Κατάργηση του ασύλου και ακύρωση της τέταρτης Νομικής στην Πάτρα

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Είπα την προσωπική μου άποψη, μη μας κάνεις και μήνυση! Όσο για τους εργαζόμενους πλήρως ανασφάλιστους φοιτητές επειδή δεν είχες εσύ φίλους/γνωστούς, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Ανασφάλιστος μπορεί να είναι κάλλιστα ένας φοιτητής μαθηματικού/φυσικού/χημικού/φιλολογίας κτλ που κάνει ιδιαίτερα σε μαθητές. Καλό είναι γενικά να βλέπουμε και λίγο έξω από το μικρόκοσμό μας..
Aυτός που κάνει ιδιαίτερα είναι ελεύθερος επαγγελμάτιας και κανονικά πρέπει να πληρώνει την ασφάλεια μόνος του, καθώς όποιος παίρνει χρήματα πρέπει να κόβει και παραστατικό. Επίσης ως εκπαιδευτική οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι άνευ ΦΠΑ. Συνεπώς για να είναι ιδαιτεράς κάποιος πρέπει να χρεώνει ένα ποσο τουλάχιστον 20 ευρώ την ώρα (30 ευρώ την μιαμιση ώρα - 40 ευρώ το δίωρο).

Το πρόβλημα είναι ότι όποιος αποφασίσει να είναι νομιμος αυτόματα βγάζει λιγότερα, χρεώνοντας περισσότερα, από συναδέφους του (πολύ με εξασφαλισμένο μισθό στο δημόσιο τομέα) που δουλεύουν μαύρα. Λύση σε αυτή τη φοροδιαφυγή δεν υπάρχει καθώς είναι συναλλαγή που αποδέχεται και ο καθηγητής και ο γονιός. Δεν μπορεί να μπουκάρει ο ΣΔΟΕ στα σπίτια του κόσμου για να πιάνουν ιδιαιτεράδες.

Έχω βαρεθεί να ξεφωνίζω στο forum ότι πρέπει να υπάρχει γεναίο αφορολόγητο (20.000 ευρώ) σε κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα. Δεν μπορεί αυτός που δουλεύει να έχει ζημιές λόγω ασφάλειας και τεκμηρίων και ο άλλος που ο άεργος να παίρνει επιδόματα. Ακόμα και έξυπνα άτομα του forum όπως ο Δίας δεν το καταλαβαίνουν αυτό.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
3. Υπάρχει κάτι που πολλοί δεν πρόσεξαν . Στις συγχωνεύσεις ΤΕΙ με Πανεπιστήμιο (ύπαρξη Πολυτεχνικής σχολής ) στους μηχανικούς ΤΕ δεν αναγνωρίστηκε τίποτα και θα πρέπει να δώσουν κάποια μαθήματα επιπλέον ή κατατακτήριες . Αντιθέτως σε συγχωνεύσεις ΤΕΙ με ΤΕΙ έγιναν απευθείας 5 έτη προγράμματα με πλήρης αναγνώριση . Ένας λόγος που φοιτητές του παδα καθυστερούν το τέλος των σπουδών τους είναι ο τελευταίος .
Οι ήδη υπάρχοντες μηχανικοί τε και πιο συγκεκριμένα οι κάτοχοι μάστερ (4+1) προβλεπόταν από άτυπες συζητήσεις για πλήρη αναγνώριση Ε.Δ.. Το τελευταίο βέβαια δεν πρόλαβε να το κάνει ο γαβρογλου αν και το είχε προχωρήσει .

Περιμένουμε τις αντιστοιχίες των σχολών για να πάψει το λεγόμενο 4+1 και να μετατραπούν σε 5 ετη τμήματα .

1. Όσο για το link μπορείς να αναζητήσεις τις δηλώσεις κεραμεως και να διαπιστώσεις και μόνος σου τι έχει δηλώσει . Ααα και κάτι τελευταίο , Πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων Επιστημών δεν έχω ξαναδεί


Επειδή Μ. Τετάρτη καθόμουν και διάβαζα το Πολυνομοσχέδιο, πού προβλέπεται η δημιουργία 5ετούς τμήματος μηχανικών; Η μόνη τέτοια δημιουργία έγινε στο ΠΑΔΑ, ένα χρόνο μετά την έναρξη λειτουργίας του, το οποίο ήταν και το προβληματικό. Όλα τα καινούργια τμήματα που δημιουργήθηκαν είναι 4ετή...
Οι άτυπες συζητήσεις είναι άτυπες συζητήσεις. Εγώ θεωρώ ότι δεν θα δίνοταν ισοτιμία, ακριβώς για λόγους που αφορούν το 4+1, καθώς και μόνο η αναφορά της... μαθηματικής πρόσθεσης στα πτυχία των πολυτεχνείων ξεσηκώνει θύελα αντιδράσεων από την πρώην νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ και τα λοιπά αριστερά σχήματα. Αλλά ό,τι και να λέμε, κοκορομαχίες είναι, αφού είτε το σκέφτονταν είτε όχι δεν το κατέθεσαν προς ψήφιση.

