Ασφαλίτες καταπατούν το άσυλο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ψιλοβαριέμαι να ποστάρω βασικά, αλλά με έχει ξενίσει ιδιαίτερα ένα σημείο... leviathan πραγματικά πιστεύεις ότι η αμφισβήτηση και η αντίδραση επιτρέπονται παντού :| ή σου ξέφυγε κατά λάθος; :D

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Γενικα προσεχω το δυνατον, τιποτα να μην μου ξεφευγει κατα λαθος ... :) Αναφερομουνα στην ελευθερη εκφραση αποψεων και ιδεών και ναι, επιτρεπονται παντου. Και αν με το 'αντιδραση' εννοεις αντιδραστικες ιδεες ναι ισχυει. Σε μενα πχ μια χαρα επιτρεπεται να εκφρασω τις 'αντιδραστικες' μου αποψεις εδώ,:) και δεν κινδυνευω να με τσακωσει η αστυνομια ή οποιοσδηποτε αλλος επειδη διαφωνει μαζι μου. Αν με το 'αντιδραση', εννοεις οχι την εκφραση αποψεων και ιδεων άλλα οτι δερνουμε και τα σπαμε, τοτε οχι δεν επιτρεπεται εκτος πανεπιστημιου, και δεν θα επρεπε να επιτρεπεται ουτε εντος.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Αν από τα συγκεκριμένα παραδείγματα και επιχειρήματα που ανέφερα στον φίλο Insomniac, ο οποίος είχε διάθεση για διάλογο εσύ συγκράτησες μόνο ότι δέρνουμε και σπάμε I rest my case as well ;)

Ι object your honour !!! :)

Μη βαζετε λογια στο στομα μου (ή μαλλον γραπτα στα χερια μου):)

Απαντουσα σε άλλο μέλος, που με ρωτησε αν κατι που ειπα το εννοω η μου ξεφυγε κατα λαθος. Και προς αποφυγη παρεξηγησεων διευκρινησα τι εννοουσα με την ενοια 'αντιδραση', η οποια υποστηριξα οτι επιτρεπεται ουτως ή άλλως εντος & εκτος πανεπιστημιου. Διευκρινησα δηλ ποια αντιδραση επιτρεπεται και ποια απαγορευται. Επειδη το 'αντιδραση' ειναι αφηρημενη εννοια και μπορει ο καθενας να την ερμηνευει διαφορετικα. Διευκρινησα εγω λοιπον σε ποια εννοια της λεξης 'αντιδραση' αναφερομουν. Απλως. Και πιστευω οτι ήταν οχι μονο θεμιτο αλλα και αναγκαιο (για να μην παρεμηνευθει αυτο που εγραψα, και αλλα να εννοω εγω και άλλα να καταλαβαινει ο συνομιλητης μου οτι εννοω. δηλ Για να γινεται το δυνατον συννενοηση και οχι παρανοηση.)

Πουθενα δεν ανεφερα αμεσως ή εμμεσως οτι εσυ υποστηριξες (ή βγαινει το συμπερασμα ή συγκρατω μονο απο τα γραφομενα σου) οτι μονο δερνετε και τα σπατε. Απο και ως που ?? Δεν ειπα κατι τετοιο !!! Καταρχην στο συγκεριμενο, με άλλο ανθρωπο μιλαγα και για άλλο πραγμα...

Και επισης να ομολογησω οτι για μενα τουλαχιστον οπως το διαβαζω, μου δημιουργειται μια εντονη εντυπωση οτι εννοεις οτι ο Insomniac εχει διαθεση για διαλογο, ενω εγω δεν εχω. (Αν κανω λαθος και δεν εννοεις αυτο διορθωσε με). Ενισταμαι και για αυτο κε Προεδρε.! :) Εχω στο συγκεκριμενο θεμα καθε διαθεση για διαλογο. Γιατι μου φαινεται ενδιαφερον (και δεν εχει εξαντληθει ακομα το ενδιαφερον μου για το θεμα αυτο). Ευχαριστως λοιπον να 'διαλογιστουμε' περαιτερω εφοσον το επιθυμεις και εσυ. Αν παλι οχι, εχει καλως. Δεν μας αναγκαζει κανεις. Ευχαριστως να διαβασω οτι άλλο θελεις να πεις επι του θεματος. Και παντα με καθε φιλικη διαθεση, εννοειται.:)

ps. Εχω γραψει ενα post κατεβατο (κολοσσος, τεραστιο, με στοφμο κλπ) και ενα σωρο αλλα μικροτερα στο συγκεριμενο thread/θεμα, και απο ολα αυτα, βγαινει το συμπερασμα οτι δεν εχω διαθεση για διαλογο ?? !!! (ενω ταυτοχρονως θεωρειται οτι παρα-εχω γραψει πολλα επι του θεματος ?) Μα πως γινεται αυτο? :confused: Insomniac τι κανω λαθος ? Πες μου το μυστικό σου. (το μυστικό της επιτυχιας δηλ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Η κλοπή δε θεωρείται κακούργημα, γι' αυτό ήταν παράνομη η είσοδος.

Α, ωραια. Τουλαχιστον το ξεκαθαρισαμε αυτο!! :) Αρα λοιπον παραβιαστηκε ο νομος, και καλως υπηρξε καταγγελια.

Εαν ξερεις να μου πεις (εσυ ή οποισδηποτε άλλος) αν το ασυλο ισχυει για τους φορεις της πανεπιστημικής ιδιοτητας μονο, ή οχι, θα μου λυνοταν και αυτη η απορια... Πραγματικά νομζω οτι ειναι πολυ βασικό να το διευκρινησουμε. Εγω δηλωνω οτι δεν γνωριζω, και εδω διαβασα και τις δύο (αντικρουομενες) πληροφοριες. ΤΙ απο τα δυο ισχυει τελικά ?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αν με το 'αντιδραση', εννοεις οχι την εκφραση αποψεων και ιδεων αλλα οτι δερνουμε και τα σπαμε, τοτε οχι δεν επιτρεπεται εκτος πανεπιστημιου, και δεν θα επρεπε να επιτρεπεται ουτε εντος.

Πχ. Αυτό το κομμάτι εγώ έτσι το εκλαμβάνω.. Αν δεν εννοούσες ότι η μόνη χρησιμότητα του ασύλου είναι για να τα σπάμε τότε ζητάω συγγνώμη.

Το μυστικό της επιτυχίας του Inso (lol :D) είναι ότι ασχολήθηκε με το απτό παράδειγμα που του έφερα (και αναγνώρισε εν μέρει την ανάγκη ύπαρξης του ασύλου) ενώ εσύ ακόμα όχι. Μπήκε σε γόνιμο διάλογο για το τι μπορεί να γίνει ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση και όχι να το καταργήσουμε απερίσκεπτα.

Συμφωνώ πως το άσυλο δεν είναι το ιδανικό όπως είναι σήμερα όμως το να το καταργήσουμε είναι κόψει κεφάλι λύση. (επιμένω :P) Δεν χρησιμεύει μόνο στους βανδαλισμούς (αυτό για μένα είναι υπερβολή και άρνηση διαλόγου για κάποιον που δεν το έχει ζήσει καν από κοντά και βασίζεται στα ΜΜΕ που ανέκαθεν προέβαλαν βία για να πουλήσουν).

Από την πλευρά μου εξέλαβα σε κάποια σημεία ειρωνία γι' αυτό ίσως απάντησα σε κάποια spots ειρωνικά ή εκνευρισμένα.. sorry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το άσυλο θεσπίστηκε για τους πανεπιστημιακούς φορείς αλλά αν ελέγξεις κάποιον αν είναι φορέας τότε του καταστρατηγείς το άσυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Σε μενα πχ μια χαρα επιτρεπεται να εκφρασω τις 'αντιδραστικες' μου αποψεις εδώ, :) και δεν κινδυνευω να με τσακωσει η αστυνομια ή οποιοσδηποτε αλλος επειδη διαφωνει μαζι μου. Αν με το 'αντιδραση', εννοεις οχι την εκφραση αποψεων και ιδεων αλλα οτι δερνουμε και τα σπαμε, τοτε οχι δεν επιτρεπεται εκτος πανεπιστημιου, και δεν θα επρεπε να επιτρεπεται ουτε εντος.
μπα, δεν ανήκω στη δεύτερη κατηγορία :) (μόνο μία σκνίπα έχω τραυματίσει στη ζωή μου κι αυτή κατά λάθος :P). ούτε βέβαια πιστεύω ότι η κοινωνία μας μοιάζει ιδιαίτερα με δαύτην που περιγράφει ο όργουελ στο 1984, αλίμονο :). αλλά ναι, έχω δει κι έχω βιώσει καταστάσεις στις οποίες έγινε κατάχρηση εξουσίας συνοδευόμενη από προσπάθεια φίμωσης αντιδραστικών φωνών. όχι ανησυχητικά συχνά, ευτυχώς (νταξ, δημοκρατικό πλίτευμα έχουμε)... αλλά δυστυχώς χωρίς να τιμωρηθούν πότε (και μάλιστα χωρίς καν να θεωρηθεί αυτονόητη η τιμωρία τους) οι "παραβάτες" (έτσι τουλάχιστον τους βλέπω εγώ, ναι ρε :D). και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που σε βγάζουν έξω από τα ρούχα σου, πράγμα που δε συμφέρει με τέτοιο κρύο :P. δε νομίζω ότι αξίζει να αναφερθώ σε συγκεκριμένα περιστατικά, εκτός κι αν θέλει κανείς να εξακριβώσει αν αντιλαμβανόμαστε με παρόμοιο τρόπο την έννοια της "αντίδρασης", όπως χρησιμοποιείται στο εν λόγω ζήτημα πάντα :).

