Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση..βλεπω οτι εισαι φοιτητης πληροφορικης στο οπα..ισως τα μαθηματα να εχουν πιο πολλα οικονομικα αλλα θες να μου πεις μερικα λογια για τη σχολη η τι να εχει κατα νου ενας υποψηφιος τμηματος πληροφορικης? με ενδιαφερει καθως ισως περασω εφαρμοσμενη φετος η ξαναδωσω για απθ-εφαρμοσμενη


Η αλήθεια είναι ότι το όνομα του Πανεπιστημίου είναι ένα καλό δόλωμα αν δεν έχεις δει το πρόγραμμα σπουδών και σε κάνει να νομίζεις ότι έχει περισσότερα μαθήματα οικονομικών, έχουμε όμως μόνο δύο χαχα :D και μετά αν θες παίρνεις κατεύθυνση και τα συνδυάζεις αλλιώς οικονομικό μάθημα δεν ξαναβλεπεις. Το ΑΠΘ έχει τμήμα Πληροφορικής, η εφαρμοσμένη από όσο ξέρω ειναι στο ΠΑΜΑΚ. Κατά νου πρέπει να έχεις ότι για να τελειώσεις γρήγορα τη σχολή πρέπει να σου αρέσει πολύ η επιστήμη, θα έχεις εργασίες συνέχεια (και δύσκολες εργασίες) και θέλει στα περισσότερα μαθήματα τουλάχιστον συνεχές διάβασμα για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στην τελική εξέταση . Επίσης να προσθέσω ότι η Πληροφορική δεν είναι μόνο προγραμματισμός, θα κάνεις και μαθηματικά και φυσική (αν έχει η σχολή που θες να περάσεις) έχει θεωρητικά μαθήματα και έχει και μαθήματα Υλικού (hardware, πως λειτουργεί ο υπολογιστής, από τι αποτελείται, τι κάνουν αυτά από τα οποία αποτελείται κλπ). Αν σου αρέσει πολύ πάντως η Πληροφορική δεν θα έχεις θέμα, τα μαθήματα παρόλο που είναι δύσκολα ειναι πολύ ενδιαφέροντα και κάθε μάθημα αρχικό σου δίνει γνώσεις για το επόμενο. Σου συνιστώ επίσης να ρίξεις μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής που θες να περάσεις και να δεις τα μαθηματα και τις κατευθύνσεις που σου παρέχει. Καλή συνέχεια :D
 

alexia456

Νεοφερμένος

Ο alexia456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 98 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα...με καλεσαν για συνεντευξη στο μεταπτυχιακο του εκπα οικονομικης επιστημης..εκει μου ειπαν αρχικα θα γραψω ενα κειμενο στα αγγλικα για να δουν οτι μπορω να ανταπεξελθω στην οικονομικη επιστημη..υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι σε αυτο τ προγραμμα κ να ξερει περιπου τη ερωτηση θα ειναι αυτη?
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δωρεάν μεταπτυχιακές σπουδές σε φοιτητές με ατομικό εισόδημα έως 7.863 € ή με οικογενειακό εισόδημα έως 5.504 €
https://www.minedu.gov.gr/news/42166-04-07-19-dorean-metaptyxiakes-spoudes-se-foitites-me-atomiko-eisodima-eos-7-863-i-me-oikogeneiako-eisodima-eos-5-504


Αυτό σημαίνει απαλλαγή απ' τα δίδακτρα; :blink:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό ισχύει σε όλα τα νέα μεταπτυχιακά νομίζω, υποχρεώνονται από τον νόμο. Ένα ποσοστό των εισακτέων, που έχει τα κριτήρια, είναι δωρέαν.
 

