Περίεργα σκηνικά από καταστήματα

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τι ακριβως εχει το Νοκια γιδακι?
Ποσο καιρο το εχεις?
Εαν εχει προβλμα καποιο πληκτρο χλωμο να στο αντικαταστησουν ακομα και 10μερες να το εχεις.Αυτο το κανουν,οοοοοταν το κανουν για τρανταχτα προβληματα ή για οσους πανε ετοιμοι να ριξουν πολλα μπινελικια.

Παντως αν απλως δεν πιανει το πληκτρο μπορει να ειναι και κατι ασημαντο, οπως το να εχει πιασει σκονη.(αν το ανοιξουν εκεινοι φυσικα παιζει να σου πουν και υγρασια...κλασσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το πλαϊνο πλήκτρο της έντασης δεν πατιέται από τη μία. Βέβαια κάνω τη δουλειά μου με το αντίστοιχο πλήκτρο του Handsfree, αλλά γενικά αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tι nokia είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το πλαϊνο πλήκτρο της έντασης δεν πατιέται από τη μία. Βέβαια κάνω τη δουλειά μου με το αντίστοιχο πλήκτρο του Handsfree, αλλά γενικά αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...
θα είμαι σαφής και περιεκτική
όχι.-


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σχετικά με τα κινητά :
https://www.ekpizo.gr/el/news/?&nid=318

Δεν γνωρίζω για το ΙΝ.ΚΑ., αλλά εγώ σαν μέλος εδώ και χρόνια της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. ότι προβλήματα είχα με ελλατωματικά προϊόντα τα έχω λύσει. Οι άνθρωποι είναι Δικηγόροι με το Δ κεφαλαίο, γνώστες των νόμων αλλά και της αγοράς και με βοηθάνε πάντα. Με βοηθάνε να συντάξω επιστολές, τηλεφωνούν οι ίδιοι στις αντιπροσωπείες, με συμβουλεύουν για το πως πρέπει να κινηθώ. Ακόμα και όταν είμαι απαισιόδοξη ότι δεν θα γίνει τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Tι nokia είναι;
Ν95

θα είμαι σαφής και περιεκτική
όχι.-


:P
Ό,τι πει η Κουεδίνω'μ! :) ;)
Σχετικά με τα κινητά :
https://www.ekpizo.gr/el/news/?&nid=318

Δεν γνωρίζω για το ΙΝ.ΚΑ., αλλά εγώ σαν μέλος εδώ και χρόνια της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. ότι προβλήματα είχα με ελλατωματικά προϊόντα τα έχω λύσει. Οι άνθρωποι είναι Δικηγόροι με το Δ κεφαλαίο, γνώστες των νόμων αλλά και της αγοράς και με βοηθάνε πάντα. Με βοηθάνε να συντάξω επιστολές, τηλεφωνούν οι ίδιοι στις αντιπροσωπείες, με συμβουλεύουν για το πως πρέπει να κινηθώ. Ακόμα και όταν είμαι απαισιόδοξη ότι δεν θα γίνει τίποτα...

Χρήσιμο αυτό, Φανούλα...
Βέβαια να τονίσω ότι είμαι Αθήνα για 3 μέρες εδώ, μεθαύριο τα ξημερώματα φεύγω... Θεωρητικά θα μου έστελναν οι γονείς μου τη συσκευή, αλλά αν είναι να γίνει αυτό τον Οκτώβριο, δεν πειράζει μωρέ... :P
Θέλω να πω, δε θα 'χω το χρόνο να τους κυνηγήσω με το ΕΚΠΟΙΖΩ ή το ΙΝΚΑ.

Άραγες θα μπορέσω να το πάω κάπου έξω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για εξω δεν ξερω τι γινεται με την εγγυηση.
Εχω παρει κινητα απο Ιταλια που λενε οτι εχουν ευρωπαικη εγγυηση αλλα δεν ξερω αν ισχυει για ολα.Κανονικα ετσι πρεπει.

