Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.


Α κατάλαβα Εκπα δηλαδή.Ειναι συνηθισμένο το πανεπιστήμιο αυτό να κάνει βλακείες.Ευχομαι να πάνε όλα καλά γιατί και άδικο θα είναι αν δεν σε δεκτουν συν ότι το να ξανά δώσεις πανελλήνιες είναι τρομακτικό.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α κατάλαβα Εκπα δηλαδή.Ειναι συνηθισμένο το πανεπιστήμιο αυτό να κάνει βλακείες.Ευχομαι να πάνε όλα καλά γιατί και άδικο θα είναι αν δεν σε δεκτουν συν ότι το να ξανά δώσεις πανελλήνιες είναι τρομακτικό.

Μα τι λες τώρα τι πανελλήνιες; Ακόμα και 6 να είχα με 18700 μόρια έπιανα μετά με τις ενστάσεις. Αλλά εγώ είχα πάρει στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο όριο ηλικιακό ή άλλο για την τριτεκνια απλα να είναι Τρία τέκνα. Θα τους πάω στο ευρωπαϊκό δικαστήριο τα παλιό βυσματικά κοπρόσκυλα της κάθε γραφειοκρατικής δημόσιας υπηρεσίας

Ο τελευταίος είχε 6 μόρια και 18200 μόρια άρα εγώ και να μου αφαιρεθεί αυτό το 1 μόριο πάλι μπαίνω. Να δω τι άλλη δικαιολογία θα βρουν τα βύσματα και για να μου πάρουν την θέση. Να μην δουν έναν αυτοδημιούργητο σε αυτή την ρημάδοχωρα αμέσως να πέσουν να τον φάνε
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μα τι λες τώρα τι πανελλήνιες; Ακόμα και 6 να είχα με 18700 μόρια έπιανα μετά με τις ενστάσεις. Αλλά εγώ είχα πάρει στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο όριο ηλικιακό ή άλλο για την τριτεκνια απλα να είναι Τρία τέκνα. Θα τους πάω στο ευρωπαϊκό δικαστήριο τα παλιό βυσματικά κοπρόσκυλα της κάθε γραφειοκρατικής δημόσιας υπηρεσίας

Ο τελευταίος είχε 6 μόρια και 18200 μόρια άρα εγώ και να μου αφαιρεθεί αυτό το 1 μόριο πάλι μπαίνω. Να δω τι άλλη δικαιολογία θα βρουν τα βύσματα και για να μου πάρουν την θέση. Να μην δουν έναν αυτοδημιούργητο σε αυτή την ρημάδοχωρα αμέσως να πέσουν να τον φάνε


Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να σου στερήσουν τη μετεγγραφη! εφόσον εχεις πιστοποιητικο που το αποδεικνυει, δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα!
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Αρθρο 64 του Ν.4590/2019 (ΦΕΚ 17 τ.Α΄/7-2-2019)https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8-n8HAPBnn3PtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijMicYNNknnSe8UwGEqiypf-ZUxhiUzulBuCbKLSo4oHR
Τη ιδιότητα του τριτέκνου αποκτούν
α) Ως τρίτεκνος γονέας νοείται ο γονέας που έχει τη
γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον
ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων, τα
οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε
ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και σε αναγνωρισμένα
ως ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής ή
εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και
δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό (30ό) έτος της
ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και
όσα έχουν οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα
επτά τοις εκατό (67%) και άνω, ισοβίως, ανεξαρτήτως
ηλικίας.
β) Ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας νοείται το τέκνο
τρίτεκνου γονέα, το οποίο πληροί τα ηλικιακά όρια του
προηγούμενου εδαφίου, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης των λοιπών τέκνων.

Αλλά εγώ είχα πάρει στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο όριο ηλικιακό ή άλλο για την τριτεκνια απλα να είναι Τρία τέκνα. Θα τους πάω στο ευρωπαϊκό δικαστήριο τα παλιό βυσματικά κοπρόσκυλα της κάθε γραφειοκρατικής δημόσιας υπηρεσίας

Ο τελευταίος είχε 6 μόρια και 18200 μόρια άρα εγώ και να μου αφαιρεθεί αυτό το 1 μόριο πάλι μπαίνω. Να δω τι άλλη δικαιολογία θα βρουν τα βύσματα και για να μου πάρουν την θέση.


