Illuminati - Οι Πεφωτισμένοι (2009)

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Angels and Demons (2009)

Δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο όπως δεν είχα διαβάσει ούτε τον Κώδικα Ντα Βίντσι όταν πήγα να δω την αντίστοιχη ταινία...Θα τη συγκρίνω λιγάκι με τον Κώδικα που σαν ταινία μου άρεσε πάρα πολύ...
Η ταινία δε μου άρεσε...Από ένα σημείο και μετά βαρέθηκα...Ίδια μουσική και ίδια εξέλιξη της πλοκής όπως και στον Κώδικα Ντα Βίντσι...Η διαφορά είναι ότι πρόκειται για μία διαφορετική ιστορία και για μία ταινία που επικεντρώνεται περισσότερο στη δράση παρά στην αφήγηση και την επεξήγηση των συμβόλων...Δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιο λόγο πηγαίνει από τον ένα ναό στον άλλον, πως πετάγεται από το ένα άγαλμα στο άλλο...Περισσότερο χολλυγουντιανή ταινία...Περισσότερο τρέξιμο με πόδια και αυτοκίνητα...Δε μου κάνει αίσθηση να διαβάσω το βιβλίο...
Δεν υπήρχε η ανατροπή του Κώδικα...Το τέλος λίγο έως πολύ αναμενόμενο...
Οι ερμηνείες ήταν καλές...Αν τη θεωρήσω δηλαδή μία ταινία δράσης ήταν καλές...Για μία ταινία μυστηρίου δεν ήταν...
Ήταν πολύ καλές οι σκηνές με τα αυτοκίνητα στο κέντρο της Ρώμης και τα πλάνα από Ρώμη και Βατικανό...

Δεν τη συνιστώ πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Την είδα χθες.

Εμένα μου άρεσε αρκετά.Ούτε εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά και η πλοκή μου φάνηκε καλή.Επίσης δεν έχω δει τον Κώδικα για να μπορώ να συγκρίνω.
Άτομα από την παρέα μου που είχαν διαβάσει το βιβλίο είπαν ότι έλειπαν αρκετά πράγματα, αλλά και πάλι αξίζει να τη δει κανείς.

Το τέλος ήταν αναμενόμενο
το ότι θα γλύτωναν από τη βόμβα
, αλλά μέχρι τα τελευταία γεγονότα δε σου πήγαινε ακριβώς το μυαλό στο ποιος ήτανε πίσω από όλα.
Αυτό με τα αγάλματα έμοιαζε σαν ένας γρίφος περισσότερο που τα ερμήνευε με βάση τις γνώσεις του.Όντως θα μπορούσαν να είχαν αφιερώσει περισσότερο χρόνο για την επεξήγηση των συμβόλων και λίγο παραπάνω της ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
αλλά μέχρι τα τελευταία γεγονότα δε σου πήγαινε ακριβώς το μυαλό στο ποιος ήτανε πίσω από όλα.
Κάνεις πλάκα!
Όλα έδειχναν το ποιος ήταν ή εγώ έχω μεγάλη φαντασία.
Η ανατροπή ήταν αναμενόμενη και γιαυτό και ξενέρωσα.
Στη μισή ταινία ευχόμουν να μην είναι αυτός και να ήταν διαφορετικό το τέλος.

Είναι από τις ταινίες που δε θα έβαζα ποτέ να ξαναδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βάζω spoiler για να μην το διαβάσει κάποιος που θέλει να δει την ταινία.

Μέχρι ένα σημείο όπου θεωρούσαν ότι οι Illuminati είχαν μπει μέσα στην Ελβετική φρουρά στο Βατικανό όλες οι υποψίες πέφτανε πάνω στον ξανθό υπεύθυνο.
Μετά που δίνει το κλειδί στον Λάγκτον άρχισε να ξεθολώνει το τοπίο κάπως.
Το γεγονός ότι ήταν όλα δημιούργημα του Καμερλένγκο προσωπικά το κατάλαβα μόνο όταν αποκαλύφθηκε όλη η πλοκή.
Αν και θα μου πεις το ότι ο δολοφόνος ήταν μόνο ένας και δεν εμφανιζόταν κανείς άλλος έπρεπε να με βάλει σε υποψίες ότι κάτι δεν πάει καλά.
Μέχρι ένα σημείο περίμενα να εμφανιστούν οι Illuminati.

Επίσης δεν κατάλαβα τί σήμαινε το τελευταίο σύμβολο με τα δύο ανάποδα κλειδιά.

Κάνεις πλάκα!
Όλα έδειχναν το ποιος ήταν ή εγώ έχω μεγάλη φαντασία.
Εσύ είσαι μεγάλος ντετέκτιβ από το Παλέρμο οπότε έχεις μεγάλη φαντασία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επίσης δεν κατάλαβα τί σήμαινε το τελευταίο σύμβολο με τα δύο ανάποδα κλειδιά

Δε σήμαινε κάτι ρε. Το κρατούσε ορθά αλλά όταν το έστρεψε στον ίδιο βγήκε ανάποδα. Κάνε την κίνηση να το καταλάβεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε σήμαινε κάτι ρε. Το κρατούσε ορθά αλλά όταν το έστρεψε στον ίδιο βγήκε ανάποδα. Κάνε την κίνηση να το καταλάβεις:P

Ωραία..Μάλλον εκεί εσύ κατάλαβες πιο γρήγορα από μένα τί παίχτηκε :P
.

