Συμβουλές στην κοινωνιολογία

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι παλαια αποφοιτος και δινω φετος Πανελληνιες απο θεωρητικη. Εχω απελπιστει λιγο με Κοινωνιολογια, συγκεκριμενα μου φαινεται δυσνοητο το βιβλιο, καθως δεν ειχα ποτε επαφη και επιπλεον ειναι πολυ κακογραμμενο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει ακομη πώς διαβαζουμε το συγκεκριμενο μαθημα (δεν κανω φροντιστηριο). Πρεπει να τα μαθω παπαγαλια οπως την Ιστορια? Εχω δει οτι πεφτουν στην ΟΜΑΔΑ Β δυο ερωτησεις κριτικης αναλυσης, πρεπει να ξερουμε καποια συγκεκριμενη δομη για τις απαντησεις σ εκεινη την ομαδα? Οπως πχ μαθαινουμε καποιες πεπατημενες στην Εκθεση? Με εχει μπερδεψει παρα πολυ και επιπλεον ειναι και δυσνοητο σε πολλα σημεια. Το τετραδιο του μαθητη το διαβαζουμε? Με συμβουλευετε να παρω καποιο βοηθημα? Καποια βοηθεια καποιος πλιζ!
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω δεν τα μαθαίνουμε ακριβώς όπως την ιστορία. Βέβαια, πρέπει (ακόμα και αν δεν πεις κάτι αυτολεξεί) να μη παραλείψεις καμιά πληροφορία και να βάλεις ορισμένες λέξεις-κλειδιά της παραγράφου. Εμείς στο σχολείο έτσι δουλεύουμε. Επίσης να ξέρεις ότι μπορεί να πέσουν και συνδυαστικές ερωτήσεις (είτε από το ίδιο κεφάλαιο αλλά από διαφορετικό μάθημα, είτε ακόμα και από διαφορετικά κεφάλαια). Για βοηθήματα δεν είμαι πολύ σίγουρη, μερικά ξέρω πάντως ότι δεν είναι χρήσιμα γιατί είχαν κυκλοφορήσει όταν ακόμα έλεγαν ότι μπορεί να βάλουν πηγή στο β θέμα (που τώρα αυτό το έχουν απορρίψει). Για τα πιο καινούρια δεν μπορώ να πω κάτι, προσωπικά δεν χρειάζομαι (το βιβλίο πιστεύω σε καλύπτει πλήρως), αλλά αν θεωρείς ότι θες βοήθεια ίσως μπορείς να κάνεις μια έρευνα αγοράς ή αν θες να ρωτήσω την καθηγήτρια μου στο σχολείο :) Όσον αφορά το τετράδιο του μαθητή, δε το έχω ανοίξει ποτέ. Αλλά μπορεί όταν βγάλω την ύλη να αρχίσω να κάνω ασκήσεις από εκεί. Οπότε ρίξε μια ματιά, ίσως έχει κάτι βοηθητικό.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω δεν τα μαθαίνουμε ακριβώς όπως την ιστορία. Βέβαια, πρέπει (ακόμα και αν δεν πεις κάτι αυτολεξεί) να μη παραλείψεις καμιά πληροφορία και να βάλεις ορισμένες λέξεις-κλειδιά της παραγράφου. Εμείς στο σχολείο έτσι δουλεύουμε. Επίσης να ξέρεις ότι μπορεί να πέσουν και συνδυαστικές ερωτήσεις (είτε από το ίδιο κεφάλαιο αλλά από διαφορετικό μάθημα, είτε ακόμα και από διαφορετικά κεφάλαια). Για βοηθήματα δεν είμαι πολύ σίγουρη, μερικά ξέρω πάντως ότι δεν είναι χρήσιμα γιατί είχαν κυκλοφορήσει όταν ακόμα έλεγαν ότι μπορεί να βάλουν πηγή στο β θέμα (που τώρα αυτό το έχουν απορρίψει). Για τα πιο καινούρια δεν μπορώ να πω κάτι, προσωπικά δεν χρειάζομαι (το βιβλίο πιστεύω σε καλύπτει πλήρως), αλλά αν θεωρείς ότι θες βοήθεια ίσως μπορείς να κάνεις μια έρευνα αγοράς ή αν θες να ρωτήσω την καθηγήτρια μου στο σχολείο :) Όσον αφορά το τετράδιο του μαθητή, δε το έχω ανοίξει ποτέ. Αλλά μπορεί όταν βγάλω την ύλη να αρχίσω να κάνω ασκήσεις από εκεί. Οπότε ρίξε μια ματιά, ίσως έχει κάτι βοηθητικό.