ψ. πα να φάω κάνα μήλο κι ελπίζω μετά να σταματήσω να γράφω ασυναρτησίες :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το μυστικό της επιτυχίας του Inso (lol :D) είναι ότι ασχολήθηκε με το απτό παράδειγμα που του έφερα (και αναγνώρισε εν μέρει την ανάγκη ύπαρξης του ασύλου) ενώ εσύ ακόμα όχι. Μπήκε σε γόνιμο διάλογο για το τι μπορεί να γίνει ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση και όχι να το καταργήσουμε απερίσκεπτα.

Σε ποιο παραδειγμα αναφερεσαι ?? Υποθετω στον web browser σας και την Micrοsoft ? Αν ναι, τοτε ηθελα να απαντησω και σε αυτο, αλλα σε τι να πρωτοαπαντησω (ειναι που δεν εχω διαθεση για διαλογο:) ), επισης σε καποιο Post σου ειπες οτι την αποψη σου την κατεθεσες (και εγω το εξελαβα ως 'να μην το κουραζουμε άλλο') οποτε λεω ασε καλυτερα, που να γραφω και άλλα αχρηστα. Και επισης με καλυψε εν μερει η απαντηση του Insomniac, (γενικα συμφωνω με αυτα που γραφει, και αρα κανει την δουλεια μου για μενα, και μαλιστα πολυ καλυτερα απο οτι θα μπορουσα να την κανω εγω,:) και οντας πρακτικη σκεφτηκα οτι με συμφερει να σωπασω εγω επι του συγκεκριμενου) Δηλ. σκεφτηκα να μην χαλασω την μανεστρα, αφου εγω φαινεται οτι ειμαι εντελως αναποτελσματικη και εμφανιζομαι σαν να μην εχω διαθεση για διαλογο, και αρα ας αφησω τους ειδικους. :) Ουτως η άλλως ειχα τοσα άλλα καστανα στη φωτια στο συγκεκριμενο thread.. :)

Αλλα αφου μου καταλογιζεται οτι δεν θελω τον διαλογο, επειδη δεν απαντησα στο συγκεκριμενο, να το διορθωσω!!:)

Συμφωνω με τη λογικη των σημειων υπ'αριθμον 1 και 2 του Insomniac, αλλα δεν μπορω να πω οτι κατανοω τι ακριβως εννοειται στο σημειο 3.
Αλλα για μενα ο Browser σας και η Microsoft δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν με το ασυλο: Τι σχεση εχει η οποια διαφορα του πανεπιστημιου με την Microsoft, με το αν επιτρεπεται να εισερχεται η αστυνομια στο χωρο του Πανεπιστημιου ???? Δηλ αν αυτα τα δυο (ας τα βαφτισουμε το Α και το Ζ) εχουν μεταξυ τους οποιαδηποτε σχεση, παρακαλω να μου εξηγησει καποιος τα ενδιαμεσα (Β, Γ, Δ, Ε) τα οποια συνδεουν το Α και το Ζ με οποιαδηποτε λογικη αλληλουχια !!! Εχετε καποια διαφορα με την Microsoft? Θα την λυσουν τα δικαστηρια. Η εννοια του πανεπιστημιακου ασυλου, που κολλαει ??
Άρθρο 5
Το Πανεπιστημιακό Άσυλο καλύπτει όλους τους χώρους των Α.Ε.Ι. και συνίσταται στην απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης στους χώρους αυτούς χωρίς την πρόσκληση ή την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., όπως αναφέρεται στη συνέχεια.

Επισης, εγω δε λεω να το καταργησουμε απερικεσπτα! Λεω να το καταργησουμε 'περισκευμενα'. :) Τοσα ΚΒ σε text εχω αναλωσει για να πω γιατι πιστευω οτι θα επρεπε να καταργηθει, και εσυ λες οτι αυτο ειναι 'απερισκεπτα' ??? :) :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Συμφωνώ πως το άσυλο δεν είναι το ιδανικό όπως είναι σήμερα όμως το να το καταργήσουμε είναι κόψει κεφάλι λύση. (επιμένω :P)

Και εγω επιμενω οτι αυτο που εσυ θεωρεις οτι ειναι κεφαλι, για μενα ειναι χερι. (που ποναει και θελει κοψιμο) :)

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν χρησιμεύει μόνο στους βανδαλισμούς (αυτό για μένα είναι υπερβολή και άρνηση διαλόγου για κάποιον που δεν το έχει ζήσει καν από κοντά και βασίζεται στα ΜΜΕ που ανέκαθεν προέβαλαν βία για να πουλήσουν).

Καλε μου enufear, μπορει να εισαι καλος χρυσος και αγιος, πιστευω ομως οτι εχεις μια ταση να βγαζεις αυθορμητα συμπερασματα. Απο που και ως που να θεωρεις οτι αφου η αποψη μου ειναι διαφορετικη απο την δικη σου (αρα λαθος) θα πρεπει να εχει διαμορφωθει απο τα 'κακα' ΜΜΕ ? Σε πληροφορώ οτι η αληθεια ειναι πολυ διαφορετικη... Στο οτι τα ΜΜΕ προβαλουν τη βια και οτιδηποτε αλλο ακραιο (μαλιστα τα διογκωνουν, & τα παραποιουν κλπ) για να πουλησουν, συμφωνω. Να ομολογησω ομως οτι εγω γενικα δεν δινω πολυ βαση, ουτε και εμπιστευομαι οτι ακουω/βλεπω/διαβαζω στα ελληνικα ΜΜΕ (εχουν τα χαλια τους και ειναι αναξιοπιστα. Πολλες φορες καταντουν γελοια δυστυχώς) Εγω ομως επηρεαζομαι πχ απο την καταγγελια σας. Διαβασα το κειμενο που καταθεσατε (στο αρχικό σου ποστ) λεξη προς λεξη (και δεν ειναι παραποιημενο απο κανεναν) και ... τραβαω τα μαλλια μου με αυτα που διαβαζω !! Και το εμπιστευομαι ως πηγη πληροφορησης των θεσεων και των αποψεων σας γιατι ειναι απο την πηγη. Ενω για οτι διαβαζω ή βλεπω στις ειδησεις, επειδη ειναι απο 2ο χερι δεν τα εμπιστευομαι και τοσο...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Από την πλευρά μου εξέλαβα σε κάποια σημεία ειρωνία γι' αυτό ίσως απάντησα σε κάποια spots ειρωνικά ή εκνευρισμένα.. sorry.
Δεν χρειαζεται συγνωμη, αυτο μας ελειπε. :) Συζητηση κανουμε, και απλως εχω μια αμυδρη εντυπωση οτι ισως, μπορει να διαφωνουμε λιγο σε κανα-δυο λεπτομεριουλες .... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Άλλο παράδειγμα... η φαρμακευτική κάνει έρευνα για ένα φάρμακο του AIDS. Οι φαρμακευτικές εταιρίες κάνουν μηνύσεις ότι οι έρευνες είναι παράνομες (πχ. με την πρόφαση δοκιμών πάνω σε ανθρώπους/ζώα) και σταματούν τις έρευνες (φαρμακευτική εταιρία = άπειρα λεφτά, 500 ευρώ το μήνα τα τωρινά φάρμακα για το AIDS * τα άτομα που έχουν AIDS.. χμμ).

Το ίδιο με τον browser, για την ομαλή έρευνα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το άσυλο.

