Νίκη Κεραμέως: Θα πραγματοποιούνται κανονικά η πρωινή προσευχή και ο αγιασμός στα σχολεία

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Η καθημερινή προσευχή ας υπάρχει και όποιος θέλει συμμετέχει.

Το μάθημα των θρησκευτικών από την άλλη είναι ανούσιο και πρέπει να καταργηθεί (και ας είναι και μια ώρα την εβδομάδα).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις τι λέω;Λέω Συνφωνω σε μάθημα Σεξουαλικης αγωγής αλλά όχι με αυτές τις συνθήκες.Δηλαδη οι μαθητές μα
κοροειδευουν και να λένε χυδαία πράγματα.Δεν είναι σωστό και για τον ομιλητή-καθηγητή αυτή η κατάσταση.

Φώτη θα συμφωνήσω με τον destroyer . Ο λόγος που βλέπουμε να γίνονται & να λέγονται τόσες ανοησίες σε αυτά τα θέματα καθώς και οτι τα παιδιά κάνουν σαν χαζά όταν τα ακούνε αυτά είναι ακριβώς ο λόγος που θα ήταν μια καλή προσθήκη αυτό το μάθημα . Εκτός αυτού είναι κάτι που θα τους αφορούσε όλους και οταν έβλεπαν οτι μπορούν να μάθουν χρήσιμα πράγματα θα έδιναν περισσότερη προσοχή σε σχέση με τα θρησκευτικά που απλά θα ήταν ώρα χαλάρωσης και δεν τους αφορά όλους ούτως η άλλως . Και εξίσου σημαντικό θα ήταν ενα λιγότερο ταμπού θέμα .

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν είναι ένα εύκολο εγχείρημα και πρέπει να το κατανοήσουμε αυτό . Δεν είναι απλά πρόσθεσε το μάθημα και όλα καλά,θα φτιάξουν όλα. Υπάρχουν πολλές παγίδες και λεπτά σημεία,τόσο εξαιτίας των νόμων περί προσωπικών δεδομένων όσο και των κοινωνικών προτύπων ,καθώς ακόμα και ενήλικοι είναι μπούφοι σε θέμα συμπεριφοράς που σχετίζεται με την σεξουαλικότητα του ατόμου άσχετα των εμπειριών τους . Οπότε αρχικά θα ήταν ένα αρκετά generic μάθημα καθώς η επιτυχία του βασίζεται στο κατά πόσο η κοινωνία σε όλο το σύνολο της είναι ανοικτή για συζήτηση . Εδώ καλά καλά δεν ρωτάνε απορίες στα μαθηματικά γιατί φοβούνται μερικά παιδιά μην φανούν χαζά .Φανταστείτε τι θα γινόταν να θέλει κάποιος να κάνει μια ερώτηση μπροστά σε μια ολόκληρη τάξη,με τον καθένα να παίζει τον εξυπνάκια ή να γελάει σε ένα θέμα που είναι αρκετά πιο ευαίσθητο απο κοινωνικής άποψης . Και αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα απο τις πολλές άβολες καταστάσεις που θα μπορούσαν να δημιουργηθούν .Με άλλα λόγια θεωρώ οτι αυτές οι αλλαγές πρέπει να γίνονται σιγά σιγά,και όχι απότομα καθώς θα έχουμε πολύ περίπλοκες και το χειρότερο,πρωτόγνωρες καταστάσεις .

Η προσευχή νομίζω είναι καλή ιδέα να μείνει καθώς αποτελεί μια καλή συνήθεια που μαζεύει όλους τους μαθητές προτού ξεκινήσει το μάθημα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.