Με βάση αυτό που έκανα παράθεση από τη Λένω δεν προκύπτει ότι για να πάρεις την τριτεκνία σημασία έχει η δική σου ηλικία και όχι των αδελφών σου ;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με βάση αυτό που έκανα παράθεση από τη Λένω δεν προκύπτει ότι για να πάρεις την τριτεκνία σημασία έχει η δική σου ηλικία και όχι των αδελφών σου ;

Αφορά το καθένα από τα μέλη, και τα τρία τέκνα
πληρούμε αυτά τα κριτήρια άρα είμαι τρίτεκνος
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, σήμερα με πήρε από τον έλεγχο των δικαιολογητικών και μου είπαν αν τα αδέλφια μου σπουδάζουν για να πιάσουν την τρίτεκνια, εγώ τους είπα όχι αλλά είναι έως 25 ετών και καλύπτουν και το νομο για το ΑΣΕΠ, και είπε θα το κοιτάξουν αν πιάνεται για τριτεκνια αυτό. Ξέρετε πως μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που δεν το μετρήσουν; σε αυτή την περίπτωση ούτε ένσταση δεν μπορώ να κάνω. Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο


Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου υπολογίσουν τα μόρια της τριτεκνίας αφού ακόμα και σύμφωνα με τον Νόμο, εσύ έχεις την ιδιότητα του τέκνου τρίτεκνης οικογένειας!!!
Αυτό που εγώ θέλω να σιγουρέψω είναι αν τελικά εφαρμόζεται ο Νόμος και για τις μετεγγραφές και όχι αυτό που σου είπαν από το Υπουργείο ότι δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος ηλικιακός ή άλλος περιορισμός και αρκεί απλά η οικογένεια να έχει τρία τέκνα. Αλλά για να σε πάρουν από τη Γραμματεία και να σου πουν αυτά που σου είπαν μάλλον ο Νόμος εφαρμόζεται παντού. Τελικά δεν είναι να παίρνεις τηλέφωνο στο Υπουργείο για πληροφορίες παρά μόνο με έγγραφο ερώτημα στο οποίο θα πάρεις επίσημη έγγραφη απάντηση με ονοματεπώνυμα και υπογραφές. Τουλάχιστον να ξέρεις ποιος έχει την ευθύνη αυτών που γράφονται! Στο τηλέφωνο μπορεί να σε παραπληροφορήσουν και άντε μετά να βρεις το δίκιο σου!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα εντάξει τελικά. Μετά από απειλές με δικηγόρους τα βρήκαν με το υπουργείο και λέει ότι τελικά είμαι τρίτεκνος και συγνώμη για την αναστάτωση και τέτοια. Το δίδαγμα είναι ότι πρέπει να τους πιέσετε πολύ με κάθε νόμιμο μέσο γιατί οι κηφήνες έχουν αποθρασυνθεί και προωθούν τους δικούς τος με το αζημίωτο. Όταν πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου ήταν εκεί με τα οικονομικά κριτήρια μια που η μάνα της είχε κάνει 100 πλαστικές φαίνονταν ότι πεινάνε οι άνθρωποι
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος πότε θα βγουν τα αποτελέσματα των κατ εξαίρεση μεταγραφών??????
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η γραμματεία της νομικής του ΕΚΠΑ είναι η καλύτερη!!Βοήθησε άπειρα, ήταν ευγενική και επιεικής!Η επιείκεια εννοείται πως υπάρχει , μην αγχώνεστε!

Ναι η γλυκουλα μου, κι εγώ τη συμπαθώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος πότε θα βγουν τα αποτελέσματα των κατ εξαίρεση μεταγραφών??????