Τελικά ποιες είναι οι πηγές σου που σε κάνουν να πιστεύεις "Αν με το 'αντιδραση', εννοεις οχι την εκφραση αποψεων και ιδεων αλλα οτι δερνουμε και τα σπαμε, τοτε οχι δεν επιτρεπεται εκτος πανεπιστημιου, και δεν θα επρεπε να επιτρεπεται ουτε εντος."; Η καταγγελία του Σταύρου;
Χρησιμεύει κατά τη γνώμη σου σε τίποτα άλλο το άσυλο εκτός από το να τα σπάμε και αν ναι σε τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Και εγω επιμενω οτι αυτο που εσυ θεωρεις οτι ειναι κεφαλι, για μενα ειναι χερι. (που ποναει και θελει κοψιμο) :)
Leviathan και το χέρι είναι χρήσιμο.Μπορεί να κόβεται πιο εύκολα από το κεφάλι αλλά και πάλι καλό είναι να μην κόβεται.Και όταν πονάει δε σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει κόψιμο.
Εγώ πιστεύω ότι αυτοί που εκμεταλλεύονται το άσυλο για τους λάθος λόγους είναι μια πολύ μικρή μειοψηφία μπροστά σε όσους αφορά η έννοια του ασύλου και όχι η πλειοψηφία όπως παρουσιάζουν τα ΜΜΕ κάθε 17 Νοέμβρη.Απ'ότι διαβάζω σε κάποια post υπάρχει η εντύπωση ότι τα πανεπιστήμια με τις πλάτες του ασύλου είναι το καταφύγιο εγκληματιών κάθε είδους.Ε αυτό δεν ισχύει.Στις μεμονωμένες περιπτώσεις που γίνεται αυτό, η πανεπιστημιακή κοινότητα έχει χρέος να απομονώνει τέτοια στοιχεία, προστατεύοντας τον εαυτό της και την έννοια του ασύλου.Η κατάργηση του ασύλου είναι το πιο ακραίο μέτρο που μπορεί να ληφθεί και δε νομίζω πια ότι έχουμε φτάσει σε τόσο αναξέλεγκτες καταστάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Άλλο παράδειγμα... η φαρμακευτική κάνει έρευνα για ένα φάρμακο του AIDS. Οι φαρμακευτικές εταιρίες κάνουν μηνύσεις ότι οι έρευνες είναι παράνομες (πχ. με την πρόφαση δοκιμών πάνω σε ανθρώπους/ζώα) και σταματούν τις έρευνες (φαρμακευτική εταιρία = άπειρα λεφτά, 500 ευρώ το μήνα τα τωρινά φάρμακα για το AIDS * τα άτομα που έχουν AIDS.. χμμ).

Το ίδιο με τον browser, για την ομαλή έρευνα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ το άσυλο.

Τελικά ποιες είναι οι πηγές σου που σε κάνουν να πιστεύεις "Αν με το 'αντιδραση', εννοεις οχι την εκφραση αποψεων και ιδεων αλλα οτι δερνουμε και τα σπαμε, τοτε οχι δεν επιτρεπεται εκτος πανεπιστημιου, και δεν θα επρεπε να επιτρεπεται ουτε εντος."; Η καταγγελία του Σταύρου;
Χρησιμεύει κατά τη γνώμη σου σε τίποτα άλλο το άσυλο εκτός από το να τα σπάμε και αν ναι σε τι;

Αδυνατω να καταλαβω ... Δηλ παντελως. Μη σου πω οτι μπερδευτηκα χειροτερα :)

Και να σου πω οτι ναι, καλο θα ηταν τα φαρμακα για το AIDS να ειναι πολυ φτηνοτερα. Και μην παμε καν στους μισθους στην Ελλαδα που, που να βρεις Ε 500 το μηνα, αλλα στην Αφρικη που οι άνθρωποι ειναι παμφτωχοι και με το βασικό μισθο της Ελλαδας εκει εισαι μεγιστανας. (και οχι μονο οι ανθρωποι εκει πεθαινουν της πεινας, εχουν και παρα μα παρα πολλα κρουσματα HIV:( ) Φυσικα συμφωνω οτι θα επρεπε τα φαρμακα για το AIDS και ενα άλλο σωρο πραγματα να ειναι φθηνοτερα. Τι σχεση εχει το ασυλο.??? "δηλ η απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης (της ελληνικες ασυνομιας) στους χώρους αυτούς (στα ελληνικα πανεπιστημια)" ??? Αυτο ρωταω !!!!:| Και εσυ μου λες για ενα σωρο κακα που εχει ο κοσμος ... Τι σχεση εχει αν καποια φαρμακευτικη εταιρεια ή η Microsoft μπορει να κανει μυνηση και να σταματησει η εν λογω ερευνα, με το αν επιτρεπεται η αστυνομια να εισερχεται σε πανεπιστημικους χωρους ???? :confused: :confused: (Σε αυτο συνισταται το ασυλο, να σου θυμησω, και ΔΕΝ ειναι μεσο για να διορθωθουν τα κακα του κοσμου, οπως φαινεται οτι εισαι πεπεισμενος. Απλως η αστυνομια δεν εισερχεται στα πανεπιστημια. Για να σκεφτεστε ελευθερα .. και καλα. :) Οι μυνησεις ομως, και οτι άλλο δεν σου αρεσει, μια χαρα μπορουν να γινονται γιατι ειναι παντελως ασχετα με την αστυνομια!!!)

Να παμε στο παραδειγμα σου. Η φαρμακευτικη σχολη του πανεπιστημιου κανει ερευνα (για να βρει κανενα φτηνοτερο φαρμακο, και να βοηθηθει ο κοσμος που εχει αναγκη). Ωραια. Οι φαρμακευτικές εταιρίες κάνουν μηνύσεις ότι οι έρευνες είναι παράνομες. Ωραια. Η ερευνα σταματαει. Ωραια. Το ασυλο δεν ισχυει σημερα ? Γιατι σταματησε η ερευνα λογω των μυνησεων, παρα την υπαρξη του ασυλου ??? Μηπως γιατι το αν θα κανει μυνηση στη σχολη η φαρμακευτικη εταιρεια δεν εχει καμμια μα καμμια απολυτως σχεση με την υπαρξη η μη του ασυλου ??? Καλε μου emufear, μαλλον χαζεψα τελειως (προωρο altzheimer ισως? :) ) γιατι δεν καταλβαινω ΚΑΘΟΛΟΥ τι σχεση εχουν αυτα μεταξυ τους!!! Ειλικρινα σε παρακαλω πολυ εξηγησε το μου, πολυ απλα σαν να μιλας με χαζο, που απο οτι φαινεται ειμαι:) , γιατι αυτο που για σενα ειναι προφανες, εμενα μου φαινεται παντελως ασχετο. (ΔΕΝ το λεω ειρωνικα.!! Ειλικρινα νομιζω πως τρελαθηκα και δεν καταλαβαινω γρι! ) Και παραγματικα θελω να καταλαβω τι εννοεις... πχ Κανατε αντιστοιχη καταγγελια για παραβιαση του ασυλου λογω των μηνυσεων των φαρμακευτικων εταιρειων ή της Microsoft??? Δηλ το ασυλο προστατευει απο τετοιες μυνησεις και το ασυλο καταπατηθηκε ? :confused: :confused: :confused: ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!! (Οπως στην περιπτωση του Σταυρου - δεν θυμαμαι το επιθετο του - Σαγκριωτη ???, που εδω να πω ΝΑΙ, υπηρξε παραβαση του νομου περι παν/κου ασυλου, και καλως κανατε καταγγελια. (ασυλο=γιοκ αστυνομια στο χωρο) Συγνώμη αλλα εχω χασει επεισοδια, για αυτο ειπα, δεν ξερω και ρωτάω.. αλλά, ασυλο =γιοκ μυνησεις απο εταιρειες στα πανεπιστημια ??? Ποτε εγινε αυτο ???? Το ασυλο δεν προστατευει απο τετοια πραγματα (κανενας ελληνικος νομος δεν θα μπορουσε αν προκειται για ξενες εταιρειες, ας ειμαστε σοβαροι) Τι σχεση εχουν οι ερευνες που κανει η φαρμακευτικη σχολη του πανεπιστημιου σου, με το αν η ελληνικη αστυνομια επιτρεπεται να εισερχεται στο χωρο των ελληνικων πανεπιστημιων (που ειναι κρατικός χωρος - για να μπει στο σπιτι σου αν δεν θες εσυ, χρειαζεται ενταλμα).

Δηλ ρωταω εγω:
- γιατι να μην εισερχεται η αστυνομια στο πανεπιστημιο ?
Και μου απαντας εσυ:
-Γιατι τα φαρμακα του ΑIDS ειναι ακριβα.

... και εχω μεινει εμβροντητη !! :confused: :confused: :confused:

(με καθε καλη διαθεση παντα :) , αλλα εμβροντητη nonetheless!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Οκ σου λείπουν κάποιες βασικές γνώσεις νομικής οπότε είναι λογικό να μπερδεύτηκες.

Πάντως αυτό εδώ:
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Δηλ ρωταω εγω:
- γιατι να μην εισερχεται η αστυνομια στο πανεπιστημιο ?
Και μου απαντας εσυ:
-Γιατι τα φαρμακα του ΑIDS ειναι ακριβα.
πιστεύω ότι υποτιμάει τη νοημοσύνη όλων των χρηστών του φόρουμ.
Ο εισαγγελέας ΔΕΝ μπορεί αυτεπάγγελτα να μπει στο πανεπιστήμιο και έτσι να ελέγξει τη νομιμότητα ή όχι των ερευνών για το φάρμακο ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ. Αντίθετα μπορεί να μπει στην ανταγωνιστική εταιρία..

