Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για την βάση του 10 συμφωνώ κάθετα. Πέρα ότι είναι εντελώς παράλογο να έχουμε εισαχθέους σε σχολές με 2000 και 5000 μόρια, η αξία του Πανεπιστημίου υποτιμάτε. Είμαστε μια χώρα 11 εκατομμυρίων και έχουμε πολύ μεγάλο αριθμό πτυχιούχων που δεν μπορεί το κράτος να απορροφήσει με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να φεύγουν στο εξωτερικό. Επιπλέον βρίσκω παράλογο το να μπορεί κάποιος από επαλ να μπορεί να μπει στις ίδιες σχολές με τα παιδιά που τελείωσαν γελ, με λιγότερα μόρια και σχεδόν μηδενική προεργασία. Στόχος τον επαλ είναι η τεχνική εκπαίδευση συνεπώς οι πανελλήνιες από επαλ θα πρέπει να γίνονται για ορισμένα τμήματα ΑΕΙ που έχουν τεχνικό χαρακτήρα. Πχ κλωστοϋφαντουργία Κλπα. Το ίδιο ισχύει και για τα νυχτερινά (γελ ή επαλ). Γενικά όμως επειδή συμφωνώ και με το παλικάρι που λέει για τα φροντιστήρια, η βάση του 10 πρέπει να προϋποθέτει ένα σχολείο που να προσφέρει γνώση και παιδεία και όχι ένα σχολείο σαν αυτό που έχουμε τώρα.

Εν τέλει εκεί που καταλήγουμε είναι πως η Ελλάδα είναι ένα μπ@@ρδέλο, ελπίζω πως τουλάχιστον με την ΕΕ ίσως γίνουμε κράτος κάπου στα μέσα αυτού του αιώνα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτός ο μαθητής συγκέντρωσε αυτήν την βαθμολογία ως εξής φυσική : 5 χημεία : 10 μαθηματικά:20 Νεοελληνική Γλώσσα:0 αυτός ο μαθητής τώρα άμα η βάσεις ήταν πάνω από δέκα δεν θα μπορούσε να μπει στο μαθηματικό αλλά όμως βλέπουμε ότι είναι πολύ καλός στα μαθηματικά άρα ικανός για μια τέτοια σχολή , αλλά ένας άλλος μαθητής που έγραψε φυσική :20 χημεία :20 Νεοελληνική Γλώσσα:20 μαθηματικά:0


Και αυτά τα παραδείγματα που έφερες, ακραίες καταστάσεις είναι! ΄Αστο δεν σώζεται από πουθενά! Κάπως πρέπει να περιοριστεί αυτό το αίσχος! Αλλά βλέπεις μας κατέστρεψε το "κάθε πόλη και Πανεπιστήμιο, κάθε χωριό και Σχολή"!!!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Η βεβαίωση εγγραφής είναι ένα χαρτί που πάνω πάνω γράφει πιστοποιητικό στη συνέχεια κάτω γράφει τα στοιχεία της ταυτότητας και τέλος τα στοιχεία της εγγραφής και τέλος κάτω κάτω γράφει βρίσκεται χρονολογικά στο 1 εξάμηνο ( χειμερινό) του ακαδημαϊκού έτους 2019-20120 η εγγραφή ισχύει αναδρομικά από 1/9/2019 το ακαδημαϊκό έτος αρχίζει 1 Σεπτεμβρίου και λήγει 31 Αυγούστου του επόμενου έτους Η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης είναι 8 εξάμηνα το πιστοποιητικό αυτό χορηγείται για κάθε χρήση αα ξέχασα και πάνω γράφει αρ.πρωτοκόλλου : Δ.Υ.
Ρωτάω διότι χρειάζομαι την βεβαίωση εγγραφής για την μεταγγραφή
Ναι αυτό είναι, σου στέλνω σε ΠΜ την επικοινωνία που είχα με την Πληροφορική Λαμίας, που μου είπαν ξεκάθαρα ότι αυτό το χαρτί τους βγάζει το σύστημα :)
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι, σου στέλνω σε ΠΜ την επικοινωνία που είχα με την Πληροφορική Λαμίας, που μου είπαν ξεκάθαρα ότι αυτό το χαρτί τους βγάζει το σύστημα :)


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση να σε καλά :)

