Εύρεση εργασίας στην Αγγλία μετά από φοίτηση σε δημόσιο ΙΕΚ

KwstasGav

Νεοφερμένος

Ο KwstasGav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι αποφοιτος ιεκ βοηθου εργοθεραπειας και ενδιαφερομαι να δουλεψω αγγλια,το πτυχιο απο το ΙΕΚ ειναι αρκετο η χρειαζομαι και πιστοποιηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ? Επισης εχω βασικες γνωσεις πανω στην αγγλικη γλωσσα αλλα χωρις κανενα επισημο πτυχιο πχ LOWER.Εχει βρεθει κανενας στην θεση μου αναζητωντας εργασια σε αγγλια/σκωτια μονο με το πτυχιο του ιεκ? :hmm: Ευχαριστω για την βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Νομίζω να χρειαστείς πιστοποίηση για να το αναγνωρίσεις ως HND (Higher National Diploma), κάτι σαν τα ΙΕΚ της Αγγλίας ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω στο θέμα Αγγλία, όμως επειδή μεταξύ άλλων έχω βγάλει κι εγώ ένα ΙΕΚ, οι καθηγητές μας λέγανε συνέχεια ότι η απλή αποφοίτηση δεν αρκεί, χρειάζεται και η πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ για να έχει αξία (όση αξία μπορεί να έχει σε επίπεδο και επαγγελματικών δικαιωμάτων / δίπλωμα επιπέδου), η φοίτηση σε ΙΕΚ. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwstasGav

Νεοφερμένος

Ο KwstasGav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η πιστοποιηση ειναι αναγνωρισιμη λενε στον ΕΟΠΠΕΠ παρολα αυτα απο αγγλια μου εχουν πει πως μπορω και με το πτυχιο του ιεκ
ισχιει ομως? Εχει φορεα παρομοιο με τον ΕΟΠΠΕΠ που μπορω να δωσω εκει ωστε να ειναι σιγουρα αναγνωρισιμο εκει? ευχαριστω για τις χρησιμες απαντησεις :thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Καλυτερα να επικοινωνησεις με καποιον φορεα στην Αγγλια που ασχολειται με αναγνωριση πτυχιων και επαγγελματικων προσοντων, απ’ οσο ξερω λεγεται UK NARIC. Ωστοσο, αν μου ελεγες οτι θελεις να εργαστεις πχ σε εταιρια πληροφορικης με χαρτι απο ΙΕΚ (χωρις πιστοποιηση), δε νομιζω οτι θα υπηρχε προβλημα, στον συγκεκριμενο κλαδο πολλες φορες κοιτανε γνωσεις και προυπηρεσια παρα τα χαρτια. Τωρα ομως που εισαι βοηθος εργοθεραπευτη (νομιζω εντασσεται στα επαγγελματα υγειας), για να ειναι καλυμμενη η εταιρια που θα σε κανει προσληψη, πρεπει να εχει και καποιο αποδεικτικο. Ειναι σαν να θελω να δουλεψω στην Αγγλια ως νοσηλευτης, χωρις να εχω καποιο επισημο χαρτι (Επισημο χαρτι=Πιστοποιηση με αναγνωριση). Μετα αν γινει κατι η εταιρια θα βρει τον μπελα της «Πως εκανες καποιον προσληψη και τον εβαλες να δουλεψει χωρις να εχει πιστοποιηση;».
Χαρτι απο ΙΕΚ χωρις πιστοποιηση δεν ειναι τιποτα. Μπορει εμενα ο θειος μου για παραδειγμα να εχει ενα ιδιωτικο ΙΕΚ (πχ το ΑΚΜΙ) και να του πω να μου δωσει πτυχιο βοηθου εργοθεραπευτη σε μια μερα. Μετα οταν θα παω να πιασω δουλεια και να ασφαλιστω, δε θα μπορεσω να καταθεσω το χαρτι απο ΙΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwstasGav

Νεοφερμένος

Ο KwstasGav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top