Θα κάτσω να το ψάξω σαν σύμβολο να δω τί σήμαινε.Ήταν τα τέσσερα στοιχεία (γη,φωτιά,νερό,αέρας) συν ένα ακόμα που ήταν αυτά τα κλειδιά.

Aυτό που μου άρεσε ήταν που οι σφραγίδες ήταν στα αγγλικά.Ποιητική αδεία του σκηνοθέτη θα μου πεις.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τα κλειδιά είναι το παπικό σύμβολο πάντως, για να μην ψάχνεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Είδα κι εγώ την ταινία χθες το απόγευμα.
Βασικά, όσα σύμβολα έπαιζαν ρόλο στη κατανόηση της πλοκής, εξηγούνταν επαρκώς και κάποιος προσεκτικός θεατής δεν θα είχε πρόβλημα να κατανοήσει την πλοκή, αυτό παρατήρησα εγώ τουλάχιστον.

Για το ότι οι σφραγίδες ήταν στα Αγγλικά και όχι στα Λατινικά, υπήρχε αναφορά (στη σκηνή με το απαγορευμένο βιβλίο του Galileo) στο ότι τα Αγγλικά θεωρούνταν μιαρή γλώσσα από τον Παπικό κύκλο και χρησιμοποιούταν ευρέως από τους επαναστάτες της διανόησης.

Και μόνο απ' τις ατάκες του δολοφόνου, κατάλαβα πως ήταν καθολικός, οπότε έπαιζε στο μυαλό μου το να μην ήταν άμεση η διασύνδεση του με τους "illuminati", εφόσον υπήρχε βέβαια. Το ότι η απειλή των illuminati ήταν μούφα άργησα κάπως να το καταλάβω, αυτό που πίστευα σε κάποιο σημείο, ήταν το ότι υπήρχε διασύνδεση με τους illuminati και τον Καμερλένγκο. Υπήρχε μια ανατροπή σε αυτό το σημείο, όντως.

Από εκεί και πέρα, η έμμεση προβολή των θρησκευτικών θέσεων του συγγραφέα σε αρκετές σκηνές της ταινίας, φάνηκε πολύ καλά σαν κομμάτι που συμμετείχε αρκετά στην πλοκή της ταινίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν διαβασα κανενα μηνυμα μην δω καποια σποιλερ κατα λαθος και χαθει η μαγια.

Διαβαζω το βιβλιο και το κοντευω. Ειμαι στο τελος και η αγωνια κορυφωνεται. Μετα θα δω τη ταινια. Ελπίζω να ειναι στο ιδιο υψος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Παιδια ειδα την ταινια χτες. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Καμια σχεση με το βιβλιο. Η μερα με τη νύχτα. Κριμα... :( Ειχε ολα τα φοντα να γινει το νεο "ονομα του ροδου" και κινηματογραφικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το είδα σε θερινό χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο και ενώ η ταινία για τον κώδικα DaVinci δε μου είχε αρέσει καθόλου...
Πέρασα καλά, ήταν μία ευχάριστη περιπέτεια με έναν πολύ καλό Tom Hanks. Τίποτα παραπάνω. Ναι, λίγο μυστήριο, ναι, κυνηγητό, ναι συμβολισμοί.. αλλά καμία σχέση με ό,τι υποθέτω πως είναι το βιβλίο.

Αν θέλετε να περάσετε χαλαρά και καλά, πάρτε μπίρα και ποπ-κορν και βουρ. Αλλιώς, έχουμε κι άλλες προτεραιότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ούτε συγκλονίστηκα, ούτε και απογοητεύτηκα ..... φυσικά και δεν μπορεί να συγκριθεί με το βιβλίο, όπως άλλωστε συμβαίνει με το 95%, ίσως και παραπάνω, των μεταφορών βιβλίων στη μεγάλη οθόνη.
Το βιβλίο είναι πάντα άλλο πράγμα. Σε σχέση με το Ντα Βίντσι μου άρεσε πιο πολύ το "Αγγελοι και Δαίμονες", όχι από πλευράς της ίδιας της ταινίας, δηλαδή σκηνοθεσία, φωτογραφία, κλπ, αλλά από πλευράς υπόθεσης.... τη θεωρώ πιο πραγματική. Και στα βιβλία όμως, προσωπικά, το Illuminati το θεωρώ καλύτερο από τον Κώδικα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν συγκαταλέγεται στις συγκλονιστικές ταινίες, ούτε και περίμενα βέβαια κάτι τέτοιο, αλλά θεωρώ ότι βλέπεται ευχάριστα.