Το κατάλαβες ή να το κάνω και με πλαστελίνες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Leviathan είναι η κατάργηση του ασύλου η λύση?
Για να έχει θεσμοθετηθεί και να ορίζεται από νόμους κάποια χρησιμότητα δε θα έχει?
Θεωρείς ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο στα πανεπιστήμια, έφτασε ο κόμπος στο χτένι και είναι καιρός να ληφθούν ακραία μέτρα?Δηλαδή πήραμε πιο ήπια μέτρα, δε δούλεψαν και τώρα να πάμε σε λύσεις πιο ολοκληρωτικού χαρακτήρα(κατάργηση ας πούμε)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Οκ σου λείπουν κάποιες βασικές γνώσεις νομικής οπότε είναι λογικό να μπερδεύτηκες.

Α ναι ,ε? Και κατι μου λεει οτι ετοιμαζεσαι να με διαφωτισεις..

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Πάντως αυτό εδώ:
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Δηλ ρωταω εγω:
- γιατι να μην εισερχεται η αστυνομια στο πανεπιστημιο ?
Και μου απαντας εσυ:
-Γιατι τα φαρμακα του ΑIDS ειναι ακριβα.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
πιστεύω ότι υποτιμάει τη νοημοσύνη όλων των χρηστών του φόρουμ.
Δεν το καταλαβα αυτο !! Παρακαλω να εστιαζεις στα σχολια σου στην δικη μου νοημοσυνη και μονο ! Οι γενικοτητες και αοριστολογιες καλο θα ηταν να λειπουν γιατι τι σχεση εχουν ολοι οι άλλοι χρηστες του φορουμ ??? :confused: :confused: Και απο ποτε εισαι ο συνηγορος τους και τους εκπροσωπεις, και αφου εκανες γκαλοπ, μου παρουσιαζεις το αποτελεσμα:"τα χαζα μου (κατ'εσε) σχολια, προσβαλουν την νοημοσυνη ολων". :confused: :confused:

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ο εισαγγελέας ΔΕΝ μπορεί αυτεπάγγελτα να μπει στο πανεπιστήμιο και έτσι να ελέγξει τη νομιμότητα ή όχι των ερευνών για το φάρμακο ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ. Αντίθετα μπορεί να μπει στην ανταγωνιστική εταιρία..
Και καλα της κανει φανταζομαι αφου ασυλο=δεν ειμαστε ολοι οσοι, και αυτα που ισχυουν για τους άλλους δεν ισχυουν για εμας. Βεβαια κατι που ελεγες περι ελευθεριας ιδεων, αποψεων και πολιτικων φρονηματων, δεν κολανε εδω απο οτι φαινεται... Αλλα τι λεω, αφου εσυ εδω λες οτι καλα κανει το πανεπιστημιο που πιθανως παρανομει, και απαγορευεται να ελεγξουμε αν οντως παρανομει ή οχι....

α. 150 φορες ρωτησα ασυλο=αστυνομια γιοκ, ναι μου λες (και εσυ και οι άλλοι). Μου παραθετεις και το αρθρο 5 (ευχαριστώ, γιατι μονο ετσι θα βγαλουμε ακρη). " απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης" Εγω με τις φτωχες μου γνωσεις νομικης ΔΕΝ εκλαμβανω τον εισαγγελεα ως δημοσια δυναμη. Ο εισαγγελεας ειναι λειτουργος της δικαιοσυνης, και οχι οργανο της ταξης= αστυνομια. Εμενα λοιπον προσωπικα η 'δημοσια δυναμη' περιλαμβανει την αστυνομια και οχι τον εισαγγελεα. Ισως κακως, αλλα αυτη ειναι η εντυπωση μου, χωρις να γνωριζω την τεχνικη ορολογια. Δεν αμφιβάλλω οτι εσυ μπορεις να γνωριζεις το θεμα πολυ καλυτερα απο εμενα.
β. Και τι σχεση εχει ο εισαγγελεας ?? Και μαλιστα γιατι αναφερεις να ελεγξει αυτεπαγγελτα ???? Το αυτεπαγγελτα γιατι ειναι απαραιτητο στην συγκεκριμενη περιπτωση?? Μη αυτεπαγγελτως μπορει να ελεγξει (ειναι -δεν ειναι, δημοσια δυναμη) ??? και μπορει να εισερθει και να ερευνησει η αστυνομια/ ο εισαγγελεας η ο οποιοσδητοτε , κατοπιν αδειας βλ. αρση του ασυλου.?????
γ. ασχετο με το θεμα, αλλα ειμαι περιεργη. Για να υποβληθει μυνηση, τι σχεση εχει ο εισαγγελεας και η αστυνομια ??? (στο συγκεκριμενο χωρο?) :confused: :confused: :confused: Συνηθως πιανουνε δουλεια ΜΕΤΑ την υποβολη μυνησεως.
δ.Ρωτησα λοιπoν εγω η καημενη: Προστατευει το ασυλο απο μυνησεις ???? Δεν πηρα απαντηση ...
ε. Στις μυνησεις που κατεθησαν απο Μicrosfot και φαρμακευτικες εταιρειες καταπατηθηκε το ασυλο ??? Αυτο ρωτησα !!! Γιατι μια χαρα μπορει να μπει ο εισαγγελεας τι πριν τι μετα την μυνηση/καταγγελια, εφοσον εχει αρθει το ασυλο και εχει επιτραπει στον εισαγγελεα να εισερθει για να ερευνησει. Φανταζομαι, με την κοινη λογικη δηλ... (Με βαση το νομο περι ασυλου παντα!) ΣΕ ΞΑΝΑ-ΡΩΤΑΩ: Καταπατηθηκε το ασυλο σε καποια απο τις 2 περιπτωσεις (microsoft/φαρμακευτικη εταιρεια) που ανεφερες ?? (Μπορει ναι, μπορει οχι, και επειδη δεν ξερω σε ρωτησα). Αλλα επειδη ειπες οτι υποτιθεται το ασυλο προστατευει απο αυτα (τις 2 μυνησεις) ειναι καλο και να το κρατησουμε, απο την αλλη ομως ειπες οτι οι μυνησεις εγιναν και η ερευνα σταματησε!!!!! ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΥΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ!!! Αυτο δεν ειπες? Μπηκε καλε μου άνθρωπε ο εισαγγελεας (ή οποιος μπηκε) ΝΟΜΙΜΩΣ, ΝΑΙ η ΟΧΙ ????? (Και ρωτησα αν οχι, κανατε κατεγγελια επειδη υπηρξε παραβαση του νομου περι ασυλου?? Δεν απαντησες.... Ναι ή οχι ???

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το κατάλαβες ή να το κάνω και με πλαστελίνες; :P
Καταλαβες και εσυ τι ρωταω??? (και εγω πλαστελινες ΔΕΝ διαθετω) Δεν υποστηριξες στα προηγουμενα post σου οτι καλο ειναι να εχουμε ασυλο γιατι, ετσι θα φταξουμε το browser μας και θα εχουμε φτηνοτερα φαρμακα, και ταυτοχρονως ειπες οτι οι ερευνες σταματουν λογω των μυνησεων ??? Και σε ρωτησα: Τι δουλεια εχει το ασυλο ??? Και το ξαναρωτω, αφου απαντηση δεν πηρα (και ουτε προκειται μαλλον) Υπηρξε παραβιαση του ασυλου στις 2 περιπτωσεις που ανεφερες?? ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ νομιζω και θα επρεπε να το ειχες αναφερει στα αντιστοιχα post που ανεφερες τα παραδειγματα αυτα. Δεν αναφερες κατι τετοιο (σου διεφυγε αυτη η λεπτομερεια ενω το ασυλο ειναι αυτο που υποτιθεται οτι συζηταμε ???) Η δεν υπηρξε παραβιαση του ασυλου ??? Γιατι ο εισαγγελεας ή ο οποιος χρειαστηκε να μπει, μπηκε νομιμως αφου το ασυλο ή δεν υφισταται ή άρεται σε αυτες τις περιπτωσεις (και σωστά) και παντα μπαινει ο εισαγγελεας να κανει την δουλεια του ??? Γιατι το ασυλο δεν ειναι για να παρεχει ασυλια απο τα αδικηματα αυτα ? Ρωτησα επανειλλημενως: απαγορευει το ασυλο να υποβληθουν μυνησεις κατα των πανεπιστημιων ??? Θα ελεγα 'απαντησε μου', αλλα κουραστηκα να ρωτάω.. Και επειδη εξ' οσων γνωριζω (και εξ'οσων εχεις αναφερει) το ασυλο δεν απγορευει κατι τετοιο (γιατι απο που και ως που? για άλλη δουλεια υποτιθεται υπαρχει το ασυλο) οι μηνυσεις θα γινονται, οι ερευνες θα σταματουν, και το ασυλο δεν βοηθαει στο να φτιαξετε φτηνοτερα φαρμακα ή browser κλπ εφοσον καποιος τριτος θεωρει οτι θιγονται τα δικαιωματα του και υποβαλλει μυνηση. Εκδικαστηκαν αυτες οι υποθεσεις ?? Στο κατω κατω θεωρητικα μπορει ο εναγων να αποφασιστηκε οτι δεν εχει δικιο και αρα η ερευνα μπορει να ξαναρχισει. Καλο αυτο (για σας). Και παλι ομως το ασυλο δεν εχει σχεση... (αν δικαιωθει το πανεπιστημιο ΔΕΝ θα δικαιωθει λογω του ασυλου. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Αποκλειεται το δικαστηριο να πει : κανονικα δεν ειχατε δικαιωμα να χρησιμοποιησετε προϊοντα της microsoft χωρις την προηγουμενη συγκαταθεση και αδεια της, αλλα εδω ειναι ελλαδα και αφου ειστε πανεπστημιο κανετε οτι θελετε και αρα, συνεχιστε. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! Η καλως τα χρησιμοποιησατε (ασχετως ασυλου), η κακως τα χρησημοποιησατε (ασχετως ασυλου). Γιατι "η κατοχύρωση της ακαδημαϊκής ελευθέριας, της ελεύθερης επιστημονικής αναζήτησης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών" ειναι ασχετη με τα εν λογω 2 παραδειγματα που ανεφερες (χρηση προιοντων άλλων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Δηλ ρωταω εγω:
- γιατι να μην εισερχεται η αστυνομια στο πανεπιστημιο ?
Και μου απαντας εσυ:
-Γιατι τα φαρμακα του ΑIDS ειναι ακριβα.
Αυτό δεν το είπα.
Δεν διαβάζεις τίποτα από όσα λέω και λυπάμαι γι αυτό. ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.