Δείτε στο βίντεο πόσο ωραία κάνουν την προσευχή. Ο Μπουλάς παίζει μπουζούκι...όπως αρκετοί Έλληνες μαθητές και γονείς αυτών. Νομίζω το στιγμιότυπο σατιρίζει την θρησκευτική υποκρισία της Ελληνικής κοινωνίας.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα η προσευχή να γίνεται στις 8 παρά δέκα ως τις 8 και όποιος θέλει να πηγαίνει. Οι υπόλοιποι να πηγαίνουν στο σχολείο κανονικά στις 8. Να δούμε τότε πόσοι χριστιανοί θα σηκώνονται 10 λεπτά νωρίτερα για κάτι που τώρα αναγκαζουν τους άλλους να κάνουν και πόσοι θα αφήνουν το τσιγαρακι, το μπασκετάκι, το γκομενάκι για να πάνε να κάνουν προσευχή. Εκεί θα φανεί η υποκρισία.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα η προσευχή να γίνεται στις 8 παρά δέκα ως τις 8 και όποιος θέλει να πηγαίνει. Οι υπόλοιποι να πηγαίνουν στο σχολείο κανονικά στις 8. Να δούμε τότε πόσοι χριστιανοί θα σηκώνονται 10 λεπτά νωρίτερα για κάτι που τώρα αναγκαζουν τους άλλους να κάνουν και πόσοι θα αφήνουν το τσιγαρακι, το μπασκετάκι, το γκομενάκι για να πάνε να κάνουν προσευχή. Εκεί θα φανεί η υποκρισία.
Η υποκρισία φαίνεται από το γεγονός ότι σχεδόν κανείς δεν εκκλησιάζεται ούτε προσεύχεται εκτός σχολείου. Όπως επίσης όταν μας πήγαιναν εκκλησία πλην 10 ατόμων (το πολύ) οι υπόλοιποι ξέμεναν στο σχολείο ή στο μπουγατζατζίδικο ή στην καλύτερη έξω από την εκκλησία. :hehe:

είχε και γαμώ τις μπουγάτσες πάντως καλή αφορμούλα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα η προσευχή να γίνεται στις 8 παρά δέκα ως τις 8 και όποιος θέλει να πηγαίνει. Οι υπόλοιποι να πηγαίνουν στο σχολείο κανονικά στις 8. Να δούμε τότε πόσοι χριστιανοί θα σηκώνονται 10 λεπτά νωρίτερα για κάτι που τώρα αναγκαζουν τους άλλους να κάνουν και πόσοι θα αφήνουν το τσιγαρακι, το μπασκετάκι, το γκομενάκι για να πάνε να κάνουν προσευχή. Εκεί θα φανεί η υποκρισία.


Είσαι σίγουρη ότι θέλεις να γίνει αυτό;Γιατί εκτός από τους χριστιανούς το 70% θα φεύγει με απουσία την πρώτη ώρα καθώς πολλοί έρχονται μετά την προσευχή.Ας γίνει λοιπόν 7.50 η προσευχή ώστε να γελάμε με τις απουσίες (85% του σχολείου).Στο λέω εγώ που πάντα 7.50-7.55 ήμουν στο σχολείο και ήμουν μόνος μου μέχρι τις 8.10.

Επίσης το κουδούνι χτυπάει 8.15 ποτέ ήθελες να χτυπάει;Και προσευχή να μην υπήρχε πάλι 8.15 θα χτυπούσε.Αρα κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να έρχεται νωρίτερα.Θέλω να δω τα άτομα που έρχονται στις 8.30 στο σχολείο τι θα λένε όταν πιάσουν δουλειά και πρέπει να είναι συνεπής.Εκει δεν υπάρχει προσευχή άρα δεν υπάρχει και δικαιολογία για αργοπορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092931

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα έλεγα η προσευχή να γίνεται στις 8 παρά δέκα ως τις 8 και όποιος θέλει να πηγαίνει. Οι υπόλοιποι να πηγαίνουν στο σχολείο κανονικά στις 8. Να δούμε τότε πόσοι χριστιανοί θα σηκώνονται 10 λεπτά νωρίτερα για κάτι που τώρα αναγκαζουν τους άλλους να κάνουν και πόσοι θα αφήνουν το τσιγαρακι, το μπασκετάκι, το γκομενάκι για να πάνε να κάνουν προσευχή. Εκεί θα φανεί η υποκρισία.