Наташа

Νεοφερμένος

Η Наташа αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Είμαι απόφοιτη πολιτικών επιστημών και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στην επικοινωνία. Σε αναζήτησή μου στο διαδίκτυο, βρήκα ένα μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ σε συγκεκριμένο πεδίο πάνω στην επικοινωνία, το οποίο με ενδιαφέρει πολύ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς (ή αν τυχόν υπάρχει κάποιος απόφοιτος) να μου πει αν αξίζουν τα μεταπτυχιακά του ΜΜΕ ΑΠΘ κι αν θα έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας. Ίσως η τελευταία ερώτηση παραείναι ειδική και συγκεκριμένη, οπότε, γενικά, οποία πληροφορία έχετε μου είναι αρκετή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα!

Μια χαρά είναι τα μεταπτυχιακά του ΑΠΘ, εξαιρετικό επίπεδο σπουδών και πολύ καλοί διδάσκοντες. Έχουμε και εμείς στην Αθήνα αντίστοιχο μεταπτυχιακό. Μπορείς να τσεκάρεις πληροφορίες εδώ, τρέχουν τώρα οι υποβολές.
 

Наташа

Νεοφερμένος

Η Наташа αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλημέρα!

Μια χαρά είναι τα μεταπτυχιακά του ΑΠΘ, εξαιρετικό επίπεδο σπουδών και πολύ καλοί διδάσκοντες. Έχουμε και εμείς στην Αθήνα αντίστοιχο μεταπτυχιακό. Μπορείς να τσεκάρεις πληροφορίες εδώ, τρέχουν τώρα οι υποβολές.


Καλησπέρα Ρεβέκκα. Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Δεν μου ανοίγει το link. Μάλλον θα εννοείς το ΠΜΣ στα ψηφιακά μέσα επικοινωνίας. Πολύ ωραίο μεταπτυχιακό, ήταν κιόλας από τα πρώτα που είχα κοιτάξει και με ενδιέφεραν επίσης. Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις κάποιες, λίγες λεπτομέρειες; Εννοώ τί αποκομίζεις και τί διάφορες έχει με το αντίστοιχο στο ΑΠΘ που ειδικεύεται στις εκστρατείες επικοινωνίας; Απ'όσο θυμάμαι κι αν δεν κάνω λάθος, έχει πολλά μαθήματα πληροφορικής, ψηφιακών μέσων, storytelling που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλησπέρα Ρεβέκκα. Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Δεν μου ανοίγει το link. Μάλλον θα εννοείς το ΠΜΣ στα ψηφιακά μέσα επικοινωνίας. Πολύ ωραίο μεταπτυχιακό, ήταν κιόλας από τα πρώτα που είχα κοιτάξει και με ενδιέφεραν επίσης. Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις κάποιες, λίγες λεπτομέρειες; Εννοώ τί αποκομίζεις και τί διάφορες έχει με το αντίστοιχο στο ΑΠΘ που ειδικεύεται στις εκστρατείες επικοινωνίας; Απ'όσο θυμάμαι κι αν δεν κάνω λάθος, έχει πολλά μαθήματα πληροφορικής, ψηφιακών μέσων, storytelling που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.


Όντως δεν ανοίγει το link...! για δοκίμασε εδώ: https://www.media.uoa.gr/grads.html

Βασικά, πλέον το μεταπτυχιακό των ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ δεν είναι ένα με επιμέρους κατευθύνσεις, είναι 4 διαφορετικά και ανεξάρτητα. Στο παραπάνω λινκ θα μπορείς να δεις για το κάθε ένα.

Εδώ θα δεις και τί μαθήματα κάνουν στο συγκεκριμένο, στο Πολιτική και Διαδίκτυο: https://www.media.uoa.gr/grads/neo-metaptyxiako-programma-politiki-kai-diadiktyo.html

Πλέον είναι εξειδικευμένο στην πολιτική, τα μαθήματα που αναφέρεις είναι στο μεταπτυχιακό που είμαι εγώ, στα Ψηφιακά Μέσα! :) Άρα μάλλον θα πρέπει να το μελετήσεις από την αρχή και να δεις!
 

