Σχολές ΗΜΜΥ

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Johnny, είναι ωραία σχολή, με πολλά ωραία αντικείμενα. Ψάξε λίγο προγράμματα σπουδών, εμπειρίες από γνωστούς κλπ και αν σε ψήνει, δήλωσε την, θα σου αρέσει.
Εντάξει προφανώς έχει και προβλήματα η σχολή που υπάρχουν γραμμένα στο φόρουμ.
Για την δουλειά που λες, χωρίς να είμαι ο κατάλληλος για να μιλήσω μιας και είμαι ακόμα φοιτητής, δεν βρισκόμαστε σε περασμένες εποχές όπου τελείωνες και έβρισκες δουλειά αμέσως. Έχει δίκιο ο gregory, θέλει ψάξιμο και ίσως να χρειαστεί να βγεις και έξω μέχρι να μαζέψεις εμπειρία ή και μόνιμα. Εν πάσει περιπτώσει μην σε αποθαρρύνει αυτό, αν σου αρέσει η σχολή δήλωσε την. Σήμερα λίγες σχολές έχουν εξασφαλισμένη δουλειά στην Ελλάδα.
Εξάλλου θες 5-6 χρόνια να τελειώσεις την σχολή, 1 χρόνο στρατό + 1-2 χρόνια αν κάνεις μεταπτυχιακό, μπορεί σε 10 χρόνια από τώρα να είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα! Μπορεί και όχι... :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εξαιρετικό πτυχίο με άπειρες προοπτικές σε εξωτερικό, δεν είναι για όλους όμως εξαιτίας της αυξημένης δυσκολίας του προγράμματος σπουδών.

Παρατηρώ πως τα τελευταία χρόνια οι βάσεις των ΗΜΜΥ είναι σε ελεύεθερη πτώση σε επαρχιακά τμήματα με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται απροετοίμαστοι μαθητές, για το λόγο αυτό αν δεν περνούσα ΑΠΘ ή ΕΜΠ μάλλον θα στρεφόμουν σε κάποια άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παρατηρώ πως τα τελευταία χρόνια οι βάσεις των ΗΜΜΥ είναι σε ελεύεθερη πτώση σε επαρχιακά τμήματα με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται απροετοίμαστοι μαθητές, για το λόγο αυτό αν δεν περνούσα ΑΠΘ ή ΕΜΠ μάλλον θα στρεφόμουν σε κάποια άλλη σχολή.

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Γενικά εγώ όσοι θέλουν πληροφορική τους λέω να μην περάσουν ημμυ, όμως αν θες ενέργεια είναι πολύ καλή επιλογή και ας στραφείς προς άλλη κατεύθυνση μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παρατηρώ πως τα τελευταία χρόνια οι βάσεις των ΗΜΜΥ είναι σε ελεύεθερη πτώση σε επαρχιακά τμήματα με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται απροετοίμαστοι μαθητές, για το λόγο αυτό αν δεν περνούσα ΑΠΘ ή ΕΜΠ μάλλον θα στρεφόμουν σε κάποια άλλη σχολή.



Φαντάζομαι ότι η "ελεύθερη πτώση" των βάσεων που λες έχει να κάνει με την αλλαγή στο σύστημα των πανελληνίων. Επίσης χαλαρά τα επαρχιακά τμήματα είναι καλύτερα σε κάποιους τομείς από τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ. Ο τομέας ηλεκτρονικής και υπολογιστών των ΗΜΜΥ ΑΠΘ είναι πραγματικά προβληματικός σε αντίθεση με τους τομείς τηλεπικοινωνίων και ενέργειας που έχουν αξιοπρεπείς καθηγητές χωρίς να λείπουν και από εκεί οι περιπτωσάρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι η "ελεύθερη πτώση" των βάσεων που λες έχει να κάνει με την αλλαγή στο σύστημα των πανελληνίων. Επίσης χαλαρά τα επαρχιακά τμήματα είναι καλύτερα σε κάποιους τομείς από το ΑΠΘ. Ο τομέας ηλεκτρονικής και υπολογιστών του ΑΠΘ είναι πραγματικά προβληματικός σε αντίθεση με τους τομείς τηλεπικοινωνίων και ενέργειας που έχουν αξιοπρεπείς καθηγητές χωρίς να λείπουν και από εκεί οι περιπτωσάρες...
Μιλας για ΗΜΜΥ ΑΠΘ η για Πληροφορικη ΑΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μιλας για ΗΜΜΥ ΑΠΘ η για Πληροφορικη ΑΠΘ;


