Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παίδες μισο λεπτό γιατί με μπερδεψατε τώρα. Εγώ 21 Νοέμβρη πήγα στην γραμματεία του παπει όπου είχα κάνει αίτηση για μετεγγραφή, η οποία έγινε δεκτή εξαρχής,κατέθεσα τα χαρτιά μου και μου είπαν να περιμένω επόμενη ανακοίνωση από το σάιτ του τμήματος για να πάρω τους κωδικούς μου κλπ. Τίποτα άλλο, μόνο αυτό. Σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα, τέτοια ανακοίνωση δεν υπάρχει και πολλοί από εσάς λέτε για διαγραφή. Εγώ διαγραφή από το τμήμα που πέρασα δεν έχω πάρει, πότε πρέπει να πάρω?


Μην μπλέκεσαι, άλλο είναι αυτό που συζητάμε. Εσύ θα περιμένεις όπως σου είπαν την επόμενη ανακοίνωση από το σάιτ του Τμήματός σου για το τι πρέπει να κάνεις στη συνέχεια. Μέχρι να βγει αυτή η ανακοίνωση, δεν θα κάνεις τίποτα!
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το μεγάλη από που προκύπτει ; Γνωρίζω ότι η κατάσταση μου "ακροβατεί" γενικότερα αλλά στη γραμματεία μου είπαν ότι δεν είναι αυτός λόγος απόρριψης. Παρόλα αυτά μου είπαν ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα με πάρουν παρόλο που έγινε η ένσταση δεκτή από το υπουργείο για απροσδιόριστους λόγους οι οποίοι θα αφορούν την διαδικασία που θα κάνουμε τις εγγραφές !


Μεγάλη πιθανότητα υπάρχει διότι τα ιδρύματα της Αθήνας, κάνουν αμάν και πως για να μειώσουν των αριθμο των φοιτητών τους. Ενδεικτικό παράδειγμα, το εκπα πέρυσι απέρριψε όλα τα άτομα π πήραν μεταγραφή με 0 μόρια για το οικονομικό του. Με βάση αυτό δεν το θεωρώ και απίθανο, να ακυρώσουν και αυτούς που πήραν ενστάσεις.επισης οι γραμματείες θα ελέγξουν αν η βεβαίωση σπουδων ισχύει (με βάση αυτά π μ είπαν στο εκπα εμένα, για να πιστοποιηθούν αν πράγματι είσαι ενεργός φοιτητής)
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγάλη πιθανότητα υπάρχει διότι τα ιδρύματα της Αθήνας, κάνουν αμάν και πως για να μειώσουν των αριθμο των φοιτητών τους. Ενδεικτικό παράδειγμα, το εκπα πέρυσι απέρριψε όλα τα άτομα π πήραν μεταγραφή με 0 μόρια για το οικονομικό του. Με βάση αυτό δεν το θεωρώ και απίθανο, να ακυρώσουν και αυτούς που πήραν ενστάσεις.επισης οι γραμματείες θα ελέγξουν αν η βεβαίωση σπουδων ισχύει (με βάση αυτά π μ είπαν στο εκπα εμένα, για να πιστοποιηθούν αν πράγματι είσαι ενεργός φοιτητής)


Στην γραμματεία που είναι το τμήμα που θέλω μου είπαν ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα που διαγράφτηκα νωρίτερα. Επίσης είχα 7 μόρια, όχι 0 οπότε δεν με διώχνουν με την ίδια "ευκολία" αν και έχεις δίκιο ότι ψάχνουν αφορμές και ότι τίποτα δεν αποκλειέται. Πάντως αφού τελειώσει αυτή η περιπέτεια θα γράψω ποστ για να μην υπάρχουν παραφιλολογίες σε σχέση με τη διαδικασία, γιατί όσοι είναι στη θέση μου ξέρω από πρώτο χέρι πόσο εξαντλητική φάση είναι αυτή, και θα ήθελα να βοηθήσω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Η γραμματεία της νομικής του ΕΚΠΑ είναι η καλύτερη!!Βοήθησε άπειρα, ήταν ευγενική και επιεικής!Η επιείκεια εννοείται πως υπάρχει , μην αγχώνεστε!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως αφού τελειώσει αυτή η περιπέτεια θα γράψω ποστ για να μην υπάρχουν παραφιλολογίες σε σχέση με τη διαδικασία, γιατί όσοι είναι στη θέση μου ξέρω από πρώτο χέρι πόσο εξαντλητική φάση είναι αυτή, και θα ήθελα να βοηθήσω.