Наташа

Νεοφερμένος

Η Наташа αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όντως δεν ανοίγει το link...! για δοκίμασε εδώ: https://www.media.uoa.gr/grads.html

Βασικά, πλέον το μεταπτυχιακό των ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ δεν είναι ένα με επιμέρους κατευθύνσεις, είναι 4 διαφορετικά και ανεξάρτητα. Στο παραπάνω λινκ θα μπορείς να δεις για το κάθε ένα.

Εδώ θα δεις και τί μαθήματα κάνουν στο συγκεκριμένο, στο Πολιτική και Διαδίκτυο: https://www.media.uoa.gr/grads/neo-metaptyxiako-programma-politiki-kai-diadiktyo.html

Πλέον είναι εξειδικευμένο στην πολιτική, τα μαθήματα που αναφέρεις είναι στο μεταπτυχιακό που είμαι εγώ, στα Ψηφιακά Μέσα! :) Άρα μάλλον θα πρέπει να το μελετήσεις από την αρχή και να δεις!


Ναι, κατάλαβα. Έχεις δίκιο! Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι :D
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

kostasn

Νεοφερμένος

Ο kostasn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς το ΠΜΣ «Φορολογική και Χρηματοοικονομική Διοίκηση Στρατηγικών Αποφάσεων» του ΠΑΜΑΚ. Απ' ό,τι βλέπω, είναι αρκετά καινούργιο πρόγραμμα. Γνωρίζει μήπως κανείς περισσότερα για το ίδιο το πρόγραμμα, το διδακτικό προσωπικό, την σύνδεση του προγράμματος με την αγορά εργασίας ή το κατά πόσο προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα «συνήθη» μεταπτυχιακά, όπως αυτά της Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής λ.χ.;
 

Guest 933812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαιρετώ και εγώ.Θελω να θεσω ενα ερωτημα εφοσον γνωρίζει κανεις.Ειμαι αποφοιτος λογιστικής και δεν επιθυμω να απασχοληθω με το επαγγελμα.Και σκεφτομαι να κανω αιτηση για μεταπτυχιακο και συγκεκριμενα να ακολουθησω το ΠΜΣ Βιομηχανική Διοίκηση και Τεχνολογία με κατευθυνση στα logistics στον Πειραια.Εχει κανεις εμπειρια;Ξερει κανεις τι παιζει απο αποκατασταση και που μπορω να απευθυνθω για να μαθω περισσοτερες πληροφοριες περα απο την σχολη ;Ευχαριστω πολυ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.

Πήρα υποτροφία από την εταιρεία της μητέρας μου για το μεταπτυχιακό το οποίο είχα επιλεχθεί τον Σεπτέμβριο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Για ποιο λόγο όλοι μου λένε να το αναγράψω στο βιογραφικό μου ? Παίζει κάποιο ρόλο στην αντίληψη κάποιας εταιρείας που θα με καλέσει για συνέντευξη?


Ευχαριστώ
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.

Πήρα υποτροφία από την εταιρεία της μητέρας μου για το μεταπτυχιακό το οποίο είχα επιλεχθεί τον Σεπτέμβριο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Για ποιο λόγο όλοι μου λένε να το αναγράψω στο βιογραφικό μου ? Παίζει κάποιο ρόλο στην αντίληψη κάποιας εταιρείας που θα με καλέσει για συνέντευξη?


Ευχαριστώ

Συνήθως οι υποτροφίες αποδίδονται σε υποψήφιους με κάποια διάκριση σε βαθμό ή λοιπά ακαδημαϊκά κριτήρια με συνυπολογηση κοινωνικά κριτήρια. Δεν παίρνουν όλοι υποτροφία, το να έχεις πάρει υποτροφία είναι κάτι που σε διακρίνει.
 