Επειδή κάτι αναφέρθηκε για το "Όνομα του Ρόδου" ... θεωρώ ότι είναι μια αρκετά καλή μεταφορά στην οθόνη, αλλά και πάλι το βιβλίο ξεπερνά κατά πολύ την ταινία. Δε νομίζω ότι είτε ο "Κώδικας" είτε οι "Άγγελοι και Δαίμονες" θα μπορούσαν να πιάσουν ποτέ αυτό το επίπεδο, γιατί πολύ απλά και ως βιβλία δεν μπορούν να συγκριθούν με το "'Ονομα του Ρόδου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Tην ειδα προ ημερών.
Ηταν σαφως καλυτερη απο τον Κώδικα.
Ερρεε πιο πολύ.
Και η συμπρωταγωνίστρια,πιο χαριτωμένη,πιο σέξυ.

Βλέποντας πως το μοτιβο εξέλιξης ηταν λιγο πολυ το ιδιο,εστίασα σε αλλα πραγματα - πιο σύγχρονα,πιο ενδιαφέρονται για μενα.

Λογου χαρη,εμαθα πως την παπικη φρουρά την εχει αναλαβει ελβετική (αρα γερμανογλωσση)δυναμη....και το πως λειτουργει ακριβώς το πλεγμα ασφαλειας...το οποιο ειναι πιστή αντιγραφή του μοντελου ασφαλειας του αμερικανου προέδρου: μαυρα κοστουμια,ακουστικα στο αυτί,πρακτορες.....

Η φυλαξη του αρχειου,με σύγχρονες μεθόδους στα υπόγεια του Βατικανού και πολλά αλλα.

Το βρισκω πάντα εξοχως θετικό στις ταινίες να μαθαινω πως εχει το θεμα της ασφαλειας γνωστων μας ηγετικών φυσιογνωμιών.

Και το οτι ακριβώς δείχνουν στις χολυγουντιανές ταινιες τοσες πολλες λεπτομερειες για το διχτυ ασφαλειας σημαινόντων προσωπων (οπως π.χ του προεδρου των ΗΠΑ),δειχνει ακριβώς την τόση απόλυτη εμπιστοσύνη που εχει εμπεδωθει σε αυτο το αδιαπέραστο και συμπαγες σύστημα ασφαλειας,ωστε άφοβα ο τροπος λειτουργιας του να γινεται και μερος της πλοκής σε πλείστες αμερικανικές ταινίες (πλανα μέσα στο Λευκό Οίκο κλπ) και να δίνεται διχως φοβο και παθος ως γνώση στο θεατή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


την είδα σε κινηματογράφο την Παρασκευή το βράδυ - θυμάμαι ότι όταν είχα "ανακαλύψει"
το βιβλίο κάπου 7 ?? 8 ?? χρόνια πριν στα ράφια ξενόγλωσσων βιβλίων στον Ελευθερουδάκη
το ξεκίνησα μέσα στο αστικό λεωφορείο γυρνώντας σπίτι μου και δεν το άφησα από τα
χέρια μου μέχρι τα χαράματα της επόμενης ημέρας, όταν πια είχα φθάσει στο τέλος του !!!

η αυτόματη αντίδραση μου ήταν "αυτό πρέπει κάποια στιγμή να το κάνουν ταινία" :D:D:D


είναι όντως πολύ καλύτερο από την μεταφορά του Κώδικα ντα Βίντσι , αλλά για μένα και
σαν βιβλίο μου άρεσε περισσότερο

είναι σίγουρα ποιο "συμπυκνωμένο" σε νοήματα και ενώ στο βιβλίο οι αποκαλύψεις και οι
πληροφορίες γίνονται σταδιακά, στην ταινία (προφανώς για να είναι εύκολο να
παρακολουθήσει ο θεατής) όλη η πληροφορία προσφέρεται στην αρχή και μετά ακολουθεί
ένα κυνήγι με τον χρόνο για να εμποδιστεί η συνωμοσία - το βιβλίο είναι επίσης πολύ πιό
βίαιο από τη ταινία


τώρα περιμένω το επόμενο (5ο) βιβλίο του Νταν Μπράουν που αναμένεται να κυκλοφορήσει
στα μέσα Σεπεμβρίου με τίτλο "The Lost Symbol" και που υποτίθεται ότι ολοκληρώνει την
τριλογία "The DaVinci code - Angels & Demons" :D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Angels and Demons (2009)
...Δε μου κάνει αίσθηση να διαβάσω το βιβλίο...


πρεπει να διαβασεις το βιβλιο...ειναι πολυ πιο ωραιο απο την ταινια,(η οποια δεν ηταν κακη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Επειδή δεν θα τη δω την ταινία, ούτε θα διαβάσω το βιβλίο, μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται κάποια αναφορά στον ιδρυτή της περιβόητης αυτής κλίκας, τον Βαϊσχάουπτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Την είδα στον κινηματογράφο...δυο φορές!Μου άρεσε πολύ περισσότερο σε σχέση με τον Κώδικα ΝταΒίντσι. Υποθέτω πως αν είχα διαβάσει τα βιβλία οι ταινίες θα με απογοήτευαν. Τώρα όμως μου άρεσαν και είναι αρκετά ωραίες περιπέτειες μυστηρίου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top