• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην πρώτη σου ερώτηση σου απάντησα, ζητάει τις αποδείξεις από λάθος πρόσωπα.
Δλδ οι χιλιαδες περιπτωσεις που εχει ερευνησει ηταν ολοι λαθος προσωπα ; Μην μενεις σε ΜΙΑ εκπομπη που ειδες. Και γενικα μην μενεις στο τι βγαινει στην tv μονο. Αλλωστε σου ξαναειπα, δεν μπορει ενας ανθρωπος να ψαξει ολον τον κοσμο. Ας πανε αυτοι που ειναι οι αληθινοι σε αυτον. Γιαυτο και ο διαγωνισμος αλλωστε. Και παρολαυτα, εχει παει σε παμπολα μερη του κοσμου. Ε ειναι και 80 ετων με καρδιακα προβληματα.

Στην άλλη σου ερώτηση για το εάν θα διακινδύνευε τη φήμη του, ήδη την διακινδύνευσε με την εκπομπή με τη Γραφολογία και τα επαγγέλματα. Αυτή ειδικά την εκπομπή να δει κανείς καταλαβαίνει ότι θέλει να γελιοποιήσει τους συγκεκριμένους γνωστικούς τομείς, δεν τους ερευνά.
Αρα η απαντηση σου ειναι "ναι". Ομως απότι φαινεται κανενας δεν εχει μπορεσει να του κλεισει το στομα. Γιατι δε παει ενας σωστος γραφολογος που το "επαγγελμα" του υποτιθεται οτι κινδυνευει απο τον Ραντι, να τον αντιμετωπισει ; Προφανως γιατι ο κοσμος κοιμαται και θελει να πιστευει (και ευκολα μαλιστα) σε διαφορα πραγματα (πχ οτι τον απηγαγαν οι εξωγηινοι, οτι υπαρχουν αγγελοι, οτι ειδε ουφο,κλπ). Επισης, σου εβαλα στο τοπικ γραφολογιας, βιντεο απο αλλον ερευνητη και με διαδημη γραφολογο. Αρα μηπως δεν ειναι ο Ραντι το προβλημα ;

Για την εμφάνισή του δεν τον έκρινε κανείς, απλά έγραψα ότι τα μάτια του μου βγάζουν μοχθηρία. Δεν θα τσακωθούμε για τα όμορφα μάτια του Ράντι τώρα. :D
Και το να αποδιδεις ενα γνωρισμα χαρακτηρα, σε ενα στοιχειο εμφανισης, δεν αποτελει κριση με βαση την εμφανιση ; :confused: Οταν λεμε δε κρινω με βαση την εμφανιση, να το εννοοουμε πληρως. Οχι "δε τον κρινω,...αλλα με βασει τα φρυδια του και τα ματια του κατι μου λεει οτι ειναι πολυ κακος ανθρωπος" :rolleyes:

Με ρωτάς επίσης πως γνωρίζω ότι καλεί μόνο τσαρλατάνους. Μα φαίνεται, αφού τσαρλατάνους καλεί ο άνθρωπος ;
Φοβερο επιχειρημα. Δεν εχω αντιλογο...Τελικα αν ολοι που βλεπουμε στις TV ειναι τσαρλατανοι...οι αληθινοι γιατι κρυβονται ; (επισης ο τσαρλατανος ξερει οτι κοροιδευει τον κοσμο...υπαρχουν πολλοι που πραγματικα πιστευουν οτι εχουν καποια δυναμη, και οταν αποτυγχανουν παταγωδως, το αποδιδουν σε οτι κουφο μπορεις να φανταστεις).

Τα μισά του χρόνια στην έρευνα μπορεί να μην τα έχω αλλά εγώ δεν ερευνώ "περιπτώσεις" τσαρλατάνων αυτών των γνωστικών τομέων, αλλά τους ίδιους τους γνωστικούς τομείς και πίστεψέ με, είμαι πολύ πιο σκληρός από τον Ράντι στις κρίσεις μου γι'αυτούς, αλλά και δίκαιος.
Εξεταζεις τους ιδιους τους τομεις ; Τι,.. θεωρητικα δλδ ; Θεωρητικα φιλε μου, ολα ωραια και καλα. Στην πραξη ειναι το θεμα. Και ειδικα οταν υπαρχει κοσμος που ισχυριζεται οτι κανει πραγματα που δεν μπορει ή που ειναι τρυκ (πχ Γκελερ).