Και αυτά τα παραδείγματα που έφερες, ακραίες καταστάσεις είναι! ΄Αστο δεν σώζεται από πουθενά! Κάπως πρέπει να περιοριστεί αυτό το αίσχος! Αλλά βλέπεις μας κατέστρεψε το "κάθε πόλη και Πανεπιστήμιο, κάθε χωριό και Σχολή"!!!
Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να σου δείξω ότι ο μαθητής να κρίνετε με βάση τα μαθήματα που θα του χρειαστούν στη σχολή για το πόσο ικανός είναι για μια συγκεκριμένη σχολή δηλαδή κάποιος που πάει για μαθηματικός γιατι να κρίνετε με βάση τις επιδόσεις στη χημεία γλώσσα ενώ δεν θα του χρειαστούν να κρίνετε με βάση τα μαθήματα που χρειάζεται , που είναι τα μαθηματικά

ΥΓ συμφωνώ ότι δεν γίνεται κάθε πόλη και πανεπιστήμιο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια Δ

Νεοφερμένος

Η Μαρια Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Ζήτησα μετεγγραφή από μηχανολόγων αεροναυπηγών πάτρα σε μηχανολόγων ΕΜΠ με 5 μόρια απο κριτηρια και 17.500 πανελληνίων, δεν έγινε δεκτή. Τι πιθανοτητες έχω με ένσταση? έχω 3 μορια απο εισοδημα, 1 από τριτεκνία 1 απο αδελφή με αναπηρία και μητερα καρκινοπαθη. Έχω πιθανοτητες ? εχω αγχωθεί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!!! Ζήτησα μετεγγραφή από μηχανολόγων αεροναυπηγών πάτρα σε μηχανολόγων ΕΜΠ με 5 μόρια απο κριτηρια και 17.500 πανελληνίων, δεν έγινε δεκτή. Τι πιθανοτητες έχω με ένσταση? έχω 3 μορια απο εισοδημα, 1 από τριτεκνία 1 απο αδελφή με αναπηρία και μητερα καρκινοπαθη. Έχω πιθανοτητες ? εχω αγχωθεί.

Τι σε νοιάζουν οι πιθανότητες; Κανε αίτηση και βλέπεις
 

Μαρια Δ

Νεοφερμένος

Η Μαρια Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά πήρα μετεγγραφή στο τμήμα της Θεσσαλονίκης, αλλά τόσο καιρό παρακολουθούσα τα μαθήματα στο Βόλο. Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω με τα χαρτιά που ζητούν για την μετεγγραφή τι συμβαίνει πότε θα τα πάω; Δεύτερον επηρεάζει κάπου αν μείνω στα εργαστήρια στο Βόλο από απουσιες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Ο γιός μου σπουδάζει στην Κοζάνη δεύτερο έτος.Η κόρη μου σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη.Ο τόπος διαμονής μας είναι η Αθήνα. Δεν υπάρχει αντιστοιχία της σχολής του γιου μου παρά μόνο στην Κοζάνη.Μπορεί η κόρη μου να πάρει μεταγραφή στην Αθήνα;
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Ο γιός μου σπουδάζει στην Κοζάνη δεύτερο έτος.Η κόρη μου σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη.Ο τόπος διαμονής μας είναι η Αθήνα. Δεν υπάρχει αντιστοιχία της σχολής του γιου μου παρά μόνο στην Κοζάνη.Μπορεί η κόρη μου να πάρει μεταγραφή στην Αθήνα;


Με βάση τα φετινά δεδομένα ναι.
 

Eirene01

Νεοφερμένος

Η Eirene01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!!! Είμαι πρωτοετής και πήρα την μετεγγραφή στο τμήμα που ήθελα. Στις ανακοινωσεις της γραμματείας που ανεβάζουν στο site αναφέρουν πως πήρε παράταση μέχρι τις 24/11 η δήλωση των μαθημάτων. Εγώ που είμαι πρωτοετής πρέπει να δηλώσω μαθήματα; Και αν μέχρι τότε δεν έχει βγει κάποια σχετική ανακοίνωση για τα δικαιολογητικά κλπ. Θα χάσω το εξάμηνο;
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γειά σας!!! Είμαι πρωτοετής και πήρα την μετεγγραφή στο τμήμα που ήθελα. Στις ανακοινωσεις της γραμματείας που ανεβάζουν στο site αναφέρουν πως πήρε παράταση μέχρι τις 24/11 η δήλωση των μαθημάτων. Εγώ που είμαι πρωτοετής πρέπει να δηλώσω μαθήματα; Και αν μέχρι τότε δεν έχει βγει κάποια σχετική ανακοίνωση για τα δικαιολογητικά κλπ. Θα χάσω το εξάμηνο;


Το έχεις χάσει το εξαμηνο
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το έχεις χάσει το εξαμηνο
???

