Η επικαιρότητα εν συντομία

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τραγικο.... ποσο κριμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια φορα μωρε να ακουσω τετοιες ειδησεις να εχουν ενα αισιο τελος...:/:
Φερνουν παιδια στον κοσμο χωρις να ξερουν και οι ιδιοι τι σκατα θελουν και τα "πετανε", ακριβως σαν να πεταξεις εναν μωρο προβατο σε μια σπηλια με λυκους.
Κριμα για τα δυο αδερφακια...ας αναπαυθει τουλαχιστον τωρα η ψυχουλα τους.

Οσων αφορα τα καθικια τους γονεις τους αλλα και τους υπευθυνους για τον θανατο τους (εκτος των γονεων οι οποιοι ειναι και αυτοι δραστες!) το μονο που εχω να πω ειναι οτι σε κατι τετοια μου τελειωνει και η τελευταια σταγονα πολιτισμου που εχω...
Ελπιζω να τους χτισουν τους ιδιους μεσα σε φρεατια ασανσερ.
Τωρα κατα ποσο θα βρεθουν οι δολοφονοι (προσωπικα το θεωρω κουφο να γθυθηκαν μονα τους και να επεσαν σε φρεατιο.ακομα και να επεζαν, δεν θα φορουσαν ρουχα?) δεν ξερω, γιατι στην Ελλαδα αυτοι που κανουν ερυνες (call me ΕΛ.ΑΣ.) τωρα τελειωνουν τον πρωτο τομο απο την σειρα βιβλιων "Investigation fo dummies".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κρίμα τα παιδάκια!
Ποιός ξέρει τι θα υπέφεραν;
Συγγνώμη τώρα ... αυτούς τους γονείς..... δεν θα έπρεπε να τους γδάρουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Καμένα μυαλά, εργασία και χαρά

ας καείς όμως τουλάχιστον για κάτι που αξίζει και όχι για ένα ντεντλάιν, ένα μπρίφινγκ, ένα μπόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Έ ναι, εδώ οι περισσότεροι μισούν την δουλεία τους με 8ώρο, φαντάσου με 65ώρες/εβδομάδα.

Γενικά θεωρώ ότι (1) η απόδοση δεν έχει σχέση με τις ώρες. (2) Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα.

Η αποδοση σαφως και δεν εχει να κανει με τις ωρες, παρα με δυο κατα κυριο λογο πραγματα...το καλο εργασιακο περιβαλλον (σωστη συνεργασια κ.ο.κ) και με τις ικανοποιητικες αποδοχες...(με το δευτερο κυριως)...
Τωρα δουλευουμε και οι αποδοχες για την πελιοψηφια ειναι αθλιες...για να μην αναφερω οτι οι υπερωριες κατα κυριο λογο δεν πληρωνονται, ενω σπανια δε σε "υποχρεωνουν" να κανεις...Ακομα μου εχει μεινει η εξης κουβεντα: "Οι αναγκες της εταιριας ειναι πανω απο καθε προσωπικη αναγκη του καθενος"...(και ελεχθει σε φαση που η αδερφη μου ειχε ενα σοβαρο ατυχημα και επρεπε να παω στο νοσοκομειο...)
Επισης ακυρο βρισκω το Νο2 και θα σου πω και το γιατι...Γιατι δουλευουμε για να ζουμε και δε ζουμε για να δουλευουμε...Ολοι κοιτανε την ωρα, γιατι θελουν να εχουν και προσωπικη ζωη...Ή μαλλον καλυτερα ολοι θα επρεπε...
Τι να το κανω, να ειμαι σε μια δουλεια που μου αρεσει και να γυριζω 10 το βραδυ σπιτι μου..?! Για να εχω για τον εαυτο μου και τους δικους μου ανθρωπους καποια σ/κ (στην καλυτερη των περιπτωσεων) και ενα μηνα διακοπες το χρονο..?! (ρητορικη)
Και αυτοι που δεν το κανουν για μενα ειναι απλα απληστοι...και εγω για τους συγκεκριμενους τεμπελα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η ιστορία απ τα αδέρφια πάντως γίνεται με νέες πληροφορίες συνεχώς και πιο τραγική :/:
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8334&pubid=1126426
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μην το παρεις ως επιθεση Εχποζεδ (το ξερω, ειναι δυσκολο να μη φανει ετσι), απλη ειλικρινης απορια.. Εχεις δουλεψει ποτε στη ζωη σου με αφεντικο πανω απ'το κεφαλι σου εστω 8ωρο?