Δεν με έχει πείσει ότι έχει κάνει αντικειμενική έρευνα πέραν της περιπτωσιολογίας,ούτε ότι θέλει να μάθει τι απ'όλα αυτά είναι αλήθεια και τι σκουπίδια, αλλιώς θα παρουσίαζε έστω κάποιες περιπτώσεις για τις οποίες η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, έδρες πανεπιστημιακές Παραψυχλογίας λόγου χάρη.
Τι εννοεις "εδρες πανεπιστημιακες" ; ειναι περιπτωση υπερφυσικου φαινομενου αυτο ; :confused: Και ξαναλεω : δεν εχεις πειστει λες οτι δεν εξεταζει μονο τσαρλατανους, αλλα χωρις να εχεις δει καν τουλαχιστον ολα τα βιντεο που υπαρχουν. Για να μην μιλησουμε για τις καταγεγραμενες περιπτωσεις που απλα δεν εχουν προβληθει. Προσωπικα δε βλεπω να εισαι αυστηρος με τον εαυτο σου στο να βγαλεις συμπερασματα, αφου το κανεις με ελαχιστα στοιχεια.

'Οσο για τη δεκτικότητα και τους ξερόλες, κι εγώ τη διατηρώ απέναντι στον Ράντι τη δεκτικότητά μου και την ανεκτικότητα όταν λέω ότι καλά κάνει και χτυπά τους τσαρλατάνους, απλά λέω ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτοί. Ελπίζω αυτή τη φορά η σύνταξή μου να μην σε μπέρδεψε.
Οπως σου εδειξα και στο βιντεο, ουτε ο Ραντι λεει πως ολοι ειναι τσαρλατανοι, ουτε λεει πως αποκλειεται να υπαρχουν ικανοτητες και δυναμεις περιεργες. Οποτε που ακριβως διαφωνεις και τον θαβεις, δε ξερω...Αφου εισαι αυστηρος κι εσυ, θα πρεπε να εισαι 100% μαζι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
george (παπάκι) vithoulkas (τελεία) com

ασε τον βυθουλκα, ΕΣΥ εισαι ικανοποιημενη με μια τετοια μελετη? τι διαολο δεν μπορειτε να χρησημοποιησετε την ΔΙΚΗ ΣΑΣ κριση για να βγαλετε ενα συμπερασμα? πρεπει να σας το ταισει καποιος "ειδικος"?

ελεος

(και btw ο βυθουλκας το ξερει μια χαρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ασε τον βυθουλκα, ΕΣΥ εισαι ικανοποιημενη με μια τετοια μελετη? τι διαολο δεν μπορειτε να χρησημοποιησετε την ΔΙΚΗ ΣΑΣ κριση για να βγαλετε ενα συμπερασμα? πρεπει να σας το ταισει καποιος "ειδικος"?

Μα τι λες τώρα! :mad:

Επί σειρά ποστ προσπαθείτε να μας πείσετε να μην χρησιμοποιούμε τη δική μας κρίση και να αφήνουμε την επιστήμη να αποφανθεί για την Αλήθεια.
Εμείς πιστεύουμε σε εξωγήινους με πράσινες ουρές, αγγέλους, χαρτορίχτρες, λέμε ψέματα και είμαστε αναξιόπιστοι.
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις από εμάς να αξιολογήσουμε τη "μελέτη" σου;
Έλεος indeed! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μα τι λες τώρα! :mad:

Επί σειρά ποστ προσπαθείτε να μας πείσετε να μην χρησιμοποιούμε τη δική μας κρίση και να αφήνουμε την επιστήμη να αποφανθεί για την Αλήθεια.
Εμείς πιστεύουμε σε εξωγήινους με πράσινες ουρές, αγγέλους, χαρτορίχτρες, λέμε ψέματα και είμαστε αναξιόπιστοι.
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις από εμάς να αξιολογήσουμε τη "μελέτη" σου;
Έλεος indeed! :mad:

Πολυ σωστη. :)

Συν οτι δεν νομιζω να θεωρει κανενας λογικο οποτε διαφωνουμε για ενα επιστημονικο ζητημα σε ενα φορουμ (και μαλιστα γενικου ενδιαφεροντος) να πρεπει να διοργανωνουμε ερευνα. Αυτο ελειπε να αρχισουμε να μαζευουμε ατομα για μελετη και μεσω e-steki.