Οσοι πηγαινουν στο σχολειο με το λεωφορειο, παντως, δεν εχουν την πολυτελεια να επιλεξουν τι ωρα θα ξυπνησουν ή τι ωρα θα φτασουν στο σχολειο...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η υποκρισία φαίνεται από το γεγονός ότι σχεδόν κανείς δεν εκκλησιάζεται ούτε προσεύχεται εκτός σχολείου. Όπως επίσης όταν μας πήγαιναν εκκλησία πλην 10 ατόμων (το πολύ) οι υπόλοιποι ξέμεναν στο σχολείο ή στο μπουγατζατζίδικο ή στην καλύτερη έξω από την εκκλησία. :hehe:


Θέλω να κάνω μια παρατήρηση χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας. Σκεφτήκατε ποτέ την περίπτωση ότι μια μερίδα μαθητών (μικρότερο ποσοστό στα μεγάλα αστικά κέντρα αλλά σίγουρα πολύ μεγαλύτερο στην επαρχία για ευνόητους λόγους) μπορεί να αντιδράει με τον τρόπο που αναφέρθηκε γλαφυρότατα στις προηγούμενες σελίδες μόνο και μόνο για να μην υποστεί τις συνέπειες καζούρας, bulling, απαξίωσης κτλ από τους συμμαθητές τους; Δεν λέω να είναι κάποιος θρησκόληπτος επειδή αυτό δεν κρύβεται με τίποτα! Λέω για τις περιπτώσεις που κάποιοι μαθητές έχουν μάθει από τα σπίτια τους να πιστεύουν και να ακολουθούν κάποια τελετουργικά της εκκλησίας όπως να ανάβουν πού και πού κανένα κερί, να κάνουν καμιά προσευχή όταν "τα βρίσκουν σκούρα", να πηγαίνουν στις λειτουργίες τις μεγάλες γιορτές κτλ. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει αυτή η ομάδα "κρυπτοχριστιανών" στα σχολεία σας όπως υπήρχε και στο δικό μου!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η υποκρισία φαίνεται από το γεγονός ότι σχεδόν κανείς δεν εκκλησιάζεται ούτε προσεύχεται εκτός σχολείου. Όπως επίσης όταν μας πήγαιναν εκκλησία πλην 10 ατόμων (το πολύ) οι υπόλοιποι ξέμεναν στο σχολείο ή στο μπουγατζατζίδικο ή στην καλύτερη έξω από την εκκλησία. :hehe:

είχε και γαμώ τις μπουγάτσες πάντως καλή αφορμούλα
Πωπω, η μπουγάτσα ήταν ότι καλύτερο :P Στις κοπάνες, στις εκδρομές, στις κενές ώρες, η μπουγάτσα πάντα ήταν εκεί :'( Ακόμη και οι καθηγητές, όταν έλειπε η μισή τάξη για κοπάνα, ρωτούσαν "Πού είναι οι άλλοι; Για μπουγάτσα;" :hehe:

Πού να τα γνωρίζετε εσείς της Νότιας Ελλάδας αυτά!! :cry_x:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι η πίστη δεν (πρέπει να) είναι κάτι που επιβάλλεται. Κάνε την προσευχή προαιρετική κι όποιος θέλει ας προσέλθει όπως κι η εκκλησία είναι εκεί και όποιος θέλει μπαίνει. Μετά τα βάζουμε με τους μουσουλμάνους που επιβάλλουν τη θρησκεία στους ανθρώπους αλλά δε διαφέρουμε τελικά πολύ από αυτούς. Η ελεύθερη επιλογή και η επιβολή ένα τσιγάρο δρόμος είναι πολλές φορές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι η πίστη δεν (πρέπει να) είναι κάτι που επιβάλλεται. Κάνε την προσευχή προαιρετική κι όποιος θέλει ας προσέλθει όπως κι η εκκλησία είναι εκεί και όποιος θέλει μπαίνει. Μετά τα βάζουμε με τους μουσουλμάνους που επιβάλλουν τη θρησκεία στους ανθρώπους αλλά δε διαφέρουμε τελικά πολύ από αυτούς. Η ελεύθερη επιλογή και η επιβολή ένα τσιγάρο δρόμος είναι πολλές φορές.