[FONT=&quot]Για ΗΜΜΥ, έχεις δίκιο, έχει μια δημιουργική ασάφεια έτσι πως το έγραψα. Το διόρθωσα :D[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ναι αμέ. Γενικά οι κατευθύνσεις είναι κάπως χωρισμένες σε αυτά τα τρία κομμάτια δηλαδή ενέργεια, τηλεπικοινωνίες και ηλεκτρονική. Οι τηλεπικοινωνίες είναι πιο κοντά στην ηλεκτρονική. Έχουν κάποια κοινά μαθήματα. Η ενέργεια είναι ξεχωριστή και έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να μάθεις. Στην Ελλάδα με την κυριαρχία της ΔΕΗ δεν ξέρω κατά πόσο έχει προοπτικές, οι περισσότεροι ενεργειακοί ασχολούνται με μελέτες ή με τα φωτοβολταϊκά ή κάποια έξυπνα συνδυαστικά συστήματα. Βέβαια δεν είμαι ενεργειακός οπότε δεν τα ξέρω καλά, εγώ ηλεκτρονικός είμαι. Πάντως μην σε αγχώνει αυτό, μέχρι να φτάσεις στο κατάλληλο έτος θα έχεις αποφασίσει τι θες.

Προσωπικα θα προτεινα εφοσον υπαρχει η επιλογη ενα πτυχιο μπαλαντερ αναμεσα σε ηλεκτρονικο & ενεργειακο.
Το κακο ειναι οτι ισως δεν εχεις την ευκαιρια να εξειδικευτεις πολυ αλλα hey,γι'αυτο υπαρχει και το μεταπτυχιακο :P .
Αυξανεις τις πιθανοτητες να βρεις δουλιτσα,η να ξεκινησεις κατι δικο σου.Το αστειο ειναι οτι πιστευω ο τηλεπικοινωνιακος εχει ξεκαθαρα το πανω χερι απο αποψη ευρεσης εργασιας καθως τους αλλους δυο τους εχει χεσμενους η Ελληνικη αγορα εργασιας.

Ο ηλεκτρονικος απλα δεν εχει καμια εφαρμογη γιατι ειμαστε 1000 χρονια πισω για τετοια πραγματα και ο ενεργειακος τομεας δεν ειχε πολλες καινοτομιες σε σχεση με τα αλλα 2 πεδια,παγκοσμιως(ειναι και ο πιο "γηραιος" κλαδος των ηλεκτρολογων εξαλλου) μεχρι προσφατα,που πλεον εχει αρχισει να παιρνει τα πανω του δεδομενου οτι αρκετοι συνταξιοδοτουνται,υπαρχουν οι ανανεωσημες ενεργεια και υπαρχουν και καποιες καινοτομιες οπως ευφυη ενεργειακα δικτυα και γενικα υπαρχει η ταση να θεωρειται οτι το μελλον δεν πρεπει να ειναι μονο εξελιγμενο αλλα και eco-friendly.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οι καινοτομίες στα ενεργειακά είναι πάνω σε ΣΑΕ/επεξεργ σήματος & επικοινωνίες. Άμα σ ενδιαφέρουν οι καινοτομίες πρπ να το πας μπαλαντερ φάση (καλό κουράγιο) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα. Εδωσα φέτος και δήλωσα ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ ως πρώτη επιλογή. Έχω διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών, μου άρεσε. Γενικά θέλω να ασχοληθώ τόσο με προγραμματισμο όσο και με hardware. Τι γνώμη έχετε; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οι καινοτομίες στα ενεργειακά είναι πάνω σε ΣΑΕ/επεξεργ σήματος & επικοινωνίες. Άμα σ ενδιαφέρουν οι καινοτομίες πρπ να το πας μπαλαντερ φάση (καλό κουράγιο) :(