Btw epote, ειπαμε αυτες ακριβως οι μελετες εχουν ηδη γινει και μαλιστα μαζικα. Δεν εισαι ο πρωτος που το σκεφτηκε προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα τι λες τώρα!

Επί σειρά ποστ προσπαθείτε να μας πείσετε να μην χρησιμοποιούμε τη δική μας κρίση και να αφήνουμε την επιστήμη να αποφανθεί για την Αλήθεια.
Εμείς πιστεύουμε σε εξωγήινους με πράσινες ουρές, αγγέλους, χαρτορίχτρες, λέμε ψέματα και είμαστε αναξιόπιστοι.
Είσαι σίγουρος ότι θέλεις από εμάς να αξιολογήσουμε τη "μελέτη" σου;
Έλεος indeed!

ερωτηση: τι θα επρεπε να γινει για να πεισθεις οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει? Ειναι ακαδημαικη η ερωτηση, δεν λεω οτι δεν δουλευει, σε ρωταω κατω απο ποιες ακριβως συνθηκες θα πειθοσουν οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει? (προσωπικα για να πεισθω οτι δουλευει θελω να δω 1-2 μελετες που να βγαζουν στατιστικα σημαντικα θετικα απο τελεσματα και τις επαληθευσεις τους απο τριτους)

Btw epote, ειπαμε αυτες ακριβως οι μελετες εχουν ηδη γινει και μαλιστα μαζικα. Δεν εισαι ο πρωτος που το σκεφτηκε προφανως.

προφανως εχουν γινει και μαλιστα τις εχω ολοκληρες. Αλλα εδω μιλαμε για παραλογισμο τεραστιου επιπεδου. Η ερωτηση παει και σε εσενα insomniac, τι θα επρεπε να γινει για να πεισθεις οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει?

Δεν καταλαβαινω γιατι εινια παραλογο να χρησημοποιησεις την κριση σου για να θεσπισεις ενα πειραματα το οποιο θα επιβεβαιωνει η αποριπτει την ομοιοπαθητικη, η ανθρωπιτα ετσι πηγε μπροστα, οταν οι ανθρωποι σκεφτονται με το δικο τους μυαλο αντιλαμβανομενοι οτι αυτο μπορει να τους κοροηδεψει.

Ειναι απλο αυτο που λεω, ισιλιελ μπορεις να χρησημοποιεις το μυαλο και την κριση σου ωστε να σχεδιασεις εναν τροπο που θα αποριπτει η επιβαιβεωνει την ομοιοπαθητικη ο οποιος τροπος θα ειναι οσο το δυνατον πιο ουσιαστικος και αντικειμενικος γινεται?

αν ΔΕΝ μπορεις (στην θεωρια οχι στην πραξη!) γιατι καθεσαι και μιλας αφου εμφανως δεν μπορεις να συμετασχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
προφανως εχουν γινει και μαλιστα τις εχω ολοκληρες. Αλλα εδω μιλαμε για παραλογισμο τεραστιου επιπεδου. Η ερωτηση παει και σε εσενα insomniac, τι θα επρεπε να γινει για να πεισθεις οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει?

Δεν καταλαβαινω γιατι εινια παραλογο να χρησημοποιησεις την κριση σου για να θεσπισεις ενα πειραματα το οποιο θα επιβεβαιωνει η αποριπτει την ομοιοπαθητικη, η ανθρωπιτα ετσι πηγε μπροστα, οταν οι ανθρωποι σκεφτονται με το δικο τους μυαλο αντιλαμβανομενοι οτι αυτο μπορει να τους κοροηδεψει.

Δεν ειναι παραλογο, αν εισαι επιστημονας. Γιατι προφανως αν δεν εισαι (στον τομεα αυτο) τοτε το πειραμα σου πρωτον δεν θα μπορει να γινει πρακτικα, αλλα και θα μπαζει θεωρητικα. Ακριβως ομως επειδη επιστημονες τα εχουν σκεφτει αυτα και εχουν γινει ηδη οι ερευνες ειναι που λεω οτι δεν χρειαζεται και το δικο σου πειραμα.