Ποιος σου επέβαλε την προσευχή;Αν δεν θέλεις μην συμμετέχεις κανείς δεν θα σου πει τίποτα.
Ναι δεν διαφέρουμε από τους μουσουλμάνους.Ειναι γνωστό ότι οι χριστιανοί κυκλοφορούν μαντίλα στους δρόμους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ποιος σου επέβαλε την προσευχή;Αν δεν θέλεις μην συμμετέχεις κανείς δεν θα σου πει τίποτα.

Ναι δεν διαφέρουμε από τους μουσουλμάνους.Ειναι γνωστό ότι οι χριστιανοί κυκλοφορούν με μαντίλα στους δρόμους.

Α Κορ. 11, 13
ἐν ὑμῖν αὐτοῖς κρίνατε· πρέπον ἐστὶ γυναῖκα ἀκατακάλυπτον τῷ Θεῷ προσεύχεσθαι;

Α Κορ. 11,13
Καμετε, λοιπόν, σεις οι ίδιοι δικαίαν κρίσιν· είναι σεμνόν και πρέπον να προσεύχεται η γυναίκα προς τον Θεόν μα ακάλυπτον την κεφαλήν της;

(...)

Α Κορ. 11,16
Εἰ δέ τις δοκεῖ φιλόνεικος εἶναι, ἡμεῖς τοιαύτην συνήθειαν οὐκ ἔχομεν, οὐδὲ αἱ ἐκκλησίαι τοῦ Θεοῦ.

Α Κορ. 11,16
Εάν δε κανείς έχη διάφορον γνώμην και θέλη να φιλονεική επάνω εις αυτά που είπα, ας μάθη ότι ημείς δεν έχομεν τέτοια συνήθεια, να είναι δηλαδή αι γυναίκες κατά την θείαν λατρείαν με την κεφαλήν ακάλυπτον, ούτε δε και αι άλλαι Εκκλησίαι του Θεού.

πηγή


Αμήν
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Όπως οι Μουσουλμάνοι κάνουν αυτά τώρα, ανάλογες ενέργειες έκαναν και οι Χριστιανοί στους προηγούμενους αιώνες (σταυροφορίες, witch trials κ.λπ.). Η έλλειψη παιδείας αφενός και μόρφωσης αφετέρου αυτά τα προβλήματα δημιουργεί.

Πάντως, έχω μια απορία. Γιατί σε κάθε συζήτηση που αφορά τον χριστιανισμό πάντοτε γίνεται αναφορά στον μουσουλμανισμό ως το αντίθετο, ανελεύθερο άκρο;

"αν είμασταν μουσουλμάνοι θα σου'λεγα εγώ αν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση"

Μήπως πρέπει και να ευχαριστήσουμε τους χριστιανούς που δεν μας έχουν πετροβολήσει ακόμα; :P
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Όπως οι Μουσουλμάνοι κάνουν αυτά τώρα, ανάλογες ενέργειες έκαναν και οι Χριστιανοί στους προηγούμενους αιώνες (σταυροφορίες, witch trials κ.λπ.). Η έλλειψη παιδείας αφενός και μόρφωσης αφετέρου αυτά τα προβλήματα δημιουργεί.