Αυτό να το κάνεις οπωσδήποτε! Να περιγράψεις τη διαδικασία που ακολούθησες βήμα-βήμα! Υπάρχουν σημεία που δεν γίνονται σαφή στις εγκυκλίους [όπως πχ με ποια κριτήρια δεν αποδέχεται τη μετεγγραφή το Τμήμα αφού το Υπουργείο τη χορήγησε; Με συμφέρει περισσότερο να δηλώσω μόνο μία επιλογή στην αίτηση μετεγγραφής ή και τις δύο; Αν πάρω τη μετεγγραφή για τη β΄επιλογή μου και έχω σκοπό να υποβάλλω ένσταση προκειμένου να διεκδικήσω την α΄επιλογή μου, πρέπει να κάνω εγγραφή στο Τμήμα της β΄επιλογής ή θα πρέπει να το παίξω κορώνα-γράμματα περιμένοντας το αποτέλεσμα της ένστασης;] και κάθε χρόνο υπάρχουν φοιτητές οι οποίοι βρίσκονται προ εκπλήξεων! Είναι κρίμα όταν κάποιος μάθει τελικά τι ισχύει να μην το μοιραστεί έτσι ώστε να ξέρουν και οι επόμενοι τι να περιμένουν!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν βρήκα τις εγκυκλίους που στέλνονται κάθε χρόνο σε όλα τα Τμήματα από το Υπουργείο αφού ανακοινωθούν οι αρχικές μετεγγραφές και οι ενστάσεις και με τις οποίες δίνονται οδηγίες σχετικά με τον έλεγχο των δικαιολογητικών. Νομίζω ότι λύνονται κάποιες απορίες και σας συνιστώ να τις διαβάσετε!
1) Η εγκύκλιος για τις κανονικές μετεγγραφές https://dps.auth.gr/sites/default/fi...ΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ 2018-2019_signed_0.pdf και
2) η εγκύκλιος για τις ενστάσεις https://dps.auth.gr/sites/default/fi...ΚΛΙΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ 2018-2019.pdf
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Σ'αυτήν την ηλεκτρονική διεύθυνση μου απάντησαν άμεσα για τις απορίες μου με την μεταγραφή μου foitmer@minedu.gov.gr
 

Ναντια15

Νεοφερμένος

Η Ναντια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα
Ερωτηση: την αιτηση διαγραφης πρεπει να τη κανουμε αυτοπροσωπως στη σχολη?
 

Guest 329411

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα
Ερωτηση: την αιτηση διαγραφης πρεπει να τη κανουμε αυτοπροσωπως στη σχολη?


Μπορείς να το κάνεις έτσι ή μέσω υπεύθυνης δήλωσης στα κεπ (με γνήσιο υπογραφής) και να τα στειλεις μετά με courier.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλημέρα
Πηρα μετεγγραφή για την δεύτερη επιλογή μου αλλά δεν επιθυμώ να πάω.Πρεπει να κινήσω κάποια διαδικασία προκειμένου να μην διαγράφω από το τωρινό τμήμα που βρίσκομαι η απλά το αφήνω έτσι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα
Πηρα μετεγγραφή για την δεύτερη επιλογή μου αλλά δεν επιθυμώ να πάω.Πρεπει να κινήσω κάποια διαδικασία προκειμένου να μην διαγράφω από το τωρινό τμήμα που βρίσκομαι η απλά το αφήνω έτσι.


Δεν κάνεις απολύτως τίποτα και παραμένεις στο Τμήμα εισαγωγής σου.
 

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα πήρα την μετεγγραφή. Ξέρει κανείς αν η γενική συνέλευση τμήματος είναι απλά τυπική διαδικασία ή μπορούν να μου στερήσουν την μετεγγραφή ;
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα πήρα την μετεγγραφή. Ξέρει κανείς αν η γενική συνέλευση τμήματος είναι απλά τυπική διαδικασία ή μπορούν να μου στερήσουν την μετεγγραφή ;


Πιστεύω πως είναι τυπική η διαδικασία! Αν τα δικαιολογητικά είναι σωστά ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να σου στερήσουν την μετεγγραφή!
 