Οσον αφορα τι θα με επειθε οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει, μαλλον δεν εχεις διαβασει τις συμμετοχες μου στο thread. :P Πιστευω ακριβως οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει. Οποτε το ερωτημα ειναι τι θα με επειθε οτι δουλευει. (Το οποιο ειναι παρεμφερες ερωτημα αλλα με αρκετα διαφορετικη απαντηση απο το τι θα με επειθε να τη δοκιμασω εγω ο ιδιος)

Θα με επειθε κατα σειρα (δηλαδη μπορει το πρωτο μονο του να μην με επειθε αλλα αμα συνδυαζονταν με το δευτερο, το τριτο, κτλ):

* Ανεξαρτητες double blind ερευνες, με μεγαλο δειγμα και δημοσιευμενες σε σοβαρο περιοδικο.
* Το ιδιο σε systematic review.
* Χρηση της ομοιοπαθητικης για μεγαλο διαστημα και σε μεγαλο πληθυσμο.
* Ικανοποιητικη αποδοση σε σχεση με την κλασικη ιατρικη (πχ λιγο μικροτερη αποδοση, αλλα και πολυ μικροτερο κοστος ή με πολυ λιγοτερες παρενεργειες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ειναι παραλογο, αν εισαι επιστημονας. Γιατι προφανως αν δεν εισαι (στον τομεα αυτο) τοτε το πειραμα σου πρωτον δεν θα μπορει να γινει πρακτικα, αλλα και θα μπαζει θεωρητικα. Ακριβως ομως επειδη επιστημονες τα εχουν σκεφτει αυτα και εχουν γινει ηδη οι ερευνες ειναι που λεω οτι δεν χρειαζεται και το δικο σου πειραμα.

1) δεν χρειαζεται να εχεις πτυχια για να μπορεσεις να σχεδιασεις μια καλη μελετη, χρειαζεται να στρωσεις το κωλο σου να διαβασεις και να χρησημοποιησεις το μυαλο σου για να κλεισεις τις τρυπες. Το να κανεις μια double blind, placebo controled μελετη ειναι το πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο (δεν κανω πλακα)

2) δεν αντεληφθεις τη σωκρατικοτητα του λογου μου...προσπαθω τοση ωρα εμεσος πλην σαφως να μαθω τι ακριβως θα επειθε καποιον υπερμαχο της ομοιοπαθητικης για το οτι η ομοιοπαθητικη δεν δουλευει.

Και οπως βλεπεις απο τις απαντησεις που εχω παρει η κατακλειδα ειναι αυτη: ΤΙΠΟΤΑ δεν θα τους επειθε οτι η ομοιοπαθητικη ειναι λαθος.

Και ο λογος ειναι απλος, δεν πιστευουν στην ομοιοπαθητικη γιατι εχουν σκεφτει κριτηκα και εχουν καταληξει σε ενα συμπερασμα, απλα ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ με την δογματικη θρησκευτικη εννοια γιατι αυτο εξυπηρετει τις προσωπικοτητες τους και γιατι ετσι εχουν μαθει. You cant argue with that...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έζησα 10 χρόνια με έναν άνθρωπο που είχε βροχικό άσθμα με κρίσεις που τον έστελναν στο νοσοκομείο. Ήταν απόλυτα εξαρτημένος από το aerolin και δεν έκανε βήμα χωρίς αυτό. Άρχισε ομοιοπαθητική θεραπεία και παράλληλα δίαιτα και έκτοτε δεν είχαμε καν aerolin στο σπίτι και οι σπάνιες πλέον ασθματικές κρίσεις ήταν ήπιες και ελέγξιμες.

Ο ομοιοπαθητικός γιατρός του έχει θεραπεύσει με επιτυχία διάφορα ιατρικά προβλήματα, δικά μου και την οικογένειάς μου. Υπήρξαν και περιπτώσεις όπου αυτός ο ίδιος σύστησε να μην ακολουθηθεί ομοιοπαθητική θεραπεία σε κάποιες περιπτώσεις.

Εάν δεν μπορούσα για κάποιο λόγο να επισκεφτώ πλέον το συγκεκριμένο γιατρό, δεν ξέρω αν θα εμπιστευόμουν οποιονδήποτε άλλο ομοιοπαθητικό. Η εμπειρία μου όμως μου έδειξε ότι κάτι συμβαίνει με την ομοιοπαθητική που η ιατρική κοινότητα οφείλει να το λάβει σοβαρά υπ' όψιν της και να το μελετήσει.

Η φιλοσοφία της ομοιοπαθητικής ιατρικής, ταιριάζει με τα πιστεύω μου αλλά και ευρύτερα θεωρώ ότι θα μπορούσε να βοηθήσει τη συμβατική ιατρική να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες στους ασθενείς της.