Τώρα, όσο αφορά το link και την Κεραμέως, το ότι θα καταργήσει τις Πανεπιστημιοποιήσεις του Γαβρόγλου δεν το έχει εξαγγείλει ποτέ και πουθενά. Ψάξε και δεν θα βρεις...
Το Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών μου κάνει κάτι στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά/Φυσική του ΕΜΠ, αλλά περιμένουμε να δούμε τι θα κατεβάσει με δαύτο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλά συγχαρητήρια λοιπόν, αλλά δεν καταλαβαίνω πού κολλάει αυτό. Πάντως αν η γνώμη μας βασίζεται ή ενισχύεται με παραπλανητικά άρθρα, πιστεύω πως είναι προτιμότερο να την εκφράζουμε με τα δικά μας επιχειρήματα.(αν υφίστανται φυσικά αυτά)

Κολλάει στο ότι σου απαντώ στην 195 ανάρτησή σου (παρεμπιπτόντως κι εκεί άλλα έγραψα και άλλα κατάλαβες αλλά τέλος πάντων) όπου λες ότι "δεν με συμφέρει να το δω έτσι". Και σου εξηγώ ότι εγώ δεν έχω κάποιο συμφέρον αν περάσει ή όχι το ν+2 επειδή έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου και απλά εκφέρω την άποψή μου. Καλό είναι να διαβάζουμε πολύ καλά την ανάρτηση κάποιου πριν απαντήσουμε έτσι ώστε να απαντάμε to the point και να μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα.΄Ενα θέμα έχει πολλές πλευρές και όταν ο ένας ρωτάει για μια πλευρά και ο άλλος απαντάει για άλλη δεν βγαίνει άκρη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Tι λέτε ωρέ παιδιά, κλείστε καμιά φορά τον ΣΚΑΙ και περάστε καθόλου από τα πανεπιστήμια να δείτε τι πραγματικά συμβαίνει.


Το "ναρκεμπόριο" των Εξαρχείων και των πανεπιστημίων η ΝΔ θα τα πατάξει, για κάτι Μενίδια και Κολωνάκια όπου μιλάμε για τζίρο εκαταμμυρίων από κόκα δεν ακούγεται τίποτα βέβαια.


Επειδη εχω παει οπα ξερω τι γινεται.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επειδή έχουμε καταλήξει να γράφετε κείμεναρες και στην ουσία να μην έχετε τίποτα να πείτε θέτω το απλό ερώτημα και θέλω σαφή απάντηση. Όσοι διαφωνείτε με την καταργηση του ασύλου απαρίθμηστε μου τα θετικά της άποψης σας

Ακόμα περιμένω απαντηση...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή έχουμε καταλήξει να γράφετε κείμεναρες και στην ουσία να μην έχετε τίποτα να πείτε θέτω το απλό ερώτημα και θέλω σαφή απάντηση. Όσοι διαφωνείτε με την καταργηση του ασύλου απαρίθμηστε μου τα θετικά της άποψης σας


Τα θετικά είναι ότι ια διακινούνται ελεύθερα οι ιδέες στα πανεπιστήμια φυσικά! /s
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Επειδή Μ. Τετάρτη καθόμουν και διάβαζα το Πολυνομοσχέδιο, πού προβλέπεται η δημιουργία 5ετούς τμήματος μηχανικών; Η μόνη τέτοια δημιουργία έγινε στο ΠΑΔΑ, ένα χρόνο μετά την έναρξη λειτουργίας του, το οποίο ήταν και το προβληματικό. Όλα τα καινούργια τμήματα που δημιουργήθηκαν είναι 4ετή...
Οι άτυπες συζητήσεις είναι άτυπες συζητήσεις. Εγώ θεωρώ ότι δεν θα δίνοταν ισοτιμία, ακριβώς για λόγους που αφορούν το 4+1, καθώς και μόνο η αναφορά της... μαθηματικής πρόσθεσης στα πτυχία των πολυτεχνείων ξεσηκώνει θύελα αντιδράσεων από την πρώην νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ και τα λοιπά αριστερά σχήματα. Αλλά ό,τι και να λέμε, κοκορομαχίες είναι, αφού είτε το σκέφτονταν είτε όχι δεν το κατέθεσαν προς ψήφιση.

Τώρα, όσο αφορά το link και την Κεραμέως, το ότι θα καταργήσει τις Πανεπιστημιοποιήσεις του Γαβρόγλου δεν το έχει εξαγγείλει ποτέ και πουθενά. Ψάξε και δεν θα βρεις...
Το Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών μου κάνει κάτι στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά/Φυσική του ΕΜΠ, αλλά περιμένουμε να δούμε τι θα κατεβάσει με δαύτο.

