Προλαβαίνω;

stamoul1s

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους...είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου στην Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής...έχω καλύψει μεγάλο μέρος της ύλης στην οικονομία και την Πληροφορική και στον επόμενους 2 μήνες θα έχω τελειώσει και τα 2......στα μαθηματικά είμαι στον De L' Hospital...θα ήθελα να ρωτήσω...έχω αφήσει αρκετά κομμάτια χωρίς επανάληψη σε όλα τα μαθηματα...επίσης με ανυσηχησει λίγο η ύλη των μαθημάτικων...προλαβαίνω να προετοιμαστώ 100%? Ποια η γνώμη σας;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όσο το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι, τόσο χάνεις χρόνο. Η σωστή σκέψη δεν είναι το αν θα τα καταφέρεις, αλλά το πώς θα τα καταφέρεις. Η γνώμη μου είναι η εξής:

1. Οργάνωσε την ύλη σε κομμάτια με βάση το πόσο καλά τα ξέρεις και τελειοποίησε πρώτα αυτά που γνωρίζεις καλύτερα. Μόλις δεις ότι τα κατέχεις, θα αναπτερωθεί το ηθικό σου και θα πάρεις φόρα για τα δύσκολα.

2. Τώρα που είναι ακόμη γιορτές, εκμεταλλεύσου τις κενές μέρες με κάθε τρόπο. Αναπλήρωσε τον χαμένο ύπνο. Για εμένα οι καλύτερες ώρες διαβάσματος ήταν 8:00 - 20:00, βρες κι εσύ τις δικές σου και ξεφορτώσου οτιδήποτε σου αποσπά την προσοχή όσο διαβάζεις. Μετά μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, αλλά καλό είναι να κοιμάσαι νωρίς.

Οτιδήποτε δεν μπορείς να καταλάβεις ακόμη κι όταν το διαβάζεις, σημείωνε το και μάζεψε σ ένα χαρτί απορίες. Θα συνειδητοποιήσεις ότι, μόλις βγάλεις όλη την ύλη, κάποιες από αυτές θα σου λυθούν αυτόματα. Τις υπόλοιπες τις πας στον καθηγητή σου ή εδώ.

3. Φρόντισε να διατηρείς όσο μπορείς την καλή σου διάθεση. Εάν είσαι άτομο που το πολύ διάβασμα και ο εγκλεισμός σου προκαλούν μελαγχολία και εξάντληση, κλείσ'τα και βγες για έναν απογευματινό καφέ ή τρέξιμο μια ωρίτσα, ίσα να ξεσκάσεις. Μην το παρακάνεις με τις βόλτες γιατί θα έχεις ενοχές που δε διάβασες και θα αγχωθείς χειρότερα.

4. Διώξε το ενδεχόμενο της αποτυχίας απ' το κεφάλι σου. Θα παλέψεις, θα ζοριστείς κι ό,τι γίνει. Αυτό ακόμη δεν μπορείς να το συνειδητοποιήσεις πλήρως, αλλά μόλις πας φοιτητής και δεις πόσα μαθήματα περνιούνται επειδή πολύ απλά δε σε νοιάζει να κοπείς, θα θες να κλάψεις που δεν ήξερες το κόλπο από πιο πριν.


Αυτός ήταν ο τρόπος μου να σου πω ότι, ναι, προλαβαίνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top