Εισαγωγή σε ΤΕΙ/ΑΕΙ από ΕΠΑΛ

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
'Όλα αυτά όμως είναι politically correct βλακείες. Ο λόγος που δεν πρέπει να μπαίνουν από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ είναι ένας: IQ. Δυστυχώς το επάλ υπάρχει γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, για το κάτω 20-30% των παιδιών που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε κανονικό λύκειο. Η κουλτούρα των επάλ είναι αποτέλεσμα του επίπεδου των μαθητών. Επομένως είναι αστείο να μπορούν αυτά τα παιδιά να πάρουν θέση σε ΑΕΙ πόσο μάλλον σε σχολές ιατρικής χωρίς να δίνουν τις ίδιες εξετάσεις με τα άλλα παιδιά καθώς ο λόγος που δε το κάνουν είναι επειδή δε μπορούν in the first place.

Ο απόφοιτος επάλ σε σχέση με έναν νεοεισαχθέντα στην Ιατρική μπορεί να ξέρει λίγα πράγματα, αλλά ο τελεύταιος μπορεί να τα μάθει πολύ πιο γρήγορα και εν τέλει θα γίνει γιατρός όντας πολύ πάνω στην ιεραρχεία. Στερόντας θέση στο μαθητή που έγραψε 100 μόρια κάτω από την σχολή ιατρικής και δίνοντας την σε μαθητή από επάλ κάνεις κακό σε όλους.

Υπενθιμίζεται πως η ευφυία δεν έχει σχέση με την αξία ενός ανθρώπου.


Το 20-30% των παιδιών που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στο γέλ πίστεψε με δεν θα καταφέρουν να γράψουν οσο χρειάζεται στις πανελληνιες για να μπουν ιατρικη. Ισως περνάνε σε κανένα ΤΕΙ επαρχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Τα επαλ ως εκπαιδευτικές οντότητες απευθύνονται σε άτομα που τους ενδιαφέρει να μάθουν κάποια στοιχειώδη θεωρητικά πράγματα και κυρίως πρακτικά πράγματα για να μπορούν να σταθούν επαγγελματικά, δηλαδή προσφέρουν περισσότερη επαγγελματική κατάρτιση και ελάχιστη θεωρητική! Συμφωνώ οτι από κάποια κατεύθυνση μπορεί να εχουν στοιχειώδεις γνώσεις για μια σχολή όπως πχ η ιατρική αλλα δεν ειναι εύκολο να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις. Εμένα μου κεντρίζει το ενδιαφέρον Επιςης οτι στην ιατρική μπαίνουν με κατακτηριες άτομα που εχουν τελειώσει κάποια άσχετα ΤΕΙ και είχαν όνειρο την Ιατρική αλλα το σύστημα τους έφαγε. Κάποια μάλιστα είχαν όντως τελειώσει επαλ. Για αυτο τι έχετε να πείτε; Εμμέσως πάλι δεν εισάγονται στην σχολή αυτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμένα μου κεντρίζει το ενδιαφέρον Επιςης οτι στην ιατρική μπαίνουν με κατακτηριες άτομα που εχουν τελειώσει κάποια άσχετα ΤΕΙ και είχαν όνειρο την Ιατρική αλλα το σύστημα τους έφαγε. Κάποια μάλιστα είχαν όντως τελειώσει επαλ. Για αυτο τι έχετε να πείτε; Εμμέσως πάλι δεν εισάγονται στην σχολή αυτη;

Ενδιαφέρον σχόλιο.
Θα έλεγα λοιπόν ότι πρώτον, τα παιδιά που δίνουν κατατακτήριες συνήθως είναι από κάποια παραϊατρική σχολή (νοσηλευτική, φυσικοθεραπεία, μαιευτική), και δευτερευόντως από "άσχετες" σχολές. Δεύτερον τα παιδιά αυτά ανταγωνίζονται επί ίσοις όροις μεταξύ τους και δεν διεκδικούν θέσεις που θα αφήσουν κάποιον άλλον στα 18 του να ψάχνεται (μιας και οι θέσεις αυτές είναι εξτρά και γι αυτό οι εξετάσεις συνήθως είναι Δεκέμβριο). Είναι δηλαδή ένας κλειστός "κύκλος" ανθρώπων και λίγοι από αυτούς θα τα καταφέρουν, οι άλλοι έχουν ήδη ένα πτυχίο στα χέρια τους και κάπως, κάτι θα κάνουν. Τρίτον, για να φτάσει ένας άνθρωπος στα 24-25 του να προσπαθεί για μια σχολή που θα τον συντηρεί στην καλύτερη περίπτωση σε μια εξαετία, πρέπει να είναι πολύ αποφασισμένος και να το γουστάρει πολύ.
Οπότε με βάση τα παραπάνω, σε αυτές τις περιπτώσεις για εμένα δεν έχει σημασία αν στα 17 του αποφοίτησε από ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Εσπερινό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top