Για αυτους που πηραν μετεγγραφη προφανως η θα σας κανουν δηλωση στην γραμματεια οταν γινει η εγγραφη σας,ειτε θα βγαλουν καποια ανακοινωση και θα ενημερωθείτε.
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
???

Για αυτους που πηραν μετεγγραφη προφανως η θα σας κανουν δηλωση στην γραμματεια οταν γινει η εγγραφη σας,ειτε θα βγαλουν καποια ανακοινωση και θα ενημερωθείτε.
Με βάση αυτά που μου είπαν στην γραμματεία του Τμήματος που πήρα μεταγραφή, οι εγγραφές των μετεγραφθεντων φοιτητών θα ολοκληρωθούν λίγο πριν τις γιορτές, και αυτό γιατί αναμένονται τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μέχρι τότε η πλατφόρμα για την δήλωση των μαθημάτων θα έχει κλείσει και άρα και να παρακολουθήσει κάποιος τα μαθήματα δεν θα είναι σε θέση να τα δώσει στην εξεταστική.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με βάση αυτά που μου είπαν στην γραμματεία του Τμήματος που πήρα μεταγραφή, οι εγγραφές των μετεγραφθεντων φοιτητών θα ολοκληρωθούν λίγο πριν τις γιορτές, και αυτό γιατί αναμένονται τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μέχρι τότε η πλατφόρμα για την δήλωση των μαθημάτων θα έχει κλείσει και άρα και να παρακολουθήσει κάποιος τα μαθήματα δεν θα είναι σε θέση να τα δώσει στην εξεταστική.

Σου ειπαν δηλαδη απο την γραμματεια ξεκαθαρα οτι εσεις που ηρθατε με μετεγγραφη δεν μπορειτε να κανετε δηλωση μαθηματων και αρα θα χασετε το εξαμηνο;
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σου ειπαν δηλαδη απο την γραμματεια ξεκαθαρα οτι εσεις που ηρθατε με μετεγγραφη δεν μπορειτε να κανετε δηλωση μαθηματων και αρα θα χασετε το εξαμηνο;

Τους ρώτησα με τις εγγραφές μαθημάτων τι γίνεται; μου λένε οτι δεν θα προλάβετε να τις κάνετε, μετά ρώτησα άρα θα χάσω το εξάμηνο; μου λέει ναι εκτός και εάν αποφασίσουν να ζητήσουν τα ονοματεπώνυμα των μετεγραφθέντων και να τα ταυτοποιήσουν αργότερα, οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (πράγμα που ειναι απίθανο για τα πανεπιστήμια της αθήνας). Αυτά μου απάντησαν σήμερα στο ΕΚΠΑ.

Edit: Και μάλιστα με προέτρεψαν να συνεχίσω να προσέχω τα μαθήματα στο τμήμα που πρώτο μπήκα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους ρώτησα με τις εγγραφές μαθημάτων τι γίνεται; μου λένε οτι δεν θα προλάβετε να τις κάνετε, μετά ρώτησα άρα θα χάσω το εξάμηνο; μου λέει ναι εκτός και εάν αποφασίσουν να ζητήσουν τα ονοματεπώνυμα των μετεγραφθέντων και να τα ταυτοποιήσουν αργότερα, οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (πράγμα που ειναι απίθανο για τα πανεπιστήμια της αθήνας). Αυτά μου απάντησαν σήμερα στο ΕΚΠΑ.

Edit: Και μάλιστα με προέτρεψαν να συνεχίσω να προσέχω τα μαθήματα στο τμήμα που πρώτο μπήκα
Εγω περυσι που πηρα μετεγγραφη,μου εκαναν αυτοι δηλωση οταν ολοκληρωθηκε η εγγραφη στην καινουργια σχολη,και εγινε περιπου δυο εβδομαδες αργοτερα απο τους υπολοιπους γιατι ειχαν κανει ενα λαθος με τα πιστοποιητικα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με βάση αυτά που μου είπαν στην γραμματεία του Τμήματος που πήρα μεταγραφή, οι εγγραφές των μετεγραφθεντων φοιτητών θα ολοκληρωθούν λίγο πριν τις γιορτές, και αυτό γιατί αναμένονται τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μέχρι τότε η πλατφόρμα για την δήλωση των μαθημάτων θα έχει κλείσει και άρα και να παρακολουθήσει κάποιος τα μαθήματα δεν θα είναι σε θέση να τα δώσει στην εξεταστική.