Αλλα η γνωμη μου ειναι πως σε ολες αυτες τις εταιριες που τους τα ακουμπαμε και δεν μας τα ακουμπανε ΠΡΕΠΕΙ να τους ζηταμε να φτιαξουν και το παραμικρο γιατι ειναι υποχρεωση τους.
Δεν το χρυσοπληρωσες για να μην δουλευει εστω αυτο το ενα κουμπι.
Κι ας χρειαστει "τρεξιμο".
Αλλιως δεν θα αλλαξει ποτε και τιποτα με τα καραγκιοζιλικια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα, ειλικρινά αν ήμουν Ελλάδα θα γινόμουν ο χειρότερος εφιάλτης τους.
Αλλά τι να κάνουμε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι η ΝΟΚΙΑ έχει διεθνή εγγύηση.
Και σίγουρα θα είναι καλύτερο το service εκτός Ελλάδος από το service της Alpha Copy!
Να το πας έξω. Θα στο φτιάξουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αυτό με τη διεθνή εγγύηση το φοβάμαι λίγο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Από που το έχεις αγοράσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Vodafone...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Προτού κάνεις οτιδήποτε, καλύτερα να κάνεις μία ερώτηση σε κάποιο κατάστημα vodafone προκειμένου να πιστοποιήσεις πως η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, θα το ψάξω. Βέβαια τώρα είμαι ήδη πάλι στα ξένα, αλλά θα επανέλθω...
Θενκς, Μπορατίδιον!!! :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Οποιαδήποτε αλλαγή του τίτλου ή του subforum καλοδεχούμενη και επιθυμητή


<<Δεν με ενδιαφέρει πόσα αντίτυπα θα πουλήσω ούτε αν θα βραβευτεί το βιβλίο μου . Το μόνο που θέλω είναι να το διαβάσει ο κόσμος>>
Αλαίν Φουρνιέ , για το μεταφυσικό και παραισθησιογόνο βιβλίο του <<ο Μεγάλος Μολν>>