Πιστευω οτι το πτυχιο μπαλαντερ συνδυαζει υψηλο ποσοστο να βρεις δουλεια αλλα και υψηλο ρισκο στο να παιρνεις σχετικα λιγα χρηματα σε σχεση με εξειδικευμενους.Οπως ειπες βεβαια εχει το καλο οτι μπορεις να καινοτομησεις.
Αντιθετα σαν παρα πολυ εξειδικευμενος σε ενα πεδιο συνδυαζεις λιγοτερες πιθανοτητες να βρεις δουλεια αλλα υψηλες να πληρωνεσαι αδρα.

Παιδια καλησπέρα. Εδωσα φέτος και δήλωσα ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ ως πρώτη επιλογή. Έχω διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών, μου άρεσε. Γενικά θέλω να ασχοληθώ τόσο με προγραμματισμο όσο και με hardware. Τι γνώμη έχετε; Ευχαριστώ

Θα ασχοληθεις με προγραμματισμο αλλα περισσοτερο στο κομματι που αφορα τον προγραμματισμο του hardware(π.χ. hardware η προγραμματισμο συστηματων αυτοματου ελεγχου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
O @KonstantinosNew εννοεί ότι τα πολλά λεφτά έρχονται αναλαμβάνοντας project και υλοποιώντας το. Αυτό ισχύει παντού στο κόσμο ακόμα και σην Ελλάδα. Αυτό το project μπορεί να το πάρεις από την Ε.Ε. ή να υποστηρίξεις την ιδέα σου σε ενα διαγωνισμό (π.χ. Νίαρχος) για να σε χρηματοδοτήσουν. Βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο γι αυτό γιατί μπορείς να δουλέυεις για 1, 2 χρόνια σε ενα αντικειμενο και πολύ πιθανόν να μην πληρωθείς γι αυτό.

Πολλές απο τις εταιρείες που κανετε αιτήσεις στηρίζονται σε αυτό το μοντέλο. Ο Project manager απαιτεί αρκετά προσόντα με το σημαντικό την εύρεση του κατάλληλου ανθρωπινού δυναμικού. Για να υλοποιήσεις ένα project πρέπει να αποφασίσεις τι τεχνολογίες ζητάς και τι άτομα ζητάς. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει το φαινόμενο κάποιες εταιρείες να παίρνουν τα χροντρά λεφτά και να ψάχνουν το τρόπο πως να το υλοποιήσουν αυτό όσο φτηνά γίνεται. π.χ. δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι ένα έργο πληροφορικής απαιτεί πολλούς προγραμματιστές εξειδικευμένος σε κάποιες τεχνολογίες για να γίνει σωστά.

Πάντως με όσους project manager που είναι ΗΜΜΥ έζω συνεργαστεί, έχω τις καλύτερες εντυπωσεις καθώς πολλέες φορές μπαίρνουν στη παραγωγική διαδικασία. Οι πιο αχαρακτήριστοι είναι οι οικονομολόγοι. PROJECT MANAGER ΟΙΚΟΜΟΜΟΛΟΓΕ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΜΕΑ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΣΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα. Εδωσα φέτος και δήλωσα ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ ως πρώτη επιλογή. Έχω διαβάσει το πρόγραμμα σπουδών, μου άρεσε. Γενικά θέλω να ασχοληθώ τόσο με προγραμματισμο όσο και με hardware. Τι γνώμη έχετε; Ευχαριστώ

Αν βγει στην σύνταξη ένας συγκεκριμένος καθηγητής του hardware, ισως αξίζει. Τώρα αν σου αρέσει το hardware θα χρειαστεί να διαβάσεις λίγο μόνος σου τα κομμάτια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Τ
Γενικά εγώ όσοι θέλουν πληροφορική τους λέω να μην περάσουν ημμυ, όμως αν θες ενέργεια είναι πολύ καλή επιλογή και ας στραφείς προς άλλη κατεύθυνση μετά.