Σ ευχαριστω πολυ να σαι καλα! Πολυ κατατοπιστικη απαντηση!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι παλαια αποφοιτος και δινω φετος Πανελληνιες απο θεωρητικη. Εχω απελπιστει λιγο με Κοινωνιολογια, συγκεκριμενα μου φαινεται δυσνοητο το βιβλιο, καθως δεν ειχα ποτε επαφη και επιπλεον ειναι πολυ κακογραμμενο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει ακομη πώς διαβαζουμε το συγκεκριμενο μαθημα (δεν κανω φροντιστηριο). Πρεπει να τα μαθω παπαγαλια οπως την Ιστορια? Εχω δει οτι πεφτουν στην ΟΜΑΔΑ Β δυο ερωτησεις κριτικης αναλυσης, πρεπει να ξερουμε καποια συγκεκριμενη δομη για τις απαντησεις σ εκεινη την ομαδα? Οπως πχ μαθαινουμε καποιες πεπατημενες στην Εκθεση? Με εχει μπερδεψει παρα πολυ και επιπλεον ειναι και δυσνοητο σε πολλα σημεια. Το τετραδιο του μαθητη το διαβαζουμε? Με συμβουλευετε να παρω καποιο βοηθημα? Καποια βοηθεια καποιος πλιζ!
Γεια σου:clapup:, και εγώ θα δώσω φέτος πανελλαδικές, είμαι μαθήτρια της τρίτης λυκείου. Εμάς πάλι στο σχολείο, το συγκεκριμένο μάθημα το αντιμετωπίζουν σαν μια δεύτερη ιστορία ( που δικαιολογημένα θα έλεγα) δηλαδή, το θέλουν όσο γίνεται πιο αυτολεξεί. Σε περίπτωση που σε δυσκολεύει η αποστήθιση θα σου πρότεινα να βρεις σχεδιαγράμματα που λένε τα βασικά σημεία του μαθήματος. Τέτοια σχεδιαγράμματα θα τα βρεις σε ένα βοήθημα(και φυσικά στο διαδίκτυο). Το λέω επειδή το βλέπεις δυσνόητο που προφανώς δεν είσαι και η μοναδική. Έχω 3 βοηθήματα στην κοινωνιολογία, ουσιαστικά 2 γιατί μέχρι να οριστικοποιηθεί η ύλη, έβγαζαν μισή μισή την ύλη. Για αυτό σου προτείνω από βοηθήματα να προτιμήσεις ένα με κόκκινο εξώφυλλο από τις εκδόσεις μεταίχμιο, το συγκεκριμένο έχει ολοκληρωμένη την ύλη, έχει επιπλέον ερωτήσεις για καλύτερη κατανόηση του μαθήματος, έχει απαντήσεις στις ερωτήσεις του σχολικού βιβλίου και αφιερώνει στο τέλος μια μικρή ενότητα, που σου λέει πως πρέπει να απαντήσεις στα θέματα. Κάτι άλλο που μου αρέσει σε αυτό, είναι ότι έχει αυτούσιο το κείμενο του σχολικού βιβλίου, είναι πιο μαζεμένο, δεν έχει εικόνες να διακόπτουν την ροή του και διαβάζω μόνο από εκεί , ναι αυτό είναι δικό μου θεματακι:blink:. Σε ότι αφορά το τετράδιο εργασιών, δεν θεωρώ πως έχει και πολλά πράγματα να μάθεις, λίγες είναι οι ασκήσεις που είναι κοντά σε αυτό που θα ζητήσουν, εξάλλου ο σκοπός του ήταν για ομαδικές εργασίες ή δείτε την τάδε ταινία και πείτε εντυπώσεις. Ξεκίνησα από Ιούνιο το διάβασμα και τα πιο δυσνόητα κεφάλαια είναι το πρώτο, το τρίτο και το πέμπτο. Σου εύχομαι να καταφέρεις να περάσεις εκεί που θέλεις:thumbsup: (επίσης, έκανα στις αρχές φροντιστήριο όπου επίσης έλεγαν ότι το θέλουν αυτολεξεί, μετά σταμάτησα).