Το παρακάτω είναι διάλογος που έλαβε χώρα μεταξύ εμού και συμπαθέστατου κατά τα άλλα υπαλλήλου της vodafone . Προς όλους τους χρήστες που έχουνε γευτεί την νοσηρή μου φαντασία , δεν έκανα χρήση της εδώ , τα γελοία θέματα δεν απαιτούν περαιτέρω γελοιοποίηση .
Ε:Γειας σας , έχω αγοράσει από κατάστημα σας το vodafone 527 και έχω αγοράσει από άλλο κατάστημα κάρτα μνήμης 2 γίγα - αφού πρώτα ζήτησα από υπάλληλο σας τύπο και χωρητικότητα κάρτας συμβατής με το συγκεκριμένο μοντέλο
Υ:Ωραία και πού είναι το πρόβλημα σας ;
Ε:Το κινητό δεν αναγνωρίζει την κάρτα , για αυτό θέλω να μου επιστρέψετε το ακριβές ποσό πού έδωσα για την κάρτα
Υ:Κοιτάξτε και από το κατάστημα μας να την είχατε πάρει πάλι δεν θα μπορούσα να σας δώσω χρήματα , πόσω μάλλον που την πήρατε από άλλο κατάστημα.Για φέρτε να δω....
(δοκιμάζει) ναι δεν την αναγνωρίζει ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ότι ναι οι προδιαγραφές του κινητού λένε 2 γίγα , ποιος σας είπε ότι παίρνει 2 γίγα ;
Ε: Το είχε πει υπάλληλος σας και από εδώ στην αδερφή μου και άλλος υπάλληλος στο υποκατάστημα σας στο μολ
Υ:Ποιος ακριβώς δηλαδή ;
Ε:Δεν σημείωσα και όνομα
(δοκιμάζει μικρότερη κάρτα και είναι οκ)
Υ:Κοιτάχτε , εγώ πάντα προτείνω να μην βάζετε την μεγαλύτερη δυνατή μνήμη
Ε:Ξέρω τι είναι καλύτερο αλλά συμβατή μέχρι με 2 γίγα σημαίνει ότι μπορώ να βάλω 2 γίγα και να την αναγνωρίζει
Υ:Πιστεύετε ότι δηλαδή εγώ μπορώ να σας δώσω έτσι χρήματα ;
Ε: Δεν πιστεύω κάτι συγκεκριμένο , ούτε ότι θα ανοίξεις τώρα το ταμείο να μου τα δώσεις . Αλλά πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο να διορθώσεις το λάθος της εταιρείας σου
Υ:Εντάξει , μας συγχωρείτε
Ε:Δεν με ικανοποιεί η συγγνώμη σου - τα λεφτά μου πίσω με ικανοποιούνε
Υ:Δηλαδή τι να κάνω ;
Ε:Ο άλλος υπάλληλος στο μολ μου είπε ότι θα στείλετε μέιλ στην φνακ για να μου δώσει πίσω τα λεφτά μου
Υ:Δεν είναι δική μας δουλειά τι θα κάνει η φνακ , να πας εκεί να τα ζητήσεις
Ε:Δεν το σκέφτηκα εγώ - σου λέω τι μου είπε ο υπάλληλος . Η φνακ δεν μου φταίει σε κάτι , η κάρτα είναι εντάξει
Υ:Να τους ζητήσεις να την επιστρέψεις
Ε:Αφού έχω σκίσει την συσκευασία , δεν γίνεται
(παίρνει το τηλεφωνικό τους κέντρο και με αφήνει στην αναμονή , εξηγώ το πρόβλημα , η υπάλληλος λέει να το δοκιμάσουμε σε άλλο τηλ , το κάνουμε , η κάρτα οκ , ξαναπαίρνω , άλλη υπάλληλος , εξηγώ ότι πήρα από αλλού την κάρτα και έχω απόδειξη αγοράς, παίρνει τα στοιχεία <<θα σας κάνουμε πίστωση>> , δηλαδή θα πάρω τσάμπα κάποια άλλη κάρτα ή θα μου επιστρέψετε τα χρήματα ; <<θα σας επιστρέψουμε τα χρήματα>> άρα μπορώ να αγοράσω τώρα μια μικρότερη κάρτα να κάνω την δουλειά μου ; <<ναι>> σίγουρα μην μου πείτε μετά ότι απλώς πάρε άλλη κάρτα και θα μου είναι άχρηστη; <<ε ναι μπορεί>> άρα να περιμένω ;<<ναι , αυτό να κάνετε>> για πόσο δηλαδή ; <<πέντε εργάσιμες>> , γεια σας , <<ευχαριστούμε που καλέσατε>>κλείνω
Άλλος υπάλληλος:Τι κινητό έχετε;
Ε:vodafone 527
Υ:κοιτάζει τον υπολογιστή , ναι 2 γίγα λέει ότι παίρνει
Πρώτος υπάλληλος:τι σου είπανε;
Ε: Ότι θα μου δώσουνε πίστωση
Υ:Τίποτα δεν θα γίνει δηλαδή.Να σου πω κάτι μεταξύ μας...
Ε:Να σου πω εγώ κάτι μεταξύ μας καταλαβαίνω τι πρέπει να πεις ως υπάλληλος ,όμως τα λεφτά θα τα πάρω.Στο άλλο κατάστημα αφού δεν μου την αναγνώριζε πάω στον υπάλληλο και πριν του το πω το πρόβλημα , μου λέει 2 γίγα παίρνει και μετά του το πα και μου λέει ναι και άλλα κινητά είχανε πρόβλημα.Δηλαδή το ήξερε και συνέχιζε να λέει 2 γίγα.
Άλλος υπάλληλος : ναι , δεν έκανε λάθος ο άνθρωπος , αυτό γράφει στον υπολογιστή.Εσύ έχεις με την βόνταφον το πρόβλημα.
Ε:Γιατί τώρα πού μπήκα , σε άλλο κατάστημα;Εσείς τι είστε;
Πρώτος Υπάλληλος:Μεταξύ μας άμα το σκεφτείς θα δεις ότι έχεις λάθος
Ε:Καταλαβαίνω ότι αντιμετωπίζεις περίεργες περιπτώσεις κάθε μέρα , αλλά εγώ δεν πήγα να πάρω ότι να ναι και μετά να λέω δεν μου κάνει , πρώτα ρώτησα εσας
Υ:δηλαδή μου λες ότι σου είπανε κάτι; και πού ξέρω εγώ ότι δεν λες ψέματα;
Ε:ΜΑ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ 2 ΓΙΓΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.Δεν ήρθα σε κανένα μαγαζάκι σε πολυεθνική ήρθα.Από την στιγμή που δημιουργείτε ένα πρόβλημα , πρέπει και να το λύσετε
Υ:Ωραία , γιατί πήρες κάρτα από άλλο κατάστημα ;
Ε:δεν είχατε , ρώτησα τι πρέπει να πάρω και πήγα αλλού
Υ:κακώς , να πήγαινες σε άλλο κατάστημα βόνταφον
Ε:σε 2 πήγα - όλη την πόλη θα γυρίσω ; σημασία έχει ότι ζήτησα συμβατό τύπο και χωρητικότητα
Υ: δεν είναι το ίδιο όμως , το σωστό είναι να την ζητήσεις από εμάς . Καλύτερα από το τι θα σου πει ο κάθε υπάλληλος
Ε:Ναι και καλύτερο είναι να σας βάζω να γράφετε ότι μου λέτε και μετά να υπογράφετε και στο τέλος.Αφού ρώτησα πρώτα από όπου και να την πήρα είναι το ίδιο
Υ:Δεν είναι
Ε:καλά , έτσι το βλέπεις εσύ.Δώσε μου τώρα ένα καλώδιο να φύγω
Υ:καλώδιο usb για το κινητό;
Ε:ναι
Υ:δεν έχουμε
Ε: πότε θα φέρετε;
Υ:δεν έχουμε γενικά , δεν νομίζω ότι έχει βγει ακόμα για αυτό το μοντέλο
Ε: μάλιστα , γεια σας
Υ:γεια σας