Συμφωνώ με @Johnny15. Η πληροφορική είναι ένας χάος. Παλιά (πριν μια επταετία :loltooth:) με μiα html/css και javascript άντε και php ήσουν web developer τώρα ούτε για junior δεν σε παίρνουν. Πρέπει να μάθεαινεις συνεχώς καινούρια πραγματα (version controls, design patterns, backend και frontend frameworks). Οποιος θέλει πληροφορική διαλεγει πληροφορική. Ούτε ΗΜΜΥ ΕΜΠ που σου λένε οτι εχει κατεύθυνση λογισμικού που δεν έχουν τα άλλα ημμυ. Για τα υπολοποιπα ΗΜΜΥ που συγχνωνεύουν ηλεκτρονική με πληροφορική δεν χρειάζεται να πω κάποια πράγματα. Το καταλαβαίνετε μόνοι σας.


Εγώ να προσθέσω ότι όποιο θελει ενέργεια να διαλέξει μηχανολόγους μηχανικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Συμφωνώ με @Johnny15. Η πληροφορική είναι ένας χάος. Παλιά (πριν μια επταετία :loltooth:) με μiα html/css και javascript άντε και php ήσουν web developer τώρα ούτε για junior δεν σε παίρνουν. Πρέπει να μάθεαινεις συνεχώς καινούρια πραγματα (version controls, design patterns, backend και frontend frameworks). Οποιος θέλει πληροφορική διαλεγει πληροφορική. Ούτε ΗΜΜΥ ΕΜΠ που σου λένε οτι εχει κατεύθυνση λογισμικού που δεν έχουν τα άλλα ημμυ. Για τα υπολοποιπα ΗΜΜΥ που συγχνωνεύουν ηλεκτρονική με πληροφορική δεν χρειάζεται να πω κάποια πράγματα. Το καταλαβαίνετε μόνοι σας.


Εγώ να προσθέσω ότι όποιο θελει ενέργεια να διαλέξει μηχανολόγους μηχανικούς.

Ο ενεργειακος κλαδος ειναι interdisciplinary θεωρω,απο εκει και περα πιστευω τοσο background μηχανολογου οσο και ηλεκτρολογου ειναι επαρκης σε επιπεδο γενικων γνωσεων,ειναι θεμα προτιμησης δηλαδη απο ποια σκοπια θα προσεγγισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν βγει στην σύνταξη ένας συγκεκριμένος καθηγητής του hardware, ισως αξίζει. Τώρα αν σου αρέσει το hardware θα χρειαστεί να διαβάσεις λίγο μόνος σου τα κομμάτια του


Πάντως πέρα από τα μαθήματα -που οκ εκεί έχουν θέμα-, αυτή η ομάδα σε απθ φαίνεται δυνατή για ν ασχοληθείς με hardware για όσους θέλουν https://teamfair-comvos.web.auth.gr/wordpress/a-r-t-e-mi-s/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
@fockos, Johnny15