Αν η φαρμακευτική εταιρεία κάνει καταγγελία για μια άλλη εταιρία τότε ο εισαγγελεάς μπορεί να την ελέγξει. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. (εκτός και αν αρθεί το άσυλο από την επιτροπή τη ΡΗΜΑΔΑ). Δεν πα να κάνει 300 χιλιάδες μηνύσεις δε μπορεί...

Μην παίζεις με τα λόγια μου και βγάζεις σοφίσματα σε παρακαλώ. Δε βοηθάς έτσι στο γόνιμο διάλογο. (Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά με τον inso)
Αν η αποψή μου συνοψίζεται στα παραπάνω που έβαλα στο quote τότε η δική σου συνοψίζεται στο εξής.

"Δεν ξέρω τι είναι το άσυλο, ας το καταργήσουμε."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Leviathan είναι η κατάργηση του ασύλου η λύση?

Για μενα ναι. (Εγω ομως ειμαι η μειοψηφια, οπως θα εχεις προσεξει). :) Και κανονικα πριν πουμε τι θα αποτελουσε 'λυση' θα πρεπει να εχουμε συννεονηθει για ποιο προβλημα μιλαμε... :) Για μενα το ασυλο μονο προβληματα δημιουργεί (καταρχην ειναι ξακαθαρη καταστρατηγηση της αρχης της ισοτητας, και απο αυτο απο μονο του θα εφτανε για να αποτελει μειζον προβλημα) συν ολα τα αλλα τα πρακτικα που προβληματα που δημιουργει. Εσυ (κατλαβαινω?) οτι εννοεις οτι το ασυλο ειναι καλο καταρχήν, αλλα εχει και καποια προβληματα, αρα να το 'αλλαξουμε' για να διορθωσουμε τα προβληματα. Εγω λεω το ασυλο ειναι το προβλημα, και αρα για να διορθωσουμε το προβλημα, καταργουμε το ασυλο. :) Εχουμε διαφορετικη σκοπια δηλ, αρα γιαυτο βλεπουμε διαφορετικες 'λυσεις' στο προβλημα ...

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για να έχει θεσμοθετηθεί και να ορίζεται από νόμους κάποια χρησιμότητα δε θα έχει?
Οχι. Το οτι καποιος νομοθετης καποτε εγραψε κατι, δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο. Το καθε τι το κρινουμε. Μπορει να ειναι σωστο μπορει λαθος, μπορει ετσι και ετσι. Δηλ νομοι παλια ελεγαν να μην ψηφιζουν οι γυναικες, η μοιχεια ειναι ποινικό αδικημα (για τις γυναικες βεβαιως), και τωρα ακομα ο ποινικός κωδικας λεει κατι ωραια (εκουσια απαγωγη (γυναικας βεβαιως, αλλα θεωρειται απαγωγη αφου η γυναικα δεν μπορει να εκφερει αποψη:) ), καποια επαγγελματα απαγορευεται να τα κανουν οι άνδρες (ahem), και κατι για 'προκληση σε μονομαχια' εχει παρει το ματι μου μαζι με άλλα ωραια... Επειδη δηλ το λεει ενας νομος σημαινει οτι ειναι χρησιμο και λογικό?? Οχι βεβαια. (Βεβαια οι περισσοτεροι φρεσκοι νομοι ειναι κατα μεσο ορο καλυτεροι απο τους παλιους. Οσο πιο παλιος, τοσο πιο πιθανον το 'προβληματικός'.. Και αρα στο συγκεκριμενο απο το 1982 τα εχει φαει τα ψωμια του :) ) Αλλα γενικα εγω πιστευω οτι πρεπει σκεφτομαστε και να κρινουμε τα παντα, και οχι επειδη κατι το λεει καποιος (πχ ενας νομος) τοτε ειναι αυτοματως και απαραιτητως σωστό. Για μενα, θα περασει απαραιτητως απο κριτικη επιτροπη. :) Δεν παει να το λεει και ο ιδιος ο θεος... πχ δεν συμφωνω και με τις 10 'δεκα εντολες' (με μερικες ναι, με αλλες οχι) :)

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Θεωρείς ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο στα πανεπιστήμια, έφτασε ο κόμπος στο χτένι και είναι καιρός να ληφθούν ακραία μέτρα?Δηλαδή πήραμε πιο ήπια μέτρα, δε δούλεψαν και τώρα να πάμε σε λύσεις πιο ολοκληρωτικού χαρακτήρα(κατάργηση ας πούμε)?

Βασικα δεν μπορω να πω οτι η κατασταση εχει ξεφυγει, εφτασε ο κομπος στο χτενι κλπ. Η γενικη μου εντυπωση ειναι οτι τα προβληματα παραμενουν πανω-κατω στα ιδια επιπεδα τα τελευταια χρονια (αριθμος, συχνοτητα, βαρυτητα διαφορων 'επεισοδιων' που σχετιζονται με το ασυλο). Δεν εχω στα χερια μου στατιστικα στοιχεια για να το στηριξω αυτο, απλως ειναι η γενικη μου εντυπωση ως απλος παρατηρητης...
Απο περιεργεια ποια ειναι τα ηπια μετρα που πηραμε ? Νομικα/θεσμικα εννοω ? Εχει παθει μεταλλαξεις/ προσαρμογες ο νομος του 1982 με τα χρονια ??? Αν ναι, δεν ειχαν αποτελεσμα (Η κατασταση ειναι η ιδια). Και ουτε προκειται να υπαρξει αποτλεσμα, οτι και να 'αλλαξουμε', εκτος αν το καταργησουμε, Εκει ναι, θα δουμε διαφορά ! Στην αρχη πολλη φασαρια παραπανω (αντιδραση στην αλλαγη), και μετα θα ησυχασουμε... Θα εφαρμοζονται οι ιδιοι νομοι για ολους παντου!! Και οπως ειπα αμα δεν μας αρεσει ενας νομος τοτε τον αλλαζουμε. Δεν λεμε "Α, ας φτιαξουμε μια ζωνη που να μην ισχυει αυτο που δεν μας αρεσει". Ειναι παραλογο! Και αμα δεν μας αρεσει κατι που κανει η αστυνομια, αλλαζουμε την αστυνομια. Δεν λεμε "Α δεν μας αρεσουν αυτα που κανουν ή οπως τα κανουν, αρα να φταζουμε μια ζωνη στην οποια να μην μπορουν να κανουν τιποτε. Και οι άλλοι οι καημενοι οι εκτος 'ζωνης' δεν μας νοιαζει..." Η ειναι κατι σωστο (ή λαθος ή μετριο) ή δεν ειναι. Για ολους. Οχι, "δεν ειναι και οτι καλυτερο, αρα να εξαιρεσουμε καποιους απο την εφαρμογη του." Αν ειναι δυνατον !!!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Δεν λεμε "Α δεν μας αρεσουν αυτα που κανουν ή οπως τα κανουν, αρα να φταζουμε μια ζωνη στην οποια να μην μπορουν να κανουν τιποτε. Και οι άλλοι οι καημενοι οι εκτος 'ζωνης' δεν μας νοιαζει..." Η ειναι κατι σωστο (ή λαθος ή μετριο) ή δεν ειναι. Για ολους. Οχι, "δεν ειναι και οτι καλυτερο, αρα να εξαιρεσουμε καποιους απο την εφαρμογη του." Αν ειναι δυνατον !!!
:)

Από αυτά καταλαβαίνω ότι είσαι μάλλον μεγάλη σε ηλικία οπότε απέχεις αρκετά από την ηλικία του φοιτητή συν του ότι δεν υπήρξες ποτέ όπως μας λες στην 1η σελίδα του thread οπότε μπορώ να καταλάβω (εν μέρει) γιατί θεωρείς τόσο άχρηστο το άσυλο, τελείως εκτός πνεύματος φοιτητών αλλά είναι λογικό αφού ουδέποτε είχες αληθινή επαφή με την ακαδημαϊκή κοινότητα. Ευτυχώς που η πλειονότητα των ακαδημαϊκών διαφωνεί μαζί σου αλλιώς θα έχανα κάθε ελπίδα..