π.σ.1 Ο γιατρός μου έχει πει να μην τσαντίζομαι , γιατί μου ανεβαίνει η πίεση επικίνδυνα.Στις χθεσινές εκλογές π.χ. για να αποφύγω τους κομματοκύννους , πέρασα από πίσω από τα τραπεζάκια με γυαλιά ηλίου απόγευμα.Κάνω ότι μπορώ γενικά.But , i cant get satisfaction , no i don't.


π.σ. 2 το Μεγάλο Νεφέλωμα της Ανδρομέδας ο κοντινότερος γαλαξίας απέχει 2500000 έτη φωτός .Αν τραβήξω για εκεί λιγότερο κουρασμένος θα είμαι εκεί από ότι εδώ τώρα


π.σ. ο πρόλογος πού κολλάει;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάω σήμερα σε ένα κοσμηματοπωλειο στο Αιγάλεω (Παπαναστασίου νομίζω ήταν) να ρωτήσω τιμή για φυλαχτά μωρού:
εγώ -Γεια σας, θα ήθελα να δω φυλαχτά για μωράκια
γέρος ιδιοκτήτης (μάλλον) -Ναι, θα σου δείξει ο συνάδελφος
ο μουντρούχος γιός (?) του γέρου -Εμ, ναι, να, αυτά είναι, εδώ, πολύ ωραία, όλα 14Κ, άριστα
εγώ -Μάλιστα, θα μπορούσατε να μου πειτε τιμές?
γέρος -Οι καλύτερες
εγώ -Δηλαδή?
γέρος -Από 50 και πάνω, μέσο όρο 100. Αμα θες να πάρεις καλό, τόσο έχει. Εμεις έχουμε τις καλύτερες τιμές και άριστη ποιότητα
εγώ -Μάλιστα, αυτή η καρφίτσα δηλαδή πόσο έχει?
μουντρούχος -Αμα είναι να πάρεις μόνο αυτή, αστο καλύτερα, μην πάρεις τίποτα
εγώ -Ενημερωτικά, πόσο?
γέρος -σου είπα, 25, καλά δεν ακούς?
[δεν ξέρω πως να φύγω και κάνω ότι κοιτάω τα σχέδια]
γέρος -Ψιτ. Μαρια! Ελένη! Ει, ψιτ! Εεεε! Μαριώ, Ελένη! Να σου πω, κοιτα! Εεπ! Να σου πω, πατρική συμβουλή, εε? Οπου και να πας εδώ θα γυρίσεις για να ψωνίσεις γιατί είμαστε οι καλύτεροι! Αντε! ΕΔΩ! ΑΚΟΥΣ???? ΕΕΕΔΩΩΩ! Δεν ξέρεις από αυτά. Ασχετη! Εγώ ξέρω, ακούς? ΕΔΩΩΩΩΩΩ!
Ευτυχώς βρήκα τη δύναμη να φύγω γιατί τόση ωρα είχα παγώσει στη θέση μου, παλεύοντας να μην τον βρίσω.


Οποιος θέλει να πάει με γερά νεύρα για να σπάσει πλάκα, σας δίνω διεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ιστορία λαμβάνει χώρα σε μία γραφική πόλη της ελληνικής υπαίθρου. Τα πρόσωπα της ιστορίας είναι δύο: μία νεαρά, σε αναζήτηση καφέ και ο νεαρός, που ακούει στο όνομα barristos, υπεύθυνος για την προμήθευση της δόσης.

