Ισλανδικά

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για ισλανδικά.Είμαι μαθητής γυμνασίου στη Θεσσαλονίκη.Το χω ψάξει και δεν υπάρχει τίποτα ούτε στη Θεσσαλονίκη αλλά ούτε σε καμία άλλη ελληνική πόλη.Δεν πειράζει θα τα μάθω μόνος μου....Κατέβασα δύο βιβλία το Colloquial Icelandic και το Teach Yourself Icelandic.Θα τα τελειώσω και στο λύκειο σκέφτομαι να πάω με πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών στην Ισλανδία έστω για μερικές εβδομάδες.Σκέφτομαι ακόμα και για σπουδέσ εκεί.Το ξέρω είναι νωρίς ακόμα αλλά κάνε όνειρα και ποτέ δεν ξέρεις...........Τι μου προτείνετε?Αυτά τα βιβλία είναι καλά?Αξίζουν τα ισλανδικά και οι σπουδές εκεί ή θα πάω για σπουδές και μετά από μερικούς μήνες θα αναγκαστώ να γυρίσω πίσω?:worry:Λένε οτί είναι δύσκολη γλώσσα αλλά έχω ιδιαίτερο ταλέντο στις ξένες γλώσσες και μιλάω ήδη αγγλικά έχω το λοουερ γαλλικά θα δώσω το β2 το δεκέμβριο και γερμανικά-είμαι μισός γερμανός:clapup:..............
Συγνώμη για το κατεβατό....

Αν κάποιος μιλάει ισλανδικά ή έστω είχε προσπαθήσει στο παρελθόν να μάθει ή αν έχει κάποιος επισκεπτεί ή έχει σπουδάσει στην Ισλανδία να γράψει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Υπαρχει ενα σαιτ για ονλαιν εκμαθηση ισλανδικων, μεχρι ενα σημειο τουλαχιστον. Θα το ψαξω οταν παω σπιτι (αν το θυμηθω!)

https://icelandiconline.is/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τη βρήκα κι εγώ αυτήν την ιστοσελίδα αλλά δεν γράφτηκα γιατί εγώ θέλω να έχω τα ισλανδικά ως χόμπυ όταν δεν έχω κάτι να κάνω.Υπολόγισε περίπου 2-3 ώρες την εβδομάδα και προφανώς αυτή η ιστοσελίδα για να θέλει να γραφτείς πάει να πει πως ακολουθεί μία σειρά μαθημάτων που πρέπει να παρακολουθείς κι εσυ αλλιώς γιατί θέλει ιμειλ κι εγώ δεν θέλω κάτι σαν φροντιστήριο.Ισως το Δεκέμβριο που θα τελειώσω με το β2 στα γαλλικά να γραφτώ.

ΟΚ γράφτηκα αλλά επειδή δεν έχω καλό σήμα στην περιοχή μου δεν μπορώ να δω τα βίντεο.Εσύ fmarulezkd μιλάς ισλανδικά ή είχες προσπαθήσει να μάθεις ισλανδικά στο παρελθόν?

Κανείς που να έχει πάει στην Ισλανδία έστω σαν τουρίστας?

Και μία μικρή γεύση από Reykjavik!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης.jpg
    αρχείο λήψης.jpg
    11.2 KB · Εμφανίσεις: 1,610
  • αρχείο λήψης (4).jpg
    αρχείο λήψης (4).jpg
    10.2 KB · Εμφανίσεις: 1,671
  • αρχείο λήψης (5).jpg
    αρχείο λήψης (5).jpg
    10.7 KB · Εμφανίσεις: 1,599

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έχω δει και εγώ πολλές φωτογραφίες (και βίντεο) απο την Ισλανδια. Είναι τόσο όμορφα τα μέρη εκεί!! Θα ήθελα πολυ να την επισκεφθώ κάποια μέρα. Πολυ ενδιαφέρον που μαθαίνεις ισλανδικα, μπορει και εγώ το φθινόπωρο να κανω κατι ανάλογο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Σκοπεύεις να μαθαίνεις από το ίντερνετ ή να βρεις καθηγητή?Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα κανέναν στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conorob3rst

Νεοφερμένος

Η conorob3rst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά και από μένα. Και εγω εχω αρχισει να μαθαινω μονη μου τον τελευταιο καιρο και χρησιμοποιω το πρωτο βιβλιο που αναφερεις. Προς το παρον ολα καλα τα βλεπω αλλα δεν το εχω εξασκησει πολυ. Εχω κατεβασει εφαρμογες στο κινητο μου <παιχνιδακια με καρτες, λεξικο αγγλικο-ισλανδικο, τυπικες συζητησεις, ισλανδικο ραδιοφωνο> για να εξασκουμαι. Παντως την εχω καταβρει με εναν τυπο που ειναι καθαρα audio. Μπες εδω

https://alarichall.org.uk/teaching/modern_icelandic.php

Ελπιζω να σε βοηθησει. Οσο για σπουδες, σκεφτομαι να κανω και εγω μερος του μεταπτυχιακου μου στο Ρεικιαβικ. Δεν θεωρω πως ειναι χασιμο χρονου. Νομιζω πως ειναι ενας μαγικος τοπος και αξιζει να τον ανακαλυψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Πάντως άμα βρεις καθηγητή,στείλε πμ!!!

Γειά και από μένα. Και εγω εχω αρχισει να μαθαινω μονη μου τον τελευταιο καιρο και χρησιμοποιω το πρωτο βιβλιο που αναφερεις. Προς το παρον ολα καλα τα βλεπω αλλα δεν το εχω εξασκησει πολυ. Εχω κατεβασει εφαρμογες στο κινητο μου <παιχνιδακια με καρτες, λεξικο αγγλικο-ισλανδικο, τυπικες συζητησεις, ισλανδικο ραδιοφωνο> για να εξασκουμαι. Παντως την εχω καταβρει με εναν τυπο που ειναι καθαρα audio. Μπες εδω

https://alarichall.org.uk/teaching/modern_icelandic.php

Ελπιζω να σε βοηθησει. Οσο για σπουδες, σκεφτομαι να κανω και εγω μερος του μεταπτυχιακου μου στο Ρεικιαβικ. Δεν θεωρω πως ειναι χασιμο χρονου. Νομιζω πως ειναι ενας μαγικος τοπος και αξιζει να τον ανακαλυψουμε.

Godan daginn!Hvad segirdu gott?:)
Εγώ βρήκα και αυτό:https://tungumalatorg.is/ifa/
Είναι 4 βιβλία σε μορφή πδφ για να κατεβάσεις κ να εκτυπώσεις.Τα έχω κατεβάσει και από βδομάδα μάλλον θα πάω να εκτυπώσω το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 993309

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια Σκανδιναβική γλώσσα είναι καλύτερη ώς γλώσσα-βάση για την Ισλανδική; Ο λόγος που το ρωτάω είναι επειδή θα με ενδιέφερε να μάθω Ισλανδικά στο μέλλον πιο εύκολα, και "πρόχειρες" γλώσσες εκμάθησης που έχω βρει είναι η Δανική, Σουηδική και η Νορβηγική. Επίσης ποιο είδος γραφής της Νορβηγικής είναι πιο κατάλληλο, το Bokmål ή το Nynorsk? Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top