..ως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και γω νομιζα οτι τετοιου ειδους πραγματα θα μπορουσαν να γινουν μονο στη χωρα μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
E και που το περιεργο?
Οι δικοι μας (πολιτικοι γενικα) που ειναι ζωντανοι μηπως υπαρχει ποτε πιθανοτητα να κανουν τιποτα αξιολογο ή τιποτα καλυτερο απο τον παραπανο?
Και τους τρωμε και ολη μερα 24/7 στην μαπα να λενε μπουρδες!:mad:

Στην Ελλαδα παντως δεν μασαμε ετσι?;)
Στην βουλη βαζουμε μερικους μερικουςπου πραγματικα προσωπικα στις επομενες εκλογες αν μπορουσα θα ψηφιζα ενα σακουλι με φακες!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στην Ελλαδα παντως δεν μασαμε ετσι?;)
Στην βουλη βαζουμε μερικους μερικουςπου πραγματικα προσωπικα στις επομενες εκλογες αν μπορουσα θα ψηφιζα ενα σακουλι με φακες!:mad:

Ρε τον "Θανουλη" τον αντρακλα που μαμει και δερνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η Siemens και το 1.000.000 μάρκα

Πολιτική θύελλα προκαλούν οι αποκαλύψεις στην υπόθεση Siemens, εν μέσω της συνεχιζόμενης δικαστικής έρευνας η οποία, όπως λένε οι πληροφορίες, «ανοίγει σαν βεντάλια, αντί να κλείνει» και από την οποία κινδυνεύει, όπως κάποιοι πιστεύουν, να βγει τραυματισμένο ολόκληρο το πολιτικό σύστημα.
....

Στο ΠΑΣΟΚ επικρατεί προβληματισμός μετά τις αποκαλύψεις και την ίδια ώρα προχωρά η εσωτερική έρευνα για την υπόθεση. Με απόφαση του Γ.Παπανδρέου ανεστάλη η κομματική ιδιότητα του πρώην υπουργού Τάσου Μαντέλη και του πρώην βουλευτή Θόδωρου Τσουκάτου.
Τώρα μάλλον φαίνεται για ποιο λόγο, έθεσαν εκτός κοινοβουλευτικής ομάδας τον Σημίτη.. γνώριζαν τι έρχεται! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Στις φάμπρικες της Γερμανίας


Τα ρεπορτάζ που έχει κάνει τις τελευταίες δεκαετίες, υποδυόμενος ρόλους, συγκλόνισαν τη Γερμανία και δημιούργησαν ολόκληρη σχολή της ερευνητικής δημοσιογραφίας.. Αυτή τη φορά, δύο δεκαετίες και βάλε μετά το βιβλίο όπου περιέγραφε τις συνθήκες εργασίας των ξένων μεταναστών, ο Γκίντερ Βάλραφ ξαναφόρεσε την ποδιά του ανειδίκευτου εργάτη, για να δείξει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εργάζονται στην αναπτυγμένη Γερμανία αυτοί που παράγουν τα φτηνά προϊόντα της αλυσίδας σούπερ μάρκετ Lidl.
Το ρεπορτάζ που δημοσίευσε το τελευταίο τεύχος του περιοδικού της εφημερίδας«Die Zeit» κράτησε ένα μήνα στο εργοστάσιο μιας εταιρίας που αποτελεί αποκλειστικό προμηθευτή των Lidl με φραντζολάκια. Η εταιρία Βαϊντσχάιμερ, σεμια κωμόπολη στη Ρηνανία-Παλατινάτο, δουλεύει επί 24 ώρες το 24ωρο,συσκευάζοντας σε σακουλάκια 10 μικρά ψωμάκια, που μπορούν να αγοράσουν οι πελάτες του σούπερ μάρκετ για ένα ευρώ και 5 λεπτά.
Ο Βάλραφ, που έχει πια πατήσει τα 65, χρειάστηκε να επιστρατεύσει την τέχνη του στη μεταμφίεση, φορώντας μαύρη περούκα και αφήνοντας μουστάκι, με στόχο να πείσει τους εργοδότες του ότι είναι 50άρης. Χρησιμοποίησε και όλα τα τρικ που ήξερε από το παρελθόν για να «πάρει τη δουλειά». Μια δουλειά που αμείβεται με7,66 ευρώ την ώρα μικτά, κάτω δηλαδή από το επίσημο κατώτατο ωρομίσθιο της Γερμανίας, που είναι 9,61 ευρώ. Υπερωρίες δεν υπάρχουν, Σαββατοκύριακα ή αργίες δεν πληρώνονται έξτρα, όποιος αρρωστήσει δεν πληρώνεται. Συνήθως μάλιστα χάνει τη «βάρδια» για πάντα.
Ο δημοσιογράφος περιγράφει τις εμπειρίες του, όταν οι στραβωμένες από τη χρήση λαμαρίνες κολλούν πάνω στους ιμάντες και οι εργάτες προσπαθούν να πιάσουν αυτές και τα ψωμάκια που ίπτανται στον αέρα, καίγοντας τα χέρια τους. Μιλάει για την τρομοκρατία της εργοδοσίας, που απολύει όποιον τολμά να αναφερθεί σε συνδικαλιστικά δικαιώματα.