Μπορεί να μην εμπιστευόμουν την ομοιοπαθητική για κάποιο θανατηφόρο νόσημα, όμως σίγουρα θα ακολουθούσα ομοιοπαθητική θεραπεία για δερματικά ή χρόνια προβλήματα που δεν είναι θανατηφόρα.

Δεν έχω κάτι περισσότερο να προσθέσω και ήδη έχω πει πάρα πολλά. Όσοι είχαν θετικά αλλά και αρνητικά αποτελέσματα από την ομοιοπαθητική, να μπαίνουν και να καταθέτουν τις εμπειρίες τους.
Καλές οι επιστημονικές μελέτες, αλλά πολλές φορές αλληλοαναιρούνται ή διαψεύδονται με τα χρόνια.
Μπορεί άραγε κανείς να τις εμπιστεύεται τυφλά; :hmm:


Αρχική Δημοσίευση από epote:
Και ο λογος ειναι απλος, δεν πιστευουν στην ομοιοπαθητικη γιατι εχουν σκεφτει κριτηκα και εχουν καταληξει σε ενα συμπερασμα, απλα ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ με την δογματικη θρησκευτικη εννοια γιατι αυτο εξυπηρετει τις προσωπικοτητες τους και γιατι ετσι εχουν μαθει.
Τυχεροί όσοι μπορούν να πιστεύουν σε κάτι που τους σώζει, αφού δεν είναι το αντικείμενο της πίστης τους αυτό που τους βοηθά, αλλά η ίδια η πίστη τους. Αυτός δε, είναι μάλλον ένας μηχανισμός, που όσο περισσότερο τον αναλύεις, τόσο λιγότερο δουλεύει. Ας αφήσουμε λοιπόν τον τρελό στην τρέλα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ισιλιελ:

1)ενας ανθρωπος που ειχε βρογχικο ασθμα οταν αρχισε σωστη διατροφη (εικαζω και καποια βασικης μορφη γυμναστικη πιθανων εκοψε και το καπνισμα) θεραπευτικε (θαυμα θαυμα)

2)εξακολουθεις να μην λες τι θα σε εκανε να παψεις να πιστευεις στην ομοιοπαθητικη (τιποτα προφανως)

3)η εμπειρια ενος ανθρωπου κατω απο μη ελεγχομενες συνθηκες δεν μας λεει τιποτα

ειναι εκπληκτικο πως οι ανθρωποι μπορουν να λενε ψεματα στον εαυτο τους χωρις να το καταλαβαινουν και κυριος να μην θελουν να αποδεχθουν οτι αυτο γινεται...αντιλαμβανομαι το λογο, κραταει τα μυαλα τους υγειη στον μικρο περιορισμενο αισθητιριακα και εμπειρικα κοσμο τους. Make no mistake η συντρηπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων θα ζησει και θα παιθανει χωρις ποτε κανενας να παρει χαμπαρι την πορεια της ζωης τους. Αν δεν εχει την πνευματικη επαρκεια να ειναι οκ με αυτο το γεγονος πρεπει να φτιαξει μια ολοκληρη μυθοπλασια για να μπορεσει να επιβιωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ισιλιελ:
1)ενας ανθρωπος που ειχε βρογχικο ασθμα οταν αρχισε σωστη διατροφη (εικαζω και καποια βασικης μορφη γυμναστικη πιθανων εκοψε και το καπνισμα) θεραπευτικε (θαυμα θαυμα)
Λάθος εικάζεις. Ούτε γυμναστική έκανε, ούτε το κάπνισμα έκοψε. Το μόνο που έκοψε ήταν το aerolin... :P

2)εξακολουθεις να μην λες τι θα σε εκανε να παψεις να πιστευεις στην ομοιοπαθητικη (τιποτα προφανως)
Αν και η ερώτηση μου φαίνεται προβοκατόρικη, να σου απαντήσω: Εάν δεν με βοηθούσε και δεν είχε βοηθήσει κανέναν από το περιβάλλον μου, θα ήταν ένας καλός λόγος να μην της έχω εμπιστοσύνη. Δε βιάζομαι να απορρίψω τίποτα ωστόσο...