6 μηνες ψαξιμο εννοω το εξης: βρισκεις 50-100 εταιρειες απο τις οποιες σε ενδιαφερει να αναλαβεις προτζεκτ. Στην αρχη βρισκεις που δημοσιευουν τα δημοσια προτζεκτς και προσπαθεις να παρεις καποιο απο αυτα. Αλλα τα καλυτερα ειναι κρυφα και πανε απο στομα σε στομα. Στην αρχη πηγαινεις στις δημοσιες συγκεντρωσεις που κανουν αυτες οι εταιρειες. Δικτυωνεσαι, κανεις δημοσιες γνωριμιες, αρχιζουν σιγα σιγα να σε μαθαινουν προσθετεις linkedin, κανονιζεις ή συμμετεχεις μετα σε πιο προσωπικα meetings, μοιραζεσαι την εμπειρια σου και τις γνωσεις σου ε και σιγα σιγα ερχεται αυτο που θελεις. Εγω τωρα ειμαι Γερμανια και θα αρχισω να πηγαινω σε αυτοκινητοβιομηχανιες για να αναλαβω κατι σε οραση υπολογιστων ή αυτοματο ελεγχο. Θελω πολυ να αναλαβω κατι στο αυτοκινουμενο αμαξι χωρις οδηγο. Καθε Παρασκευη και Σαββατο θα ειμαι σε μια τετοια συγκεντρωση σε ολη την Γερμανια. Κουστουμι, γραβατα, αυτοπεποίθηση και συνειδητοποίηση ειναι αρκετα.

Απο 500.000 - 2.000.000 δολαρια ισως μπορει να το αναλαβει ενας μηχανικος, ισως 2. Και μετα ισως να χρειαζεσαι τεχνιτες οχι μηχανικους. Ας πουμε ενα διετες προτζεκτ πανω στα νευρωνικα δικτυα και τον αυτοματο ελεγχο για hedge fund, ξεκιναει με διαχειριση 200-500 εκατομμυριων τους πρωτους μηνες. Αυτο το αναλαμβανει ενας μηχανικος και δεν του παιρνει πολυ χρονο. Εχεις στην διαθεση σου υπερυπολογιστες και ασχολεισαι με 2000 πραγματα, μεταξυ των οποιων ομολογα κρατων, μετοχες, νομισματα και κρυπτονομισματα. Εκπαιδευεις το συστημα και ο σκοπος στην χειροτερη περιπτωση ειναι να φτασεις στο 10% ετησιο return. Δηλαδη σε 12 μηνες απο εκει που διαχειριζοσουνα 200 εκατομμυρια εφτασες στα 220. Ε τους αφηνεις τα 19 και εσυ παιρνεις το 1. Απο εκει και περα φτιαχνεις ενα συστημα αυτοματου ελεγχου που πρεπει να κερδιζει στις αποτομες και ξαφνικες κρισες. Πχ. Αν ο Τραμπ πει οτι θα ρηξει πυρηνικη βομβα στην βορεια κορεα, πρεπει στις πρωτες δυο ωρες που το 99.99% της Γης θα χασει και θα φοβηθει, εσυ να κερδίσεις. Αυτα ενας μηχανικος που εχει καταλαβει βαθια τεχνητη νοημοσυνη, και αυτοματο ελεγχο, εχει διαβασει οικονομικα μαθηματικα, για παραδειγμα portfolio optimization, asset allocation κτλ και ξερεις καλο παραλληλο προγραμματισμό υπερυπολογιστων κτλ μπορει να ανταπεξελθει.

Για 10-20 μηχανικους μιλαμε για προτζεκτ τουλαχιστον 30 εκατομμυριων αλλα τα λεφτα δεν πανε δια 10-20. Αλλος μηχανικος εχει πιο μεγαλη ευθυνη απο αλλον, αλλος θελει απλα δημοσιοϋπαλληλικη δουλεια με σταθερο σιγουρο χαμηλο μισθο και σε καθε περιπτωση αυτος που εχει πεισει να αναλαβει το προτζεκτ εχει το πανω χερι για την διαχειριση των παντων. Και οταν προσλαμβανεις εναν μηχανικο για μια θεση εχει συγκεκριμενο μισθο, και ασχολειται με την δουλεια του, δεν του λες απο πισω ποσο ειναι ολο το προτζεκτ.