Τους ρώτησα με τις εγγραφές μαθημάτων τι γίνεται; μου λένε οτι δεν θα προλάβετε να τις κάνετε, μετά ρώτησα άρα θα χάσω το εξάμηνο; μου λέει ναι εκτός και εάν αποφασίσουν να ζητήσουν τα ονοματεπώνυμα των μετεγραφθέντων και να τα ταυτοποιήσουν αργότερα, οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (πράγμα που ειναι απίθανο για τα πανεπιστήμια της αθήνας). Αυτά μου απάντησαν σήμερα στο ΕΚΠΑ.

Edit: Και μάλιστα με προέτρεψαν να συνεχίσω να προσέχω τα μαθήματα στο τμήμα που πρώτο μπήκα


Επειδή πραγματικά μου έκανε εντύπωση ο αποκλεισμός των μετεγγραφέντων από το Α΄εξάμηνο, το έψαξα λίγο παίρνοντας για παράδειγμα ένα τυχαίο Τμήμα του ΕΚΠΑ. Παρακολουθώντας λοιπόν τις ανακοινώσεις του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ, διαπίστωσα τα εξής:

6/11/2018 : Ανακοίνωση αποτελεσμάτων μετεγγραφών από το Υπουργείο
21-26/11/2018 : Κατάθεση δικαιολογητικών από τους μετεγγραφέντες στη Γραμματεία προς έλεγχο (εδώ φαίνεται ότι δεν περίμεναν τα αποτελέσματα των ενστάσεων όπως σου είπαν επειδή αυτά ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο στις 7/12/18)
5/12/18-10/1/19 : Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου (και αναφέρεται στην ανακοίνωση με κεφαλαία γράμματα ότι
μετά από αυτό το διάστημα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ)
11 και 14/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για προσέλευση των μετεγγραφέντων προς ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής
16/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για "δημιουργία λογαριασμού χρήστη" των μετεγγραφέντων.

Οπότε ναι, το Α΄εξάμηνο, χάνεται!
Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις Σχολές και τα Τμήματα. Κρίμα είναι!
 

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Επειδή πραγματικά μου έκανε εντύπωση ο αποκλεισμός των μετεγγραφέντων από το Α΄εξάμηνο, το έψαξα λίγο παίρνοντας για παράδειγμα ένα τυχαίο Τμήμα του ΕΚΠΑ. Παρακολουθώντας λοιπόν τις ανακοινώσεις του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ, διαπίστωσα τα εξής:

6/11/2018 : Ανακοίνωση αποτελεσμάτων μετεγγραφών από το Υπουργείο
21-26/11/2018 : Κατάθεση δικαιολογητικών από τους μετεγγραφέντες στη Γραμματεία προς έλεγχο (εδώ φαίνεται ότι δεν περίμεναν τα αποτελέσματα των ενστάσεων όπως σου είπαν επειδή αυτά ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο στις 7/12/18)
5/12/18-10/1/19 : Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου (και αναφέρεται στην ανακοίνωση με κεφαλαία γράμματα ότι
μετά από αυτό το διάστημα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ)
11 και 14/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για προσέλευση των μετεγγραφέντων προς ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής
16/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για "δημιουργία λογαριασμού χρήστη" των μετεγγραφέντων.

Οπότε ναι, το Α΄εξάμηνο, χάνεται!
Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις Σχολές και τα Τμήματα. Κρίμα είναι!
Έπεσες και πάνω στο τμήμα που πήρα μεταγραφή!
 

Bioanna

Νεοφερμένος

Η Bioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Εχω διαγνωσθεί με κατάθλιψη και θέλω να κανω κατ εξαιρεδη μεταγραφη. Ξερει κανεις εαν η καταθλιψη θεωρείτε αρκετα σοβαρος λογος ωστε να μου δινει πολλες πιθανότητες για τη μεταγραφη;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top