3)η εμπειρια ενος ανθρωπου κατω απο μη ελεγχομενες συνθηκες δεν μας λεει τιποτα
Οι εμπειρίες πολλών ανθρώπων όμως, θα 'πρεπε να λένε κάτι. :hmm:

Make no mistake η συντρηπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων θα ζησει και θα παιθανει χωρις ποτε κανενας να παρει χαμπαρι την πορεια της ζωης τους.
Tell that to the universe... Αν πάντως το τίναγμα των φτερών μιας πεταλούδας μπορεί να προκαλέσει τυφώνα μίλια μακρυά, αναρωτιέμαι τι μπορεί να προκαλέσει το πέρασμα ενός ανθρώπου από τον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mερικα "ρεζουμε" και λινκς απο ερευνες :

1. [SIZE=+1]Homeopathic specialties as substitutes for benzodiazepines: double-blind vs. placebo study[/SIZE][SIZE=+1] : "[/SIZE]No statistically significant difference between homeopathic drugs and placebo was observed for the main outcome or for the secondary outcomes. The lack of statistical power due to accrual difficulties limits the conclusions of this trial which did not confirm the efficacy of homeopathic drugs in this indication."

2. [SIZE=+1]The effects of homeopathic belladonna 30CH in healthy volunteers -- a randomized, double-blind experiment.[/SIZE][SIZE=+1] : "[/SIZE]There is no indication that belladonna 30CH produces symptoms different from placebo or from no intervention. Symptoms of a homeopathic pathogenetic trial (HPT) are most likely chance fluctuations.[SIZE=+1]"

3.
[/SIZE][SIZE=+1]Nuclear magnetic resonance (NMR) studies of homeopathic solutions[/SIZE][SIZE=+1] : "[/SIZE]In conclusion, published results from NMR research on homeopathy indicating differences between homeopathic solutions and control samples could not be reproduced."

4. [SIZE=+1]Evidence of clinical efficacy of homeopathy. A meta-analysis of clinical trials.[/SIZE][SIZE=+1] : "[/SIZE]There is some evidence that homeopathic treatments are more effective than placebo; however, the strength of this evidence is low because of the low methodological quality of the trials. Studies of high methodological quality were more likely to be negative than the lower quality studies. Further high quality studies are needed to confirm these results."

5. [SIZE=+1]Is homeopathy superior to placebo? Controversy apropos of a meta-analysis of controlled studies[/SIZE] : "This study indeed concluded that the results are not compatible with the hypothesis that the clinical effects of homeopathy are completely due to placebo. However, this meta-analysis contains several methodological flaws. Furthermore, it is recognized that results of a meta-analysis may not be confirmed in large well-performed clinical trials. Thus, homeopathy should still provide the evidence that conventional medicine has regularly brought during the last two decades in many fields of therapeutics, with the respect of the rigorous rules of "Good Clinical Practice", leading to "Evidence-Based Medicine"."

6. [SIZE=+1]Homeopathic treatment of migraine: a double blind, placebo controlled trial of 68 patients.[/SIZE][SIZE=+1]

7.
[/SIZE][SIZE=+1]Double-blind randomized placebo-controlled study of homoeopathic prophylaxis of migraine.[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
επισις

A randomized, double-blind, placebo-controlled study of classical homeopathy in generalized anxiety disorder.

CONCLUSION: The effect of homeopathic treatment on mental symptoms of patients with generalized anxiety disorder did not differ from that of placebo. The improvement in both conditions was substantial. Improvement of such magnitude may account for the current belief in the efficacy of homeopathy and the current increase in the use of this practice.

Αλλα μην περιμενεις τιποτα...ολο και κατι θα βρουν απο καποια λεξη θα πιαστουν η θα καταληξουν στο συνηθες στο ε-στεκι argumentum ad populum. Δεν μπορεις να αλαξεις την ΠΙΣΤΗ ενος ανθρωπου, εξ ορισμου η πιστη ειναι η τυφλη και ηληθια θεωρηση οτι κατι ειναι σωστα περα απο καθε αμφισβητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provlimatismenos

Νεοφερμένος

Η provlimatismenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μια καλή παρουσίαση και ανάλυση για την εναλλακτική 'ιατρική' (συμπεριλαμβανομένης και της ομοιοπαθητικής) μπορεί κανείς να δει από τον καθηγητή Richard Dawkins (Oxford University) στο video:
[gvideo]-4720837385783230047[/gvideo]

