Υπάλληλος δημοσίου Ελλάδα ή ερευνητής στο εξωτερικό;

Mitsos747

Νεοφερμένος

Ο Mitsos747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ειναι ένας ερώτημα που με βασανίζει και δε μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι καλύτερο αντικειμενικά
Υπάλληλος με μια ηρεμη οικογενειακή ζωή στην ελλαδα και εναν μεσαίο μισθό του δημοσίου
Η ερευνητής στο εξωτερικό με εναν υψηλό μισθό αλλά με μια λιγότερο οικογενειακή και περισσότερο επαγγελματικη ζωή;
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πανω σε αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αμφιβάλλω αν έχεις ιδέα τι σημαίνει ερευνητής στο εξωτερικό ή γενικά ερευνητής. :football:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ειναι ένας ερώτημα που με βασανίζει και δε μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι καλύτερο αντικειμενικά
Υπάλληλος με μια ηρεμη οικογενειακή ζωή στην ελλαδα και εναν μεσαίο μισθό του δημοσίου
Η ερευνητής στο εξωτερικό με εναν υψηλό μισθό αλλά με μια λιγότερο οικογενειακή και περισσότερο επαγγελματικη ζωή;
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πανω σε αυτό


Νομίζω έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα.
1)Ποιος σου είπε ότι στο εξωτερικό δεν έχεις ελεύθερο χρόνο η ζωή;Ίσα ίσα έχεις πολλά περισσότερα πράγματα να κανείς.

2)Το θεωρω κατάντια να εργάζεσαι στο Ελληνικό δημόσιο καθώς δεν παράγεις και δεν νιώθεις χρήσιμος πουθενά (υπάρχουν και εξαιρέσεις).Επισης τι εννοείς ήρεμη ζωή;Στο εξωτερικό δεν είναι ήρεμα;

Αν έχεις μια καλή πρόταση στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα τότε κάθεσαι Ελλάδα αν όχι πας έξω.
 

Mitsos747

Νεοφερμένος

Ο Mitsos747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπόν για να εξηγήσω τη θέση μου στο θέμα αυτο
Απο οσα εχω ακούσει εχω καταλάβει τα εξής
Απο τη μια πλευρά οι υπάλληλοι του δημοσίου εργάζονται με το πενθήμερο και ξερω γω περνάνε πολλες στιγμές με τις οικογένειές τους στον ελεύθερο τους χρονο.
Απο την αλλη πλευρά, στο εξωτερικό εχω ακούσει οτι οι μεγάλοι ερευνητές δεν κάθονται ποτε. Αυτο εννοούσα λέγοντας οτι δεν ηρεμούν. Κάνουν μάθημα στο πανεπιστημιο κανουν τις έρευνες τους παρακολουθούν συνέδρια δίνουν ομιλίες ταξιδεύουν...
Και δεν εχουν τοσο ελεύθερο χρονο με τις οικογένειές τους...
Και αυτό είναι που με προβληματίζει
Ποια κατάσταση ειναι πιο ωφέλιμη για τον εργαζόμενο τελικά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Λοιπόν για να εξηγήσω τη θέση μου στο θέμα αυτο
Απο οσα εχω ακούσει εχω καταλάβει τα εξής
Απο τη μια πλευρά οι υπάλληλοι του δημοσίου εργάζονται με το πενθήμερο και ξερω γω περνάνε πολλες στιγμές με τις οικογένειές τους στον ελεύθερο τους χρονο.
Απο την αλλη πλευρά, στο εξωτερικό εχω ακούσει οτι οι μεγάλοι ερευνητές δεν κάθονται ποτε. Αυτο εννοούσα λέγοντας οτι δεν ηρεμούν. Κάνουν μάθημα στο πανεπιστημιο κανουν τις έρευνες τους παρακολουθούν συνέδρια δίνουν ομιλίες ταξιδεύουν...
Και δεν εχουν τοσο ελεύθερο χρονο με τις οικογένειές τους...
Και αυτό είναι που με προβληματίζει
Ποια κατάσταση ειναι πιο ωφέλιμη για τον εργαζόμενο τελικά


Αρχικά οι δημόσιοι υπάλληλοι εδώ είναι τεμπελιδες και μην τους έχεις σαν παράδειγμα.Επισης και στο εξωτερικό 5ημερες εργάζονται και μάλιστα οι υπερωρίες σε αντίθεση με εδώ πληρώνονται τριπλά.
 