Πάντως, έχω μια απορία. Γιατί σε κάθε συζήτηση που αφορά τον χριστιανισμό πάντοτε γίνεται αναφορά στον μουσουλμανισμό ως το αντίθετο, ανελεύθερο άκρο;

"αν είμασταν μουσουλμάνοι θα σου'λεγα εγώ αν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση"

Μήπως πρέπει και να ευχαριστήσουμε τους χριστιανούς που δεν μας έχουν πετροβολήσει ακόμα; :P


Οι Μουσουλμάνοι μπήκαν στην συζήτηση λόγω Himela.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Οι Μουσουλμάνοι μπήκαν στην συζήτηση λόγω Himela.

Αναφέρομαι γενικά στην κλασική αντιπαραβολή Χριστιανών / Μουσουλμάνων. Η Himela εδώ επεσήμανε μια ομοιότητα ανάμεσα στους θρησκόληπτους και των δύο δογμάτων, όχι αντίθεση. Συνήθως, και αν θες παρατήρησέ το, σε οποιοδήποτε θέμα αφορά την ορθοδοξία πάντοτε θα δεις τουλάχιστον ένα σχόλιο σαν αυτό που ανέφερα.

Ακόμα και σε αυτήν τη συζήτηση υπήρξε αντίστοιχο σχόλιο πριν λίγες μέρες. Απορίας άξιον γιατί συμβαίνει αυτό, πραγματικά.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Αυτή ειναι η διαφορα του μη συντηρητικού χριστιανισμού, που ειναι και η πλειοψηφία.

Ότι κάποια πράγματα ξεπερασμένα απλα πλέον δεν εφαρμόζονται.

Με ποιο κριτήριο όμως καθορίζεται το "ξεπερασμένο"; Γιατί, για παρἀδειγμα, το να φοράνε οι γυναίκες μαντίλα θεωρείται ξεπερασμένο, ενώ αντίθετα το να απαγορεύεται να γίνουν κληρικοί ή να μπαίνουν στο Άγιο Όρος όχι;

Βέβαια, αυτό το ζήτημα δεν επηρεάζει τη συζήτηση, αλλά κουβέντα να γίνεται.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Με ποιο κριτήριο όμως καθορίζεται το "ξεπερασμένο"; Γιατί, για παρἀδειγμα, το να φοράνε οι γυναίκες μαντίλα θεωρείται ξεπερασμένο, ενώ αντίθετα το να απαγορεύεται να γίνουν κληρικοί ή να μπαίνουν στο Άγιο Όρος όχι;

Βέβαια, αυτό το ζήτημα δεν επηρεάζει τη συζήτηση, αλλά κουβέντα να γίνεται.


Γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σύμβολο διαφορετικότητας, καταπίεσης και ελέγχου.

Γιατι έχει κάποιον συμβολισμό( αντρεσ Μοναχοί και επισκέπτες μεν, αφιερωμένο στην Παναγία δε, το σημαντικότερο γυναικείο προσωπο της θρηςκειασ).Υπάρχουν και γυναικεία μοναστήρια οπου δεν επιτρέπονται άντρες κληρικοί.