«Την πρώτη ημέρα η υπεύθυνη μου έδωσε ένα παντελόνι εργασίας και ένα κοντομάνικο μπλουζάκι. Τη ρώτησα πώς δεν θα παγώνω το χειμώνα. 'Αν κρυώνετε, θα πρέπει να δουλεύετε πιο γρήγορα', ήταν η απάντησή της»
.Ο δημοσιογράφος περιγράφει πως η πίεση για φτηνά προϊόντα μεταφέρεται από τα σούπερ μάρκετ στους προμηθευτές, καθιστώντας ουσιαστικά «υποχρεωτική» την κακοπληρωμένη εργασία κάτω από απάνθρωπες συνθήκες. Όταν ρώτησε έναν υπεύθυνο γιατί δεν αγοράζουν καινούργιες λαμαρίνες, αυτός του απάντησε αφοπλιστικά:«Εσείς είστε φθηνότεροι».
Μιλάει για το πώς υποχρεώθηκε με το ίδιο κοντομάνικο μπλουζάκι να πετάει τα χαλασμένα ψωμάκια στους κάδους που υπήρχαν έξω από το εργοστάσιο. Ή για το πώς, χωρίς προστασία, έσκιζε σε ένα στενό δωμάτιο τα ελαττωματικά σακουλάκια, που περιείχαν διοξείδιο του άνθρακα φτάνοντας σε σημείο λιποθυμίας.

«Άντεξα ένα μήνα στην κόλαση με τα φραντζολάκια. Έχασα πέντε κιλά. Τις επόμενες ημέρες αισθανόμουν μόνο χαρά που είχα τελειώσει με αυτήν την ιστορία. Μετά άρχισα να αισθάνομαι τύψεις απέναντι στους συναδέλφους που είχα αφήσει πίσω μου. Στα μάτια μου έχω διαρκώς την εικόνα του νεοφερμένου εργάτη που μπαίνει μέσα στο εργοστάσιο. Μόνος, απελπισμένος, ουρλιάζει μόλις κάψει τα χέρια του. Δεν έχει ιδέα τι να κάνει, κανείς δεν θα τον βοηθήσει, ούτε οι συνάδελφοί του».

Ο έλεγχος του 70% της ευρωπαϊκής αγοράς από πέντε μεγάλες αλυσίδες ενισχύει τέτοια φαινόμενα, επισημαίνει ο Βάλραφ. Μοναδική λύση, κατά τη γνώμη του, είναι να κατανοήσουν οι καταναλωτές τη δύναμή τους και να τη χρησιμοποιήσουν, γυρνώντας την πλάτη σε εκείνους που παράγουν κάτω από τέτοιες συνθήκες. Το ερώτημα είναι βέβαια πώς μπορούν να το μάθουν οι καταναλωτές... Δεν υπάρχουν και τόσοι πολλοί Βάλραφ στη σύγχρονη δημοσιογραφία.

Ελεύθερος Τύπος


Τα σχόλια δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
giver δεν δίνεις πηγή

πάντως αυτές οι συνθήκες εργασίας πιστεύω ότι είναι πιο συνηθισμένες απ' ότι πιστεύουμε. Και προφανώς είναι σύμφυτες με το τρέχον οικονομικό - πολιτικό σύστημα, έτσι; όταν το κέρδος είναι αυτοσκοπός και δεν υπάρχει κράτος πρόνοιας, είναι βέβαιο με μαθηματική ακρίβεια ότι θα συμβούν τέτοια φαινόμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για τις εταιρίες αυτές έχουν ακουστεί πάρα πολλά, και δεν είναι θέμα Γερμανίας.
Ο Günther Wallraff έχει κάνει πολλά, δείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
giver δεν δίνεις πηγή

πάντως αυτές οι συνθήκες εργασίας πιστεύω ότι είναι πιο συνηθισμένες απ' ότι πιστεύουμε. Και προφανώς είναι σύμφυτες με το τρέχον οικονομικό - πολιτικό σύστημα, έτσι; όταν το κέρδος είναι αυτοσκοπός και δεν υπάρχει κράτος πρόνοιας, είναι βέβαιο με μαθηματική ακρίβεια ότι θα συμβούν τέτοια φαινόμενα

Καλημέρα... στο τέλος του άρθρου... γράφει...
Ελεύθερος Τύπος!
Οι συνθήκες δυστυχώς όντως είναι αυτές... βλέπε και γενιά των 700 ευρώ.. κοκ
ο προβληματισμός όμως ... έγγυται στο οτι όλοι θέλουμε έναν κόσμο καλύτερο αλλά το πρώτο βήμα να το κάνει ο άλλος δίπλα μας... και ποτέ εμείς.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top