Μηχανικών Ορυκτών Πόρων
Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων
και τα δύο τμήματα θα ανήκουν στην πολυτεχνική σχολή του ΠΔΜ και θα στελεχωθούν από φοιτητές και καθηγητές του ΤΕΙ.

Δεν γίνεται να ξεσηκώνει θύελλα όταν ο άλλος συγκεντρώνει τον ίδιο αριθμό ects με τον απόφοιτο πολυτεχνείου. Αλλά ούτε να μην αναγνωρίζονται ε.δ. στο 3ο έτος σπουδών.

https://www.esos.gr/arthra/62218/n-...s-ton-tei-i-nd-symfonei-mono-gia-panepistimio


Τα λεγόμενα university of applied sciences ...συναντάμε στην Γερμανία πχ. στο Αμβούργο αλλά δεν είναι ξεκάθαρο τι παράγουν . Δεν έχουν σχέση με τα Fachhochschule.

Ακόμα περιμένω απαντηση...


Δεν είναι πρόβλημά μας όταν δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.
Επικροτείτε την κατάργηση, καταπάτηση των νόμων για κάτι για το οποίο έχουμε δει τα αποτελέσματά του στο πρόσφατο παρελθόν. Αυστηρή εφαρμογή του νόμου.

Σωστά θέλει πλειοψηφία και όχι ομοφωνία και παρέλειψα να το γράψω γι αυτό είπα ο παλιός νόμος τι προέβλεπε.. Όμως γι αυτό έβαλα και το παράδειγμα με την εισβολή στο γραφείο του πρύτανη, εννοούσα ότι ακόμα και τώρα φοβούνται να αποφασίσουν την άρση του ασύλου, για να μην βρεθούν ξυλοκοπημένοι, να μη τους κάψουν το αμάξια ή ολόκληρο το πανεπιστήμιο. Επιπλέον μέχρι να αποφασιστεί η άρση, οι δράστες θα έχουν φύγει. Καλύτερα λοιπόν, να μην εναπόκειται στα χέρια των πρυτανικών αρχών πότε θα αρθεί το άσυλο, είναι μια ευθύνη, που λόγω των συνθηκών, ούτε οι ίδιοι θέλουν.
Συμφωνώ απολύτως για τα άβατα, όπως και για τη θέσπιση ιδιωτικής αστυνομίας αστυνόμευσης των πανεπιστημιακών χώρων, όπως συμβαίνει στο εξωτερικό. Ή αν κάποιοι έχουν θέμα ας ιδρυθεί πανεπιστημιακή αστυνομία, με συγκεκριμένες αρμοδιότητες, κατά τα πρότυπα της δημοτικής αστυνομίας.


Ίσως να μην εναπόκειται στην κρίση των πρυτάνεων αλλά από την άλλη αν αυτοί λυγίζουν από τις πιέσεις των παιδιών θα πρέπει να φύγουν από την θέση στην οποία βρίσκονται.
Επίσης με την κατάργηση ασύλου δεν θα σταματήσει η παραβατικότητα. Όπως ανέφερα και προηγουμένως η αστυνομία δεν γίνεται να βρίσκεται παντού και πολλές φορές θα γίνεται κάποιο έγκλημα και οι δράστες, όπως αναφέρεις , θα διαφεύγουν. Είναι λύση όπως πχ. στη Ρουμανία, να βρίσκεται το περιπολικό ή η κλούβα της αστυνομίας μέσα στο πανεπιστήμιο ;
Ναι στην ιδ. αστυνομία. Ναι στην επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας.
Παραβατικότητα υπάρχει και στη Ροτόντα και στο ΑΠΘ και στο ΕΜΠ και στο πεδίον του Άρεως , αλλά δεν ευθύνεται το άσυλο . Και οι δύο περιοχές δεν έχουν άσυλο αλλά έχουν υψηλή παραβατικότητα. Μήπως θα πρέπει να αναζητήσουμε αλλού τις αιτίες και τους τρόπους αντιμετώπισης ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πάντως όποιος θέλει να νιώσει αδρεναλίνη μπορεί να κάνει μια βόλτα στην οδό Αντωνιάδου στο ΟΠΑ μετά τις 9 το βραδυ.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Πάντως όποιος θέλει να νιώσει αδρεναλίνη μπορεί να κάνει μια βόλτα στην οδό Αντωνιάδου στο ΟΠΑ μετά τις 9 το βραδυ.


Για την παραβατικότητα της γύρω περιοχής, Βικτώρια, Πεδίον του Άρεως ευθύνεται το άσυλο ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Δεν φαίνεται να έχεις περάσει ούτε απ' έξω για να είμαι ειλικρινής. Εκτός και αν θεωρείς τους μικροπωλητές στον πεζόδρομο "ναρκέμπορους"


Ναι δυστυχώς για εσένα έχω πάει και με το σχολείο μου,έχω όμως φίλο που μου λέει ότι αρκετές φορές έχει σταματήσει το μάθημα λόγω ναρκομανών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Α ρε ΑΣΟΕΕ, μια ζωη μπ***δελο
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top