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Οχι. Το οτι καποιος νομοθετης καποτε εγραψε κατι, δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.
Τους νόμους τους φτιάχνεις εσύ κι εγώ όχι ένας νομοθέτης. Σου υπενθυμίζω ότι έχουμε προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία (at least την τελευταία φορά που τσέκαρα).

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
(Βεβαια οι περισσοτεροι φρεσκοι νομοι ειναι κατα μεσο ορο καλυτεροι απο τους παλιους. Οσο πιο παλιος, τοσο πιο πιθανον το 'προβληματικός'.. Και αρα στο συγκεκριμενο απο το 1982 τα εχει φαει τα ψωμια του
) Αλλα γενικα εγω πιστευω οτι πρεπει σκεφτομαστε και να κρινουμε τα παντα, και οχι επειδη κατι το λεει καποιος (πχ ενας νομος) τοτε ειναι αυτοματως και απαραιτητως σωστό. Για μενα, θα περασει απαραιτητως απο κριτικη επιτροπη.
Δεν παει να το λεει και ο ιδιος ο θεος... πχ δεν συμφωνω και με τις 10 'δεκα εντολες' (με μερικες ναι, με αλλες οχι)

Ο νόμος του 82 είναι πιο επίκαιρος από ποτέ για λόγους που εξήγησα και που αναφέρονται σε άρθρο του οποίου το url παρέθεσα... Κατά τα άλλα δεν έχω παρά να συμφωνήσω.

Στην αρχη πολλη φασαρια παραπανω (αντιδραση στην αλλαγη), και μετα θα ησυχασουμε... Θα εφαρμοζονται οι ιδιοι νομοι για ολους παντου!! Και οπως ειπα αμα δεν μας αρεσει ενας νομος τοτε τον αλλαζουμε.

lol μου αρέσει αυτό και μετά θα το πανεπιστήμιο θα παράγει εργαζόμενους γρανάζια στο σύστημα του καπιταλισμού και θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Πιστωτικές μονάδες και μπολώνια θα έχουνε καθιερωθεί αφού οι εταιρίες πλέον θα αλωνίζουν στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Οι αληθινοί επιστήμονες που θα παράγουν τη γνώση ( ω ναι πρέπει να υπάρξουν και αυτοί μην ξεχνάμε τους στρατιωτικούς εξοπλισμούς μας έτσι; ) θα υπάρχουν μόνο σε 3-4 συγκεκριμένα πανεπιστήμια στον κόσμο και γεια μας.

Για λίγο καιρό αντίδραση και όταν επικρατήσει η καταστολή μια χαρά..
Να δω για πόσο θα αντέξει ο κόσμος μας έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Αυτό δεν το είπα.
Δεν διαβάζεις τίποτα από όσα λέω και λυπάμαι γι αυτό. ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.

Δεν διαβαζω ? Αφου διαβασα ! Μηπως εννοεις οτι λυπασαι που δεν συμφωνω μαζι σου, και ο μονος λογος που θα μπορουσε να συμβαινει αυτο ειναι γιατι δεν διαβασα ??? :confused: Αλλα ξεχασες και το προβλημα νοημοσυνης μου και αρα υπαρχει και η περιπτωση οντως να διαβασα, αλλα να μην καταλαβα, και γιαυτο δεν συμφωνω...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Αν η φαρμακευτική εταιρεία κάνει καταγγελία για μια άλλη εταιρία τότε ο εισαγγελεάς μπορεί να την ελέγξει. ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. (εκτός και αν αρθεί το άσυλο από την επιτροπή τη ΡΗΜΑΔΑ). Δεν πα να κάνει 300 χιλιάδες μηνύσεις δε μπορεί...

Εσυ γιατι ειτε δεν διαβαζεις αυτα που ρωταω, ειτε βαριεσαι είτε δεν θελεις να απαντησεις στις ερωτησεις μου ? (Ητο καλοπροαιρετες, προς αναζητηση γνωσης) Και συγκεκριμενα σε αυτα που γραφω, και οχι σε άλλα. Γιατι στην bold σου περιληψη παραπανω δεν υπαρχει το αυτεπαγγελτα ? Μπορει οι νομικες γνωσεις μου να ειναι περιορισμενες, αλλα ξερω οτι η σημασια ειναι στις λεπτομερεις (για αυτο και τα νομικα κειμενα ειναι κατι τερατα τεραστια..) Τη μια λοιπον μου τα λες ετσι την αλλη αλλιως. Ε, συγνωμη αλλα δυκολευομαι να καταλαβω. Πανω που παω να καταλαβω τον συλλογισμο σου μου τα γυρνας. Και τωρα τι να ξανα-ξανα-επαναλαβω ?? Το οτι ρωτησα (επαν-επαν-ηλλειμενως) αν το ασυλο προστατευει απο την υποβολη μυνησεων ? Αν μπορει να υποβληθει μυνηση ναι ή οχι ??? Γιατι παλι - διαβασε τι εγραψες παραπανω - δεν απαντας... (ναι ή οχι, απλο.. και οι 300000 μυνησεις τι ειναι?? Α, καταλαβα...)
Ρωτησα μηπως, αν το ασυλο αρεται κατα το νομο στις παραπανω περιπτωσεις ??? Ρωτησα. Ρωτησα αν στις 2 περιπτωσεις αρθηκε οπως θα επρεπε ? Ρωτησα. Μου απαντησες ? Οχι. Αλλα αφου αλλη απαντηση δεν θα παρω, ας κανω το μαντη Καλχα, και ας μαντεψω οτι αφου χαρακτηριζεις την επιτροπη ΡΗΜΑΔΑ, μαλλον ηρε το ασυλο ως οφειλε κατα το νομο (το νομο περι ασυλου παντα) και αυτο απλως δεν σ'αρεσε. Και αυτο (την αρση)το υποθετω, αφου παραπονεισαι οτι σταματησαν οι ερευνες.. Αν το πανεπιστημιο εκανε το κεφαλιου του, δεν ερευνατο/ελεγχετο η μυνηση περαιτερω, ποιος ο λογος να σταματησει η ερευνα.?? Θα μπορουσε καλιστα να την συνεχισει, ετσι δεν ειναι? Αρα, ο ορισμος του τι ειναι ασυλο ποτε λειτουργει κλπ κατα το ΝΟΜΟ, δεν σου αρεσει, αφου τα αποτελεσματα του ειναι να σταματουν οι ερευνες σας λογω των μυνησεων, οπως και θα επρεπε, ενω εσυ θεωρεις οτι σωστο θα ηταν να συνεχιζονται. Μην επαναλαμβανω παλι γιατι τα εν λογω θεματα δεν εμπιπτουν στην προστασια απο το ασυλο.

Αλλα παραξενευομαι τωρα.. Γιατι λες να μεινει ως εχει ο νομος, αφου προφανως δεν σε ικανοποιει ?? Βασικα θες να μην υπαγορευεται αρση του ασυλου σε αυτες (και άλλες φανταζομαι) περιπτωσεις...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μην παίζεις με τα λόγια μου και βγάζεις σοφίσματα σε παρακαλώ. Δε βοηθάς έτσι στο γόνιμο διάλογο. (Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά με τον inso)

Μαλιστα. Θα εφαρμοσω τις οδηγιες σας και θα σταματησω τα παιχνιδια και τα σοφισματα τοτε.

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Αν η αποψή μου συνοψίζεται στα παραπάνω που έβαλα στο quote τότε η δική σου συνοψίζεται στο εξής.

"Δεν ξέρω τι είναι το άσυλο, ας το καταργήσουμε."

Βλεπω οτι εκτος απο το να συνοψιζεις την αποψη σου, μου κανεις και την εξυπηρετηση να συνοψιζεις και την δικη μου. Ευχαριστω και αρα αφου γραφεις εσυ για μενα, εγω δεν χρειαζεται να πω εγω κατι αλλο.