konapat

Νεοφερμένος

Η konapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το μεταπτυχιακό Ιατρικής και Πληροφορικής του ΑΠΘ πέρα από αυτές που υπάρχουν στο site. Ποια είναι η γνώμη σας για τη συμμετοχή ενός φοιτητή πληροφορικής στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό? Είμαι απόφοιτη του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Παμακ και ασχολούμαστε τόσο με την ανάπτυξη εφαργμογών όσο και με στατιστικες αναλύσεις( ανάλυση δεδομένων κ.α.). Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα μαθήματα είναι πρωινλα ή απογευματινά. Ευχαριστώ πολύ!!
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημερα σας!!Ειμαι φοιτητρια στο δευτερο πτυχιο(νοσηλευτικη).Σκεφτομαι παραλληλα να παρακολουθησω μεταπτυχικο εξ αποστασεως στην ειδικη αγωγη.Ειμαι αναμεσα σε Εαπ και Λευκωσιας.Ποιο απο τα δυο ειναι πιο οργανωμενο και βατο για καποιον που σπουδαζει σε προπτυχιακο προγραμμα παραλληλα?Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν ενα μεταπτυχιακο στη διοικηση μοναδων υγειας(εαπ) αναγνωριζεται ως μεταπτυχιακο στο κλαδο της νοσηλευτικης και μοριοδοτειται κανονικα?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Με μία γρήγορη αναζήτηση θα διαβάσεις αρκετά θέματα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό που προσφέρεται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Θέματα που μιλάνε για μεταπτυχιακό σε χρόνο ρεκόρ, πλήθος ατόμων που το ολοκληρώνουν, σπουδές χρυσορυχείο, στο μικροσκόπιο η απονομή του συγκεκριμένου τίτλου κλπ.

Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εύκολο στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας....

Μπορείς είτε να γίνει προιστάμενος είτε να μεταβείς στη διοικητική υπηρεσία των νοσοκομείων με το μεταπτυχιακό στην διοίκηση μονάδων υγείας. Ναι μοριοδοτείται κανονικά. Το ολοκληρώνουν αρκετοί νοσηλευτές το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό [όχι απαραίτητα στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο].
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι αναμεσα σε Εαπ και Λευκωσιας.Ποιο απο τα δυο ειναι πιο οργανωμενο και βατο για καποιον που σπουδαζει σε προπτυχιακο προγραμμα παραλληλα?

Θα κοιτάξεις στα σάιτς των Πανεπιστημίων, το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης των προγραμμάτων.
Από τη στιγμή που θα το παρακολουθήσεις παράλληλα με το προπτυχιακό, θα επιλέξεις αυτό που είναι πιο ευέλικτο.
Αυτό δηλαδή που σου δίνει τη δυνατότητα να κανονίσεις εσύ (όσο αυτό είναι δυνατόν) τον όγκο μελέτης στον οποίο μπορείς ν΄ανταποκριθείς κατά την πορεία των σπουδών σου.
 

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης, Τα Κυπριακά Πανεπιστήμια είναι αρκετά πιο οργανωμένα από τα δικά μας και τα προγράμματα εξ αποστάσεως τα τρέχουν εδώ και χρόνια και πλέον τα έχουν κάνει και πολύ πιο διαδραστικά...βέβαια χρειάζεται να αφιερώσεις ιδιαίτερα πολύ χρόνο, με εργασίες σε κάθε μάθημα και πολλά διαδραστικά τεστ μετά από κάθε τηλεσυνάντηση
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βέβαια χρειάζεται να αφιερώσεις ιδιαίτερα πολύ χρόνο, με εργασίες σε κάθε μάθημα και πολλά διαδραστικά τεστ μετά από κάθε τηλεσυνάντηση

΄Ετσι όπως το περιγράφεις για την περίπτωση της maria20 η οποία θα φοιτά παράλληλα σε δεύτερο προπτυχιακό, θα είναι πολύ δύσκολο να ανταποκριθεί οπότε θα είναι πολύ καλύτερα να προτιμήσει το ΕΑΠ.
Για κάποιον που δεν έχει άλλες υποχρεώσεις πιθανόν το πρόγραμμα της Κύπρου να υπερτερούσε του ΕΑΠ.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση όμως νομίζω ότι δεν θα ήταν συνετό!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top