Το ΕΜΠ εμενα προσωπικα νιωθω οτι με εκανε μαθηματικο οχι μηχανικο. Μηχανικοι γνησιοι με τα παγκόσμια δεδομενα βγαινουν οι αποφοιτοι ΤΕΙ στην Ελλαδα. Ενας αποφοιτος ΕΜΠ δεν ξερει τι ειναι και ουτε υπαρχει κατι αντιστοιχο στο εξωτερικο. Αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις δεν σε νοιαζει η ταμπελα του τι εισαι.

Δεν βρισκεις δουλεια καθαροαιμη ΗΜΜΥ γιατι απλα δεν υπαρχει. Εννοω οτι οι γνωσεις που εχεις απο το πολυτεχνειο ειναι καθαρα θεωρητικες με οριζοντα 50ετιας, που εσυ αν θες θα τις εφαρμοσεις μονος σου στην πραξη. Οι εργοδοτες τειτζηδες ζητανε. Δεν υπαρχει καποιος εργοδοτης να σου πει ελα εδω θα παιρνεις τοσα λεφτα να εφαρμοσεις kalman decomposition για να διαχωρισεις το συστημα σε ελεγξιμο και παρατηρησιμο. Και δεν εχει σημασια αν ο εργοδοτης ειναι απλο αφεντικο μιας μικρης εταιρειας ή καταλληλο τμημα πολυεθνικης.

Αμα βαριεσαι να το αναλυσεις πολυ, βρισκεις και εσυ μια τειτζηδικη δουλεια και ηρεμεις ή συνεχιζεις ακαδημαϊκα. Αλλα αν νιωθεις οτι αυτα που εμαθες θες να τα εφαρμοσεις στην πραξη και θες και πολλα λεφτα, τοτε δεν ψαχνεις για δουλεια αλλα για προτζεκτ. Πειθεις καποιους να σε εμπιστευτουν οι οποιοι σε καμια περιπτωση δεν εχουν ιδεα για την βαθεια σου γνωση. Εσυ απλα το αποτελεσμα που θα δουν τους λες.

Για να καταλαβετε το σκεπτικο μου, οταν τελειωσα το πολυτεχνειο ή οταν ημουν φοιτητης ηξερα περιπου στο 0% το τι μπορω να κανω με το πτυχιο του πολυτεχνειου. Τωρα στα 30 εχοντας δουλεψει σε 4 χωρες - 2 ηπειρους ξερω απλα 10% του τι μπορω να κανω. Εννοω εχει πολυ ζουμι ακομα η κατασταση και πρωτα ο Θεος στα 50 ισως θα εχω μια τελικη αποψη.

Τελος θα ηθελα να αναφερω καποια μεγαλα ονοματα ημμυτων ΕΜΠ. Πρωτα ο Κωνσταντινος Δασκαλακης που ειναι τωρα αναπληρωτης καθηγητης στο MIT:

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Κωνσταντίνος_Δασκαλάκης

Και ο Κωνσταντίνος Λάσκαρης, ο Κωνσταντίνος Μπούρχας και ο Βασίλης Παπανικολάου. Δουλευουν ολοι στην Tesla στην Καλιφορνια. Αν δεν την ξερετε ειναι η πρωτοπορος εταιρεια ηλεκτρικων αυτοκινητων στον πλανητη του Elon Musk. Τα παιδια δουλευουν στο τμημα των ηλεκτρικων μηχανων και ο Λασκαρης ειναι ο νουμερο 1 αρχιμηχανικος της εταιρειας. Με την πρωτη ευκαιρια θα προσεγγισω τα παιδια να με συστησουν για να αναλαβω το προτζεκτ του αυτοκινουμενο αμαξιου. Αλλα γενικα θελω κατι πιο ευρωπαϊκο και γερμανικο στην αυτοκινητοβιομηχανια.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3275418/oi-ellines-tis-tesla
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top