και την εισαγωγή στα κόμματα και τον επίλογο που έχει, γιατί μπορεί να πέσει ερώτηση ανάπτυξης. Από παραθέματα μαθαίνουμε στα πολιτικά τα 1,2,3, το 18(που πέρυσι ήταν το μοναδικό παράθεμα που έπρεπε να ξέρουν από τα κόμματα), 23,25. Αυτα είναι τα παραθέματα που μας έχουν πει ότι πρέπει να ξέρουμε, άσχετα αν δεν διευκρινίζεται κάτι. Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρη εκτός από αυτά, διαβάζω το 24,19,14,13,8,5,7. Και εννοείται όταν λέω ότι είναι μέσα στο γλωσσάρι εννοώ αυτό που είναι στην ύλη.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σου, και εγώ διαβάζω από το βοήθημα του Μητσελου, εκείνο που βγήκε φέτος. Μόνο από εκεί να διαβάσεις θεωρία είσαι καλυμμένη. Η θεωρία στην έκθεση όπως και να το κάνουμε, διαφέρει πολύ από τη θεωρία που έχουμε στα άλλα μαθήματα κατεύθυνσης. Και αυτό το μήνα να ξεκινήσεις να διαβάσεις θεωρώ θα είσαι καλυμμένη. Η θεωρία στην έκθεση και στη λογοτεχνία σχεδόν ταυτίζονται, εάν ξέρεις καλά την μία θα ξέρεις και την άλλη. Φέτος δεν θα μπουν λογοτεχνικά ρεύματα. Και υπάρχει πιθανότητα η ερώτηση στις πανελλήνιες να μην ζητάει αξιοποίηση κειμενικων δεικτών που ουσιαστικά είναι θεωρία, και όχι κριτική ικανότητα. Τώρα για την ιστορία, ναι ότι είναι μέσα στο γλωσσάρι πρέπει να το ξέρουμε. Από τις εισαγωγές καλό θα ήταν να διαβάσεις και την εισαγωγή στα κόμματα και τον επίλογο που έχει, γιατί μπορεί να πέσει ερώτηση ανάπτυξης. Από παραθέματα μαθαίνουμε στα πολιτικά τα 1,2,3, το 18(που πέρυσι ήταν το μοναδικό παράθεμα που έπρεπε να ξέρουν από τα κόμματα), 23,25. Αυτα είναι τα παραθέματα που μας έχουν πει ότι πρέπει να ξέρουμε, άσχετα αν δεν διευκρινίζεται κάτι. Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρη εκτός από αυτά, διαβάζω το 24,19,14,13,8,5,7. Και εννοείται όταν λέω ότι είναι μέσα στο γλωσσάρι εννοώ αυτό που είναι στην ύλη.
Σ ευχαριστω παρα πολυ! Οπως το περιμενα, ο,τι ειναι στη δημοτικη απο παραθεματα ιστοριας μαλλον θα ηταν μεσα. Βασικα θυμαμαι και στη δικη μου φουρνια ετσι ειχε γινει, μας ελεγαν μαθετε τα παντα που ειναι στη δημοτικη απο παραθεματα. Γαμωτο. Τελος παντων σ ευχαριστω πολυ!!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σ ευχαριστω παρα πολυ! Οπως το περιμενα, ο,τι ειναι στη δημοτικη απο παραθεματα ιστοριας μαλλον θα ηταν μεσα. Βασικα θυμαμαι και στη δικη μου φουρνια ετσι ειχε γινει, μας ελεγαν μαθετε τα παντα που ειναι στη δημοτικη απο παραθεματα. Γαμωτο. Τελος παντων σ ευχαριστω πολυ!!
Πάντως πρώτα μάθε τις ενότητες που είναι στην ύλη , και μετά ασχολησου με τα παραθέματα. Είναι 50-50, αν θα μπει ερώτηση που θα πρέπει να αξιοποιήσουμε πληροφορίες από παραθέματα δηλαδή, πρώτα μάθε τα σίγουρα που πρέπει να ξέρεις και μετά μάθε τις υπόλοιπες πληροφορίες σε περίπτωση που μπει κάτι πιο "εξεζητημένο"(εννοείται αυτό δεν πάει αποκλειστικά σε εσένα, αλλά και σε όποιον το διαβάζει αυτή τη στιγμή, το λέω επειδή χρησιμοποιώ β ενικό) παρακαλώ πολύ, αν έχεις άλλη απορία, ρωτα με.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Πάντως πρώτα μάθε τις ενότητες που είναι στην ύλη , και μετά ασχολησου με τα παραθέματα. Είναι 50-50, αν θα μπει ερώτηση που θα πρέπει να αξιοποιήσουμε πληροφορίες από παραθέματα δηλαδή, πρώτα μάθε τα σίγουρα που πρέπει να ξέρεις και μετά μάθε τις υπόλοιπες πληροφορίες σε περίπτωση που μπει κάτι πιο "εξεζητημένο"(εννοείται αυτό δεν πάει αποκλειστικά σε εσένα, αλλά και σε όποιον το διαβάζει αυτή τη στιγμή, το λέω επειδή χρησιμοποιώ β ενικό) παρακαλώ πολύ, αν έχεις άλλη απορία, ρωτα με.

Ναι εχεις δικιο! Ετσι θα το κανω. Και συ ο,τι θες ρωτα με (και ρωτηστε ολοι εννοειται). Φιλια!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top