Φαντάζομαι εννοείς πότε θα ολοκληρωθεί ο έλεγχος των δικαιολογητικών που καταθέσατε και η οριστικοποίηση της εγγραφής σας. Μέσα στον Ιανουάριο!
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για εμάς που ήρθαμε στα τμήματα μας από μεταγραφή μόλις την πήραμε, συμφέρει να παρακολουθήσουμε το α' εξάμηνο Ή να περιμένουμε το β;
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση ; εγώ που πήρα αναβολή λόγω σπουδών με βεβαίωση ότι σπουδάζω στο φυσικό Λαμίας αλλά μετά λόγω της μεταγραφής έπρεπε να διαγραφτω από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας τμήματος φυσικής θα ήθελα να ρωτήσω θα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία απο Την αρχή ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να κάνω μια ερώτηση ; εγώ που πήρα αναβολή λόγω σπουδών με βεβαίωση ότι σπουδάζω στο φυσικό Λαμίας αλλά μετά λόγω της μεταγραφής έπρεπε να διαγραφτω από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας τμήματος φυσικής θα ήθελα να ρωτήσω θα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία απο Την αρχή ;


΄Οχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Αφενός επειδή όταν κατέθεσες την αίτηση για αναβολή, ανήκες στο Φυσικό Λαμίας και αφετέρου επειδή από όποιο Τμήμα κι αν προσκόμιζες τη βεβαίωση σπουδών, το αποτέλεσμα δεν θα άλλαζε.
(Γράφε αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών για να μην ψάχνουμε να καταλάβουμε τι εννοείς!)
 

Marianna2001

Νεοφερμένος

Η Marianna2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας.
Γνωρίζει κανένας σας πως θα κάνω διαγραφή από το τμήμα που πέρασα αρχικά;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Γνωρίζει κανένας σας πως θα κάνω διαγραφή από το τμήμα που πέρασα αρχικά;

Θα πρέπει να μιλήσεις με τη γραμματεία της σχολής σου. Εφόσον μένεις σε άλλη πόλη, μπορείτε να κάνετε εξ αποστάσεως τη διαδικασία.

Συγκεκριμένα θα σου πω για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, που γνωρίζω, ότι: πρέπει να στείλεις στο fax τους μία υπεύθυνη δήλωση (link) συμπληρωμένη όπου δηλώνεις ότι επιθυμείς να διαγραφτείς από το x τμήμα του πανεπιστημίου y καθώς εγκρίθηκε η μετεγγραφή σου στο τμήμα z του πανεπιστημίου g.

Συγκεκριμένα, συμπληρώνεις την υπεύθυνη δήλωση και πας σε ένα ΚΕΠ (χωρίς να την έχεις υπογράψει) και την ταυτότητά σου και ζητάς να σου πιστοποιήσουν το γνήσιο της υπογραφής σου. Υπογράφεις μπροστά στην υπάλληλο την υπεύθυνη δήλωση και είναι έτοιμη. Μετά τη στέλνεις στη γραμματεία του τμήματος (με fax, e-mail ή ταχυδρομικά αναλόγως το τι θα σου πουν).
Πολλές γραμματείες σχολών αναλαμβάνουν να στείλουν / επικοινωνήσουν αυτές με το τμήμα που παίρνεις μετεγγραφή για να τους στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής που βγαίνει αφού γίνει το παραπάνω με την υπεύθυνη δήλωση.


Εγώ πάντως επικοινωνώ με τη γραμματεία της Πληροφορικής Θεσσαλίας με e-mail (που βρήκα στο site) και είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Θα πρέπει να μιλήσεις με τη γραμματεία της σχολής σου. Εφόσον μένεις σε άλλη πόλη, μπορείτε να κάνετε εξ αποστάσεως τη διαδικασία.

Συγκεκριμένα θα σου πω για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, που γνωρίζω, ότι: πρέπει να στείλεις στο fax τους μία υπεύθυνη δήλωση (link) συμπληρωμένη όπου δηλώνεις ότι επιθυμείς να διαγραφτείς από το x τμήμα του πανεπιστημίου y καθώς εγκρίθηκε η μετεγγραφή σου στο τμήμα z του πανεπιστημίου g.

Συγκεκριμένα, συμπληρώνεις την υπεύθυνη δήλωση και πας σε ένα ΚΕΠ (χωρίς να την έχεις υπογράψει) και την ταυτότητά σου και ζητάς να σου πιστοποιήσουν το γνήσιο της υπογραφής σου. Υπογράφεις μπροστά στην υπάλληλο την υπεύθυνη δήλωση και είναι έτοιμη. Μετά τη στέλνεις στη γραμματεία του τμήματος (με fax, e-mail ή ταχυδρομικά αναλόγως το τι θα σου πουν).
Πολλές γραμματείες σχολών αναλαμβάνουν να στείλουν / επικοινωνήσουν αυτές με το τμήμα που παίρνεις μετεγγραφή για να τους στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής που βγαίνει αφού γίνει το παραπάνω με την υπεύθυνη δήλωση.