Η υγιής έκφραση της ορθοδοξίας (αποβαλλοντας τις ακραιες θεωρησεις ) ειναι μια πραγματικη ενδιαφέρουσα διδασκαλία.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θέλω να κάνω μια παρατήρηση χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας. Σκεφτήκατε ποτέ την περίπτωση ότι μια μερίδα μαθητών (μικρότερο ποσοστό στα μεγάλα αστικά κέντρα αλλά σίγουρα πολύ μεγαλύτερο στην επαρχία για ευνόητους λόγους) μπορεί να αντιδράει με τον τρόπο που αναφέρθηκε γλαφυρότατα στις προηγούμενες σελίδες μόνο και μόνο για να μην υποστεί τις συνέπειες καζούρας, bulling, απαξίωσης κτλ από τους συμμαθητές τους; Δεν λέω να είναι κάποιος θρησκόληπτος επειδή αυτό δεν κρύβεται με τίποτα! Λέω για τις περιπτώσεις που κάποιοι μαθητές έχουν μάθει από τα σπίτια τους να πιστεύουν και να ακολουθούν κάποια τελετουργικά της εκκλησίας όπως να ανάβουν πού και πού κανένα κερί, να κάνουν καμιά προσευχή όταν "τα βρίσκουν σκούρα", να πηγαίνουν στις λειτουργίες τις μεγάλες γιορτές κτλ. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει αυτή η ομάδα "κρυπτοχριστιανών" στα σχολεία σας όπως υπήρχε και στο δικό μου!
Κανένα παιδί δεν είδα να το τραμπουκίζουν για κάτι τέτοιο. Μερικοί, περίπου 5-10 άτομα, έμπαιναν στην εκκλησία. Οι υπόλοιποι προτιμούσαν τον καφέ από αυτό. Και ο λόγος είναι ότι όλοι αυτοί εκτός σχολείου το πολύ πολύ να πήγαιναν εκκλησία στην ανάσταση (κλασικά) και κατά τα άλλα έπεφταν χριστοπαναγίες (τρου στόρι). Μη σας φαίνεται περίεργο αυτό. Εγώ που απείχα από την προσευχή και τον εκκλησιασμό συνειδητά θεωρώ πως σεβόμουν πιο πολύ τα παραπάνω από ότι εκείνοι που μπαίνουν στην εκκλησία και χαχανίζουν/χαζολογάνε ή κάνουν το σταυρό-μπουζούκι.
Μπορώ να καταλάβω ότι η θρησκεία για μερικούς ανθρώπους είναι σημαντικό κομμάτι της ζωής τους αλλά πρέπει να μένει σε προσωπικό επίπεδο ή έστω να είναι κάτι επιλεγόμενο στο σχολείο. Τα παιδιά που παραδοσιακά κοιτάνε οι καθηγητές περίεργα είναι αυτά που για παράδειγμα δε συμμετέχουν στην προσευχή. Ανάμεσα στους μαθητές δεν έχω δει από καμία μεριά να υπάρχει θέμα σε αυτό το κομμάτι πάντως.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
H Oλλανδία όμως χάρη των Αγγλικών και του Καλβινιστικού Προτεσταντισμού ( = περιορισμένη χρήση της θρησκείας στο κράτος) μπόρεσε να αποτελεί οικονομικό διαμεσολαβητή για πολλές χώρες του κόσμου. Οι μεγαλύτερες αμερικάνικες ασφαλιστικές εταιρίες έχουν την έδρα τους εκεί. Ο κόσμος ζει και προοδεύει χωρίς να κοιτάζει την θρησκευτική συμβολολατρεία. Φυσικά στην περιοχή Φρίσλαντ της Ολλανδίας έχει συντηρητικούς Προτεστάντες ή ακόμη και σε μικρά χωριά (που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία) αλλά μέχρι εκεί. Ο κάθε λαός στη Δυτική Ευρώπη σέβεται τη θρησκεία του αλλά δεν χρησιμοποιεί τη θρησκεία για πολιτική όπως γίνεται στην Ελλάδα. Εκεί διαφέρουμε.

*Αν οι Ολλανδοί για τους Έλληνες θεωρούνται χωριάτες, μογγολάκια κλπ θα ήθελα να δω τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες.

Ο ρόλος της ορθόδοξης Εκκλησίας (του ανώτερου κλήρου) είναι κάπως αμφιλεγόμενος στα χρόνια της Επανάστασης (ή και αυτό είναι ταμπού thanos; ;) )
Ας μην μιλήσουμε για τον Προτεστανισμό (και κάθε παρακλάδι του) για το τι προξένησε -και συνεχιζει- στην Ευρώπη , στην Αφρική(!) και γενικότερα σε όλον τον κόσμο.

Αυτήν την προπαγάνδα του ΣΥΡΙΖΑ και των υπολοίπων ( ο νοών νοείτο) να την σταματήσετε , ιδίως σε ένα φορουμ για την παιδεία!
Πρέπει κάποια στιγμή να διακρίνουμε τι σημαίνει πρόοδος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top