πραγματικά αξίζει τον κόπο να το δει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πρόσφατα πήγα σε έναν ομοιοπαθητικό(από τους καλούς αν κρίνω από το πόσο με χρέωσε!!), για λόγους άγχους. Μου τον σύστησε ένα κοντινό μου πρόσωπο, το οποίο τον επισκεπτόταν για αρκετό μπορώ να πω καιρό, λόγω προβλημάτων με το στομάχι του. Αυτό το πρόσωπο είδε απίστευτα σημαντική βελτίωση. Και δεν το λέει μόνο ο ίδιος, αλλά και οι εξετάσεις του.
Εγώ δεν έχω ακόμα αποτελέσματα, αφού έχω μόνο μια επίσκεψη και δεν άρχισα ακόμα τα φάρμακα που μου έγραψε.

Όσο για την επίσκεψη αυτή καθαυτή, μου έκανε απίστευτη εντύπωση ότι μου έκανε περίεργες ερωτήσεις(π.χ. από ποια πλευρά κοιμάμαι, αν μαρέσει ο βροχερός καιρός, αν νιώθω ότι με παρακολουθούν στον δρόμο κλπ.) Και μάλστα είχε ένα τεράστιο βιβλίο ομοιοπαθητικής και ότι του έλεγα, έψαχνε και τα έβρισκε. Επίσης, έμοιαζε απόλυτα, απόλυτα σίγουρος ότι θα με θεραπεύσει, όπως από ότι έχω μάθει κάνει με όλους σχεδόν τους ασθενείς του.

Να προσθέσω ότι όλοι οι πελάτες έδειχναν ευκατάστατοι και η αίθουσα υποδοχής και ο χώρος ήταν πολύ φιλικά(αυτό βέβαια δεν έχει απαραίτητα να κάνει με την ομοιοπαθητική)...

Όταν και αν έχω αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πρόσφατα πήγα σε έναν ομοιοπαθητικό(από τους καλούς αν κρίνω από το πόσο με χρέωσε!!)

Είναι τώρα αυτό κριτήριο ικανότητας του γιατρού; :hmm: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Είναι τώρα αυτό κριτήριο ικανότητας του γιατρού; :hmm: :confused:

Βέβαια. Για να φτάσει να χρεώνει τόσα πολλά, πάει να πει ότι οι ασθενείς του είδαν αποτελέσματα και κατάλαβε ότι αν τους χρέωνε περισσότερο θα συνέχιζαν να πηγαίνουν, αφού βοηθιούνται.

Και αν δεν παίζει ρόλο, γιατί να μην πηγαίνουμε όλοι σε γιατρούς που πληρώνονται από το δημόσιο και πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε άλλους;

Αν ένας μέτριος γιατρός χρέωνε τόσο πολύ, δεν θα είχε ασθενείς επί τέσσερα και πέντε χρόνια όπως έχει ο συγκεκριμένος. Πάει να πει ότι οι άνθρωποι βοηθιούνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
λολ αυθυποβολη 1-0-1 οταν πληρωνεις πολυ για κατι it better be good και αν δεν ειναι make it be good γιατι εδωσες ενα σκασμο φραγκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κλείνω τέσσερις μήνες ομοιοπαθητικής θεραπείας. Την ξεκίνησα πολύ απρόθυμα, σαν τελευταία λύση σε κάποιο πρόβλημά μου, που αλλιώς θα με οδηγούσε στο χειρουργείο. Έχω δει θετική βελτίωση και είμαι πολύ ευχαριστημένη... Κοινώς, τελικά πείστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πώς αποφάσισες να τη δοκιμάσεις;





Χαίρομαι που έχεις θετικά αποτελέσματα, όποια κι αν είναι η ιατρική πρακτική που ακολούθησες.
Περαστικά σου Γιδάκι! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
γεια σας παιδια...επαναφερω το θεματακι...
εχω καποια προβληματακια και σκεφτομαι να ξεκινησω ομοιπαθητικη....
θελω να πιστευω πως δεν προκειται για απατη μιας και την ασκουν πτυχιουχοι ιατροι....
αν ξερει κανεις καποιον καλο ειτε αθηνε ειτε πατρα ας μου στειλει πμ αν και εχω καποιους κατα νου...
αυτη τη στιγμη δεν μπορω να διαβασω και τις 32 σελιδες του θεματος οποτε ας μου πει καποιος τα συμπερασματα των 32 σελιδων η την προσωπικη του αποψη....
τα παιδια που ξεκινησαν, τελικα πως τα ειδαν τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top