Mitsos747

Νεοφερμένος

Ο Mitsos747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αρα ένας νέος της εποχής μας είναι προτιμότερο να αποκατασταθεί επαγγελματικά στο εξωτερικό παρότι στην Ελλάδα, γιατί θα εκει θα έχει καλύτερες προοπτικές εξέλιξης, αν κατάλαβα καλα.
Θα το κρατήσω αυτό...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αρα ένας νέος της εποχής μας είναι προτιμότερο να αποκατασταθεί επαγγελματικά στο εξωτερικό παρότι στην Ελλάδα, γιατί θα εκει θα έχει καλύτερες προοπτικές εξέλιξης, αν κατάλαβα καλα.
Θα το κρατήσω αυτό...


Κοιτά εξαρτάται το τι θέλεις εσυ και πως είναι ο χαρακτήρας σου.Αν έχεις μια πολύ καλή πρόταση στον τομέα σου στην Ελλάδα (ιδιωτικός τομέας) τότε μένεις έδω.Αν θέλεις να ασχοληθείς με την έρευνα και ταυτόχρονα θέλεις ένα μεγάλο μισθό με προοπτικές εξέλιξης τότε το εξωτερικό είναι πολύ καλύτερη επιλογή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ένα λάθος που κάνουν αρκετοί Έλληνες διαφόρων ηλικιών και συμπαρασύρουν και τους μικρούς Έλληνες είναι ότι η συζήτηση για το εξωτερικό εστιάζεται κυρίως στο "να βγάλω πολλά λεφτά" λες και υπάρχει η πείνα της Κένυας από πίσω. Παίδες, πρέπει επιτέλους να καταλάβετε ότι για να δώσουν στο εξωτερικό λεφτά σε κάποιον, πρέπει να του φύγει ο πάτος και ουδείς είναι αναντικατάστατος στην πρώτη στραβή που θα γίνει στη δουλειά. Δεν μοιράζουν εύκολα μισθούς και καρέκλες σε άνεργους Έλληνες γιατί υπάρχουν και άλλες πορτοκαλιές από άλλες χώρες στην ίδια κατάσταση.

Κανόνας Ζωής στο Εξωτερικό: Όσο πιο μουράτη είναι μια θέση στο εξωτερικό τόσο μεγαλύτερη πίεση ψυχολογική και εργασιακή υπάρχει. Οπότε λόγω τρόπου ζωής, ο μισθός απλά θα μένει στην τράπεζα και θα τοκίζεται για τα οφέλη της τράπεζας και όχι αυτού που μόχθησε για να αποκτήσει αυτόν τον μισθό.

Σημασία έχει να κάνετε αυτό που θέλετε και όχι απλά και μόνο για τα λεφτά ή το πρεστίζ. Οι ερευνητές ή στελέχη επιχειρήσεων επίσης είναι μια νέα μόδα της εποχής που απλά θέλει νέους να μην μπορούν εύκολα να βρουν καμία σταθερή δουλειά γιατί εστιάζουν μόνο στο κομμάτι μηνιαίες αποδοχές και κοινωνικό status. Πολύ απλά γιατί οι απαιτήσεις είτε των ερευνητικών κέντρων είτε των διαφόρων επιχειρήσεων συνήθως είναι πολύ έξω από τις προσδοκίες των νέων που αναζητούν μια δουλειά με χοντρό πακέτο αποδοχών. Αν δεν με πιστεύετε, ρωτήστε έναν Ευρωπαίο νέο να σας πει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:loltooth: Ποιο εύκολο είναι να γίνεις ερευνητής στο εξωτερικό από ότι δημόσιος υπάλληλος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top