Anyway, να'σαι καλα, και κριμα που ο διαλογος μας δεν ηταν καθολου γονιμος. Σε αυτο τουλαχιστον συμφωνουμε. Εμαθα τουλαχιστον περι των 2 αρθρων που ανεφερες αρχικα. Τιποτα αλλο. Οκ, θα κοιταξω να απευθυνθώ αλλου για τις υπολοιπες αποριες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι έχει πρόβλημα η νοημοσύνη σου. Σου απάντησα πως σε προστατεύει από μηνύσεις-καταγγελίες και πιστεύω ότι το κατάλαβες.

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αλλα παραξενευομαι τωρα.. Γιατι λες να μεινει ως εχει ο νομος, αφου προφανως δεν σε ικανοποιει ?? Βασικα θες να μην υπαγορευεται αρση του ασυλου σε αυτες (και άλλες φανταζομαι) περιπτωσεις...
Με ικανοποιεί. Οι διακοπές των ερευνών ήταν υποθετικές σε περίπτωση μη ύπαρξης του ασύλου. Ευτυχώς χάρη στο άσυλο που υπάρχει τώρα οι έρευνες ήταν εποικοδομητικές και διεξάγονται απερίσπαστα και ανεμπόδιστα (όσο μπορούν με την υποχρηματοδότηση αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο καπέλο), ουδέποτε υπογαρεύτηκε άρση του ασύλου από την επιτροπή.

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αλλα αφου αλλη απαντηση δεν θα παρω, ας κανω το μαντη Καλχα, και ας μαντεψω οτι αφου χαρακτηριζεις την επιτροπη ΡΗΜΑΔΑ, μαλλον ηρε το ασυλο ως οφειλε κατα το νομο (το νομο περι ασυλου παντα) και αυτο απλως δεν σ'αρεσε.

Καμία σχέση... την είπα ρημάδα γιατί φαίνεται να την αγνοείς συστηματικά πιστεύοντας ότι το άσυλο είναι ένα ξέφραγο αμπέλι.

Φυσικά και αν έχει δίκιο μια εταιρία πρέπει να δικαιωθεί και γι αυτό αν η επιτροπή κρίνει τοιουτοτρόπως θα επιτρέψει την εισαγγελική παρέμβαση για έλεγχο της καταγγελίας και περαιτέρω εμπλακή σε δικαστική διαμάχη και διαλεύκανση μηνύσεων, αγωγών κτλ. (Αυτεπάγγελτα μπαίνει μόνο σε εγκλήματα κατά της ζωής (κακουργήματα) όπως διευκρίνισα πολλάκις στο θέμα αυτό, ευχαριστημένη τώρα που έβαλα και τη λέξη αυτεπάγγελτα σε bold; )

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Anyway, να'σαι καλα, και κριμα που ο διαλογος μας δεν ηταν καθολου γονιμος. Σε αυτο τουλαχιστον συμφωνουμε. Εμαθα τουλαχιστον περι των 2 αρθρων που ανεφερες αρχικα. Τιποτα αλλο. Οκ, θα κοιταξω να απευθυνθώ αλλου για τις υπολοιπες αποριες μου.
Για μένα ο διάλογος ήταν γόνιμος όχι όμως όσο θα επιθυμούσα, όταν άρχισες τα σοφίσματα του τύπου ότι είπα ότι "το άσυλο χρειάζεται επειδή είναι ακριβά τα φάρμακα του AIDS". Λυπάμαι που δεν έμαθες τίποτα από αυτά που σου είπα ενώ σου απάντησα πολλάκις και θεωρητικά και με παραδείγματα σε όλες τις απορίες σου. :( Κι εσύ να 'σαι καλά.. ;) (No hard feelings, eh?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δε θεωρώ ότι έχει πρόβλημα η νοημοσύνη σου. Σου απάντησα πως σε προστατεύει από μηνύσεις-καταγγελίες και πιστεύω ότι το κατάλαβες.
Κατα την γνωμη μου δεν ειναι ευγενικό να λες εσυ στον αλλο τι καταλαβε (ο αλλος). Και επισης τι να σου πω... Τι θα πει προστατευει καλε μου ? Σε ρωτησα συγκεκριμενα αν προστατευεται το πανεπιστημιο απο την υποβολη μηνυσεων. Πως λεμε προσταυτευεται απο την εισοδο αστυνομικων ? Δηλαδη δεν γινεται (μυνηση/εισοσος) Και στο ειπα : Μπορει να υποβληθει μυνηση ναi ή οχι ?? Η απαντηση καταλαβαινω ειναι ναι.(προφανως! για αυτο αρχισα απο τα 'προφανη' μπας και βγαλουμε ακρη). Αρα δεν προστατευεται απο το να του υποβληθει μυνηση. Εσυ ομως λες, ναι προστατυεται (αλλα μυνησεις γινονται! ) Τελος παντων ..

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Με ικανοποιεί. Οι διακοπές των ερευνών ήταν υποθετικές σε περίπτωση μη ύπαρξης του ασύλου. Ευτυχώς χάρη στο άσυλο που υπάρχει τώρα οι έρευνες ήταν εποικοδομητικές και διεξάγονται απερίσπαστα και ανεμπόδιστα (όσο μπορούν με την υποχρηματοδότηση αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο καπέλο), ουδέποτε υπογαρεύτηκε άρση του ασύλου από την επιτροπή.

Eεε??? θα τρελαθουμε τελειως ?? :worry: Πηγα και ξαναδιαβασα τα συγκεκριμενα post, και πραγματικα παραδειγματα σου ζητησα! και λες 'απο την σχολη σου' συγκεκριμενα.. Πως αν ειναι υποθετικό το παραδειγμα, αφορα τη σχολη σου ? και σε αλλη σχολη η ιδια λογικη δεν θα ισχυε ????

Δηλ τι να πω τωρα ...? Βασικα θελω να ρωτησω, αλλα φοβαμαι οτι μιλαω στον αερα (ειλικρινα ετσι αισθανομαι):| , και θα μου απαντησεις παλι αλλα αντι άλλων. Δηλ συγνωμη τα παραδειγματα που αναφερεις δεν εχουν συμβει ?? Εστω παρεμφερη και οχι στη σχολη σου αλλα σε οπιαδηποτε σχολη σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο??. Εχει κατατεθει απο την microsoft η φαρμακευτικη εταιρεια η οποιοδηνποτε αλλο μυνηση??. (του στυλ "μας κλεβετε, δικο μας ειναι αυτο") Ναι η οχι. ?? Γιατι αν δεν εχει υπαρξει ποτε μα ποτε τετοια περιπτωση, τοτε τι το συζηταμε ως παραδειγμα απροσκοπτης λειτουργιας του πανεπιστημιου χαρη στο ασυλο ??? :confused:

Δεν λεω τιποτε περαιτερω επ'αυτου (αν οντως εχουν κατατεθει μυνησεις, τι εγινε τοτε κλπ) γιατι αφου λες ειναι υποθετικα (και αρα εντελως υποθετικα?) τι να ρωτησω τι απεγινε η μυνηση και που κολλαει το ασυλο σε αυτην την περιπτωση (αφου δεν υπηρξε τετοια περιπτωση). Εαν θες (και εφοσον γνωριζεις) θα παρακαλουσα παρα πολυ να μου πεις ποιοι αποτελουν την δημοσια δυναμη ? Η αστυνομια ? μας εβαλες και τους εισαγγελεις ? Ο ανακριτης ? (Γιατι εαν τα παραδειγματα ειναι εντελως υποθετικα, αναρωτιεμαι για τον εισαγγελεα (αφου δεν εχεις παραδειγμα στην πραξη?)