#1
Νωρίς το πρωί. Η νεαρά εισέρχεται χαρούμενη στον χώρο του καφέ. Από πίσω παίζει Οικονομόπουλο (??).
Ν: Καλημέρα σας. Θα ήθελα ένα cappuccino διπλό.
Β: Πες μου ένα ψέμα... ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!
Ν: :look:
Ο Β ετοιμάζει έναν καφέ, χωρίς καμία ένδειξη φυσικά ότι έχει ακούσει την νεαρά. Ένα εφιαλτικό ρεφρέν, και ένα ακόμη χειρότερο κουπλέ αργότερα, ο Barristos δίνει στη νεαρά ένα freddo espresso.
N: Ξέρετε, δεν είναι αυτός ο καφές που παρήγγειλα.
Β: (ξενερωμένος) Πωωω και δε το λες τόση ώρα...
Η νεαρά προσπαθεί να μην ξεχάσει τους τρόπους της, αλλά βιάζεται, οπότε...
Ν: Εντάξει, δε πειράζει, ευχαριστώ πολύ.
... πληρώνει το freddo espresso και φεύγει.

#2
Δύο μέρες αργότερα. Ίδιο καφέ, απόγευμα. Η Νεαρά εντοπίζει από νωρις ότι ο Barristos δεν είναι εκεί, οπότε αναθαρρυμένη παραγγέλνει τον καφέ της σε μία κοπέλα αυτή τη φορά.
Κοπέλα: Barristo, έλα να φτιάξεις ένα cappuccino διπλό.
N: :look:
Πρώτα ακούμε τον Barristo να τραγουδάει κάτι που δεν γνωρίζει η νεαρά και μετά τον βλέπουμε. Δύο λεπτά αργότερα, η N έχει έναν freddo espresso πάλι. Είναι ξενερωμένη αλλά και περίεργη ταυτόχρονα...
Κοπέλα: (εκνευρισμένα) Τι είναι αυτό ρε μαλάκα;!; Ζεστό καφέ είπε η κοπέλα!
Ν: ehm :look: Όχι, δε πειράζει, ευχαριστώ!
Κοπέλα (χαμογελώντας): Λυπάμαι πολύ, είναι κερασμένος από εμάς.
Η νεαρά παίρνει βιαστικά τον καφέ και κοιτάζει μία ακόμη φορά την κοπέλα, διερωτώμενη αν μία τόσο απότομη αλλαγή συμπεριφοράς είναι υγιής.

#3
Η νεαρά πηγαίνει στο ίδιο καφέ, μια βδομάδα αργότερα, γνωρίζοντας ότι προκαλεί την μοίρα της. Αναρωτιέται αν αυτό που κάνει είναι λιγάκι καθαρματίσιο, αλλά η περιέργεια είναι η μεγάλη αδυναμία της. Είναι και λίγο κρυωμένη, οπότε ο κρύος καφές δεν είναι η καλύτερη ιδέα. Ο στόχος εντοπίστηκε, ο Barristos είναι εκεί.
Ν: Γεια σας. Θα ήθελα ένα freddo espresso, παρακαλώ.
Η νεαρά προσπαθεί να κρατήσει poker face, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Στην χειρότερη, ακόμη ένας λάθος καφές.
Ο Barristos κάνει ένα νεύμα αναγνώρισης. Είμαστε σε καλό δρόμο.
Β: πες ό,τι θεεεεεες.
Ν: :bounce:
Δύο λεπτά αργότερα, ο Barristos δίνει στην νεαρά ένα διπλό cappuccino. H νεαρά εκπαιδευμένη πια και έχοντας βρει τον κατάλληλο κώδικα επικοινωνίας, πληρώνει και φεύγει ευχαριστημένη από το μαγαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παρατραβηγμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
παρατραβηγμενο

Αυτό δεν είναι τίποτα!
Είναι στην τύχη μου να πετυχαίνω από πολύ κουλά, μέχρι πολύ άσχημα πράγματα όταν βγαίνω.
Πχ έτυχε μέσα σε λεωφορείο να καθίσει δίπλα μου ένας νεαρός, ο οποίος είχε κάποιο πρόβλημα γιατί νόμιζε ότι είναι ένας χαρακτήρας από αμερικανική σειρά. Μου έπιασε την κουβέντα και μέχρι να φτάσω εκεί που ήθελα μου αφηγούνταν πράγματα από την πλοκή σε πρώτο ενικό, στυλ "έκανα αυτό" "ο άλλος μου είπε το τάδε, αλλά ξέρω ότι είναι κακός!" Πιάστηκε η καρδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top