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Γραμματεία του τμήματος κοινωνιολογιας παντειου εβγαλε ανακοινωση για την καταθεση δικαιολογητικων. Η προθεσμια ειναι απο τις 9/12 - 11/12
Μιας και δεν μπορω να παω ο ιδιος θα τα στειλω μεσω courier , ομως για την αποστολη με ταχυμεταφορες ζηταει εξουσιοδοτημενο κουριερ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω πως και τι ; Πρεπει να συμπληρωσω καποια αιτηση πρωτα; Δεν εχω ιδεα τι κανω και στο καταστημα δεν ηταν ιδιαιτερα βοηθητικοι.
Να σημειωσω πως εδω που μενω εχουμε μονο ACS courier.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Γραμματεία του τμήματος κοινωνιολογιας παντειου εβγαλε ανακοινωση για την καταθεση δικαιολογητικων. Η προθεσμια ειναι απο τις 9/12 - 11/12
Μιας και δεν μπορω να παω ο ιδιος θα τα στειλω μεσω courier , ομως για την αποστολη με ταχυμεταφορες ζηταει εξουσιοδοτημενο κουριερ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω πως και τι ; Πρεπει να συμπληρωσω καποια αιτηση πρωτα; Δεν εχω ιδεα τι κανω και στο καταστημα δεν ηταν ιδιαιτερα βοηθητικοι.
Να σημειωσω πως εδω που μενω εχουμε μονο ACS courier.


΄Ολες οι εταιρείες μεταφοράς έχουν μια τυποποιημένη εξουσιοδότηση την οποία υπογράφεις και με αυτήν εξουσιοδοτείς τον υπάλληλο courier να παραδώσει τα δικαιολογητικά αντί για σένα. Η υπογραφή που θα βάλεις στο κάτω μέρος της εξουσιοδότησης θα πρέπει να επικυρωθεί για το γνήσιό της από ΚΕΠ ή από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου πριν την παραλάβει ο υπάλληλος courier.
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πώς βγάζω πιστοποιητικό διαγραφής από την πρώτη σχολή μου
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, σήμερα με πήρε από τον έλεγχο των δικαιολογητικών και μου είπαν αν τα αδέλφια μου σπουδάζουν για να πιάσουν την τρίτεκνια, εγώ τους είπα όχι αλλά είναι έως 25 ετών και καλύπτουν και το νομο για το ΑΣΕΠ, και είπε θα το κοιτάξουν αν πιάνεται για τριτεκνια αυτό. Ξέρετε πως μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που δεν το μετρήσουν; σε αυτή την περίπτωση ούτε ένσταση δεν μπορώ να κάνω. Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, σήμερα με πήρε από τον έλεγχο των δικαιολογητικών και μου είπαν αν τα αδέλφια μου σπουδάζουν για να πιάσουν την τρίτεκνια, εγώ τους είπα όχι αλλά είναι έως 25 ετών και καλύπτουν και το νομο για το ΑΣΕΠ, και είπε θα το κοιτάξουν αν πιάνεται για τριτεκνια αυτό. Ξέρετε πως μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που δεν το μετρήσουν; σε αυτή την περίπτωση ούτε ένσταση δεν μπορώ να κάνω. Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο


Σε έκαναν δεκτό η όχι στην μεταγραφή;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε έκαναν δεκτό η όχι στην μεταγραφή;


Δεν μου είπε, απλα με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει αυτό, και είπε θα ρωτήσει αν πιάνεται για τριτεκνια. Αν δεν με πάρουν θα τους κάνω μήνυση 7 μόρια έχω τα 6 από οικονομικά κριτήρια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δεν μου είπε, απλα με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει αυτό, και είπε θα ρωτήσει αν πιάνεται για τριτεκνια. Αν δεν με πάρουν θα τους κάνω μήνυση 7 μόρια έχω τα 6 από οικονομικά κριτήρια


Σε ποιο τμήμα αν επιτρέπεται;Σε ρωταω γιατί κάτι τέτοιες βλακείες κάνουν στο Εκπα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top