Φυσικά και αν έχει δίκιο μια εταιρία πρέπει να δικαιωθεί και γι αυτό αν η επιτροπή κρίνει τοιουτοτρόπως θα επιτρέψει την εισαγγελική παρέμβαση για έλεγχο της καταγγελίας και περαιτέρω εμπλακή σε δικαστική διαμάχη και διαλεύκανση μηνύσεων, αγωγών κτλ. (Αυτεπάγγελτα μπαίνει μόνο σε εγκλήματα κατά της ζωής (κακουργήματα) όπως διευκρίνισα πολλάκις στο θέμα αυτό, ευχαριστημένη τώρα που έβαλα και τη λέξη αυτεπάγγελτα σε bold; )

Συγνώμη, αλλα γιατι μου ειπες πριν οτι στα παραδειγματα σου (που φυσικα καμμια σχεση με εγκληματα κατα της ζωης αλλα κατα περιουσιας/πνευματικης ιδιοκτησιας κλπ ) οτι "Ο εισαγγελέας ΔΕΝ μπορεί αυτεπάγγελτα να μπει στο πανεπιστήμιο και έτσι να ελέγξει τη νομιμότητα ή όχι των ερευνών για το φάρμακο ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ. " Βλεπω και εγω το αυτεπαγγελτα και λεω τι σχεση εχει (ξερω οτι η διωξη ειναι αυτεπαγγελτη σε περιπτωση ανθρωποκτονιας πχ). Στα περισσοτερα αλλα πραγματα δεν ειναι αυτεπαγγελτως και δεν πρεπει να ειναι και ουτε χρειαζεται να ειναι... Και αντε να καταλαβω τι εννουσες (δηλ αναρωτιομουνα ποια η διφορα οτι δεν γινεται αυτεπαγγελτως ???:confused: και μαλιστα χαρη στο ασυλο ??? ) Αρα δηλ δεν υπαρχουν παραδειγματα, και αυτα ηταν υποθετικα σεναρια ?? Αλλα ακομα και ετσι εγω διαφωνω οτι το ασυλο "βοηθαει στην ομαλη λειτουργια του πανεπιστημιου." Ομαλη λειτουργια δεν ειναι να συνεχιζεται η ερευνα πιθανως παρανομως και να μην αφηνει το πανεπιστημιο να ερευνηθει αν οντως ειναι παρανομη η οχι!! Κατα τη διαρκεια της διερευνησης/εκδικασης της υποθεσης σταματει η ερευνα. Σωστα. Αυτο ειναι η ομαλη λειτουργια.

Οταν υπαρχουν καταγγελιες οτι καποιες δραστηριοτηες ειναι παρανομες, σταματουν οι εν λογω δραστηριοτητες μεχρι να αποφανθει η δικαιοσυνη = ομαλη λειτουργια.

Συνεχιζουμε την ερευνα και τους γραφουμε ολους στα παλαια μας τα υποδηματα και δεν αφηνουμε να ερευνησει η δικαιοσυνη την υποθεση = μη ομαλη λειτουργια.

Αλλα, ειλικρινα μετα λυπης μου (για το σημειο αυτο, τα αλλα στα οποια διαφωνουμε δεν ειναι και τοσο φοβερα σχεση με αυτο) βλεπω οτι το αν η εναγουσα εταιρια εχει δικιο (αυτη που ισχυριζεται "ε! με κλεβετε") δεν θα το αποφασισει η δικαιοσυνη, αλλα η επιτροπη του πανεπιστημιου ("Ναι οντως τους κλεβουμε, παιδια σταματηστε την ερευνα". Και ας αφησουμε να ερθει και ο εισαγγελεας και η δικαιοσυνη να 'αποφασισει'.. Μα, τι να αποφασισει, αφου απεφανθει ηδη η επιτροπη επι του θεματος η δικαιοσυνη δεν εχει πλεον δουλεια... !! Δηλαδη αν με κατηγορησουνε για κατι θα αποφασισω εγω μονη μου αν ειμαι αθωα η ενοχη, και αν αποφασισω οτι ειμαι ενοχη θα παω και στο δικαστη να του πω: "ΟΚ, δικαστε με". Και στη περιπτωση που θεωρω οτι ειμαι αθωα θα τους το απογορευω ?? :worry: :worry: Ασχετως της αναρμοδιοτητας, μηπως υπαρχει και conflict of interest ? Μηπως την καταργουμε την δικαιοσυνη και την χρησιμοπουμε ουσιαστικα μονο οταν θελεουμε εμεις ?? Και αυτο ειναι επιχειρημα υπερ του πανεπιστημιακου ασυλου ?? :confused: Γιατι εγω το βλεπω για κατα. Αν δηλ (υποθετικα - σεναριο τρομου μου φαινεται αυτο που περιγραφεις!) μπορει να χρησιμοποιηθει το ασυλο οχι απλως για παρεμποδιση αλλα για καταργηση της δικαιοσυνης, τοτε απο εκει που πιστευα για το ασυλο "να καταργηθει" μια, τωρα σκεφτομαι "να καταργηθει" δεκα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Το οτι καποιος νομοθετης καποτε εγραψε κατι, δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.

συνεφωνώ :D

Οσο πιο παλιος, τοσο πιο πιθανον το 'προβληματικός'. Και αρα στο συγκεκριμενο απο το 1982 τα εχει φαει τα ψωμια του.

διαφωνώ :D. παλιός νόμος ένας που διανύει την τρίτη δεκαετία της ζωής του; :confused: με τπτ... ο νόμος για τη μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων που κρατάει έναν αιώνα κοντά (αν δεν απατώμαι) τι είναι τότε; :P

Απο περιεργεια ποια ειναι τα ηπια μετρα που πηραμε? Νομικα/θεσμικα εννοω? Εχει παθει μεταλλαξεις/προσαρμογες ο νομος του
1982 με τα χρονια???

από όσο γνωρίζω δεν έχει αλλάξει ποτέ ο εν λόγω νόμος. ας μας διαφωτίσει κάποιος μπας κ ξέρει τίποτις παραπάνω... :)

Στις μυνησεις που κατεθησαν απο Μicrosoft και φαρμακευτικες εταιρειες καταπατηθηκε το ασυλο???
[...]
Αλλα επειδη ειπες οτι υποτιθεται το ασυλο προστατευει απο αυτα (τις 2 μυνησεις) ειναι καλο και να το κρατησουμε, απο την αλλη
ομως ειπες οτι οι μυνησεις εγιναν και η ερευνα σταματησε!!!
[...]
Δεν υποστηριξες στα προηγουμενα post σου οτι καλο ειναι να εχουμε ασυλο γιατι, ετσι θα φταξουμε το browser μας και θα εχουμε
φτηνοτερα φαρμακα, και ταυτοχρονως ειπες οτι οι ερευνες σταματουν λογω των μυνησεων???

αν και μάλλον διευκρινίστηκε ήδη, τα παραδείγματα ήταν υποθετικά και ήθελαν να δείξουν τι θα γινόταν αν δεν ίσχυε το άσυλο.

Ομαλη λειτουργια δεν ειναι να συνεχιζεται η ερευνα πιθανως παρανομως και να μην αφηνει το πανεπιστημιο να ερευνηθει αν οντως
ειναι παρανομη η οχι!! Κατα τη διαρκεια της διερευνησης/εκδικασης της υποθεσης σταματει η ερευνα. Σωστα. Αυτο ειναι η ομαλη
λειτουργια.
Οταν υπαρχουν καταγγελιες οτι καποιες δραστηριοτητες ειναι παρανομες, σταματουν οι εν λογω δραστηριοτητες μεχρι να αποφανθει
η δικαιοσυνη = ομαλη λειτουργια.
Συνεχιζουμε την ερευνα και τους γραφουμε ολους στα παλαια μας τα υποδηματα και δεν αφηνουμε να ερευνησει η δικαιοσυνη την
υποθεση = μη ομαλη λειτουργια.

τσου :P. εδώ διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως (προς το παρόν τουλάχιστον) :D. να πως το καταλαβαίνω εγω :redface::

ας πάρουμε την περίπτωση στην οποία το ίδρυμα δεν παρανομεί. αν δεν ισχύει το άσυλο, οι έρευνες σταματάνε μέχρι να ολοκληρωθεί η δικαστική διαμάχη (καμμιά δεκαετία δλδ :P). η εταιρεία βγαίνει κερδισμένη ακόμα κι αν χάσει τη δίκη... αν ισχύει το άσυλο οι προσπάθειες συνεχίζονται απροβλημάτιστα, οπότε αν βγει προϊόν άξιο η εταιρεία χάνει πολλά λεφτά (μιλάμε για πολλάαα λεφτά όμως, ούτε στον ύπνο μας ένα πράμα :P). μόνο κ μόνο τα παιχνίδια των φαρμακευτικών εταιρειών γύρω από το θέμα του ιού των πουλερικών (πως στο διάτανο λέγεται δλδ :P) να σκεφτείτε δλδ... αυτοί έχουν το χρήμα σε υψηλότερη θέση από τις ζωές των ανθρώπων... :/:
αν τώρα το ίδρυμα παρανομεί, νομίζω πως μπορεί άνετα να πάρει μπούλο (μετά συγχωρήσεως) μετά :D.

ψ. αλλά τι καθόμαστε και λέμε ρε σεις... εδώ οι διπλωματικές εργασίες που εκπονούν οι φοιτητές δεν είναι καν δική τους πνευματική ιδιοκτησία. γενικά έτσι όπως βλέπω εγώ την κατάσταση από κοντά (στη σχολή μου τουλάχιστον), τα πανεπιστήμια θα πάψουν πολύ σύντομα να είναι ανεξάρτητα... θα ιδρώνουν οι πολλοί για να τα μαζεύουν οι λίγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και σιγά μη κάτσουν οι μεγάλες εταιρείες να μηνύουν τα πανεπιστήμια.












Κοστίζει περισσότερο από το να χρηματοδοτούν την έρευνα μέσα στα πανεπιστήμια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top