Εγώ πάντως επικοινωνώ με τη γραμματεία της Πληροφορικής Θεσσαλίας με e-mail (που βρήκα στο site) και είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!

Καλημερα εμενα η σχολη που πηρα μετεγγραφη ζηταει της αιτηση διαγραφης απο την πρωτη σχολη.αρα συμπληρωνω υπευθυνη δηλωση επικυρωνω το γνησιο της υπογραφης στο κεπ,παραλληλα το παραθετω στην σχολη μου αλλα και στην πρωτη σχολη...σωστα;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Καλημερα εμενα η σχολη που πηρα μετεγγραφη ζηταει της αιτηση διαγραφης απο την πρωτη σχολη.αρα συμπληρωνω υπευθυνη δηλωση επικυρωνω το γνησιο της υπογραφης στο κεπ,παραλληλα το παραθετω στην σχολη μου αλλα και στην πρωτη σχολη...σωστα;
Καλημέρα!
Τα παραπάνω που έγραψα αφορούν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, δεν ξέρω αν άλλες σχολές έχουν άλλη τακτική, αλλά πιθανότατα η διαδικασία θα είναι ίδια. Δεν χάνεις κάτι να το ρωτήσεις παίρνοντας ένα τηλέφωνο ή στείλεις e-mail ώστε να σου πουν και τον τρόπο που θα στείλεις την υπεύθυνη δήλωση.

Αν η διαδικασία είναι ίδια, τότε παραθέτεις στην πρώτη σχολή την υπεύθυνη δήλωση που είπα, ενώ η σχολή που θα πας, θα θέλει τη Βεβαίωση Διαγραφής από το πρώτο τμήμα. Ουσιαστικά η υπεύθυνη δήλωση χρησιμοποιείται για να διαγραφτείς και να προκύψει ένα νέο χαρτί που λέγεται Βεβαίωση Διαγραφής που το θέλει η νέα σχολή για να εγκρίνει / ολοκληρώσει την εγγραφή σου. :)
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλημέρα!
Τα παραπάνω που έγραψα αφορούν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, δεν ξέρω αν άλλες σχολές έχουν άλλη τακτική, αλλά πιθανότατα η διαδικασία θα είναι ίδια. Δεν χάνεις κάτι να το ρωτήσεις παίρνοντας ένα τηλέφωνο ή στείλεις e-mail ώστε να σου πουν και τον τρόπο που θα στείλεις την υπεύθυνη δήλωση.

Αν η διαδικασία είναι ίδια, τότε παραθέτεις στην πρώτη σχολή την υπεύθυνη δήλωση που είπα, ενώ η σχολή που θα πας, θα θέλει τη Βεβαίωση Διαγραφής από το πρώτο τμήμα. Ουσιαστικά η υπεύθυνη δήλωση χρησιμοποιείται για να διαγραφτείς και να προκύψει ένα νέο χαρτί που λέγεται Βεβαίωση Διαγραφής που το θέλει η νέα σχολή για να εγκρίνει / ολοκληρώσει την εγγραφή σου.
Στην ανακοινωση της η σχολη μου απλα ζηταει την αιτηση διαγραφης σε περιπτωση που δεν εχουμε την βεβαιωση διαγραφης,η οποια θελει χρονο να βγει και μας εχουν θεσει συγκεκριμενα χρονικα ορια καταθεσης της αιτησης αυτης..απλως σε οποιο κεπ εχω παει αδυνατουν να με εξυπηρετησουν οταν τους ζηταω αιτηαη διαγραφης.δεν ηξερα οτι ουσιαστικα ειναι υπευθυνη δηλωση.
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ερώτηση: Το πιστοποιητικό διαγραφής πως εκδίδεται? Προσπάθησα να μπω στη ηλεκτρονική γραμματεία του τμήματος προέλευσης αλλά από ότι φαίνεται έχει πέσει προς το παρόν. Κάπου διάβασα για ΚΕΠ κλπ. Τελικά τι παίζει?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top