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γεια σου:clapup:, και εγώ θα δώσω φέτος πανελλαδικές, είμαι μαθήτρια της τρίτης λυκείου. Εμάς πάλι στο σχολείο, το συγκεκριμένο μάθημα το αντιμετωπίζουν σαν μια δεύτερη ιστορία ( που δικαιολογημένα θα έλεγα) δηλαδή, το θέλουν όσο γίνεται πιο αυτολεξεί. Σε περίπτωση που σε δυσκολεύει η αποστήθιση θα σου πρότεινα να βρεις σχεδιαγράμματα που λένε τα βασικά σημεία του μαθήματος. Τέτοια σχεδιαγράμματα θα τα βρεις σε ένα βοήθημα(και φυσικά στο διαδίκτυο). Το λέω επειδή το βλέπεις δυσνόητο που προφανώς δεν είσαι και η μοναδική.


Προφανώς και το καλύτερο θα είναι να τα ξέρουμε αυτολεξεί, αλλά στην περίπτωση που την ίδια την δυσκολεύει αυτό μπορεί να τα γράψει λίγο διαφορετικά (ΧΩΡΙΣ να παραλείψει καμία πληροφορία και λέξεις κλειδιά όπως προανέφερα!!). :)
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Προφανώς και το καλύτερο θα είναι να τα ξέρουμε αυτολεξεί, αλλά στην περίπτωση που την ίδια την δυσκολεύει αυτό μπορεί να τα γράψει λίγο διαφορετικά (ΧΩΡΙΣ να παραλείψει καμία πληροφορία και λέξεις κλειδιά όπως προανέφερα!!). :)
Όντως ισχύει αυτό, για αυτό και της είπα να βρει σχεδιαγράμματα που έχει με λίγα λόγια τι λέει το μάθημα.:) Πολλοί που δεν το έχουν με την αποστήθιση, κάτι γράφουν διαβάζοντας τα κύρια σημεία του μαθήματος.
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά έχει οριστικοποιηθεί πως δεν θα έχουμε πηγή όπως στην ιστορία έτσι;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Όντως ισχύει αυτό, για αυτό και της είπα να βρει σχεδιαγράμματα που έχει με λίγα λόγια τι λέει το μάθημα.:) Πολλοί που δεν το έχουν με την αποστήθιση, κάτι γράφουν διαβάζοντας τα κύρια σημεία του μαθήματος.


Το εχω με την αποστηθιση γενικα, απλως δεν ηξερα αν ηθελαν αποστηθιση ή 'κριτικη σκεψη' επειδη δεν ειναι Ιστορια. Συνεπως τη μαθαινουμε οσο πιο αυτολεξει μπορουμε! Ευχαριστω πολυυυυ
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Το εχω με την αποστηθιση γενικα, απλως δεν ηξερα αν ηθελαν αποστηθιση ή 'κριτικη σκεψη' επειδη δεν ειναι Ιστορια. Συνεπως τη μαθαινουμε οσο πιο αυτολεξει μπορουμε! Ευχαριστω πολυυυυ
Τίποτα:happy:, θεωρώ πως χρειάζεται συνδυαστική ικανότητα παρά κριτική σκέψη. Μπορεί στο β' θέμα να μη σε ρωτήσουν κάτι ξεκάθαρο τύπου πες τις λειτουργίες της εκπαίδευσης, αλλά να πρέπει μόνος σου να βρεις τι ταιριάζει
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Τίποτα:happy:, θεωρώ πως χρειάζεται συνδυαστική ικανότητα παρά κριτική σκέψη. Μπορεί στο β' θέμα να μη σε ρωτήσουν κάτι ξεκάθαρο τύπου πες τις λειτουργίες της εκπαίδευσης, αλλά να πρέπει μόνος σου να βρεις τι ταιριάζει
αυτο φοβαμαι...μη με ρωτησουν για τις λεπτες αποχρωσεις του υπερεγω και του εκεινο κ την αδιορατη σχεση με τα λοιπα ακατανοητα...Την εχω πατησει μια φορα στην Εκθεση γ αυτο φοβαμαι τα αφηρημενα μαθηματα. Τελος παντων, ευχαριστω πολυ παιδια να εχουμε ολοι καλη επιτυχια!!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
αυτο φοβαμαι...μη με ρωτησουν για τις λεπτες αποχρωσεις του υπερεγω και του εκεινο κ την αδιορατη σχεση με τα λοιπα ακατανοητα...Την εχω πατησει μια φορα στην Εκθεση γ αυτο φοβαμαι τα αφηρημενα μαθηματα. Τελος παντων, ευχαριστω πολυ παιδια να εχουμε ολοι καλη επιτυχια!!
Αυτό ακριβώς, πάντως το σχολικό βιβλίο έχει κάποιες "ελεύθερες" ερωτήσεις που στα βοηθήματα απαντούν πολύ στοχευμένα. Όλοι λένε επειδή είναι πρώτη χρονιά δεν θα βάλουν κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά που ξέρεις..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top